Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության ղեկավար, դեսպան Արման Կիրակոսյանը կազմակերպության Մշտական Խորհրդի նիստում հանդես է եկել հայտարարությամբ` Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի խախտումների վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, դեսպանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած վերջին լայնածավալ հարձակման ընթացքում ադրբեջանական ուժերի կանխամտածված թիրախ են դարձել քաղաքացիական բնակավայրերը եւ խաղաղ բնակչությունը, այդ թվում՝ երեխաներն ու ծերերը:
ՀՀ դեսպանը նշել է, որ զինվորականներ Հայկ Թորոյանը, Հրանտ Ղարիբյանը եւ Քյարամ Սլոյանը գլխատվել էին ադրբեջանցի զինվորականների կողմից «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությանը բնորոշ ոճով, ինչպես նաեւ խոշտանգված են եղել վերադարձված հայ զինծառայողների մարմինները:
Արման Կիրակոսյանն ընդգծել է, որ նման բարբարոսական արարքները հակասում են քաղաքակիրթ աշխարհի տարրական նորմերին եւ միջազգային կոնվենցիաներին:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները բացել են քրեական գործեր՝ հետաքննելու համար իրականացված ջարդերի բոլոր հանգամանքները:
Արման Կիրակոսյանը կարեւորել է կատարված հանցանքների դատապարտումը եւ դրանց իրականացնողներին պատասխանատվության ենթարկումը:

Посол Армении призвал осудить варварства Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель армянской делегации в ОБСЕ, посол Арман Киракосян на заседании Постоянного совета организации выступил с заявлением о нарушениях норм международного гуманитарного права со стороны Азербайджана.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, посол отметил, что в ходе недавнего широкомасштабного наступления на Нагорный Карабах азербайджанские войска преднамеренно выбирали в качестве мишени гражданские населенные пункты и мирных жителей, в том числе - детей и стариков.
Посол Армении отметил, что военнослужащие Айк Торосян, Грант Гарибян и Кярам Слоян были обезглавлены азербайджанскими военнослужащими в стиле, характерном для террористической организации «Исламское государство», глумлению подверглись тела возвращенных армянской стороне военнослужащих.
Арман Киракосян подчеркнул, что подобные варварские действия противоречат международным конвенциям и элементарным нормам цивилизованного мира.
Арман Киракосян отметил важность осуждения совершенных преступлений и привлечения виновных к ответственности.