Զախարովա. Մոսկվան չի կիսում Անկարայի տեսակետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, եւ Մոսկվան չի կիսում Անկարայի տեսակետը այս հարցում:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, այսօր «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի եթերում Զախարովան ասել է.
«Մենք շատ հստակ ձեւակերպել ենք մեր մոտեցումը՝ ասելով, որ չենք տեսնում այս խնդրի ուժային, ռազմական լուծում: Ինչպես, երեւի, բազմիցս լսել եք, Անկարայից հնչել են այլ հայտարարություններ այդ կապակցությամբ: Ես կարող եմ եւս մեկ անգամ վերահաստատել ռուսական տեսակետը, որ մեր երկիրը չի աջակցում այս հարցի ուժային լուծմանը, եւ մենք ձգտում ենք եւ կոչ ենք անում կողմերին հնարավորինս շուտ դադարեցնել ռազմական գործողությունները»:
Այսօր ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը չի դադարեցնի մարտերը, քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղը լիովին չի անցել իր վերահսկողության տակ:

Захарова: Москва не разделяет точку зрения Анкары - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что силового решения карабахского конфликта в Карабахе не существует, и Москва не разделяет точку зрения Анкары по этому вопросу.
Как сообщает РИА «Новости», Захарова сказала сегодня в эфире радиостанции «Эхо Москвы»:
«Мы очень четко характеризовали наш подход, говоря о том, что мы не видим силового, военного решения этой проблемы. Как вы слышали, наверное, неоднократно, из Анкары звучали другие заявления на этот счет. Я могу лишь переподтвердить еще раз российскую точку зрения, что наша страна не поддерживает силовой путь разрешения этого кризиса, и мы как раз стремимся и призываем стороны к скорейшему прекращению боевых действий».
Ранее сегодня президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Азербайджан не прекратит борьбу до полного перехода под его контроль Нагорного Карабаха.