Արցախում քննարկվել է Բաքվում ԼՂՀ գերիների ճակատագիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը Ստեփանակերտում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային ղեկավար Պատրիկ Վիալիի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող ԼՂՀ քաղաքացիների ճակատագրին:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ-ն, հանդիպման ժամանակ Կարեն Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից գերության մեջ գտնվող ԼՂՀ քաղաքացիների նկատմամբ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի շարունակական խախտումների անթույլատրելիությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԼՂՀ-ում ԿԽՄԿ կողմից իրականացվող ծրագրերին առնչվող հարցեր, մասնավորապես՝անհայտ կորածների ճակատագրերի բացահայտման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։
ԿԽՄԿ տարածաշրջանային ղեկավարին ընդունել է նաեւ ԼՂՀ պաշտպանության նախարար, Պաշտպանության բանակի հրամանատար Լեւոն Մնացականյանը:
Հանդիպմանը Պատրիկ Վիալին ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ԿԽՄԿ առաքելության նորանշանակ ղեկավար Դրագոսլավ Բլաժեւիչին:

Discussions over NK captives in Baku held in Artsakh
Yerevan /Mediamax/. Meeting with International Committee of the Red Cross (ICRC) Director for Europe and Central Asia Patrick Viale, NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan touched upon the fate of NKR citizens who are held captive in Azerbaijan.
During the meeting, Karen Mirzoyan stressed that continuous human rights violations against the NKR citizens in the Azerbaijani captivity are unacceptable, the NKR Foreign Ministry reports.
The meeting also focused on issues related to the ICRC’s projects in NKR, particularly the works for investigating the fate of the missing people.
The ICRC Regional Director was also received by NKR Defense Minister, Commander of the Defense Army Levon Mnatsakanyan.
During the meeting, Patrick Viale introduced newly appointed Head of ICRC Mission in Nagorno Karabakh Dragoslav Blazevic.