ՀՀ եւ Իրանի ՊՆ-ները կարեւորել են լարվածության թուլացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր Մոսկվայում անցկացվող անվտանգության հարցերով ամենամյա միջազգային համաժողովի ընթացքում հանդիպում է ունեցել Իրանի պաշտպանության եւ զինված ուժերի աջակցման նախարար Հոսեին Դեհղանի հետ:
ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ կողմերը մտահոգություն են հայտնել արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրավիճակի սրման կապակցությամբ եւ կարեւորել լարվածության թուլացման ու փոխվստահության մթնոլորտի հաստատման անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք նշվել է, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի արդյունքները եւս մեկ անգամ ապացուցեցին արցախյան հակամարտության ռազմական լուծման անհնարինությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների միջեւ համագործակցության առկա վիճակին ու հետագա զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցերին:

Armenian and Iranian Defense Ministers discussed NK in Moscow - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan had a meeting with Iranian Defense Minister Hossein Dehghan today during the annual International Conference on Security in Moscow.
According to Armenian Defense Ministry press service, the sides expressed concern over escalation of the situation at NK-Azerbaijan troops contact line and attached importance to reducing tension and necessity of establishing an environment of mutual trust.
Both sides noted that the results of the four-day April war proved once again that NK issue cannot be solved by force.
During the meeting, the sides touched upon the issues regarding the current state and perspectives of future development of cooperation between the two Ministries.