Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր ասել է, որ Ֆրանսիան չեզոք միջնորդ չէ ԼՂ կարգավորման գործում:
Reuters-ի հաղորդման համաձայն, Բայրամովն ասել է, որ Ֆրանսիան խախտել է չեզոքության սկզբունքը, այնինչ Ադրբեջանը նման բան չի նկատել Ռուսաստանի կողմից:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ վերջին 10 օրվա ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը մի քանի անգամ հրապարակայնորեն քննադատել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնին:
Այնուհանդերձ, այսօր վաղ առավոտյան Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների համատեղ հայտարարության 4-րդ կետում «կողմերը վերահաստատել են բանակցային գործընթացի ձևաչափի անփոփոխությունը»։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил сегодня, что Франция «не является нейтральным посредником» в урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
По сообщению Reuters, Байрамов заявил, что «Франция нарушила принцип нейтралитета, чего, по мнению Азербайджана, нельзя сказать о России».
Медиамакс напоминает, что в течение последних 10 дней президент Азербайджана Ильхам Алиев несколько публично выражал недовольство позицией президента Франции Эманюэля Макрона.
В то же время, в 4-м пункте подписанного сегодня совместного заявления министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана «стороны подтвердили неизменность формата переговорного процесса».