ԿԽՄԿ-ն չի մեկնաբանում հայ զինվորների խոշտանգումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին այսօր Մեդիամաքսին ասել է, որ ապրիլի 10-ին կայացած զինվորների մարմինների փոխանակման հետ կապված մանրամասները հրապարակման ենթակա չեն:
«ԿԽՄԿ-ն հաստատել է, որ, որպես անկախ միջնորդ, մասնակցել եւ աջակցել է կողմերին մարմինների փոխանակման հարցում: Ինչ վերաբերում է դրա հետ կապված մանրամասներին, ապա մենք հանրային հարթակում մեկնաբանություններ չենք տրամադրում, որովհետեւ դրանք վերաբերում են միայն մեր եւ կողմերի միջեւ ընթացող փակ երկխոսությանը»,- Մեդիամաքս-ին ասել է Զառա Ամատունին:
Նրա խոսքերով, այնուամենայնիվ, միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներին վերաբերող տեղեկություններն ու փաստերը դուրս չեն մնում կոմիտեի ուշադրությունից:
«ԿԽՄԿ-ն հավաքագրում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների վերաբերող կասկածները, տեղեկատվությունը, փաստերը, այնուհետեւ մեր նկատառումները փոխանցում համապատասխան կողմին, բայց դա արվում է փակ երկխոսության շրջանակներում: ԿԽՄԿ-ն, որպես կառույց, չունի հետաքննություն անցկացնելու որեւէ մեխանիզմ ՝ հակամարտության պայմաններում դատավորի գործառույթ կատարել համար»,- ասել է ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչը:
Մեդիամաքսի այն հարցին, թե կարո՞ղ է  ԿԽՄԿ-ն իր հավաքագրած տվյալները փոխանցել միջազգային մարդասիրական այլ կառույցներին՝ Զառա Ամատունին ասել է, որ ցանկացած տեսակի տեղեկատվությունը ԿԽՄԿ-ի եւ կողմերի երկխոսության մաս է կազմում, եւ այն չի տրամադրվում որեւէ այլ կողմի:
«Մեր կազմակերպությունը կողմերից որեւէ մեկին պատասխանատվության կանչելու մանդատ չունի», - հավելել է նա:
Հակամարտության գոտում մարդասիրական հետեւանքների հաղթահարման համար ԿԽՄԿ-ն այս պահին գնահատում  է երկու կողմերի քաղաքացիական բնակչության կարիքները եւ պատրաստ է աջակցություն տրամադրել::
«Անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ ենք աջակցություն տրամադրել քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ ունեցվածքի կորստի գնահատում իրականացնել: Մենք այս պահին դիտարկում ենք մեր կողմից հնարավոր աջակցությունը, որի մասին հետագայում կարող ենք ավելի առարկայական խոսել»,- հստակեցրել է Զառա Ամատունին:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն առաջարկել է կողմերին իր աջակցությունը նաեւ անհայտ կորած անձանց որոնողական աշխատանքների հարցում:
Զառա Ամատունին փոխանցել է, որ ԿԽՄԿ-ի Երեւանի, Ստեփանակերտի եւ Բաքվի գրասենյակների միջոցով շարունակվում է երկխոսությունը ներկայիս առաջնահերթությունների իրականացման համար:

МККК не комментирует сообщения о надругательствах над телами - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава коммуникационных программ ереванского офиса Международного Комитета Красного Креста (МККК) Зара Аматуни сказала сегодня Медиамакс, что подробности состоявшегося 10 апреля обмена тел военнослужащих не подлежат огласке.
«МККК подтвердил, что в качестве независимого посредника участвовал и содействовал сторонам в вопросе передачи тел. Что касается подробностей, то мы не предоставляем комментариев в публичном формате, поскольку эти подробности касаются лишь конфиденциального диалога, который ведет МККК со сторонами»,- заявила Медиамакс Зара Аматуни.
По ее словам, тем не менее, сообщения и факты, касающиеся нарушений норм международного гуманитарного права, остаются в зоне внимания Комитета.
«МККК собирает все подозрения, сообщения и факты, связанные с нарушением международного гуманитарного права, а позже передает свои соображения соответствующей стороне, но это делается в условиях конфиденциального диалога. МККК не имеет механизмов по проведению расследований и не может брать на себя функцию судьи в условиях конфликта»,- сказала представитель армянского офиса МККК.
На вопрос Медиамакс о том, может ли МККК передать собранные данные другим международным гуманитарным структурам, Зара Аматуни сказала, что любая информация является частью диалога МККК со сторонами, и она не предоставляется другим сторонам.
«У нашей организации нет мандата, чтобы призвать одну из сторон к ответственности»,- подчеркнула она.
Для преодоления гуманитарных последствий в зоне конфликта МККК в настоящее время оценивает нужды гражданского населения двух сторон и готов предоставить им содействие.
«В случае необходимости мы готовы предоставить поддержку гражданскому населению, в том числе - в проведении оценки потери имущества. В настоящее время мы рассматриваем вопрос поддержки, о которой сможем предметно рассказать позднее»,- сказала Зара Аматуни.
МККК предложил поддержку сторонам в розыске пропавших без вести лиц.
Зара Аматуни сказала, что посредством офисов МККК в Ереване, Степанакерте и Баку продолжается диалог между сторонами.