ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը հաստատել են մասնակցությունը Մոսկվայի հանդիպմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել իրենց արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությունն այսօր Մոսկվայում կայանալիք խոհրդակցություններին:
«Այս պահին ակտիվ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում», - ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան:
Հոկտեմբերի 8-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարություն էր արել Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի կապակցությամբ, որում ասված էր.
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսային բանակցությունների շարքից հետո ՌԴ նախագահը կոչ է անում դադարեցնել ռազմական գործողությունները ղարաբաղյան հակամարտության գոտում մարդասիրական նկատառումներով՝ զոհվածների մարմինների եւ գերիների փոխանակման համար:
Այս հարցերի վերաբերյալ խոհրդակցություններ անցկացնելու համար ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի միջնորդությամբ հոկտեմբերի 9-ին Մոսկվա են հրավիրվում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները»:

Armenian and Azerbaijan FMs to attend consultations in Moscow - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia and Azerbaijan have confirmed their foreign ministers will participate in the consultations in Moscow held today.
“At the moment, we are actively preparing for this event,” official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova told TASS.
In the evening of October 8, Russian President Vladimir Putin issued a statement on the situation in Nagorno-Karabakh:
“After a series of phone talks with President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, the Russian President urges both sides to stop hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone for humanitarian purposes to allow exchange of bodies of killed and POWs.
Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia are invited to Moscow on October 9 to conduct consultations on these issued with the mediation of the Russian Foreign Minister.”