Պուտինը եւ Ռոհանին քննարկել են իրավիճակը Ղարաբաղում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թեհրանի նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի եւ Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Հասան Ռոհանիի միջեւ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել, որի ընթացքում կողմերը «մանրամասն մտքեր են փոխանակել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ»:
«Վլադիմիր Պուտինը իր իրանցի գործընկերոջը մանրամասն տեղեկացրել է տարածաշրջանում դեէսկալացիայի թուլացման ուղղությամբ Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռնարկվող ջանքերի մասին:
Իրանի նախագահը աջակցություն է հայտնել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ խորհրդակցությունների արդյունքում ձեռք բերված մարդասիրական հրադադարի, ինչպես նաեւ հնարավորինս շուտ խաղաղ կարգավորման հասնելուն ուղղված բովանդակային բանակցությունների մասին պայմանավորվածություններին», - ասված է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:

Putin and Rouhani discuss the situation in Karabakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian and Iranian Presidents Vladimir Putin and Hassan Rouhani have held "a comprehensive exchange of views on the situation in Karabakh conflict zone” during a phone conversation, initiated by the Iranian side.
“Vladimir Putin has briefed his Iranian counterpart in detail about the efforts that are being undertaken the Russia’s mediation to de-escalate tensions in the region.
The Iranian President has expressed support for the agreements reached on a humanitarian ceasefire as a result of trilateral consultations of the Foreign Ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia, as well as on the launch of substantive negotiations for an early achievement of a peaceful settlement,” the Kremlin said in a statement.