Պուտին. Հետեւել ենք ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի հետ համաձայնեցված կետերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար ջանքեր գործադրելիս Մոսկվան հետեւել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի միջեւ ձեռք բերված «առանցքային պայմանավորվածություններին»:
Այս մասին Ռուսաստանի նախագահն ասել է այսօր՝ ելույթ ունենալով օտարերկրյա դեսպաններին հավատարմագրերի հանձնման արարողությանը:
«Ռուսաստանյան խաղաղապահ զորակազմը վերահսկում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, ապահովում է խաղաղ բնակչության անվտանգությունը, ուղեկցում է վերադարձող փախստականներին, ինչպես նաեւ հումանիտար բեռները: Ընդհանուր առմամբ, իրավիճակը կայունանում է:
Հումանիտար արձագանքման ռուսաստանյան կենտրոնը նույնպես սկսում է աշխատել, այն կօգնի տուժած տարածքների բնակիչներին, կվերականգնի ենթակառուցվածքները եւ պայմաններ կստեղծի նորմալ, խաղաղ կյանքի համար: Մենք ակնկալում ենք, որ մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունները նշանակալի մասնակցություն կունենան այս ջանքերին: Ելնում ենք նրանից, որ այս ամենը նախադրյալներ է ստեղծում այս երկարատեւ հակամարտության երկարաժամկետ եւ լայնաֆորմատ կարգավորման համար՝ արդար հիմքի վրա, որը  բխում է ադրբեջանցի եւ հայ ժողովուրդների շահերից»,- ասել է Պուտինը:

Ереван /Медиамакс/. Президент РФ Владимир Путин заявил сегодня, что предпринимая усилия для остановки боевых действий в Нагорном Карабахе, Москва следовала ключевым договоренностям, достигнутым между сопредседателями Минской группой ОБСЕ - Россией, США и Францией.
Президент России, сказал об этом, выступая сегодня на церемонии вручения верительных грамот иностранными послами.
«Российский миротворческий контингент осуществляет контроль за соблюдением режима прекращения огня, обеспечивает безопасность мирных, гражданских лиц, сопровождает возвращающихся беженцев и гуманитарные грузы. Обстановка в целом стабилизируется.
Начинает также работу российский Центр гуманитарного реагирования, который займётся оказанием помощи жителям пострадавших районов, восстановлением инфраструктуры, формированием условий для нормальной, мирной жизни. Рассчитываем на весомое участие в этих усилиях профильных международных организаций. Исходим из того, что всё это создаёт предпосылки для долгосрочного и полноформатного урегулирования застарелого конфликта на справедливой основе и в интересах азербайджанского и армянского народов», - заявил Путин.