Ի տարբերություն Երեւանի, Բաքուն զինվորականներ չի գործուղել Մոսկվա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դրական արձագանքելով Ռուսաստանի նախաձեռնությանը, Հայաստանը Մոսկվա է գործուղել զինվորականներին՝ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ հրադադարի վերահսկողության մեխանիզմը քննարկելու նպատակով, սակայն Բաքուն պատվիրակություն չի ուղարկել:
Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մանե Գեւորգյանը:
«Երեւանը դրական է արձագանքել ՌԴ-ի նախաձեռնությանն ու Մոսկվա է գործուղել պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներին՝ ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպելու համար: Սակայն, մեր տեղեկություններով, հանդիպմանը մասնակցելու համար Բաքուն ներկայացուցիչներ չի ուղարկել: Դա նշանակում է, որ Բաքուն, ըստ էության, հրաժարվում է Մոսկվայում ձեռքբերված պայմանավորվածությունից եւ մերժում է ՌԴ նախաձեռնությունը»,- ասել է խոսնակը:
«Երեւանում ենթադրում են, որ Թուրքիան թույլ չի տալիս Ադրբեջանի Զինված ուժերի ներկայացուցիչներին այցելել Մոսկվա», - նկատել է Մանե Գեւորգյանը:

В отличие от Еревана, Баку не отправил военных в Москву - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения по инициативе России направила своих военных в Москву для встречи с представителями минобороны Азербайджана с целью обсуждения механизма контроля за прекращением огня в Нагорном Карабахе, однако Баку отказался от аналогичного шага.
Об этом ТАСС сказала пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян.
«Ереван позитивно отреагировал на инициативу РФ и отправил в Москву представителей Минобороны для встречи с азербайджанской стороной, чтобы согласовать механизм контроля за прекращением огня в Нагорном Карабахе. Но, по нашим данным, Баку не направил своих представителей на эту встречу. Это означает, что Баку, по сути, отказывается от соглашения, достигнутого в Москве, и отвечает отказом на инициативу РФ», - отметила она.
По словам Геворгян, «в Ереване предполагают, что Турция не разрешает представителям Вооруженных сил Азербайджана посетить Москву».