Զախարովա. Սրբավայրերը պղծելու վերաբերյալ փաստերը կան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ Ռուսաստանի ղեկավարությունը մշտական կապի մեջ է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարության հետ՝ համակարգելու հետպատերազմյան կարգավորման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները:
Նա նաեւ ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում գտնվող սրբավայրերն ու մշակութային կոթողները գտնվում են ռուս խաղաղապահների ուշադրության եւ ՌԴ ԱԳՆ-ն ուշադրության կենտրոնում։
«Պղծելու կամ ոչնչացնելու հրեշավոր փորձերի վերաբերյալ փաստերը կան: Մյուս կողմից, դուք տեսնում եք, թե ինչպես են մեր խաղաղապահներն իրենց դրսեւորում սրբավայրերի եւ մշակութային օբյեկտների պահպանության գործում: Այս հարցը առավել արդիականներից մեկն է, բայց հիմա, առաջին հերթին, խոսքը մարդկանց կյանքերի պահպանման, փախստականների վերադարձի, ենթակառուցվածքների վերականգնման եւ ապրելու համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովման մասին է»,- ասել է նա։

Zakharova: There is evidence of desecration - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova today has stated that the Russian leadership is in constant contact with the leadership of Azerbaijan and Armenia to coordinate work on the post-war settlement.
She has also said that the Russian peacekeepers and the Russian Foreign Ministry keep in their center of attention the shrines and cultural monuments in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
“There is evidence of monstrous attempts to desecrate or destroy. On the other hand, you see how our peacekeepers are doing their best to protect shrines and cultural sites. This issue is one of the most pressing, but now, first of all, we are talking about the preservation of people’s lives, the return of refugees, the restoration of infrastructure and the provision of living conditions,” she said.