Լավրովն ու Բորելը քննարկել են Արցախի խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության Գերագույն ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելը այսօր հեռախոսազրույցում քննարկել են ղարաբաղյան խնդիրը:
Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ի թիվս այլ թեմաների նրանք քննարկել են «Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման խնդիրները` Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարների մոսկովյան հայտարարության համաձայն»:
Հոկտեմբերի 12-ին ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության Գերագույն ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելը մեկնաբանել էր ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ Եվրամիության և Ռուսաստանի համագործակցությունը:
Լյուքսեմբուրգում ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպումից հետո, պատասխանելով ԵՄ-ի և Ռուսաստանի հարաբերությունների մասին հարցին՝ «Նավալնիի դեպքի» և հնարավոր պատժամիջոցների լույսի ներքո, Ջոզեպ Բորելը ասել էր, որ ՌԴ-ն և ԵՄ-ն համագործակցում են տարբեր հարցերի շուրջ:
«Օրինակ, Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանապագահներից մեկն է, եւ նախագահ Մակրոնը պետք է խոսի նախագահ Պուտինի հետ, եթե մենք ուզում ենք հրադադար հաստատել: Մենք չենք պատրաստվում դադարեցնել դա՝ Նավալնիի գործով պատժամիջոցների պատճառով», - նշել էր Բորելը:

Ереван /Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров и Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель обсудили сегодня карабахскую проблему в телефонном разговоре.
В сообщении МИД РФ говорится, что в числе других тем рассматривались «задачи нагорно-карабахского урегулирования в соответствии с московским заявлением министров иностранных дел Азербайджана, Армении и России».
12 октября Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррелль прокомментировал сотрудничество Европейского союза и России в вопросе карабахского урегулировании.
После встречи министров иностранных дел ЕС в Люксембурге, օтвечая на вопрос об отношениях между ЕС и Россией в свете «дела Навального» и возможных санкций, Жозеп Боррель сказал, что РФ и Евросоюз сотрудничают по разным вопросам.
«Например, Россия является одним из сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и президент Макрон должен говорить с президентом Путиным, если мы хотим установить перемирие. Мы не собираемся прекращать это из-за дела Навального», - подчеркнул Жозеп Боррель.