Սոցիալական ձեռներեց, Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի տիկնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- Վերոնիկա, շնորհակալ եմ, որ համաձայնեցիք զրուցել։ Սա Ձեզ հետ խոսելու առաջին հնարավորությունն է այս աշնան աննախադեպ իրադարձություններից հետո։ Բոլորս հասկանում ենք, թե որքան դժվար է այս ամենը ձեր ընտանիքի համար, անշուշտ, հեշտ չէ խոսել, թե ինչի միջով եք անցնում: Բնականաբար, առաջին հերթին պետք է հարցնեմ, թե ի՞նչ նորություններ ունեք Ռուբենից։ Ե՞րբ եք վերջին անգամ խոսել իր հետ: Պատկերացում ունե՞ք, թե ինչ պայմաններում են նրան պահում։ Ինչպե՞ս են երեխաները ընկալում տեղի ունեցողը:
-Այո, այս տարին իսկապես ծանր էր, ոչ ոք չէր սպասում, որ նման իրադարձություններ տեղի կունենան։ Մենք չգիտենք, թե որքան արագ իրավիճակը կհանգուցալուծվի։ Ռուբենից էական նորություններ չկան։ Շաբաթը մեկ անգամ մեզ թույլ են տալիս շատ կարճ հեռախոսով խոսել։ Մեզ մտահոգում է, որ միջազգային փաստաբաններին իր մոտ
չեն թողնում։
Իհարկե, կարոտում ենք իր հետ շփումը։ Այս շաբաթ կլրանա Ռուբենի կալանավորման երեք ամիսը։ Երեխաները տոկունությամբ դիմանում են այս իրավիճակին, իրենց պարտքն են համարում նեցուկ լինել միմյանց եւ ինձ: Այս ընթացքում նրանք ավելի են հասունացել։
- Ռուբեն Վարդանյանը ղեկավարել է բազմաթիվ սոցիալական նախագծեր եւ նախաձեռնություններ։ Որքան գիտեմ, դրանք բոլորը նախագծերը շարունակվում են՝ անկախ նրանից, որ Ռուբենը գտնվում է ադրբեջանական բանտում։ Ինչպե՞ս եք կարողանում իրագործել այդ ամենն առանց նրա:
- Իհարկե, առանց Ռուբենի դժվար է, բայց միեւնույն ժամանակ, մեր նախաձեռնությունները շարունակելու անհրաժեշտությունը մեզ համար հենման կետ է դարձել։ Մեզ համար կարեւոր է, որ մեր համատեղ նախաձեռնած նախագծերը ապրեն եւ զարգանան։ Շատ մարդիկ են մեզանից կախված, եւ մենք պահպանում ենք մեր գործունեությունն այն ծավալով, որքանով ներկայում թույլ են տալիս հանգամանքները: Դա մոտիվացնում եւ ուժ է տալիս։ Թեեւ վերջին երկու տարվա ընթացքում մեր կյանքում եւ աշխարհում շատ բան է տեղի ունեցել, սակայն մեր նախագծերը չեն դադարում, քանի որ դրանք երկարաժամկետ են, դրանց հորիզոնը 20-25 տարի է։ Օրինակ, UWC Dilijan քոլեջը բացվել է 2014 թվականին, իսկ նախագծի իրականացումը սկսել էինք ավելի վաղ, հասկանալով, որ առաջին արդյունքները կարող ենք տեսնել միայն 10-15 տարի հետո։ Եվ միայն հիմա դրանք նկատելի են դառնում։
Վարդան Գրեգորյանը, Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը Լուսանկարը` IDeA
Իհարկե, չէինք կարող պատկերացնել, որ իրավիճակն այսքան կտրուկ կփոխվի, սակայն այն մասին, որ մենք մտնում ենք «կատարյալ փոթորկի» ժամանակաշրջան, Ռուբենը խոսում էր դեռ 15 տարի առաջ։ Այն ժամանակ դա հնչում էր որպես ինչ-որ ֆուտուրոլոգիական տեսություն, բայց այժմ իրադարձությունները զարգանում են անհավատալի արագությամբ եւ տանում են դեպի գլոբալ փոփոխություններ բոլոր համակարգերում:
Ինչպե՞ս ենք այս ամենը վերապրում: Տարբեր ձեւերով, բայց եթե խոսենք մեր նախագծերի մասին, հույս ունենք, որ կդիմադրենք այս փոթորկին եւ կկարողանանք իրականացնել դրանք։ Ուրախ եմ տեսնել, որ մեզ հաջողվել է ստեղծել թիմ, որը մեզ աջակցում է, պատրաստ է մնալ նախագծերում եւ շարունակել աշխատել՝ չնայած բոլոր դժվարություններին։ Իհարկե, հանդիպում ենք նաեւ հակազդեցությանը եւ բացասական լուրեր ենք տեսնում լրատվամիջոցներում։ Դա բնական է, հիմա ամեն ինչ սրվել է, այդ թվում՝ Ռուբենի անձի հետ կապված գործընթացները, որոնք նախկինում քողարկված էին։
Եվ այնուամենայնիվ, շատ մարդիկ աջակցում են իրեն, մեր ընտանիքը խորապես երախտապարտ է նրանց բոլորին։ Եղան կոլեկտիվ կոչեր մշակութային գործիչների, ՍԿՈԼԿՈՎՈ բիզնես-դպրոցի ուսանողների եւ դասախոսների կողմից, ինչպես նաեւ հարգված մարդկանցից դիմումներն ու հարցազրույցներ, ովքեր վրդովված էին Ռուբենի անօրինական կալանավորումից եւ կոչ էին անում ազատ արձակել նրան: Վերջերս 150 միջազգային ճանաչում ունեցող մարդասերներ, քաղաքական գործիչներ եւ գործարարներ բաց նամակ էին ստորագրել՝ ի պաշտպանություն Ռուբենի։
-Ռուբեն Վարդանյանի նախագծերը գործում են ոչ միայն Հայաստանում։ Փոխվե՞լ է ինչ-որ բան այս նախագծերի կառավարման մեջ, շարունակու՞մ են գործել ծրագրերը Հայաստանից դուրս։
- Այո, մեր բոլոր նախագծերը շարունակվում են։ Մեր գործունեությունը միշտ ուղղված է եղել տարբեր երկրների, քաղաքակրթությունների, մշակույթների եւ սերունդների միջեւ կամուրջներ կառուցելուն։ ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցը եւ «Մատենա» առաջնորդության եւ մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցը Ռուսաստանում եւ Հայաստանում դաստիարակում են առաջնորդների նոր սերունդներ, որոնք ունակ են երկխոսություն հաստատել ամբողջ աշխարհի հետ:
UWC Dilijan-ում սովորում են պատանիներ 82 երկրներից, նրանք մեծանում են այն գիտակցությամբ, որ պետք է լսել ուրիշներին եւ կարողանալ ընդհանուր լեզու գտնել:
Վարդան Գրեգորյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը Լուսանկարը` UWC Dilijan
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը, որը ներառում է ճոպանուղին, Տաթեւի վանքի վերականգնումը եւ տեղական համայնքների զարգացումը, ինչ-որ առումով նույնպես կամուրջներ կառուցելու մասին է: Այն ուղղված է Սյունիքի վերածննդին, Հայաստանի բնակիչների եւ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար ձգողական կետ դառնալուն։ Արդյունքը 2010 թվականից ի վեր դեպի տարածաշրջան տարեկան զբոսաշրջային հոսքի 17 անգամյա աճն է, տնտեսության, սոցիալական ու մշակութային կյանքի աշխուժացումը։ Միեւնույն ժամանակ, հնագույն վանքը, որը միջնադարում նաեւ տարածաշրջանի ամենամեծ համալսարան էր եղել, հոգեւորության եւ լուսավորության խորհրդանիշ է: Ռուբենի կարծիքով, հենց այստեղ է սկսվելու Հայաստանի եւ հայոց աշխարհի հոգեւոր վերածնունդը։
Հայաստանում եւ Ռուսաստանում մեր «Աշխարհի դպրոցներ» (Scholae Mundi) բարեգործական հիմնադրամի ծրագրերի շնորհիվ կրթաթոշակներ են ստանում ավագ դպրոցների տաղանդավոր եւ ակտիվ աշակերտները՝ UWC համակարգում, այդ թվում՝ Դիլիջանի քոլեջում սովորելու համար: Գործում է նաեւ կրթաթոշակային ծրագիր օտարերկրյա ուսանողների համար, ովքեր ընդունվում են միջազգային համալսարաններ: Կան «Just Dilijan It!» ամառային կրթական ծրագրեր երեխաների եւ դեռահասների համար, որոնք անցկացվում են Դիլիջանում։ Դրանց մասնակցում են նաեւ արցախցի երեխաներ։
Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը Լուսանկարը` IDeA
Ընդհանրապես, Արցախից բռնի տեղահանված բնակիչներին աջակցելը առանձին մեծ ուղղություն է։ Ծրագրերի միջոցով օգնում ենք կանանց, երիտասարդներին եւ երեխաներին հարմարվել նոր պայմաններին, ստանալ հոգեբանական օգնություն, ձեռք բերել նոր հմտություններ, որոնք թույլ կտան հաղթահարել դժվարությունները, զարգացնել իրենց ներուժը եւ գտնել իրենց տեղը կյանքում: Աջակցություն է ցուցաբերվում արցախցի վարպետներին՝ արհեստագործության շարունակականությունն ապահովելու համար։ Այս ամենը միայն մի մասն է կրթությանն ու զարգացմանը վերաբերվող այն մեծ աշխատանքի, որ անում են մեր հիմնադրամներն ու ինստիտուտները եւ նրանց գործընկերները։ Կան նաեւ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության ծրագրերը, որը հիմնադրվել էր Ռուբենի եւ նրա գործընկերների կողմից՝ նպաստելու Արցախի զարգացմանը եւ այժմ իր ջանքերը կենտրոնացնում է Արցախի բռնի տեղահանվածներին օգնելու վրա։
Կրկնում եմ՝ մեր բոլոր նախագծերն ուղղված են արհեստականորեն ստեղծված արգելքների ոչնչացմանը։ Ցավոք, այսօր մենք տեսնում ենք նոր բեւեռացում եւ խորացող տարաձայնություններ աշխարհում: Նոր պատեր են կառուցվում թե՛ ուղիղ, թե՛ փոխաբերական իմաստով։
- Ժամանակին Ռուբենը շատ մարդկանց է օգնել։ Եթե չեմ սխալվում, մոտ 1500 կրթաթոշակ, հարյուրավոր բարեգործական ծրագրեր, էլ չեմ խոսում այնպիսի խոշոր ծրագրերի մասին, ինչպիսին է «Տաթեւի վերածնունդը», որը փոխեց Սյունիքի ամբողջ իրավիճակը։
-Այո, եւ ես ուրախ եմ, որ մենք մարդկանց ինքնաիրացման հնարավորություն ենք տվել: Համոզված եմ, որ նրանց մի մասը, հաջողությունների հասնելով, կվերադարձնեն այն բարին, որ իրենց կյանքում ստացել են ոչ միայն մեզանից ու մեր ծրագրերից, այլեւ ճանապարհին հանդիպած այլ մարդկանցից։ Մենք դա անվանում ենք այն «երախտագիտություն գործողության մեջ»: Դա այն ըմբռնումն է, որ մենք պետք է վերադարձնենք պարտքերը, որ բոլորս պատասխանատու ենք նրա համար, թե ինչպիսին կլինի այս աշխարհը, որ մեր պարտքն է օգնել նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն եւ հնարավորություն տալ նոր սերունդներին: Ուստի համոզված եմ, որ մեզանից եւ մեր ծրագրերից կրթաթոշակ կամ այլ աջակցություն ստացածների որոշ տոկոսը կփոխանցի բարության հերթափոխը։
- Բազմաթիվ մարդիկ աջակցություն են հայտնել Ռուբեն Վարդանյանին եւ ձեր ընտանիքին։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ է նրա կալանավորումը նման լայն ռեզոնանս առաջացրել ամբողջ աշխարհում։
- Ռուբենը եղել եւ մնում է միաժամանակ գլոբալ եւ տեղական (անգլերեն glocal նորաբանություն-Մեդիամաքս) եւ մասշտաբային անձնավորություն, անկախ նրանից, թե ինչպես են նրան փորձում «կանոնակարգել» լրատվամիջոցներն ու առանձին մարդիկ։ Նա առաջնորդ է եւ վիզիոներ, որը վերլուծում է անցյալը եւ գիտի, թե ինչպես տեսնել ապագայի միտումները՝ նախքան մեծամասնությունը կնկատի դրանք: Դա թույլ է տալիս նրան կանխատեսել փոփոխությունները: Իր հարցազրույցներում ու ելույթներում նա խոսում էր համաշխարհային գործընթացների մասին, որոնց մասին մարդիկ չէին էլ մտածում։ Դիտեք նրա 10-15 տարվա վաղեմության հարցազրույցները։ Զարմանալի է, թե որքան ճշգրիտ էր նա կանխատեսում, թե ինչ է կատարվում հիմա, փորձում էր կանխել խնդիրները եւ խրախուսել մյուսներին գոնե մտածել այդ մասին:
Ռուբեն ՎարդանյանըԼուսանկարը` IDeA
Ռուբենը համաշխարհային մասշտաբի առաջնորդ է եւ լայն կապեր ունեցող անձնավորություն։ Նրանք, ովքեր գործակցել են նրա հետ թե՛ բիզնեսում, թե՛ մարդասիրական աշխատանքներում, հասկանում են նրան, վստահում են եւ տեսնում նրա մտադրությունների անկեղծությունն այն ամենում, ինչ նա անում է։ Նա կատարում է այն ամենն, ինչ ասում է, եւ չի ընդունում երկակի ստանդարտներ, որոնք, ավաղ, աշխարհում նորմ են դարձել։ Ուստի զարմանալի չէ, որ այդքան մարդ աջակցում է նրան։
- Ռուբեն Վարդանյանը տարբեր ժամանակներում ակտիվորեն աշխատել է ե՛ւ Արցախում, ե՛ւ Հայաստանում, ե՛ւ Ռուսաստանում, ե՛ւ Արեւմուտքում։ Արդյո՞ք իր կալանավորումը հավասարապես է ընկալվում է բոլոր երկրներում։
-Ռուբենը բազմակողմանի մարդ է, եւ բոլոր նրանք, ովքեր երբեւէ շփվել են նրա հետ կամ պարզապես գիտեն նրա մասին, նրան յուրովի են ընկալում: Կարող եմ միայն ասել, որ ոչ ոք անտարբեր չի մնում նրա նկատմամբ։ Իհարկե, քաղաքական իրավիճակի տարբեր գնահատականներ կան, բայց Ռուբենին անձամբ ճանաչող բոլոր մարդիկ նրան համարում են մեծ սիրտ ունեցող, տարբերվող ու պարկեշտ անձնավորություն եւ նրա ներկայիս վիճակը ընկալում են որպես մեծ անարդարություն։
- Ի՞նչ եք կարծում, եթե հայտնի լիներ, թե ինչով կավարտվեր Ռուբեն Վարդանյանի տեղափոխությունն Արցախ, նա այլ կերպ կվարվեր։ Իսկ Դու՞ք:
- Կարծում եմ, նա ենթադրում էր, թե ինչ հետեւանքներ կարող է ունենալ իր որոշումը, եւ, այնուամենայնիվ, արեց այն, ինչ արեց: Չեմ կարծում, որ նա ակնկալում էր այս աստիճանի բացասական սցենար, բայց վստահ եմ, որ նույնիսկ այդ դեպքում նա չէր փոխի իր որոշումը։ Մեզ հասած նամակում նա գրել էր, որ ոչ մի բանի համար չի զղջում։
Ռուբենն ասում էր, որ հաջողության հասնելու շանսերը միշտ էլ շատ փոքր էին, բայց եթե չփորձես, դրանք զրոյական կլինեն։ Ուստի նա իր պարտքն էր համարում գոնե փորձել։
Վերոնիկա Զոնաբենդը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Իսկ ես այլ ելք չունեմ, քան սատարել իրեն։ Ես ամբողջությամբ վստահում եմ Ռուբենին եւ պետք է իր կողքին լինեմ իր բոլոր ձգտումներում եւ նախաձեռնություններում։ Գիտեմ, որ Ռուբենի նման մարդիկ 100 տարին մեկ են ծնվում։ Եվ որքան էլ անձամբ ինձ համար դժվար լինի, գիտակցում եմ, որ նա չի կարող պատկանել միայն իր ընտանիքին, նա պատասխանատու է իր, իր ճակատագրի առջեւ։ Ում ավելի շատ է տրվում, նրանից էլ ավելի շատ է պահանջվում։ Անշուշտ, պետք է հետեւես քո ճանապարհին: Ռուբենը դրան հետեւում է, եւ ես դրան խանգարելու իրավունք չունեմ։
- Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում ընտանիքի ու ընկերների կողմից Ռուբենին ազատելու համար։
- Փաստաբանների և իրավապաշտպանների մասնագիտական մեծ թիմ է աշխատում Ադրբեջանում ապօրինի պահվող Ռուբենին եւ արցախցի այլ բանտարկյալներին ազատելու համար։ Ես շատ շնորհակալ եմ մեր ընկերներին, ովքեր ամեն օր փորձում են անել ամեն հնարավորը։
Նուբար Աֆեյանը, Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը UWC Dilijan-ում 2015 թվականինԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Դա մեզ ուժ է տալիս։ Երբեմն դժվար է զսպել զգացմունքները, շատ ծանր պահեր են լինում։ Սակայն երբ հասկանում ես, որ մենակ չես, հավատում ես, որ ամեն ինչ կլուծվի, ու նորից քո մեջ ուժ ես գտնում՝ կրկնակի էներգիայով աշխատելու Ռուբենի վերադարձի համար։
- Շուտով Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդն են։ Ու՞մ եւ ի՞նչ ուղերձ կցանկանայիք փոխանցել։
- Պետք է գնահատել մեզ տրված յուրաքանչյուր օրը եւ հավատալ ապագային: Աշխարհում շատ լավ մարդիկ կան։ Ես հավատում եմ, որ բարությունն ու սերը միեւնույն է, հաղթում են։
Կցանկանայի բոլորին մաղթել, որ նոր տարում մեզանից յուրաքանչյուրը գիտակցի, որ մենք կարող ենք ինչ-որ բան փոխել։ Մենք իսկապես կարող ենք։ Մեզանից յուրաքանչյուրից է կախված, թե ինչպիսի աշխարհում ենք ապրելու։ Եվ մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է անի այն, ինչ հնարավոր է։ Ինձ շատ է դուր գալիս Սենեկայի մաքսիման. «Արա այն, ինչ պետք է, եւ թող լինի այն, ինչ կլինի»:

Exclusive interview of Mediamax with Veronika Zonabend – spouse of social entrepreneur, former state minister of Artsakh, Ruben Vardanyan.
- Veronika, thank you for agreeing to give us an interview. This is the first opportunity to communicate with you since the unprecedented events of this fall. We all understand how difficult all of this is for your family, and it is certainly not easy to talk about what you have been and are going through. Naturally, the first question is about whatever news you have received from Ruben. When was the last time you talked? Do you have any idea about the conditions under which he is being kept? How do your children perceive what is happening?
- Yes, this year has been really difficult; no one expected such events to happen. We don't know how soon the situation will be resolved. There is no significant news from Ruben. Once a week, we are allowed a very brief phone conversation. We are concerned that international lawyers are not allowed to see him.
Of course, we really miss communicating with him. This week marks three months since he was detained. The children endure this situation steadfastly: they consider it their duty to support each other and are very supportive of me. They have matured during this time.
- Ruben Vardanyan led many social projects and initiatives. As far as I know, all initiatives and projects continue regardless of the fact that Ruben himself is in an Azerbaijani prison. How do you cope without him?
- Of course, it’s difficult without Ruben, and at the same time, the need to continue our initiatives has become a fulcrum for us. It is important for us that the projects we started together live and continue to benefit communities. A lot of people depend on us, and we support our activities to the extent that circumstances currently allow. Being able to help others, even at such a time, motivates us and gives us strength.
Although a lot has happened in our lives and in the world over the past two years, the work of our projects does not stop, because they are oriented toward the long-term: their horizon is 20–25 years. For example, the UWC Dilijan school opened in 2014, but we started implementing this project even earlier, realizing that we would only be able to see the first results in 10-15 years. And only now are they becoming noticeable.
Vardan Gregorian, Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend Photo: IDeA
Of course, we could not imagine that the situation would change so dramatically, but Ruben began talking about the fact that we were entering a perfect storm 15 years ago. Back then, it sounded like some kind of futurological theory, but now events are unfolding at incredible speed and leading to global changes in all systems.
How do we survive all this? In different ways, but if we are talking about our projects, we hope that we will withstand this storm and be able to implement our plans. I am happy to see that we managed to assemble a team that supports us, is ready to remain involved in the projects and continue working despite all the difficulties. Of course, we also encounter opposition and see negative news in the media. This is natural: now, everything has escalated, including processes associated with Ruben’s personality, which were previously latent.
And yet, a lot of people support him. Our family is deeply grateful to all of them. There were collective appeals from cultural figures, students, and teachers of the SKOLKOVO business school, and appeals and interviews by respected people who were outraged by the illegal detention of Ruben and called for his release. Recently, 150 internationally renowned humanitarians, politicians, and businessmen signed an open letter in support of Ruben.
- Ruben Vardanyan’s projects do not only operate in Armenia. Has anything changed in the management of these projects? Do projects outside Armenia continue to operate?
- Yes, all our projects continue to operate. Our activities have always been aimed at building bridges between different countries, civilizations, cultures, and generations. The SKOLKOVO School of Management and the Matena International School of Leadership and Professional Development are raising new generations of leaders in Russia and Armenia who are capable of establishing a dialogue with the whole world. At the international school in Dilijan, UWC Dilijan, teenagers from 82 countries study and grow up with the understanding that they need to hear others and be able to negotiate.
Vardan Gregorian and Veronika Zonabend Photo: UWC Dilijan
The Tatev Revival program, which includes a cable car, the restoration of the Tatev Monastery, and the development of local communities, is also, in a sense, about building bridges. It is aimed at reviving Syunik, creating a point of attraction for residents of Armenia and foreign tourists. The result has been a 17-fold increase in the annual tourist flow to the region since 2010, the economy has revived, and social and cultural life has intensified. At the same time, the ancient monastery, which was also the largest university in the region during the Middle Ages, is a symbol of spirituality and enlightenment. It is here, according to Ruben, that the spiritual revival of Armenia and the Armenian world will begin.
Among the programs of our charitable foundation “Schools of the World” (Scholae Mundi), in Armenia and Russia there are those that finance the education of talented and active high school students at UWC, including UWC in Dilijan. There is also a scholarship program for foreign students who enroll at international universities. There are summer educational programs (“Just Dilijan It!”) for children and teenagers, which are held in Dilijan. Children from Artsakh also participate in them.
Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend Photo: IDeA
In general, programs to support forcibly displaced residents of Artsakh are a separate large arena. They help women, youth, and children adapt to new conditions, receive psychological support, acquire new skills that will allow them to overcome difficulties, develop their potential, and find their place in life. Assistance is provided to Artsakh artisans to ensure the continuity of their craftsmanship. All of this is just part of the great work that our foundations and institutes and their partners are doing and which concerns education and development. And then there are the programs of the agency “We Are Our Mountains,” which was founded by Ruben and his partners in order to promote the development of Artsakh, and now focuses its efforts on helping the forcibly displaced people of Artsakh.
Returning to where I started, I repeat: all our projects are aimed at destroying artificially created barriers. Unfortunately, today, we are seeing renewed polarization and divisions in the world. New walls are being built, both literally and figuratively.
- Ruben has helped a lot of people in his time: if I'm not mistaken, about 1,500 scholarships, hundreds of charity projects, not to mention major programs like Tatev Revival, which changed the whole environment in Syunik.
- Yes, and I am glad that we gave people a chance to self-actualize. I am sure that some of them, having achieved success, will return the good they have received in their lives, not only from us and our programs, but also from other people they have met on their way. We call this gratitude in action. It is an understanding that we have to pay back our debts, that we are all responsible for what the world will be like, that it is our duty to help those who need it and to give new generations a chance. That is why I am sure that some percentage of those who have received scholarships or other support from us and our programs will pass on the baton of goodness.
- A huge number of people have expressed support for Ruben Vardanian and your family. Why do you think his detention has had such wide resonance across the world?
- Ruben has been and remains a "glocal" and a visionary , no matter the category under which the media and individuals try to put him in. He is a leader who leads by example and analyzes the past and is able to discern future trends before most people notice them and he uses these skills to try to benefit the future generations . In his interviews and speeches, he has talked about world phenomena about which people have not yet even begun to think. Watch his interviews from 15 or 10 years ago: it is amazing how accurately he foresaw what is happening now, tried to prevent these problems, and encouraged others to at least think about them.
Ruben VardanyanPhoto: IDeA
Ruben is also a global leader and a man with a wide range of connections. Those who have interacted with him in both business and humanitarian endeavors understand him, trust him, and see the sincerity of his intentions in everything he does. He fulfills everything he says and does not accept double standards, which, alas, have become the norm in the world. That is why it is not surprising that so many people supported him.
- At various times, Ruben Vardanyan was active in Artsakh, Armenia, Russia, and the West. Is his detention perceived the same in all countries?
- Ruben is a multifaceted person, and everyone who has ever interacted with him or even just knows about him sees him in his own way. I can only say that no one remains indifferent to him. Of course, there are different assessments of the political situation, but everyone who knows Ruben personally considers him an outstanding and decent person with a big heart and sees his current situation as a great injustice.
- Do you think that if everyone knew about the consequences of Ruben Vardanyan's move to Artsakh, he would have acted differently? Would you?
- I think that he anticipated what the consequences of his decision might be, but nevertheless, he did what he did. I don't think he expected such a negative scenario to materialize, but I'm sure he wouldn't have changed his mind either. In the letter that reached us, he wrote that he had no regrets. Ruben said that the chance of success was always very slim, but that he felt it was his duty to at least try.
Veronika Zonabend Photo: Mediamax
And I had no choice but to support him. I trust him completely and believe that I should support him in all his aspirations and endeavors. I realize that people like Ruben are born once in a hundred years. And no matter how hard it is for me personally, I realize that he cannot belong only to his own family. To whom more has been given, more will be asked. Of course, you have to follow your own path. Ruben is following his, and I have no right to interfere.
- What steps are being taken by family and friends to secure Ruben's release?
- A large and professional team of lawyers and human rights defenders is working to secure the release of Ruben and other prisoners from Artsakh who are illegally detained in Azerbaijan. I am very grateful to our friends who strive to do their best every day.
Noubar Afeyan, Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend at UWC Dilijan in 2015Photo: Mediamax
It gives us strength. Sometimes, it is difficult to hold back emotions; there are very difficult moments. But when you realize that you are not alone, you believe that everything will be resolved and you can find the strength to work with double the energy for Ruben's return.
- New Year and Christmas are coming soon. What message would you like to convey, and to whom?
- We should appreciate every day we have and believe in the future. There are many good people in the world. I believe that goodness and love prevail anyway.
And I would like to wish everyone that in the new year, we all have the understanding that we can make a difference. We really can. The kind of world we will live in depends on each of us. And each of us has to do what we can. I really like Seneca's maxim: "Do what you ought to, and come what may."