Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ «մենք պատրաստ ենք զոհողությունների, պատրաստ ենք զրկանքներ կրել, որպեսզի վերջնական ազատություն ձեռք բերենք»:
Նա նշել է, որ ազատագրական շարժման շնորհիվ ազատվելով ադրբեջանական գերությունից, որը պարտադրվել էր հայերին 1921 թվականին՝ Ստալինի կողմից, Արցախը սկսել է կառուցել է իր կյանքն ու ապագան:
«Այսօր մենք չենք պայքարում տարածքների համար, մենք պայքարում ենք մեր հայրենիքի համար: Մենք այստեղ չենք լուծում միայն Արցախի բնակչության ֆիզիկական անվտանգության խնդիրը: Հայ ժողովուրդը պայքարում է իր արժանապատվության համար, մենք այդ պայքարի առաջամարտիկներն ենք, քանի որ հայրենիքը վեր է ամեն ինչից»,- ասել է Բակո Սահակյանը:
«Մենք պատրաստ ենք զոհողությունների, պատրաստ ենք զրկանքներ կրել, որպեսզի վերջնական ազատություն ձեռք բերենք»,- շեշտել է նա:
Բակո Սահակյանն ասել է, որ Արցախի Պաշտպանության բանակը փառքով է կատարել իր առջեւ դրած առաջադրանքը եւ կասեցրել է հակառակորդի գործողությունները՝ նրա կենդանի ուժն ու զինտեխնիկան ոչնչացնելու միջոցով:
ԼՂՀ նախագահն ասել է, որ Արցախում ցանկանում են, որպեսզի միջազգային հանրությունն ուշադրություն դարձնի ԼՂ հարցին ոչ միայն պատերազմական գործողությունների ժամանակ:
«Ստեղծվել է անհասկանալի անջրպետ Արցախի եւ արտաքին աշխարհի միջեւ՝ այն դեպքում, երբ մենք ընտրել ենք ժողովրդավարական սկզբունքներին համաձայն մեր ճակատագիրը կերտելու, միջազգային հանրության լիարժեք մասը դառնալու ուղին», - ասել է նա:

Родина - превыше всего, сказал Бако Саакян
Ереван /Медиамакс/. Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян сказал сегодня в Степанакерте, что жители НКР «готовы нести жертвы и терпеть лишения, лишь бы получить полноценную свободу».
Он отметил, что, избавившись благодаря освободительному движению от власти Азербайджана, которая была навязана армянам в 1921 году Сталиным, Арцах начал строить собственную жизнь и будущее.
«Сегодня мы боремся не просто за территорию - мы боремся за свою родину. Мы решаем не только вопрос физической безопасности жителей Арцаха: армянский народ борется за свое достоинство. Мы на острие этой борьбы, потому что Родина для нас - превыше всего», - сказал Бако Саакян.
«Мы готовы нести жертвы и терпеть лишения, лишь бы получить полноценную свободу», - подчеркнул он.
Бако Саакян сказал, что Армия обороны Арцаха с честью выполнила поставленную перед ней задачу и подавила действия противника, уничтожая его живую силу и технику.
Как сказал президент НКР, в Арцахе хотели бы, чтобы мировое сообщество обращало внимание на карабахский вопрос не только во время военных действий.
«Возник непонятный водораздел между Арцахом и внешним миром, хотя мы выбрали путь созидания собственной судьбы в соответствии с демократическими принципамии стремимся стать полноценным членом мирового сообщества», - сказал он.