Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ու նախագահի աշխատակազմը քննադատել են օգոստոսի 5-ին Ստեփանակերտում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արած հայտարարությունները:
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի պետ Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ «Ադրբեջանի գրավյալ հողերը Հայաստան անվանելով՝ Փաշինյանը եւս մեկ անգամ ապացուցեց, որ օկուպացիան Երեւանի իրական էությունն է»:
«Հայաստանը վարչապետի մակարդակով ոտնահարում եւ անարգում է միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները եւ ոչնչացնում է բանակցային գործընթացը: Փաշինյանի այս հայտարարությունից հետո բանակցային գործընթացի ապագայի վերաբերյալ հարցին պետք է պատասխանեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները»,- ասել է Հաջիեւը:
Նա շեշտել է, որ «հայկական կողմն իր սադրիչ եւ կործանարար հայտարարությամբ տանում է տարածաշրջանը դեպի նոր սպառնալիքներ ու ռիսկեր եւ միտումնավոր սրում է իրավիճակը»:
Ինտերֆաքսը հաղորդում է, որ Ադրբեջանի արտգործնախարարությունն էլ հայտարարել է, որ «Փաշինյանի ագրեսիվ հայտարարությունը հակասում է բանակցային գործընթացի ոգուն եւ էությանը»:

Азербайджану не понравились заявления Пашиняна - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД и администрация президента Азербайджана выступили с критикой заявлений премьер-министра Армениии, сделанных в Степанакерте 5 августа.
Заведующий отделом по вопросам внешней политики администрации президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что «называя захваченные земли Азербайджана Арменией, Пашинян в очередной раз доказал, что оккупация - истинная суть Еревана».
«Армения на уровне премьер-министра топчет и оскорбляет нормы и принципы международного права и уничтожает переговорный процесс. После этого заявления Пашиняна на вопрос о будущем переговорного процесса должны ответить сопредседатели Минской группы ОБСЕ»,- сказал Гаджиев.
Он заявил, что «армянская сторона своим провокационным и деструктивным заявлением сталкивает регион с новыми угрозами и рисками и намеренно обостряет ситуацию».
Как сообщает Интерфакс, МИД Азербайджана, в свою очередь, заявил, что «агрессивное заявление Пашиняна противоречит духу и сути переговорного процесса».