ՀՀ եւ Իրանի ՊՆ-ները կարեւորել են լարվածության թուլացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր Մոսկվայում անցկացվող անվտանգության հարցերով ամենամյա միջազգային համաժողովի ընթացքում հանդիպում է ունեցել Իրանի պաշտպանության եւ զինված ուժերի աջակցման նախարար Հոսեին Դեհղանի հետ:
ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ կողմերը մտահոգություն են հայտնել արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրավիճակի սրման կապակցությամբ եւ կարեւորել լարվածության թուլացման ու փոխվստահության մթնոլորտի հաստատման անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք նշվել է, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի արդյունքները եւս մեկ անգամ ապացուցեցին արցախյան հակամարտության ռազմական լուծման անհնարինությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների միջեւ համագործակցության առկա վիճակին ու հետագա զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցերին:

Министры обороны Армении и Ирана заявили о важности снижения напряженности - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян встретился с министром обороны Ирана Хосейном Дехганом в рамках ежегодной конференции по вопросам безопасности в Москве.
Как передает пресс-служба минобороны Армении, стороны выразили беспокойство в связи с обострением ситуации на линии соприкосновения арцахо-азербайджанских сил и отметили необходимость снижения напряженности.
Стороны отметили, что итоги четырехдневной апрельской войны показали невозможность военного решения Карабахского конфликта.
В ходе встречи обсуждались также вопросы, касающиеся сотрудничества между оборонными ведомствами двух стран.