ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը հաստատել են մասնակցությունը Մոսկվայի հանդիպմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել իրենց արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությունն այսօր Մոսկվայում կայանալիք խոհրդակցություններին:
«Այս պահին ակտիվ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում», - ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան:
Հոկտեմբերի 8-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարություն էր արել Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի կապակցությամբ, որում ասված էր.
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսային բանակցությունների շարքից հետո ՌԴ նախագահը կոչ է անում դադարեցնել ռազմական գործողությունները ղարաբաղյան հակամարտության գոտում մարդասիրական նկատառումներով՝ զոհվածների մարմինների եւ գերիների փոխանակման համար:
Այս հարցերի վերաբերյալ խոհրդակցություններ անցկացնելու համար ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի միջնորդությամբ հոկտեմբերի 9-ին Մոսկվա են հրավիրվում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները»:

Ереван /Медиамакс/. Армения и Азербайджан подтвердили участие своих министров иностранных дел в консультациях в Москве, которые состоятся сегодня.
«В настоящий момент идет активная подготовка к этому мероприятию», - сообщила ТАСС официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Вечером 8 октября президент Российской Федерации Владимир Путин выступил с заявлением по ситуации в Нагорном Карабахе:
«После серии телефонных переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном президент России обращается с призывом прекратить боевые действия, ведущиеся в зоне нагорно-карабахского конфликта, по гуманитарным соображениям с целью обмена телами погибших и пленными.
Для проведения консультаций по этим вопросам при посредничестве министра иностранных дел России в Москву 9 октября приглашаются министры иностранных дел Азербайджана и Армении».