Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Ստեփանակերտում ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (ՌԴ), Պիեռ Անդրիոյին (Ֆրանսիա), Ջեյմս Ուորլիքին (ԱՄՆ) եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին:
Ինչպես հաղորդում են ԼՂՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից, հանդիպմանը քննարկվել են վերջերս Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողություններին վերաբերող հարցեր:
ԼՂՀ նախագահն Ադրբեջանի ագրեսիան համարել է Հարավային Կովկասում եւ հարակից տարածաշրջաններում կայունության եւ խաղաղության դեմ ուղղված ամենամեծ վտանգներից մեկը՝ այն որակելով նաեւ քաղաքակիրթ հանրության համար լուրջ մարտահրավեր:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ ՊԲ-ն «կասեցնում եւ կասեցնելու է ԼՂՀ-ի անկախության, ինքնիշխանության եւ անվտանգության դեմ ուղղված ցանկացած ոտնձգություն»:
ԼՂՀ ղեկավարը հավելել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից ակնկալում է կոշտ եւ հասցեական գնահատականներ ու քայլեր Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության կապակցությամբ:
Այսօր ավելի վաղ Պաշտպանության բանակի շտաբում միջնորդներին եւ Անջեյ Կասպշիկին ընդունել էր ԼՂՀ պաշտպանության նախարար, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լեւոն Մնացականյանը: Նա միջնորդներին էր ներկայացրել անհերքելի ապացույցներ ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի եւ մասնավորապես՝ խաղաղ ազգաբնակչության դեմ կատարված անմարդկային քայլերի վերաբերյալ:
Համանախագահները իրենց հերթին վերահաստատել են խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով հիմնախնդիրը լուծելուն միտված քայլերի անհրաժեշտությունը եւ քննարկել այդ ուղղությամբ իրականացվելիք հետագա գործընթացների հեռանկարը:

Посредникам в Арцахе представили доказательства агрессии Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Республики Арцах Бако Саакян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (РФ), Пьера Андриё (Франция), Джеймса Уорлика (США) и Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, посла Анджея Каспшика.
Как сообщает пресс-служба президента НКР, на встрече были обсуждены вопросы, касающиеся широкомасштабных военных действий, развязанных недавно Азербайджаном против Республики Арцах.
Президент НКР отметил, что агрессия Азербайджана стала одной из самых больших угроз для стабильности и мира на Южном Кавказе и в соседних регионах, назвав  ее также серьезным вызовом для всего цивилизованного сообщества.
Бако Саакян подчеркнул, что Армия обороны Арцаха «пресекает и будет пресекать любое посягательство на независимость, суверенитет и безопасность НКР».
Лидер НКР добавил, что ожидает от Минской группы ОБСЕ жестких и адресных оценок и шагов в отношении деструктивной политики Азербайджана.
Ранее сегодня в штабе Армии обороны посредников и Анджея Каспшика принял министр обороны НКР, командующий Армией обороны, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян. Он представил посредникам неопровержимые доказательства военной агрессии Азербайджана, в частности, нечеловеческое отношение к мирному населению.
Сопредседатели в свою очередь подтвердили необходимость принятия мер для урегулирования конфликта путем мирных переговоров и обсудили перспективу дальнейших процессов в этом направлении.