Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Քերի Քավանոն Քի Վեստում 2001թ.
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Քերի Քավանոն (Carey Cavanaugh) կարծում է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն Լեռնային Ղարաբաղում նոր զինված հակամարտությունը կանխելու համար:
Քերի Քավանոն, որն այժմ դիվանագիտություն եւ հակամարտությունների կարգավորում է դասավանդում Քենտուքիի համալսարանում, այդ մասին գրել է ծավալուն հոդվածում, որը հրապարակվել է ԱՄՆ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի կայքում:
Քերի Քավանոն նշում է, որ 2016 թվականի ապրիլից հետո ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան օգտագործեցին դիվանագիտությունը բռնությունը կանգնեցնելու համար, «սակայն անկարող էին վերակենդանացնել խաղաղ գործընթացը»:
Պաշտոնաթող դիվանագետը հիշեցնում է, որ 2006 թվականից ի վեր Ադրբեջանը $‌ 22 մլրդ է ծախսել զենք եւ զինամթերք գնելու համար:
Քերի Քավանոն նշում է, որ եթե Ադրբեջանի պատրաստությունը նոր ռազմական գործողություններին կարող է նկատելի լինել զորքերի տեղաշարժի եւ այլ գործողությունների միջոցով, «Ադրբեջանի էներգետիկ ենթակառուցվածքին հարվածելու Հայաստանի սպառնալիքները ավելի քիչ նկատելի պատրաստություն են պահանջում»:
Իր հոդվածում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահը մի շարք առաջարկություններով է հանդես գալիս՝ ուղղված ԱՄՆ վարչակազմին:
Մասնավորապես, գրում է նա, Միացյալ Նահանգները կարող են հեղինակել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւ, որը կդատապարտի ցանկացած էական ռազմական գործողություն ԼՂ հակամարտության գոտում:
Քերի Քավանոն Քի Վեստում 2001 թվականին Քերի Քավանոն Քի Վեստում 2001 թվականին
«Օժանդակ տարբերակը հրահրողին բացահայտելն է: Աշխատելով գործընկերների հետ, ԱՄՆ-ը հանրային դատապարտման, տնտեսական օգնության դադարեցման կամ պատժամիջոցների ներդրման միջոցով պետք է պատժի այն կողմին, որը էական լարվածություն կհրահրի», - նշում է Քերի Քավանոն:
Ավարտելով հոդվածը, պաշտոնաթող դիվանագետը շեշտում է, որ Տրամպի վարչակազմը պետք է ուշադիր լինի ԼՂ խնդրի հանդեպ եւ «արագորեն առաջ մղի միջոցառումներ՝ ռազմական գործողությունները կանխելու ու խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ աջակցությունն ապահովելու համար»:
Քերի Քավանոն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահն էր 1999-2001 թվականներին: Նա համարվում է 2001 թվականին Քի Վեստում քննարկված կարգավորման տարբերակի հիմնական հեղինակներից մեկը: 2011 թվականին Քերի Քավանոն Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում վերհիշել էր Քի Վեստի բանակցությունների մանրամասները:

Yerevan /Mediamax/. Former American Co-Chair of the OSCE Minsk Group Carey Cavanaugh believes that the United States should take measures to prevent new clashes in Nagorno-Karabakh.
Carey Cavanaugh, now working as Professor of Diplomacy and Conflict Resolution at University of Kentucky, made that statement in a comprehensive article published on the Council of Foreign Relations website.
Carey Cavanaugh observed that the United States, Russia, and France used diplomacy to halt the violence in April 2016, but “have been unable to revitalize the peace process”.
The retired diplomat reminded that since 2006, Azerbaijan spent over USD 22 billion on armaments.
Carey Cavanaugh noted that while detectable signs of escalating tensions could include Azerbaijani preparations in anticipation of offensive operations, “Armenian threats to strike Azerbaijan’s energy sector would require less visible preparation”.
The former OSCE Minsk Group Co-Chair addressed several suggestions to the US administration.
In particular, he stated that the United States could promote a UN Security Council resolution condemning any major military action in Nagorno-Karabakh.
“A secondary option, if known, would be to name the instigator. Working with partners, the United States would penalize the party that initiates any major escalation - through public condemnation and potentially by withdrawing economic assistance or using sanctions,” Carey Cavanaugh wrote.
In conclusion of the article, the former diplomat stressed that the Trump administration should pay attention to the NK issue and “act quickly to promote preventive measures to help avoid violence, deter military action, and engender support for this conflict’s peaceful resolution”.
Carey Cavanaugh worked as Co-Chair of the OSCE Minsk Group in 1999-2001. He is one of the main authors of the Key West Peace Talks in 2001. In 2011, Carey Cavanaugh recalled details of those negotiations in the interview to Mediamax.