Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտնել է, որ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում Ռուսաստանի նախագահին առաջարկել է համատեղ կարգավորել ղարաբաղյան ճգնաժամը:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն, ելույթ ունենալով իշխող կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության առջեւ՝ Էրդողանն ասել է.
«Մենք Պուտինի հետ քննարկել ենք Ղարաբաղյան իրադարձությունները: Մենք ասացինք. եկեք Կովկաս, լուծեք այդ հարցը: Եթե ուզում եք, միասին լուծենք: Դուք կխոսեք ձեր գործընկերների հետ, մենք ՝ մեր: Թող մեր արտգործնախարարներն ու մյուսները նույնպես խոսեն: Կարեւորը հասկանալն է ՝ կլուծե՞նք արդյոք այս հարցը, թե՞ ոչ: Եկեք սա արդեն ավարտենք: Մենք անկեղծ ենք: Եվ ես հավատում եմ, որ դուք նույնպես անկեղծ եք»:
Թուրքիայի նախագահը նաեւ ասել է.
«Մեզ ասում են` դուք Մերձավոր Արևելքից զինյալներ եք ուղարկում Ադրբեջան: Ես հարգարժան նախագահ Պուտինին ասացի` հիմա Քրդստանի Աշխատավորական կուսակցության մոտ 2 հազար անդամներ կռվում են Հայաստանի կողմում, նրանցից յուրաքանչյուրին վճարում են 600 դոլար: Նա պատասխանեց, որ ոչինչ չգիտի այդ մասին: Ուստի ես նրան տեղեկացրեցի»:

Эрдоган предложил Путину «вместе решить» проблему Карабаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что в телефонной беседе с Владимиром Путиным предложил российскому лидеру вместе урегулировать карабахский кризис.
Как сообщает РИА Новости, выступая перед парламентской фракцией правящей партии,  Эрдоган заявил:
«Мы обсудили с Путиным события в Карабахе. Мы сказали: приходите на Кавказ, решите этот вопрос. Если хотите, давайте вместе решим. Вы поговорите со своими партнерами, мы - со своими. Пусть наши главы МИД и другие тоже поговорят. Главное понять, решим мы этот вопрос или нет? Давайте уже это закончим. Мы честны. И верю, что вы тоже искренни».
Президент Турции также заявил:
«Нам говорят: вы с Ближнего Востока отправляете в Азербайджан иностранных боевиков. Я сказал уважаемому президенту Путину: сейчас около 2 тысяч членов Рабочей партии Курдистана воюют на стороне Армении, им платят по 600 долларов. Он ответил, что ничего об этом не знает. Вот я ему об этом и сообщил».