Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունում ներգրավված Մերձավոր Արեւելքից զինյալների թիվը մոտենում է 2000-ին:
Այս մասին Ռուսաստանի արտգործնախարարը ասել է «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում, որից ներկայացնում ենք մի քանի հատված:
Ռուսաստանի ջանքերը
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով ձեռնարկում է միջնորդական ջանքեր` ուղղված իրավիճակի կարգավորմանը: Նրա նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի առաջին տասնօրյակի ավարտին ձեռք էր բերվել հումանիտար զինադադարի մասին պայմանավորվածություն: Մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ, այդ թվում`ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող գործընկերների՝ ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին, որպեսզի այս պայմանավորվածությունը լիովին գործի: Զուգահեռաբար մենք առաջարկում ենք քաղաքական կարգավորման հնարավոր տարբերակներ: Հուսով ենք, որ ի վերջո Բաքվում եւ Երեւանում կգերակշռի կառուցողական մոտեցումը, ռազմական գործողությունները կդադարեն եւ ղարաբաղյան գործընթացը կվերադառնա քաղաքական դաշտ»:
Մերձավոր Արեւելքից գրոհայինների ներգրավվումը
«Մեզ, իհարկե, մտահոգում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացումը եւ Մերձավոր Արեւելքից զինյալների ներգրավվումը: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին խաղացողներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները վարձկանների տեղափոխումը կանխելու համար, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, մոտենում է 2000-ին:
Այս թեման, մասնավորապես, Վլադիմիր Պուտինը բարձրացրել է հոկտեմբերի 27-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հետ կանոնավոր շփումների ընթացքում: Մենք համառորեն շարունակում ենք առաջ տանել մեր դիրքորոշումը տարբեր խողովակներով»:
Հրադադարի վերահսկման միջոցառումներ
«Մենք համոզված ենք, որ կայուն հրադադարի ռեժիմը դժվար է ձեռք բերել առանց արդյունավետ վերահսկման միջոցառումներին վերաբերող համաձայնությունների:
Հոկտեմբերի 10-ի մոսկովյան հայտարարությունում նշվում է, որ հրադադարի ռեժիմը պահպանելու հատուկ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն հետագայում: Սա բավականին բարդ աշխատանք է: Այս հարցի լուծման համար կան տարբեր մոտեցումներ. էլեկտրոնային կառավարման միջոցների ներգրավման տարբերակներ, թեժ գիծ Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ, ԵԱՀԿ հովանու ներքո դիտորդներ, ռազմական կոնտինգենտների մասնակցությամբ գործողությունների իրականացում եւ այլն: Առայժմ հնարավոր չի եղել համաձայնեցնել բոլոր պարամետրերը: Այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են, այդ թվում `ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահության շրջանակներում: Գլխավորն այն է, որ ցանկացած մեխանիզմ պետք է ընդունելի լինի կողմերի համար եւ ենթադրի շուտափույթ տեղակայման հնարավորությունը»:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that the number of militants from Middle East participating in the Karabakh conflict is nearing 2000.
Lavrov said this in an interview to Kommersant.
Below are some extracts from the interview.
Russia’s efforts
“Russian President Vladimir Putin makes mediation efforts aimed at the settlement of the situation almost on daily basis. Upon his initiative, an agreement on a humanitarian ceasefire was reached in early October. We are doing everything possible, also together with the United States and France - partners in the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, so that this agreement works in full force. In parallel, we offer possible options for political settlement. We hope that a constructive approach will finally prevail in Baku and Yerevan, hostilities will stop and the Karabakh process will return to a political channel.”
Involvement of militants from Middle East
“Of course, we are concerned over the internationalization of the Nagorno-Karabakh conflict and involvement of militants from the Middle East. We have repeatedly urged the external players to use their possibilities to prevent the transfer of militants, whose number in the conflict zone, according to our data, is already nearing 2000.
In particular, Vladimir Putin discussed this issue in a telephone conversation with President of Turkey Recep Tayyip Erdogan on October 27, and in personal contacts with the leaders of Azerbaijan and Armenia. We persistently continue to promote our position through various channels.”
Ceasefire control measures
“We believe that it is hard to reach a stable ceasefire without agreements on effective control measures.
The Moscow statement of October 10 says that detailed parameters of the ceasefire regime will be agreed upon additionally. It is not an easy work. There are various approaches to solving this issue. There are options for using various electronic means of control, a hotline between Yerevan and Baku, observers under the auspices of the OSCE, conducting operations with the participation of military contingents. It has not been possible to agree on all parameters so far. The work in this direction continues, also within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship. The important thing is that any mechanism should be acceptable for the parties, and we should assume the possibility of immediate implementation.”