Փաշինյանը Մակրոնի հետ խոսել է Արցախի ճանաչման կարեւորության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ խոսել է Արցախի միջազգային ճանաչման հիմնարար նշանակության մասին։
Կառավարությունից հայտնում են, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում կարեւորվել է տարածաշրջանում խաղաղության պահպանումն ու իրավիճակի հետագա լիցքաթափումը: Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքների լիարժեք վերականգնման կարեւորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Էմանուել Մակրոնը խոսել են նաեւ վերջին շաբաթների ընթացքում իրենց տները լքած տասնյակ հազարավոր մարդկանց անխափան եւ անվտանգ վերադարձի ապահովման, Արցախի կրոնական եւ պատմամշակութային ժառանգության պահպանության կարեւորության մասին:

Pashinyan and Macron discuss the importance of recognition for Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax. During a telephone conversation with French President Emmanuel Macron, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has spoken about the fundamental importance of international recognition of Artsakh.
According to the Armenian government’s press service, the two leaders have underlined the importance of maintaining peace in the region and further deescalating the situation. Both sides have stressed also the importance of full resumption of the OSCE Minsk Group co-chairmanship format.
Nikol Pashinyan and Emanuel Macron have highlighted ensuring the smooth and safe return of tens of thousands of people who have fled their homes in recent weeks, and the preservation of Artsakh’s religious, historical and cultural heritage.