Արցախում քննարկվել է Բաքվում ԼՂՀ գերիների ճակատագիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը Ստեփանակերտում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային ղեկավար Պատրիկ Վիալիի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող ԼՂՀ քաղաքացիների ճակատագրին:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ-ն, հանդիպման ժամանակ Կարեն Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից գերության մեջ գտնվող ԼՂՀ քաղաքացիների նկատմամբ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի շարունակական խախտումների անթույլատրելիությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԼՂՀ-ում ԿԽՄԿ կողմից իրականացվող ծրագրերին առնչվող հարցեր, մասնավորապես՝անհայտ կորածների ճակատագրերի բացահայտման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։
ԿԽՄԿ տարածաշրջանային ղեկավարին ընդունել է նաեւ ԼՂՀ պաշտպանության նախարար, Պաշտպանության բանակի հրամանատար Լեւոն Մնացականյանը:
Հանդիպմանը Պատրիկ Վիալին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ առաքելության նորանշանակ ղեկավար Դրագոսլավ Բլաժեւիչին:

В НКР обсудили судьбу арцахских пленных в Баку
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян на встрече с региональным руководителем Международного Комитета Красного Креста (МККК) по Восточной Европе и Центральной Азии Патриком Виалом в Степанакерте поднял вопрос участи граждан НКР, находящихся в азербайджанском плену.
Как сообщает пресс-служба МИД НКР, в ходе встречи Карен Мирзоян подчеркнул недопустимость постоянных нарушений Азербайджаном норм международного гуманитарного права в отношении граждан НКР, находящихся в плену.
В ходе встречи обсуждались также вопросы, касающиеся программ МККК, осуществляемых в НКР, в частности, деятельность по выяснению судьбы без вести пропавших лиц.
Регионального руководителя МККК принял также министр обороны НКР, командующий Армией обороны Левон Мнацаканян.
На встрече Патрик Виал представил нового руководителя миссии МККК в Нагорном Карабахе Драгослава Блажевича.