Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունում ներգրավված Մերձավոր Արեւելքից զինյալների թիվը մոտենում է 2000-ին:
Այս մասին Ռուսաստանի արտգործնախարարը ասել է «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում, որից ներկայացնում ենք մի քանի հատված:
Ռուսաստանի ջանքերը
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով ձեռնարկում է միջնորդական ջանքեր` ուղղված իրավիճակի կարգավորմանը: Նրա նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի առաջին տասնօրյակի ավարտին ձեռք էր բերվել հումանիտար զինադադարի մասին պայմանավորվածություն: Մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ, այդ թվում`ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող գործընկերների՝ ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին, որպեսզի այս պայմանավորվածությունը լիովին գործի: Զուգահեռաբար մենք առաջարկում ենք քաղաքական կարգավորման հնարավոր տարբերակներ: Հուսով ենք, որ ի վերջո Բաքվում եւ Երեւանում կգերակշռի կառուցողական մոտեցումը, ռազմական գործողությունները կդադարեն եւ ղարաբաղյան գործընթացը կվերադառնա քաղաքական դաշտ»:
Մերձավոր Արեւելքից գրոհայինների ներգրավվումը
«Մեզ, իհարկե, մտահոգում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացումը եւ Մերձավոր Արեւելքից զինյալների ներգրավվումը: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին խաղացողներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները վարձկանների տեղափոխումը կանխելու համար, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, մոտենում է 2000-ին:
Այս թեման, մասնավորապես, Վլադիմիր Պուտինը բարձրացրել է հոկտեմբերի 27-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հետ կանոնավոր շփումների ընթացքում: Մենք համառորեն շարունակում ենք առաջ տանել մեր դիրքորոշումը տարբեր խողովակներով»:
Հրադադարի վերահսկման միջոցառումներ
«Մենք համոզված ենք, որ կայուն հրադադարի ռեժիմը դժվար է ձեռք բերել առանց արդյունավետ վերահսկման միջոցառումներին վերաբերող համաձայնությունների:
Հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան հայտարարությունում նշվում է, որ հրադադարի ռեժիմը պահպանելու հատուկ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն հետագայում: Սա բավականին բարդ աշխատանք է: Այս հարցի լուծման համար կան տարբեր մոտեցումներ. էլեկտրոնային կառավարման միջոցների ներգրավման տարբերակներ, թեժ գիծ Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ, ԵԱՀԿ հովանու ներքո դիտորդներ, ռազմական կոնտինգենտների մասնակցությամբ գործողությունների իրականացում եւ այլն: Առայժմ հնարավոր չի եղել համաձայնեցնել բոլոր պարամետրերը: Այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են, այդ թվում `ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահության շրջանակներում: Գլխավորն այն է, որ ցանկացած մեխանիզմ պետք է ընդունելի լինի կողմերի համար եւ ենթադրի շուտափույթ տեղակայման հնարավորությունը»:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что численность боевиков с Ближнего Востока, участвующих в карабахском конфликте, приближается к 2 тысячам.
Глава МИД России сказал об этом в интервью Коммерсантъ, отрыки из которого предлагаем вашему вниманию.
Усилия России
«Президент России Владимир Путин практически в ежедневном режиме предпринимает посреднические усилия, направленные на урегулирование создавшейся ситуации. По его инициативе была достигнута договоренность о гуманитарном перемирии в конце первой декады октября. Делаем все возможное, в том числе вместе с США и Францией - партнерами по сопредседательству в минской группе ОБСЕ, чтобы эта договоренность заработала в полную силу. Параллельно предлагаем возможные варианты политического урегулирования. Рассчитываем, что в конечном итоге в Баку и Ереване возобладает конструктивный подход, боевые действия прекратятся и карабахский процесс вернется в политическое русло».
Привлечение боевиков с Ближнего Востока
«Нас, конечно, беспокоит интернационализация нагорно-карабахского конфликта и привлечение боевиков с Ближнего Востока. Мы неоднократно призывали внешних игроков использовать свои возможности для пресечения переброски наемников, численность которых в зоне конфликта, по имеющимся данным, уже приближается к 2 тысячам.
Данная тема, в частности, затрагивалась Владимиром Путиным в ходе телефонного разговора с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом 27 октября, в регулярных контактах с лидерами Азербайджана и Армении. Настойчиво продолжаем продвигать нашу позицию по различным каналам».
Меры контроля за перемирием
«Убеждены, что устойчивого перемирия сложно достигнуть без договоренностей о действенных мерах контроля.
В Московском заявлении от 10 октября говорится о том, что конкретные параметры соблюдения прекращения огня будут согласованы дополнительно. Это довольно непростая работа. Существуют различные подходы к решению данного вопроса. Есть варианты задействования различных электронных средств контроля, горячей линии между Ереваном и Баку, наблюдателей под эгидой ОБСЕ, проведения операций с участием военных контингентов. Пока выйти на согласование всех параметров не удалось. Работа в этом направлении продолжается, в том числе в рамках сопредседательства в минской группе ОБСЕ. Главное - любой механизм должен быть приемлем для сторон и предполагать возможность скорейшего развертывания».