Արազ Ազիմովը Հայաստանին «կամուրջի կենտրոն» է հրավիրում
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը պետք է «վերականգնի Ղարաբաղի տարածաշրջանի հանդեպ իր լիակատար ու ինքնիշխան վերահսկողությունը»:
Ինչպես հաղորդում է  Մեդիամաքսը, Ադրբեջանի արտգործնախարարի տեղակալ Արազ Ազիմովը «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում այսօր ասել է, որ դա է իր երկրի «առավելագույն դիրքորոշումը»:
«Խոսքը ոչ միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման, այլ տվյալ տարածաշրջանի հանդեպ անմիջական, ուղղահայաց, ինքնիշխան վերահսկողության սահմանման մասին է»,- ասել է Ազիմովը:
Միաժամանակ, ասել է նա, «Բաքուն այդ դիրքորոշումից դեպի կամրջի կենտրոն մի քայլ է կատարել եւ ասել, որ պատրաստ է ճկունություն ցուցաբերել եւ Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնակառավարման տարբեր մոդելներ քննարկել»:
Ինչը վերաբերում է «Հայաստանի առավելագույն դիրքորոշմանը», ապա, Ազիմովի խոսքերով, հայերը չեն էլ թաքցնում, որ ցանկանում են Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:
«Այն, որ նախագահ Սարգսյանը վերջերս սկսել է առավել ակտիվ խոսել այն մասին, որ ադրբեջանցիները չեն վերադառնա Ղարաբաղ, վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը պատրաստ չէ դիտարկել Լեռնային Ղարաբաղի վերաինտեգրումը Ադրբեջանի կազմում»,- ասել է արտգործնախարարի տեղակալը:
«Մենք կցանկանայինք, որպեսզի հայկական կողմը արժեքների վերագնահատում անցկացներ եւ գնահատեր այն, թե ինչ է ձեռք բերել, ինչ է կորցրել եւ ինչ կարող է ձեռք բերել ապագայում: Նման վերագնահատման դեպքում Հայաստանը նույնպես կկարողանար կամրջի կենտրոն դուրս գալ»,- նշել է Արազ Ազիմովը:

Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Araz Azimov stated in his interview to “Echo of Moscow” that this is his country’s “maximal position”, Mediamax reports.
“The matter is not merely in Azerbaijan’s territorial integrity, but establishment of direct, vertical and sovereign control over Karabakh region”, stated Azimov.
However, he said, “Baku has taken a step from this position towards the middle of the bridge”, and it is ready to demonstrate flexibility and discuss various models of Nagorno Karabakh’s self-government within Azerbaijan”.
As for “Armenia’s maximal position”, according to Araz Azimov, Armenians do not conceal that they want Nagorno Karabakh’s independence from Azerbaijan.
“The fact that President Sargsyan has begun to state zealously that Azerbaijani will not return to Karabakh, comes to prove that Armenia is not ready to consider the possibility of Nagorno Karabakh’s reintegration into Azerbaijan”, said the Deputy Minister.
“We would like the Armenian side to reassess the values and assess what it gained and what it lost, and what they may gain in the future. In case of such reassessment, Armenia would also be able to come up to the middle of the bridge”, noted Araz Azimov.