Հանձնակատար Վասիլիու. «Հայաստանի բուհական կրթության ոլորտում նկատվում է առաջընթաց»
ԵՄ կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով հանձնակատար Անդրուլա Վասիլիուի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
Սեպտեմբերի 12-13-ը Երեւանում կկայանա Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների եւ կրթության նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը։ Հանդիպման նախօրեին Մեդիամաքս-ը զրուցել է ԵՄ կրթության, մշակույթի, բազմալեզվության եւ երիտասարդության հարցերով հանձնակատար Անդրուլա Վասիլիուի հետ:
- Կրթության թեման որքանո՞վ է կարեւոր Արեւելյան գործընկերության երկրների հետ ԵՄ հարաբերություններում: Ո՞ր խնդիրներն են առաջնահերթ լինելու Ձեր երեւանյան հանդիպումների ժամանակ:
- Արեւելյան գործընկերության երկրները հանդիսանում են մեր համագործակցության կենտրոնը ժողովրդավարության առաջխաղացման եւ տնտեսական բարեփոխումների համար: Այդ երկրները նաեւ առաջնահերթ գործընկերներ են Եվրոպական Միության հետ միջազգային ակադեմիական համագործակցության տեսանկյունից: ԵՄ-ն արդեն ցույց է տվել իր հավատարմությունը արեւելյան գործընկերներին՝ ավելացնելով Tempus եւ Erasmus Mundus կրթական ծրագրերի 2011-2013թթ. ֆինանսավորումը եւ ընդլայնելով eTwinning ծրագիրը, որը ձեր երկրների դպրոցներին թույլ է տալիս համագործակցել եվրոպական գործընկերների հետ ինտերնետային հարթակների միջոցով:
Սկսած 2004 թվականից՝ տարածաշրջանի հարյուրավոր բուհեր եւ շուրջ 6000 ուսանողներ մասնակցել են Tempus եւ Erasmus Mundus ծրագրերին, ինչը լրացուցիչ գործիք է դարձել ձեր տարածաշրջանում բարձրագույն կրթության համակարգի ու գործիքների արդիականացման համար:
Մենք երկխոսություն ենք ծավալում նաեւ երիտասարդների կրթության, թրենինգների եւ քաղաքականության ոլորտներում՝ որպես Արեւելյան գործընկերության Չորրորդ հարթակի մի մասը՝ նվիրված «մարդկանց միջեւ շփումներին»: ԵՄ-ն վճռական է ավելին իրագործել մեր նոր՝ Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում, որն ուղղված է կրթությանը, թրենինգներին, երիտասարդությանն ու սպորտին: Erasmus+ ծրագիրն ընդգրկելու է կրթության ճկունության ապահովման արդեն գոյություն ունեցող սխեմաները, այդ թվում նաեւ Tempus-ը եւ Erasmus Mundus-ը: Ծրագիրը նախատեսվում է գործարկել 2014թ. հունվարին:
Արեւելյան գործընկերության ոչ պաշտոնական երկխոսության կրթական նստաշրջանի շաբաթվա շրջանակներում մենք կփորձենք գնահատել բարձրագույն կրթության բարեփոխումների, ինչպես նաեւ մեր համագործակցության առաջընթացը: Կքննարկենք նոր հնարավորությունները, որոնք կընձեռեն Erasmus+ ծրագիրն ու Marie Skłodowska Curie գործողությունների ծրագիրը, որն օժանդակում է հետազոտություններին: Ուշադրություն կդարձնենք նաեւ արդիական այլ խնդիրների, այդ թվում՝ կրթության որակին, բարձրագույն կրթության անհրաժեշտությանը միջազգայնացման համար եւ ուսանողների ու դասախոսների ճկունությանը:
- Ի՞նչ եք կարծում, ուսումնական գործընթացի հատկապես ո՞ր կողմերին պետք է ուշադրություն դարձնեն Հայաստանի իշխանությունները, որպեսզի երկիրը մրցունակ մնա արագ փոփոխվող աշխարհում:
- Կրթությունը եւ, մասնավորապես, բարձրագույն կրթությունը աճող միջազգային չափում է ձեռք բերում, եւ երկխոսությունը Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում չափազանց արժեքավոր է: Մենք միմյանցից սովորելու բան ունենք, եւ համագործակցությունը տարբեր նախագծերի շրջանակներում մեզ թույլ է տալիս լուծել այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են կրթության որակը, բուհական կրթության կապը աշխատաշուկայի պահանջների հետ: Այդ խնդիրները վճռորոշ են բարձրագույն կրթության ոլորտում՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ԵՄ երկրներում:
Տեղյակ եմ, որ այդ մարտահրավերներն արդեն ներառվել են Հայաստանի բարձրագույն կրթության համակարգի բարեփոխման օրակարգում: Այն պահից ի վեր, երբ 2005թ. Հայաստանը միացավ Բոլոնիայի գործընթացին (որն ուղղված է որակավորման չափանիշների ու որակի համադրելիության ապահովմանը), նկատվում է բարձրագույն կրթական համակարգի առաջընթաց: Կցանկանայի նշել, մասնավորապես, բարձրագույն կրթության եռաստիճան համակարգի ներդրումը (բակալավր, մագիստրանտ, հայցորդ), կրեդիտների կուտակման եւ փոխանցման եվրոպական համակարգի կիրառումը ուսումնական դասընթացների յուրացումը հեշտացնելու նպատակով, ինչպես նաեւ Ազգային որակավորման համակարգը Եվրոպական որակավորման համակարգին համապատասխանեցնելուն ուղղված աշխատանքը:
Մեր առաջնահերթությունները համանման են նաեւ դպրոցական ուսուցման ասպարեզում. բարելավել ուսման որակը, մասնավորապես, բարձրացնելով ուսումնական չափանիշները, չեզոքացնելով անգրագիտությունն ու կրճատելով դպրոցը լքող աշակերտների թիվը:
- 2014թ. սեպտեմբերին Հայաստանում կբացվի Դիլիջանի միջազգային դպրոցը, որի շինարարության համար մասնավոր ներդրողները ներդրել ել ավելի քան $‌120 մլն: Դպրոցը կներառվի United World Colleges (UWC) համակարգի մեջ, ինչը հնարավորություն կտա աշակերտներ ներգրավել աշխարհի ավելի քան 130 երկրներից: Ինչպե՞ս  կարող է ԵՄ-ն աջակցել Հայաստանում իրականացվող նման ծավալուն կրթական ծրագրերին:
- Ես առավելագույն հաջողություններ եմ մաղթում Դիլիջանի միջազգային դպրոցին: United World Colleges-ի առաքելություններից է աջակցել միջազգային եւ միջմշակութային փոխըմբռնմանը, ինչը հանդիսանում է ԵՄ կրթական քաղաքականության հիմքը:
Ինչ վերաբերում է ԵՄ աջակցությանը Արեւելյան գործընկերության երկրներին դպրոցական կրթության համակարգում, ապա կցանկանայի մատնանշել մեր eTwinning նախաձեռնությունը: Արեւելյան գործընկերության երկրներում 2013թ. մարտին ծրագրի գործարկումից ի վեր eTwinning-ում արդեն գրանցվել է 22 դպրոց, 100 ուսուցիչ եւ 27 նախագիծ: Հայաստանից eTwinning ծրագրում ներառվել է շուրջ 15 դպրոց: Դա գերազանց արդյունք է:

Эксклюзивное интервью Комиссара ЕС по вопросам образования, культуры и молодежи Андруллы Вассилиу агентству Медиамакс
12-13 сентября в Ереване пройдут неформальные встречи министров иностранных дел и образования стран Восточного партнерства, в преддверии которых Медиамакс задал несколько вопросов Комиссару ЕС по вопросам образования, культуры, многоязычия и молодежи Андрулле Вассилиу.
- Насколько важной является тема образования в отношениях ЕС со странами Восточного партнерства и какие вопросы будут приоритетными на Ваших встречах в Ереване?
- Страны Восточного партнерства являются центром нашего сотрудничества для продвижения демократии и экономических реформ. Эти страны являются также приоритетными партнерами с точки зрения международного академического сотрудничества с Европейским Союзом. ЕС уже продемонстрировал свою приверженность восточным партнерам, увеличив финансирование образовательных программ Tempus и Erasmus Mundus на 2011-2013гг. и расширив программу eTwinning, позволяющую школам в ваших странах сотрудничать со своими европейскими коллегами с помощью интернет-платформ.
Начиная с 2004 года, сотни вузов и около 6000 студентов региона приняли участие в программах Tempus и Erasmus Mundus, что стало дополнительным инструментом для модернизации системы высшего образования и институтов в вашем регионе.
Мы инициировали также диалог в сферах образования, тренингов и политики молодежи как часть Четвертой платформы Восточного партнерства, посвященной «контактам между людьми». ЕС намерен сделать большее в рамках нашей новой программы Erasmus+, нацеленной на образование, тренинги, молодежь и спорт. Программа Erasmus+ будет охватывать уже существующие схемы обеспечения мобильности образования, в том числе Tempus и Erasmus Mundus. Запуск программы предусмотрен в январе 2014 года.
В рамках недели образовательной сессии Неформального диалога Восточного партнерства мы попытаемся оценить прогресс в реформировании высшего образования и нашего сотрудничества на сегодняшний день. Мы обсудим новые возможности, которые предоставит программа Erasmus+ и План действий Marie Skłodowska Curie, который содействует исследователям. Мы обратим внимание и на другие актуальные вопросы, в том числе на качество образования, необходимость высшего образования для интернационализации и на мобильность студентов и преподавателей.
- Как Вы думаете, на какие аспекты образовательного процесса властям Армении следует обращать особое внимание, чтобы страна оставалась конкурентоспособной в быстро меняющемся мире?
- Образование и, в частности, высшее образование становится все более международным измерением, и диалог в рамках Восточного партнерства чрезвычайно важен. У нас есть чему учиться друг у друга, и сотрудничество в рамках различных проектов позволяет нам решать такие проблемы, как качество образования и необходимость обеспечения того, чтобы содержание университетского образования наиболее точно отражало потребности рынка труда. Эти вопросы являются решающими в сфере высшего образования как в Армении, так и в странах ЕС.
Я знаю, что эти вызовы уже включены в повестку реформирования системы высшего образования Армении. С момента, когда в 2005 году Армения присоединилась к Болонскому процессу (нацеленного на обеспечение сопоставимости стандартов и качества квалификации), в системе высшего образования наблюдается прогресс. Хочу отметить, в частности, внедрение трехступенчатой системы высшего образования (бакалавр, магистрант, соискатель), применение Европейской системы перевода и накопления кредитов для облегчения признания учебных курсов, а также работу, направленную на приведение системы Национальной квалификации в соответствие с системой Европейской квалификации.
Наши приоритеты схожи и в сфере школьного образования: улучшить качество образования, в частности, повышая стандарты обучения, ликвидируя неграмотность и сокращая число учеников, покидающих школу.
- В сентябре 2014 года в Армении откроется Дилижанская международная школа, в строительство которой частные инвесторы вложили более $120 млн. Школа войдет в систему United World Colleges (UWC), что даст возможность привлекать учеников из более 130 стран мира. Что может сделать ЕС для поддержки таких масштабных образовательных проектов в Армении?
- Я желаю максимального успеха Дилижанской международной школе. Одной из миссий United World Colleges является подержка международного и межкультурного взаимопонимания, а это заложено в основу образовательной политики ЕС.
Что касается поддержки ЕС странам Восточного партнерства в системе школьного образования, хотела бы подчеркнуть нашу инициативу eTwinning. С запуском программы в странах Восточного партнерства в марте 2013 года в eTwinning уже зарегистрированы 22 школ, 100 учителей и 27 проектов. Около 15 школ из Армении вовлечены в проекты eTwinning - это отличный результат.