Սոցիալական ձեռներեց, Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի տիկնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- Վերոնիկա, շնորհակալ եմ, որ համաձայնեցիք զրուցել։ Սա Ձեզ հետ խոսելու առաջին հնարավորությունն է այս աշնան աննախադեպ իրադարձություններից հետո։ Բոլորս հասկանում ենք, թե որքան դժվար է այս ամենը ձեր ընտանիքի համար, անշուշտ, հեշտ չէ խոսել, թե ինչի միջով եք անցնում: Բնականաբար, առաջին հերթին պետք է հարցնեմ, թե ի՞նչ նորություններ ունեք Ռուբենից։ Ե՞րբ եք վերջին անգամ խոսել իր հետ: Պատկերացում ունե՞ք, թե ինչ պայմաններում են նրան պահում։ Ինչպե՞ս են երեխաները ընկալում տեղի ունեցողը:
-Այո, այս տարին իսկապես ծանր էր, ոչ ոք չէր սպասում, որ նման իրադարձություններ տեղի կունենան։ Մենք չգիտենք, թե որքան արագ իրավիճակը կհանգուցալուծվի։ Ռուբենից էական նորություններ չկան։ Շաբաթը մեկ անգամ մեզ թույլ են տալիս շատ կարճ հեռախոսով խոսել։ Մեզ մտահոգում է, որ միջազգային փաստաբաններին իր մոտ
չեն թողնում։
Իհարկե, կարոտում ենք իր հետ շփումը։ Այս շաբաթ կլրանա Ռուբենի կալանավորման երեք ամիսը։ Երեխաները տոկունությամբ դիմանում են այս իրավիճակին, իրենց պարտքն են համարում նեցուկ լինել միմյանց եւ ինձ: Այս ընթացքում նրանք ավելի են հասունացել։
- Ռուբեն Վարդանյանը ղեկավարել է բազմաթիվ սոցիալական նախագծեր եւ նախաձեռնություններ։ Որքան գիտեմ, դրանք բոլորը նախագծերը շարունակվում են՝ անկախ նրանից, որ Ռուբենը գտնվում է ադրբեջանական բանտում։ Ինչպե՞ս եք կարողանում իրագործել այդ ամենն առանց նրա:
- Իհարկե, առանց Ռուբենի դժվար է, բայց միեւնույն ժամանակ, մեր նախաձեռնությունները շարունակելու անհրաժեշտությունը մեզ համար հենման կետ է դարձել։ Մեզ համար կարեւոր է, որ մեր համատեղ նախաձեռնած նախագծերը ապրեն եւ զարգանան։ Շատ մարդիկ են մեզանից կախված, եւ մենք պահպանում ենք մեր գործունեությունն այն ծավալով, որքանով ներկայում թույլ են տալիս հանգամանքները: Դա մոտիվացնում եւ ուժ է տալիս։ Թեեւ վերջին երկու տարվա ընթացքում մեր կյանքում եւ աշխարհում շատ բան է տեղի ունեցել, սակայն մեր նախագծերը չեն դադարում, քանի որ դրանք երկարաժամկետ են, դրանց հորիզոնը 20-25 տարի է։ Օրինակ, UWC Dilijan քոլեջը բացվել է 2014 թվականին, իսկ նախագծի իրականացումը սկսել էինք ավելի վաղ, հասկանալով, որ առաջին արդյունքները կարող ենք տեսնել միայն 10-15 տարի հետո։ Եվ միայն հիմա դրանք նկատելի են դառնում։
Վարդան Գրեգորյանը, Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը Լուսանկարը` IDeA
Իհարկե, չէինք կարող պատկերացնել, որ իրավիճակն այսքան կտրուկ կփոխվի, սակայն այն մասին, որ մենք մտնում ենք «կատարյալ փոթորկի» ժամանակաշրջան, Ռուբենը խոսում էր դեռ 15 տարի առաջ։ Այն ժամանակ դա հնչում էր որպես ինչ-որ ֆուտուրոլոգիական տեսություն, բայց այժմ իրադարձությունները զարգանում են անհավատալի արագությամբ եւ տանում են դեպի գլոբալ փոփոխություններ բոլոր համակարգերում:
Ինչպե՞ս ենք այս ամենը վերապրում: Տարբեր ձեւերով, բայց եթե խոսենք մեր նախագծերի մասին, հույս ունենք, որ կդիմադրենք այս փոթորկին եւ կկարողանանք իրականացնել դրանք։ Ուրախ եմ տեսնել, որ մեզ հաջողվել է ստեղծել թիմ, որը մեզ աջակցում է, պատրաստ է մնալ նախագծերում եւ շարունակել աշխատել՝ չնայած բոլոր դժվարություններին։ Իհարկե, հանդիպում ենք նաեւ հակազդեցությանը եւ բացասական լուրեր ենք տեսնում լրատվամիջոցներում։ Դա բնական է, հիմա ամեն ինչ սրվել է, այդ թվում՝ Ռուբենի անձի հետ կապված գործընթացները, որոնք նախկինում քողարկված էին։
Եվ այնուամենայնիվ, շատ մարդիկ աջակցում են իրեն, մեր ընտանիքը խորապես երախտապարտ է նրանց բոլորին։ Եղան կոլեկտիվ կոչեր մշակութային գործիչների, ՍԿՈԼԿՈՎՈ բիզնես-դպրոցի ուսանողների եւ դասախոսների կողմից, ինչպես նաեւ հարգված մարդկանցից դիմումներն ու հարցազրույցներ, ովքեր վրդովված էին Ռուբենի անօրինական կալանավորումից եւ կոչ էին անում ազատ արձակել նրան: Վերջերս 150 միջազգային ճանաչում ունեցող մարդասերներ, քաղաքական գործիչներ եւ գործարարներ բաց նամակ էին ստորագրել՝ ի պաշտպանություն Ռուբենի։
-Ռուբեն Վարդանյանի նախագծերը գործում են ոչ միայն Հայաստանում։ Փոխվե՞լ է ինչ-որ բան այս նախագծերի կառավարման մեջ, շարունակու՞մ են գործել ծրագրերը Հայաստանից դուրս։
- Այո, մեր բոլոր նախագծերը շարունակվում են։ Մեր գործունեությունը միշտ ուղղված է եղել տարբեր երկրների, քաղաքակրթությունների, մշակույթների եւ սերունդների միջեւ կամուրջներ կառուցելուն։ ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցը եւ «Մատենա» առաջնորդության եւ մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցը Ռուսաստանում եւ Հայաստանում դաստիարակում են առաջնորդների նոր սերունդներ, որոնք ունակ են երկխոսություն հաստատել ամբողջ աշխարհի հետ:
UWC Dilijan-ում սովորում են պատանիներ 82 երկրներից, նրանք մեծանում են այն գիտակցությամբ, որ պետք է լսել ուրիշներին եւ կարողանալ ընդհանուր լեզու գտնել:
Վարդան Գրեգորյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը Լուսանկարը` UWC Dilijan
«Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը, որը ներառում է ճոպանուղին, Տաթեւի վանքի վերականգնումը եւ տեղական համայնքների զարգացումը, ինչ-որ առումով նույնպես կամուրջներ կառուցելու մասին է: Այն ուղղված է Սյունիքի վերածննդին, Հայաստանի բնակիչների եւ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար ձգողական կետ դառնալուն։ Արդյունքը 2010 թվականից ի վեր դեպի տարածաշրջան տարեկան զբոսաշրջային հոսքի 17 անգամյա աճն է, տնտեսության, սոցիալական ու մշակութային կյանքի աշխուժացումը։ Միեւնույն ժամանակ, հնագույն վանքը, որը միջնադարում նաեւ տարածաշրջանի ամենամեծ համալսարան էր եղել, հոգեւորության եւ լուսավորության խորհրդանիշ է: Ռուբենի կարծիքով, հենց այստեղ է սկսվելու Հայաստանի եւ հայոց աշխարհի հոգեւոր վերածնունդը։
Հայաստանում եւ Ռուսաստանում մեր «Աշխարհի դպրոցներ» (Scholae Mundi) բարեգործական հիմնադրամի ծրագրերի շնորհիվ կրթաթոշակներ են ստանում ավագ դպրոցների տաղանդավոր եւ ակտիվ աշակերտները՝ UWC համակարգում, այդ թվում՝ Դիլիջանի քոլեջում սովորելու համար: Գործում է նաեւ կրթաթոշակային ծրագիր օտարերկրյա ուսանողների համար, ովքեր ընդունվում են միջազգային համալսարաններ: Կան «Just Dilijan It!» ամառային կրթական ծրագրեր երեխաների եւ դեռահասների համար, որոնք անցկացվում են Դիլիջանում։ Դրանց մասնակցում են նաեւ արցախցի երեխաներ։
Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը Լուսանկարը` IDeA
Ընդհանրապես, Արցախից բռնի տեղահանված բնակիչներին աջակցելը առանձին մեծ ուղղություն է։ Ծրագրերի միջոցով օգնում ենք կանանց, երիտասարդներին եւ երեխաներին հարմարվել նոր պայմաններին, ստանալ հոգեբանական օգնություն, ձեռք բերել նոր հմտություններ, որոնք թույլ կտան հաղթահարել դժվարությունները, զարգացնել իրենց ներուժը եւ գտնել իրենց տեղը կյանքում: Աջակցություն է ցուցաբերվում արցախցի վարպետներին՝ արհեստագործության շարունակականությունն ապահովելու համար։ Այս ամենը միայն մի մասն է կրթությանն ու զարգացմանը վերաբերվող այն մեծ աշխատանքի, որ անում են մեր հիմնադրամներն ու ինստիտուտները եւ նրանց գործընկերները։ Կան նաեւ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության ծրագրերը, որը հիմնադրվել էր Ռուբենի եւ նրա գործընկերների կողմից՝ նպաստելու Արցախի զարգացմանը եւ այժմ իր ջանքերը կենտրոնացնում է Արցախի բռնի տեղահանվածներին օգնելու վրա։
Կրկնում եմ՝ մեր բոլոր նախագծերն ուղղված են արհեստականորեն ստեղծված արգելքների ոչնչացմանը։ Ցավոք, այսօր մենք տեսնում ենք նոր բեւեռացում եւ խորացող տարաձայնություններ աշխարհում: Նոր պատեր են կառուցվում թե՛ ուղիղ, թե՛ փոխաբերական իմաստով։
- Ժամանակին Ռուբենը շատ մարդկանց է օգնել։ Եթե չեմ սխալվում, մոտ 1500 կրթաթոշակ, հարյուրավոր բարեգործական ծրագրեր, էլ չեմ խոսում այնպիսի խոշոր ծրագրերի մասին, ինչպիսին է «Տաթեւի վերածնունդը», որը փոխեց Սյունիքի ամբողջ իրավիճակը։
-Այո, եւ ես ուրախ եմ, որ մենք մարդկանց ինքնաիրացման հնարավորություն ենք տվել: Համոզված եմ, որ նրանց մի մասը, հաջողությունների հասնելով, կվերադարձնեն այն բարին, որ իրենց կյանքում ստացել են ոչ միայն մեզանից ու մեր ծրագրերից, այլեւ ճանապարհին հանդիպած այլ մարդկանցից։ Մենք դա անվանում ենք այն «երախտագիտություն գործողության մեջ»: Դա այն ըմբռնումն է, որ մենք պետք է վերադարձնենք պարտքերը, որ բոլորս պատասխանատու ենք նրա համար, թե ինչպիսին կլինի այս աշխարհը, որ մեր պարտքն է օգնել նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն եւ հնարավորություն տալ նոր սերունդներին: Ուստի համոզված եմ, որ մեզանից եւ մեր ծրագրերից կրթաթոշակ կամ այլ աջակցություն ստացածների որոշ տոկոսը կփոխանցի բարության հերթափոխը։
- Բազմաթիվ մարդիկ աջակցություն են հայտնել Ռուբեն Վարդանյանին եւ ձեր ընտանիքին։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ է նրա կալանավորումը նման լայն ռեզոնանս առաջացրել ամբողջ աշխարհում։
- Ռուբենը եղել եւ մնում է միաժամանակ գլոբալ եւ տեղական (անգլերեն glocal նորաբանություն-Մեդիամաքս) եւ մասշտաբային անձնավորություն, անկախ նրանից, թե ինչպես են նրան փորձում «կանոնակարգել» լրատվամիջոցներն ու առանձին մարդիկ։ Նա առաջնորդ է եւ վիզիոներ, որը վերլուծում է անցյալը եւ գիտի, թե ինչպես տեսնել ապագայի միտումները՝ նախքան մեծամասնությունը կնկատի դրանք: Դա թույլ է տալիս նրան կանխատեսել փոփոխությունները: Իր հարցազրույցներում ու ելույթներում նա խոսում էր համաշխարհային գործընթացների մասին, որոնց մասին մարդիկ չէին էլ մտածում։ Դիտեք նրա 10-15 տարվա վաղեմության հարցազրույցները։ Զարմանալի է, թե որքան ճշգրիտ էր նա կանխատեսում, թե ինչ է կատարվում հիմա, փորձում էր կանխել խնդիրները եւ խրախուսել մյուսներին գոնե մտածել այդ մասին:
Ռուբեն ՎարդանյանըԼուսանկարը` IDeA
Ռուբենը համաշխարհային մասշտաբի առաջնորդ է եւ լայն կապեր ունեցող անձնավորություն։ Նրանք, ովքեր գործակցել են նրա հետ թե՛ բիզնեսում, թե՛ մարդասիրական աշխատանքներում, հասկանում են նրան, վստահում են եւ տեսնում նրա մտադրությունների անկեղծությունն այն ամենում, ինչ նա անում է։ Նա կատարում է այն ամենն, ինչ ասում է, եւ չի ընդունում երկակի ստանդարտներ, որոնք, ավաղ, աշխարհում նորմ են դարձել։ Ուստի զարմանալի չէ, որ այդքան մարդ աջակցում է նրան։
- Ռուբեն Վարդանյանը տարբեր ժամանակներում ակտիվորեն աշխատել է ե՛ւ Արցախում, ե՛ւ Հայաստանում, ե՛ւ Ռուսաստանում, ե՛ւ Արեւմուտքում։ Արդյո՞ք իր կալանավորումը հավասարապես է ընկալվում է բոլոր երկրներում։
-Ռուբենը բազմակողմանի մարդ է, եւ բոլոր նրանք, ովքեր երբեւէ շփվել են նրա հետ կամ պարզապես գիտեն նրա մասին, նրան յուրովի են ընկալում: Կարող եմ միայն ասել, որ ոչ ոք անտարբեր չի մնում նրա նկատմամբ։ Իհարկե, քաղաքական իրավիճակի տարբեր գնահատականներ կան, բայց Ռուբենին անձամբ ճանաչող բոլոր մարդիկ նրան համարում են մեծ սիրտ ունեցող, տարբերվող ու պարկեշտ անձնավորություն եւ նրա ներկայիս վիճակը ընկալում են որպես մեծ անարդարություն։
- Ի՞նչ եք կարծում, եթե հայտնի լիներ, թե ինչով կավարտվեր Ռուբեն Վարդանյանի տեղափոխությունն Արցախ, նա այլ կերպ կվարվեր։ Իսկ Դու՞ք:
- Կարծում եմ, նա ենթադրում էր, թե ինչ հետեւանքներ կարող է ունենալ իր որոշումը, եւ, այնուամենայնիվ, արեց այն, ինչ արեց: Չեմ կարծում, որ նա ակնկալում էր այս աստիճանի բացասական սցենար, բայց վստահ եմ, որ նույնիսկ այդ դեպքում նա չէր փոխի իր որոշումը։ Մեզ հասած նամակում նա գրել էր, որ ոչ մի բանի համար չի զղջում։
Ռուբենն ասում էր, որ հաջողության հասնելու շանսերը միշտ էլ շատ փոքր էին, բայց եթե չփորձես, դրանք զրոյական կլինեն։ Ուստի նա իր պարտքն էր համարում գոնե փորձել։
Վերոնիկա Զոնաբենդը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Իսկ ես այլ ելք չունեմ, քան սատարել իրեն։ Ես ամբողջությամբ վստահում եմ Ռուբենին եւ պետք է իր կողքին լինեմ իր բոլոր ձգտումներում եւ նախաձեռնություններում։ Գիտեմ, որ Ռուբենի նման մարդիկ 100 տարին մեկ են ծնվում։ Եվ որքան էլ անձամբ ինձ համար դժվար լինի, գիտակցում եմ, որ նա չի կարող պատկանել միայն իր ընտանիքին, նա պատասխանատու է իր, իր ճակատագրի առջեւ։ Ում ավելի շատ է տրվում, նրանից էլ ավելի շատ է պահանջվում։ Անշուշտ, պետք է հետեւես քո ճանապարհին: Ռուբենը դրան հետեւում է, եւ ես դրան խանգարելու իրավունք չունեմ։
- Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում ընտանիքի ու ընկերների կողմից Ռուբենին ազատելու համար։
- Փաստաբանների և իրավապաշտպանների մասնագիտական մեծ թիմ է աշխատում Ադրբեջանում ապօրինի պահվող Ռուբենին եւ արցախցի այլ բանտարկյալներին ազատելու համար։ Ես շատ շնորհակալ եմ մեր ընկերներին, ովքեր ամեն օր փորձում են անել ամեն հնարավորը։
Նուբար Աֆեյանը, Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը UWC Dilijan-ում 2015 թվականինԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Դա մեզ ուժ է տալիս։ Երբեմն դժվար է զսպել զգացմունքները, շատ ծանր պահեր են լինում։ Սակայն երբ հասկանում ես, որ մենակ չես, հավատում ես, որ ամեն ինչ կլուծվի, ու նորից քո մեջ ուժ ես գտնում՝ կրկնակի էներգիայով աշխատելու Ռուբենի վերադարձի համար։
- Շուտով Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդն են։ Ու՞մ եւ ի՞նչ ուղերձ կցանկանայիք փոխանցել։
- Պետք է գնահատել մեզ տրված յուրաքանչյուր օրը եւ հավատալ ապագային: Աշխարհում շատ լավ մարդիկ կան։ Ես հավատում եմ, որ բարությունն ու սերը միեւնույն է, հաղթում են։
Կցանկանայի բոլորին մաղթել, որ նոր տարում մեզանից յուրաքանչյուրը գիտակցի, որ մենք կարող ենք ինչ-որ բան փոխել։ Մենք իսկապես կարող ենք։ Մեզանից յուրաքանչյուրից է կախված, թե ինչպիսի աշխարհում ենք ապրելու։ Եվ մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է անի այն, ինչ հնարավոր է։ Ինձ շատ է դուր գալիս Սենեկայի մաքսիման. «Արա այն, ինչ պետք է, եւ թող լինի այն, ինչ կլինի»:

Вероника Зонабенд: «Рубен - лидер мирового масштаба» - Mediamax.am
Эксклюзивное интервью Медиамакс с Вероникой Зонабенд - супругой социального предпринимателя, бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна
- Вероника, спасибо, что согласились дать нам интервью. Это первая возможность пообщаться с Вами после беспрецедентных событий этой осени. Все мы понимаем, насколько всё это тяжело для вашей семьи, и, безусловно, нелегко говорить о том, что вы переживали и переживаете. Естественно, первый вопрос о том, какие новости от Рубена. Когда общались последний раз? Есть понимание, в каких условиях его держат? Как происходящее воспринимают дети?
- Да, этот год действительно тяжёлый, никто не ожидал, что произойдут такие события. Мы не знаем, как скоро ситуация разрешится. Каких-то существенных новостей от Рубена нет. Раз в неделю нам разрешают очень коротко общаться по телефону. Нас беспокоит, что к нему не пускают международных адвокатов.
Конечно, нам очень не хватает общения с ним. На этой неделе исполнится три месяца с тех пор, как его задержали. Дети стойко переносят эту ситуацию, считают своим долгом поддерживать друг друга и очень поддерживают меня, они повзрослели за это время.
- Рубен Варданян вёл множество социальных проектов и инициатив. Насколько знаю, все инициативы и проекты продолжаются вне зависимости от того, что сам Рубен находится в азербайджанской тюрьме. Как вы справляетесь без него?
- Конечно, без Рубена трудно, и в то же время необходимость продолжать наши инициативы стала для нас точкой опоры. Нам важно, чтобы проекты, которые мы вместе начали, жили и развивались. От нас зависит очень много людей, и мы поддерживаем нашу деятельность в том объёме, в котором позволяют сейчас обстоятельства. Это мотивирует и даёт силы. Хотя за последние два года многое случилось и в нашей жизни, и в мире, работа наших проектов не прекращается, потому что они долгосрочные, их горизонт составляет 20–25 лет. Так, например, колледж UWC Dilijan открылся в 2014 году, а к реализации этого проекта мы приступили ещё раньше, понимая, что первые результаты сможем увидеть лишь через 10–15 лет. И только сейчас они становятся заметны.
Вардан Грегорян, Рубен Варданян и Вероника Зонабенд Вардан Грегорян, Рубен Варданян и Вероника Зонабенд
Конечно, мы не могли себе представить, что ситуация изменится настолько кардинально, но о том, что мы входим в «идеальный шторм», Рубен начал говорить ещё лет 15 назад. Тогда это звучало как некая футурологическая теория, но сейчас события разворачиваются с невероятной скоростью и ведут к глобальным изменениям во всех системах.
Как мы всё это переживаем? По-разному, но, если говорить о наших проектах, то мы надеемся, что выстоим в этой буре и нам удастся осуществить задуманное. Мне радостно видеть, что нам удалось собрать команду, которая нас поддерживает, готова остаться в проектах и продолжать работу вопреки всем трудностям.
Разумеется, что мы сталкиваемся и с противодействием, видим негативные новости в СМИ. Это естественно, сейчас всё обострилось, в том числе процессы, связанные с личностью Рубена, которые прежде протекали латентно.
И всё же очень много людей его поддерживает, наша семья всем им горячо благодарна. Были и коллективные обращения деятелей культуры, студентов и преподавателей бизнес-школы СКОЛКОВО, и обращения и интервью уважаемых людей, которые были возмущены незаконным задержанием Рубена и призывали освободить его. Недавно 150 известных во всём мире гуманитарных деятелей, политиков и бизнесменов подписали открытое письмо в поддержку Рубена.
- Проекты Рубена Варданяна действуют не только в Армении. Изменилось ли что-то в управлении этими проектами, продолжают ли работать проекты за пределами Армении?
- Да, все наши проекты продолжают работу. Наша деятельность всегда была направлена на то, чтобы выстраивать мосты между разными странами, цивилизациями, культурами и поколениями. Школа управления СКОЛКОВО и Международная школа лидерства и профессионального развития «Матена» растят в России и Армении новые поколения лидеров, которые способны наладить диалог со всем миром. В UWC Dilijan  учатся подростки из 82 стран, они растут с пониманием, что нужно слышать других и уметь договариваться.
Вардан Грегорян и Вероника Зонабенд Вардан Грегорян и Вероника Зонабенд
Программа «Возрождение Татева», которая включает в себя канатную дорогу, восстановление Татевского монастыря и развитие местных общин, тоже в каком-то смысле про наведение мостов. Она направлена на то, чтобы возродить Сюник, создать в нём точку притяжения для жителей Армении и иностранных туристов. Результатом стало 17-кратное увеличение ежегодного туристического потока в регион с 2010 года, ожила экономика, активизировалась социальная и культурная жизнь. В то же время древний монастырь, бывший в Средние века ещё и крупнейшим университетом в регионе, - это символ духовности и просвещённости. Именно здесь, как считает Рубен, начнётся духовное возрождение Армении и Армянского мира.
В числе программ нашего благотворительного фонда «Школы мира» (Scholae Mundi) в Армении и в России есть такие, которые финансируют обучение талантливых и активных старшеклассников в UWC, в том числе в нашей школе в Дилижане. Есть и стипендиальная программа для иностранных студентов, которые поступают в международные вузы.  Есть летние образовательные программы “Just Dilijan It!” для детей и подростков, которые проводятся в Дилижане. В них участвуют и дети из Арцаха.
Рубен Варданян и Вероника Зонабенд Рубен Варданян и Вероника Зонабенд
Вообще, программы поддержки насильственно переселённых жителей Арцаха - это отдельное большое направление. Они помогают женщинам, молодёжи и детям адаптироваться в новых условиях, получить психологическую помощь, приобрести новые навыки, которые позволят им преодолеть сложности, развить свой потенциал и найти своё место в жизни. Помощь оказывается арцахским ремесленникам, чтобы обеспечить преемственность мастерства. Всё это лишь часть большой работы, которую ведут наши фонды и институты и их партнёры и которая касается образования и развития. А есть ещё программы агентства «Мы - наши горы», которое было основано Рубеном и его партнёрами с тем, чтобы содействовать развитию Арцаха, а теперь сосредоточило усилия на помощи насильственно перемещённым арцахцам.
Возвращаясь к тому, с чего я начала, повторюсь: все наши проекты направлены на то, чтобы разрушать искусственно созданные преграды. К сожалению, сегодня мы наблюдаем, как в мире вновь усилилась поляризация и увеличились разрывы. Возводятся новые стены и в прямом, и в переносном смысле.
- В свое время Рубен помог многим. Если не ошибаюсь, около 1 500 стипендий, сотни благотворительных проектов, не говоря уже о крупных программах, таких как «Возрождение Татева», которая изменила всю обстановку в Сюнике.
- Да, и я рада, что мы дали шанс людям реализоваться. Уверена, что часть из них, добившись успеха, будет возвращать то добро, которое они получили в своей жизни, причём не только от нас и наших программ, но и от других людей, которых они встречали на своём пути. Мы это называем благодарностью в действии. Это понимание, что надо возвращать долги, что мы все ответственны за то, каким будет этот мир, что наша обязанность - помогать тем, кто в этом нуждается, и давать шанс новым поколениям. Поэтому я уверена, что какой-то процент из тех, кто получил от нас и наших программ стипендии или иную поддержку, будет передавать эстафету добра.
- Огромное количество людей выразили поддержку Рубену Варданяну и вашей семье. Как думаете, почему его задержание вызвало такой широкий резонанс во всём мире?
- Рубен был и остаётся «глокальным» и масштабным человеком, под какую бы категорию ни пытались его подвести и СМИ, и отдельные люди. Он лидер и визионер, который анализирует прошлое и умеет видеть тренды будущего прежде, чем их замечает большинство. Это позволяет ему предвосхищать изменения. В своих интервью и выступлениях он говорил о мировых процессах, о которых люди даже ещё и не начинали задумываться. Посмотрите его интервью пятнадцати-десятилетней давности.
Удивительно, как точно он предвидел то, что происходит сейчас, пытался предотвратить проблемы и сподвигнуть других хотя бы поразмышлять об этом.
Рубен - лидер мирового масштаба и человек с широким кругом связей. Те, кто взаимодействовал с ним и в бизнесе, и в гуманитарной деятельности, понимают его, верят ему и видят искренность его намерений во всём, что он делает. Всё, о чем он говорит, он выполняет и не приемлет двойных стандартов, которые в мире стали, увы, нормой. Потому и неудивительно, что его поддержало столько людей.
- В разное время Рубен Варданян активно работал и в Арцахе, и в Армении, и в России, и на Западе. Его удержание воспринимается одинаково во всех странах?
- Рубен - многогранный человек, и каждый, кто с ним когда-либо взаимодействовал или даже просто знает о нём, видит его по-своему. Могу лишь сказать, что равнодушным к нему не остаётся никто. Безусловно, есть разные оценки политической ситуации, но все, кто знает Рубена лично, считают его незаурядным и порядочным человеком с большим сердцем и воспринимают его нынешнее положение как большую несправедливость.
- Как вы думаете, если бы все знали о том, чем может обернуться переезд Рубена Варданяна в Арцах, он бы поступил по-другому? А вы?
- Я думаю, что он предполагал, какими могут быть последствия его решения, и тем не менее поступил так, как поступил. Не думаю, что он ожидал, что реализуется настолько негативный сценарий, но уверена, что и в этом случае он не поменял бы своё решение. В письме, которое дошло до нас, он написал, что ни о чём не жалеет.
Рубен говорил, что шансы на успех всегда были очень малы, но, если не попробовать, они вообще будут равны нулю. Поэтому он счёл своим долгом хотя бы попытаться.
А у меня другого выбора и нет, как только поддерживать его. Я ему полностью доверяю и считаю, что должна поддерживать его во всех стремлениях и начинаниях. Понимаю, что такие люди, как Рубен, рождаются раз в сто лет. И как бы тяжело ни было лично мне, я понимаю, что он не может принадлежать только своей семье, что он несёт ответственность перед самим собой, перед своим предназначением. Кому больше дано, с того больше и спросится. Безусловно, надо следовать своему пути. Рубен ему и следует, и я не имею права этому мешать.
- Какие шаги по освобождению Рубена предпринимаются его семьёй и друзьями?
- Большая и профессиональная команда адвокатов и правозащитников работает над тем, чтобы добиться освобождения Рубена и других заключённых из Арцаха, которых незаконно удерживают в Азербайджане. Я очень признательна нашим друзьям, которые каждый день стараются делать всё возможное.
Нубар Афеян, Вероника Зонабенд и Рубен Варданян в UWC Dilijan в 2015 году Нубар Афеян, Вероника Зонабенд и Рубен Варданян в UWC Dilijan в 2015 году
Это придаёт нам силы. Иногда бывает трудно сдерживать эмоции, бывают очень тяжёлые моменты. Но когда понимаешь, что ты не один, то веришь, что всё разрешится, и можешь вновь найти в себе силы, чтобы работать с удвоенной энергией ради возвращения Рубена.
- Скоро Новый год и Рождество. Кому и какой посыл вы хотели бы передать?
-Надо ценить каждый подаренный нам день и верить в будущее. В мире много хороших людей. Я верю, что всё равно побеждают добро и любовь.
И я хочу всем пожелать, чтобы в новом году у каждого из нас было понимание, что мы можем что-то изменить. Мы действительно можем. От каждого из нас зависит, в каком мире мы будем жить. И каждый из нас должен делать то, что в его силах. Мне очень нравится максима Сенеки: «Делай, что должно, и будь что будет».