ԵՄ-ն չի ճանաչում Արցախի ընտրությունների «իրավական շրջանակը»
Երեւան: Մեդիամաքս։ Եվրոպական միությունը հայտարարել է, որ չի ճանաչում սահմանադրական եւ իրավական շրջանակը, որի սահմաններում անցկացվում են Արցախի ընտրությունները:
Եվրամիության Արտաքին հարաբերությունների ծառայության խոսնակ Պետեր Ստանոն այսօր հանդես է եկել հետեւյալ հայտարարությամբ.
«Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի մարտի 31-ի այսպես կոչված «նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների» վերաբերյալ Եվրոպական միությունը վերահաստատում է, որ չի ճանաչում սահմանադրական եւ իրավական շրջանակը, որի սահմաններում դրանք անցկացվում են։ Այս իրադարձությունը չի կարող կանխակալել  Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի վճռորոշումը կամ ընթացող բանակցային գործընթացի արդյունքը։
ԵՄ-ն վերահաստատում է իր կուռ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, հատկապես՝ համանախագահների ջանքերին՝  ուղղված  ստատուս քվոյի սահմաններից անդին առաջընթացի եւ  դեպի բովանդակային բանակցությունների միջոցով համապարփակ եւ կայուն խաղաղության հաստատման ապահովմանը։
ԵՄ-ն պատրաստ է է՛լ ավելի աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արագ, խաղաղ կարգավորմանը միտված ջանքերին»։

ЕС не признает «правовые рамки» выборов в Нагорном Карабахе - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Европейский союз заявил, что не признает конституционные и правовые рамки выборов в Нагорном Карабахе.
Пресс-секретарь Европейской службы внешних связей дел Петер Стано выступил сегодня со следующим заявлением:
«В отношении так называемых «президентских и парламентских выборов» в Нагорном Карабахе, которые проходят 31 марта 2020 года, Европейский союз подтверждает, что не признает их конституционные и правовые рамки. Это событие не может предрешить определение будущего статуса Нагорного Карабаха или результат переговорного процесса.
Евросоюз подтверждает свою решительную поддержку Минской группе ОБСЕ, в частности, усилиям сопредседателей, направленным на прогресс за рамками статуса-кво и обеспечение стабильного и всеобъемлющего мира посредством содержательных переговоров.
Евросоюз готов еще больше содействовать усилиям, направленным на быстрое, мирное урегулирование карабахского конфликта».