Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկացի պաշտոնաթող դիվանագետներ Ջեք Մեթլոքն ու Էդվարդ Ջերեջյանն այսօր Հայաստանի հետ կապված հետաքրքիր դեպքեր են պատմել Երեւանում:
ԽՍՀՄ-ում ԱՄՆ վերջին դեսպան Ջեք Մեթլոքը եւ Մերձավոր Արեւելքի հարցերով ամերիկացի լավագույն փորձագետներից մեկի համբավը վայելող Իսրայելում եւ Սիրիայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Էդվարդ Ջերեջյանը ելույթ են ունեցել այսօր «Անցման ավարտ. Հայաստանը 25 տարեկան է՝ ի՞նչ է լինելու հիմա» խորագրով համաժողովում: Միջոցառման կազմակերպիչն է Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը:
Ջեք Մեթլոքն ասել է, որ առաջին անգամ Երեւան է այցելել 1962թ.՝ ԱՄՆ սենատորին ուղեկցելիս:
«Հիշում եմ, մենք տպավորված էինք Ստալինի հսկայական արձանով, որը վեր էր խոյանում քաղաքի վրա: Եվ պատկերացրեք մեր զարմանքը, երբ հաջորդ առավոտյան այդ արձանն արդեն չկար. գիշերվա ընթացքում այն ապամոնտաժվել էր»,- պատմել է նախագահ Ռեյգանի նախկին հատուկ օգնականը:
Ջեք Մեթլոքը նշել է, որ 1989թ.՝ իր երեւանյան երկրորդ այցի ժամանակ, կարեւոր իրադարձություն է տեղի ունեցել՝ քանդվել է Բեռլինյան պատը:
Ստալինի արձանը ԵրեւանումԼուսանկարը` Ռոբերտ Լեբեք
Խոսելով Սառը պատերազմի ավարտի եւ ԽՍՀՄ փլուզման մասին՝ Ջեք Մեթլոքն ասել է, որ ամենեւին ճիշտ չէ դրանք դիտարկել որպես Արեւմուտքի հաղթանակ:
«Սառը պատերազմն ավարտվել էր ԽՍՀՄ փլուզումից երկու տարի առաջ, եւ դա տեղի էր ունեցել բանակցությունների, եւ ոչ թե Արեւմուտքի «հաղթանակի» հետեւանքով: Ինչ վերաբերում է ԽՍՀՄ փլուզմանը, ապա դա ներքին զարգացումների, այլ ոչ թե արտաքին ճնշման հետեւանք էր»,- ասել է Ջեք Մեթլոքը՝ հավելելով, որ Արեւմուտքում շատերը նորացված ԽՍՀՄ-ի պահպանման հույս ունեին:
Էդվարդ Ջերեջյանն ասել է, որ առաջին անգամ Հայաստան է այցելել Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատան իր ծառայության վերջին տարվա ընթացքում: Նա դա արել է հատուկ, քանի որ շատերը կարծում էին, որ ամերիկահայի այցը Հայաստան կարող է բորբոքել «ազգայնական տրամադրությունները»: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի կոմունիստական առաջնորդները բավականին սառն են ընդունել իրեն, իսկ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Վազգեն Ա-ն, ընդհակառակը՝ շատ ջերմ:
Ջեք Մեթլոքը
Էդվարդ Ջերեջյանը պատմել է, որ 1963թ., երբ դեռ սկսնակ դիվանագետ էր, ԱՄՆ պետքարտուղարը Վաշինգտոնում հանդիպում էր Անաստաս Միկոյանի հետ:
«Հայրս ինձ պատմեց Միկոյանի մասին եւ ասաց, որ լավ կլիներ ես էլ հանդիպեի նրան: Ես սպասեցի մինչեւ Միկոյանի հանդիպումը պետքարտուղարի հետ ավարտվի, նրան մոտեցա նեղ միջանցքում ու հայերեն ասացի. «Պարոն Միկոյան, ինչպե՞ս եք»: Միկոյանը կանգ առավ, զարմացած նայեց ինձ եւ հարցրեց. «Իսկ դո՞ւ ով ես»: Ես ներկայացա: Միկոյանը հարցրեց. «Փաստորեն հա՞յ ես»: Լսելով իմ դրական պատասխանը՝ նա ձեռքը դրեց ուսիս եւ ասաց, որ ուրախ է, որ Ամերիկայում հայերի գործերը լավ են»,- պատմել է Էդվարդ Ջերեջյանը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին օգնականն ասել է, որ 1991թ. ամռանը Լիսաբոնում ԱՄՆ-Սիրիա բանակցություններից հետո պետքարտուղար Ջեյմս Բեյքերն իրեն հայտնել է, որ մտադիր են իրեն ԽՍՀՄ-ում ԱՄՆ դեսպան նշանակել:
Ջեք Մեթլոքն ու Էդվարդ ՋերեջյանըԼուսանկարը` Baker Institute
«Գնացի Դամասկոս՝ պատկերացնելով, թե ինչպես եմ ամեն ինչ պատմելու կնոջս: Սակայն քանի ես օդում էի, շատ բան էր փոխվել: Հեյդար Ալիեւը ԽՍՀՄ ԱԳՆ ղեկավար Ալեքսանդր Բեսմերտնիխին ասել էր, որ ազգությամբ հայը չի կարող լինել ԱՄՆ դեսպանը ԽՍՀՄ-ում: Հասա Դամասկոս եւ տուն մտնելով ցանկանում էի լուրը կնոջս հայտնել, բայց նա ինձանից առաջ անցավ. «Զանգահարել է պետքարտուղարը եւ ասել, որ դու գնում ես ոչ թե Մոսկվա, այլ Վաշինգտոն. լինելու ես Մերձավոր Արեւելքի հարցերով պետքարտուղարի օգնականը»,- հիշել է Էդվարդ Ջերեջյանը:
Պաշտոնաթող ամերիկացի դիվանագետը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ նորմալ երկխոսության հաստատումը շատ կարեւոր է Հայաստանի եւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման համար:
«Հենց Ռուսաստանն է Մինսկի խմբի համանախագահության մեջ գլխավոր խաղացողը, այլ ոչ թե ԱՄՆ-ն կամ Ֆրանսիան, եւ հենց Ռուսաստանն ունի Կովկասում ամենամեծ ազդեցությունը»,- հայտարարել է Էդվարդ Ջերեջյանը:

Джеймс Бейкер и Эдвард Джереджян
Отставные американские дипломаты Джек Мэтлок и Эдвард Джереджян рассказали сегодня в Ереване интересные истории из прошлого, прямо или косвенно связанные с Арменией.
Последний посол США в СССР Джек Мэтлок и один из лучших специалистов США по Ближнему Востоку, бывший посол США в Израиле и Сирии Эдвард Джереджян выступили сегодня на конференции «Конец перехода: Армении 25 лет, что дальше?», организованной Институтом армянских исследований Университета Южной
Калифорнии.
Джек Мэтлок сказал, что впервые побывал в Ереване в 1962 году, сопровождая американского сенатора.
«Помню, нас впечатлила огромная статуя Сталина, которая возвышалась над городом. И представьте себе наше удивление, когда следующим утром этой статуи больше не было: ее демонтировали ночью», - рассказал бывший специальный помощник президента Рейгана.
Статуя Сталина в Ереване Статуя Сталина в Ереване
Фото: Роберт Лебек
Джек Мэтлок заметил, что в ходе его второго визита в Ереван в ноябре 1989 года произошло важное историческое событие: пала Берлинская стена.
Говоря о конце «холодной войны» и распаде СССР, Джек Мэтлок сказал, что считает абсолютно неправильным рассматривать эти события как победу Запада.
«Холодная война закончилась за два года до распада СССР, и произошло это переговорным путем, а не благодаря «победе» Запада. Что касается распада СССР, то это стало следствием внутренних процессов в Союзе, а не внешнего давления», - сказал Джек Мэтлок, отметив, что многие на Западе надеялись на сохранение обновленного СССР.
Джек Мэтлок Джек Мэтлок
Эдвард Джереджян рассказал, что впервые посетил Армению в последний год своей службы в посольстве США в Москве и сделал это намеренно, поскольку многие считали, что визит американского армянина в Армению может подогреть «националистические настроения». По его словам, коммунистические лидеры Армении приняли его довольно холодно, а Католикос всех армян Вазген Первый, наоборот, очень тепло.
Эдвард Джереджян рассказал, что в 1963 году, когда он еще был начинающим дипломатом, с госсекретарем США в Вашингтоне встречался один из лидеров СССР Анастас Микоян.
«Отец рассказал мне о Микояне и сказал, чтобы было бы хорошо, если бы я мог встретиться с ним. Дождавшись окончания встречи Микояна с госсекретарем, я подошел к нему в узком коридоре и сказал на армянском: «Господин Микоян, как вы поживаете?». Микоян остановился, удивленно посмотрел на меня и спросил: «А ты кто такой?». Я представился. Микоян спросил: «Так ты армянин?». Услышав мой утвердительный ответ, он похлопал меня по плечу и сказал, что рад тому, что в Америке у армян дела идут хорошо», - рассказал Эдвард Джереджян.
Бывший помощник госсекретаря США рассказал, что летом 1991 года, после американо-сирийских переговоров в Лиссабоне, госсекретарь США Джеймс Бейкер сообщил ему о решении назначить его послом США в СССР.
Джеймс Бейкер и Эдвард Джереджян Джеймс Бейкер и Эдвард Джереджян
Фото: Baker Institute
«Я полетел в Дамаск, предвкушая, что сообщу это новость своей супруге. Однако оказалось, что за то время, что я был в воздухе, многое изменилось. Гейдар Алиев заявил главе МИД СССР Александру Бессмертных, что этнический армянин не может занять пост посла США в СССР. Вернувшись в Дамаск и войдя домой, я собирался сообщить новость жене, но она меня опередила: «Звонил госсекретарь и сказал, что ты едешь не в Москву, а в Вашингтон, помощником госсекретаря по вопросам Ближнего Востока», - рассказал Джереджян.
Отставной американский дипломат заявил, что установление нормального диалога между Россией и США крайне важно для Армении и урегулирования карабахского конфликта.
«Именно Россия, а не США или Франция является основным игроком в сопредседательстве Минской группы ОБСЕ и именно Россия обладает наибольшим влиянием на Кавказе», - заявил Джереджян.