Փաշինյան․Մենք հավատարիմ ենք ԼՂ խաղաղ կարգավորման սկզբունքին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ հայկական կողմը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման սկզբունքին։
«Մենք պատրաստ ենք խաղաղ գործընթացի վերսկսմանը՝ համաձայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների, արտաքին գործերի նախարարների վերջին մի քանի օրերի հայտարարությունների»,- Երեւանում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նա նաեւ նշել է, որ ադրբեջանական լայնամասշտաբ գործողությունների կամ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը կանգնած է հումանիտար աղետի շեմին։
«Մտահոգիչ են Թուրքիայի՝ ոչ միայն տարածաշրջանում, այլ ամբողջ աշխարհում իրավիճակի ապակայունացմանը սպառնացող ակտիվ քայլերը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Pashinyan: We are committed to the principle of NK peaceful settlement - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that the Armenia side is committed to the principle of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
“We are ready to resume the peace process in line with the statements of presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair states,” Pashinyan said at the extended session of the Eurasian Intergovernmental Council in Yerevan today.
He also noted that as a result of Azerbaijan’s large-scale hostilities or Azeri-Turkish aggression, the population of Nagorno-Karabakh is on the verge of a humanitarian catastrophe.
“Turkey’s active steps, threatening to destabilize the situation not only in the region but all over the world, are worrying,” Pashinyan stressed.