Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Քերի Քավանոն Քի Վեստում 2001թ.
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Քերի Քավանոն (Carey Cavanaugh) կարծում է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն Լեռնային Ղարաբաղում նոր զինված հակամարտությունը կանխելու համար:
Քերի Քավանոն, որն այժմ դիվանագիտություն եւ հակամարտությունների կարգավորում է դասավանդում Քենտուքիի համալսարանում, այդ մասին գրել է ծավալուն հոդվածում, որը հրապարակվել է ԱՄՆ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի կայքում:
Քերի Քավանոն նշում է, որ 2016 թվականի ապրիլից հետո ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան օգտագործեցին դիվանագիտությունը բռնությունը կանգնեցնելու համար, «սակայն անկարող էին վերակենդանացնել խաղաղ գործընթացը»:
Պաշտոնաթող դիվանագետը հիշեցնում է, որ 2006 թվականից ի վեր Ադրբեջանը $‌ 22 մլրդ է ծախսել զենք եւ զինամթերք գնելու համար:
Քերի Քավանոն նշում է, որ եթե Ադրբեջանի պատրաստությունը նոր ռազմական գործողություններին կարող է նկատելի լինել զորքերի տեղաշարժի եւ այլ գործողությունների միջոցով, «Ադրբեջանի էներգետիկ ենթակառուցվածքին հարվածելու Հայաստանի սպառնալիքները ավելի քիչ նկատելի պատրաստություն են պահանջում»:
Իր հոդվածում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահը մի շարք առաջարկություններով է հանդես գալիս՝ ուղղված ԱՄՆ վարչակազմին:
Մասնավորապես, գրում է նա, Միացյալ Նահանգները կարող են հեղինակել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւ, որը կդատապարտի ցանկացած էական ռազմական գործողություն ԼՂ հակամարտության գոտում:
Քերի Քավանոն Քի Վեստում 2001 թվականին Քերի Քավանոն Քի Վեստում 2001 թվականին
«Օժանդակ տարբերակը հրահրողին բացահայտելն է: Աշխատելով գործընկերների հետ, ԱՄՆ-ը հանրային դատապարտման, տնտեսական օգնության դադարեցման կամ պատժամիջոցների ներդրման միջոցով պետք է պատժի այն կողմին, որը էական լարվածություն կհրահրի», - նշում է Քերի Քավանոն:
Ավարտելով հոդվածը, պաշտոնաթող դիվանագետը շեշտում է, որ Տրամպի վարչակազմը պետք է ուշադիր լինի ԼՂ խնդրի հանդեպ եւ «արագորեն առաջ մղի միջոցառումներ՝ ռազմական գործողությունները կանխելու ու խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ աջակցությունն ապահովելու համար»:
Քերի Քավանոն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահն էր 1999-2001 թվականներին: Նա համարվում է 2001 թվականին Քի Վեստում քննարկված կարգավորման տարբերակի հիմնական հեղինակներից մեկը: 2011 թվականին Քերի Քավանոն Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում վերհիշել էր Քի Վեստի բանակցությունների մանրամասները:

Роберт Кочарян и Кери Кавано в Ки Весте, 2001г.
Ереван /Медиамакс/. Бывший американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Керри Кавано (Carey Cavanaugh) считает, что Соединенные Штаты должны предпринять меры по предотвращению нового вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе.
Керри Кавано, который в настоящее время преподает дипломатию и урегулирование конфликтов в университете Кентукки, написал об этом в объемной статье, опубликованной на сайте Совета по внешним делам США.
Керри Кавано отмечает, что после апреля 2016 года США, Россия и Франция использовали дипломатию для предотвращения насилия, «однако так и не сумели восстановить мирный процесс».
Экс-дипломат напомнил, что начиная с 2006 года Азербайджан потратил $‌ 22 млрд на закупку вооружений.
Керри Кавано отмечает, что если о подготовке Азербайджана к новым военным можно судить по передвижениям войск и другим действиям, то «угрозы Армении ударить по энергетической инфраструктуре Азербайджана нуждаются в менее очевидной подготовке».
Бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ выступил с рядом предложений, адресованных администрации США.
В частности, пишет он, Соединенные Штаты могут выступить с инициативой о принятии резолюции Совбеза ООН, которая осудит любые значительные военные действия в зоне конфликта.
Кери Кавано в Ки Весте, 2001г. Кери Кавано в Ки Весте, 2001г.
«Дополнительной мерой может быть указание зачинщика. В сотрудничестве с партнерами, США путем публичного осуждения, прекращения экономической помощи или применения санкций могут наказать сторону, которая спровоцирует значительную эскалацию», - отмечает Керри Кавано.
Завершая статью, отставной дипломат подчеркивает, что администрации Трампа следует уделять большое внимание карабахской проблеме и «активно принимать меры по предотвращению боевых действий и обеспечению необходимой поддержки мирному процессу».
Керри Кавано был сопредседателем Минской группы ОБСЕ в 1999-2001 гг. Он считается одним из основных авторов варианта урегулирования, который обсуждался президентами Армении и Азерабйджана в Ки Весте в 2001 году. В 2011 году Керри Кавано в интервью Медиамакс рассказал подробности переговоров в Ки Весте.