ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը քննարկել է հրադադարի վերահսկումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի վերահսկողությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Անվտանգության խորհրդի փակ հանդիպումից հետո:
«Այժմ անհրաժեշտ է ապահովել հրադադարի ռեժիմի իրականացումը, սա ամենահրատապ խնդիրն է: Պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել, բայց չի իրականացվել: Հիմնական հարցը մնում է այն, թե ինչպես ապահովել դրա իրականացման վերահսկողությունը: Այս հարցը քննարկվել է խորհրդակցությունների ընթացքում, եւ Անվտանգության խորհուրդը բավականին միակարծիք է եղել իր մոտեցումներում », - ասել է դիվանագետը:
Նա բացատրել է, որ ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելություն տարածաշրջան ուղարկելու համար Անվտանգության խորհրդի կողմից հատուկ մանդատ է պահանջելու: «Դա արագ գործընթաց չէ», - նկատել է Նեբենզյան:
Նա չի բացառել, որ ԵԱՀԿ առաքելությունը կարող է իրականացնել դիտարկումը: «Ո՞վ եւ ինչ կարգավիճակով կլինի այնտեղ, դեռ քննարկվում է», - ասել է Վասիլի Նեբենզյան:

СБ ООН обсудил вопросы контроля за прекращением огня - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Совет Безопасности ООН обсудил необходимость обеспечить контроль за режимом прекращения огня в Нагорном Карабахе.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил постоянный представитель России при ООН Василий Небензя по итогам закрытого заседания по Нагорному Карабаху.
«Сейчас необходимо обеспечить выполнение прекращения огня, это самый насущный вопрос. Соответствующее соглашение было достигнуто, но не соблюдалось. Главным вопросом остается то, как обеспечить контроль за его выполнением. Этот вопрос обсуждался в ходе консультаций, и Совет безопасности был достаточно единодушен в подходах», - сказал диапломат.
Он пояснил, что для отправки в регион наблюдательной миссии ООН «понадобился бы специальный мандат Совета Безопасности». «Это не быстрый процесс», - заметил Небензя.
Он не исключил, что наблюдением может заняться миссия ОБСЕ. «Кто там будет, в каком качестве - все еще обсуждается», - сказал Василия Небензя.