Լավրովն ու Բորելը քննարկել են Արցախի խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Գերագույն ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելը այսօր հեռախոսազրույցում քննարկել են ղարաբաղյան խնդիրը:
Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ի թիվս այլ թեմաների նրանք քննարկել են «Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման խնդիրները` Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների մոսկովյան հայտարարության համաձայն»:
Հոկտեմբերի 12-ին ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության Գերագույն ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելը մեկնաբանել էր ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ Եվրամիության և Ռուսաստանի համագործակցությունը:
Լյուքսեմբուրգում ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպումից հետո, պատասխանելով ԵՄ-ի և Ռուսաստանի հարաբերությունների մասին հարցին՝ «Նավալնիի դեպքի» և հնարավոր պատժամիջոցների լույսի ներքո, Ջոզեպ Բորելը ասել էր, որ ՌԴ-ն և ԵՄ-ն համագործակցում են տարբեր հարցերի շուրջ:
«Օրինակ, Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանապագահներից մեկն է, եւ նախագահ Մակրոնը պետք է խոսի նախագահ Պուտինի հետ, եթե մենք ուզում ենք հրադադար հաստատել: Մենք չենք պատրաստվում դադարեցնել դա՝ Նավալնիի գործով պատժամիջոցների պատճառով», - նշել էր Բորելը:

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell discussed the Karabakh conflict in a telephone conversation today.
Russian Foreign Ministry reports that “the tasks of the Nagorno-Karabakh settlement in accordance with the Moscow statement of foreign ministers of Azerbaijan, Armenia and Russia have been discussed among other topics.”
On October 12 High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borrell, spoke about the cooperation between the European Union and Russia on Nagorno-Karabakh settlement.
Following the meeting of EU foreign ministers in Luxembourg, Borrell was asked about EU-Russia relations in the light of Alexei Navalny’s poisoning and possible sanctions. He said that EU and Russia cooperate on various issues.