Պուտինը եւ Էրդողանը քննարկել են իրավիճակը Ղարաբաղում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 24-ին թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ կայացել է Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ:
«Մանրամասն եւ բոլոր առումներով քննարկվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նախագահների եւ Հայաստանի վարչապետի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ամրագրված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը», - հաղորդել են Կրեմլի մամուլի ծառայությունից:
«Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է ռուս խաղաղապահների գործունեության մասին, որոնք արդյունավետ ապահովում են հրադադարի ռեժիմի պահպանումը եւ խաղաղ բնակչության անվտանգությունը:
Շեշտվել է փախստականների վերադարձի, ենթակառուցվածքների վերականգնման, կրոնական եւ մշակութային վայրերի պահպանման հետ կապված հրատապ մարդասիրական խնդիրների լուծման առաջնահերթությունը:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի վերահսկման կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների վերաբերյալ:
Երկուստեք նշվել է տարածաշրջանում կայունության ապահովմանն ու խաղաղ կյանքի հաստատմանը ուղղված որոշումների հետեւողական եւ ամբողջական կատարման անհրաժեշտությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Путин и Эрдоган обсудили ситуацию в Карабахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вечером 24 ноября по инициативе турецкой стороны состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Реджепом Тайипом Эрдоганом.
«Детально и во всех аспектах обсужден ход реализации договоренностей, зафиксированных в Заявлении президентов России, Азербайджана и премьер-министра Армении от 9 ноября», - говорится в сообщении пресс-службы Кремля.
«Владимир Путин информировал о деятельности российских миротворцев, эффективно обеспечивающих поддержание режима прекращения огня и безопасность гражданского населения. Подчеркнута также приоритетность решения неотложных гуманитарных проблем, связанных с возвращением беженцев, восстановлением инфраструктуры, сохранением религиозных и культурных объектов. Проведен обмен мнениями в связи с ведущейся работой по созданию Центра по контролю за прекращением огня и всех военных действий в зоне конфликта. С обеих сторон отмечена необходимость последовательного и полного выполнения решений, направленных на обеспечение стабильности и налаживание мирной жизни в регионе», - говорится в сообщении.