Պուտինը եւ Ռոհանին քննարկել են իրավիճակը Ղարաբաղում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թեհրանի նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի եւ Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Հասան Ռոհանիի միջեւ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել, որի ընթացքում կողմերը «մանրամասն մտքեր են փոխանակել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ»:
«Վլադիմիր Պուտինը իր իրանցի գործընկերոջը մանրամասն տեղեկացրել է տարածաշրջանում դեէսկալացիայի թուլացման ուղղությամբ Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռնարկվող ջանքերի մասին:
Իրանի նախագահը աջակցություն է հայտնել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ խորհրդակցությունների արդյունքում ձեռք բերված մարդասիրական հրադադարի, ինչպես նաեւ հնարավորինս շուտ խաղաղ կարգավորման հասնելուն ուղղված բովանդակային բանակցությունների մասին պայմանավորվածություններին», - ասված է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:

Путин и Рухани обсудили ситуацию в Карабахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По инициативе Тегерана состоялся телефонный разговор президентов России и Ирана Владимира Путина и Хасана Рухани, которые провели «обстоятельный обмен мнениями по ситуации в зоне карабахского конфликта».
«Владимир Путин подробно информировал иранского коллегу о предпринимаемых при посредничестве России усилиях по деэскалации напряжённости в этом регионе.
Президент Ирана выразил поддержку достигнутым по итогам трёхсторонних консультаций министров иностранных дел России, Азербайджана и Армении договорённостей о прекращении огня в гуманитарных целях, а также о запуске субстантивных переговоров ради скорейшего достижения мирного урегулирования», - говорится в сообщении Кремля.