Ռուս քաղաքագետները խոսում են Ադրբեջանի ձախողման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի քաղաքագետները ՏԱՍՍ գործակալության համար մեկնաբանել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունների հեռանկարը:
«Վալդայ» միջազգային բանավիճային ակումբի գիտական տնօրեն Ֆյոդոր Լուկյանովն ասել է, որ Բաքուն առաջադրում է ի սկզբանե անիրականալի նախապայման, երբ հայտարարում է, որ կդադարեցնի ռազմական գործողությունները, եթե հայկական ուժերը դուրս գան տարածաշրջանից:
«Դեռեւս, ըստ ամենայնի, ադրբեջանական կողմը կարծում է, որ կարելի է ինչ-որ մի բանի հասնել ռազմական ճանապարհով: Երբ նրանք գան այն եզրակացության, որ ռազմական ճանապարհով ոչնչի արդեն հասնել չի կարելի, այդ ժամանակ էլ կսկսվեն բանակցությունները», - նշել է վերլուծաբանը:
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի ղեկավար, ռազմական փորձագետ Վլադիմիր Եվսեեւի խոսքերով, «Ադրբեջանը չի հասել գեթ մեկ նպատակի»:
«Այդ պատճառով, հնարավոր է, նա կփորձի ինչ-որ կերպ փոխել բալանսը առաջնագծում, բայց այդքան էլ հասկանալի չէ, թե ինչի հաշվին», - նշել է փորձագետը:
Նա ավելացրել է, որ սպառազինություն որոշ տեսակներ դեռեւս կողմերը չեն գործադրել:
«Վախենամ, որ ռազմաճակատի գիծը փոխելու նպատակով, Ադրբեջանը կսկսի օգտագործել դրանք, բայց դա կհանգեցնի Հայաստանի պատասխանին, որը բացի «Իսկանդերից», ունի նաեւ այլ հրթիռային համակարգեր», - նշել է Եվսեեւը:

Российские политологи говорят о провале Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Российские политологи прокомментировали агентству ТАСС перспективы начала переговоров Армении и Азербайджана.
Директор по научной работе международного дискуссионного клуба «Валдай» Федор Лукьянов сказал, что Баку выдвигает заведомо невыполнимое предварительное условие, когда говорит, что остановит военные действия, если армянские силы выйдут с территории региона.
«Пока, судя по всему, с азербайджанской стороны есть представления, что можно еще чего-то добиться военным путем. Когда они придут к выводу, что военным путем ничего уже добиться не получится, только тогда и начнут переговоры», - подчеркнул аналитик.
По мнению военного эксперта, заведующего отделом Кавказа Института стран СНГ Владимира Евсеева, «Азербайджан не достиг ни одной поставленной цели».
«Поэтому он, возможно, попытается как-то изменить баланс на линии фронта. Но не совсем понятно, за счет чего», - заметил эксперт.
Он добавил, что некоторые виды вооружения еще не были задействованы сторонами.
«Опасаюсь, что Азербайджан с целью изменения линии фронта может начать их использование, но это приведет к ответу со стороны Армении, которая помимо «Искандера» располагает и другими видами ракетных комплексов», - отметил Евсеев.