150 միջազգային գործիչներ պահանջում են ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավելի քան 150 միջազգային հումանիտար եւ քաղաքական գործիչներ, գործարարներ հանդես են եկել բաց նամակով՝ կոչ անելով ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին, որոնք ապօրինաբար շարունակում են պահվել կալանքի տակ Ադրբեջանում։
Բաց նամակը, մասնավորապես, ստորագրել են Մեքսիկայի եւ Իռլանդիայի նախկին նախագահներ Էռնեստո Զեդիլյոն եւ Մերի Ռոբինսոնը, Կոստա Ռիկայի նախկին նախագահ եւ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օսկար Արիասը, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Լեյմա Գբովին, Էլի Վիզել հումանիտար գիտությունների հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Էլիշա Վեսելը, Virgin ընկերության գործադիր տնօրեն Ռիչարդ Բրենսոնը, Salesforce ընկերության գործադիր տնօրեն Մարկ Բենիոֆը, The Huffington Post-ի հիմնադիր Արիաննա Հաֆինգթոնը եւ ուրիշներ:
Նամակը եւ ստորագրողների ամբողջական ցուցակը հասանելի են www.FreeArmenianPrisoners.com կայքում։
Նամակը ստորագրած ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրի փոխնախագահ եւ Unilever ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Փոլ Փոլմանն ասել է.
«Մենք կոչ ենք անում նախագահ Ալիեւին կատարել միջազգային իրավունքի հանդեպ իր պարտավորությունները՝ ապահովելով, որ անարդարացիորեն կալանավորված  անձինք կարողանան անվտանգ վերադառնալ իրենց տները: Լեռնային Ղարաբաղում բոլոր անձինք ունեն խաղաղ ու անվտանգ կյանքի, ներառյալ՝ ազատ եւ անարգել  տեղաշարժի եւ անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունք: Հաշվի առնելով COP29-ը հյուրընկալելու Ադրբեջանի  ներկայացրած հայտը՝  անկեղծորեն ցանկանում եմ հուսալ, որ ՄԱԿ-ը դրան համաձայնություն կտա միայն բոլոր գերիներին ազատ արձակելու դեպքում»:
Իռլանդիայի նախկին նախագահ եւ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների նախկին գերագույն հանձնակատար Մերի Ռոբինսոնն ասել է․
«Ռուբեն Վարդանյանի եւ մյուսների  ապօրինի կալանավորումը խախտում է նրանց  հիմնարար իրավունքները։ Որպեսզի համաշխարհային հանրությունը հարգի Ադրբեջանի կառավարությանը, շատ կարևոր է, որ վերջինս էլ հարգի օրենքի գերակայությունը, հատկապես, Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտումների լույսի ներքո: Նրանք պետք է անհապաղ ազատ արձակեն կալանվածներին»:

Более 150 международных деятелей требуют освободить армянских заключенных
Ереван /Медиамакс/. Более 150 международных гуманитарных деятелей, политиков и бизнесменов выступили с открытым письмом, в котором требуют освободить армянских заключённых, которых незаконно удерживают в Азербайджане.
Открытое письмо, в частности, подписали экс-президенты Мексики и Ирландии Эрнесто Седильо и Мэри Робинсон, экс-президент Коста-Рики и лауреат Нобелевской премии мира Оскар Ариас, лауреат Нобелевской премии мира Лейма Гбови, председатель совета Гуманитарного фонда Эли Визеля Элиша Везель, генеральный директор Virgin Ричард Брэнсон, генеральный директор Salesforce Марк Бениофф, основательница Thrive и The Huffington Post Арианна Хаффингтон.
Письмо и полный список подписавших его лиц доступны на сайте www.FreeArmenianPrisoners.com.
Подписавший письмо вице-председатель Глобального договора ООН и бывший генеральный директор компании Unilever Пол Полман заявил:
«Мы призываем президента Алиева следовать нормам международного права и гарантировать благополучное возвращение несправедливо задержанных к их семьям. Каждый человек в Нагорном Карабахе имеет право на мирную и безопасную жизнь и свободу передвижения без чинимых препятствий и угрозы бесчеловечного обращения. Азербайджан претендует на то, чтобы стать принимающей страной Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), и я надеюсь, что ООН поддержит его заявку только при условии освобождения всех армянских заключённых».
Экс-президент Ирландии и бывший Верховный комиссар ООН по правам человека Мэри Робинсон заявила:
«Несправедливое задержание Рубена Варданяна и многих других людей, которых удерживают в Баку, нарушает их основные права человека. Если правительство Азербайджана хочет, чтобы его уважали в международном сообществе, ему необходимо уважать верховенство закона, особенно в свете этнических чисток в Нагорном Карабахе. Оно должно немедленно освободить этих задержанных».