Դմիտրի Տրենին. «ՌԴ-ն պատրաստ է նոր ձեւաչափով հարաբերվել Հայաստանի հետ»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի հետազոտող պրոֆեսոր, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ազգային գիտահետազոտական ինստիտուտի միջազգային անվտանգության կենտրոնի առաջատար գիտաշխատող Դմիտրի Տրենինի հետ:
Դմիտրի Տրենինը 2008-2022 թվականներին եղել է Մոսկվայի Կարնեգի կենտրոնի տնօրենը:
- 2020 թվականի օգոստոսի վերջին՝ պատերազմից մոտ մեկ ամիս առաջ հրապարակված «Ռուսաստանի դաշնակցային քաղաքականությունը. ինչ անել եւ ինչ փոխել» հոդվածում գրել էիք, որ Հայաստանի արժեքը Ռուսաստանի համար այնքան էլ մեծ չէ։ Կարելի՞ է խոսել այն մասին, որ 2020 թվականի պատերազմում կրած պարտությունից հետո Հայաստանի նշանակությունն էլ ավելի է նվազել։
-Կարծում եմ՝ առաջին հերթին փոխվել է ոչ այնքան Հայաստանը, որքան ընդհանուր իրավիճակը տարածաշրջանում։ Հայաստանի ներսում տեղի ունեցած փոփոխությունները ավելի շուտ Հարավային Կովկասում ուժերի հարաբերակցությունը փոխած պատերազմի հետեւանք էին:
Այսօր փոխվել է Ռուսաստանի դիրքը ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ողջ Հարավային Կովկասում։
Չեմ ասի, որ Ռուսաստանի համար ինչ-որ աղետ է տեղի ունեցել, բայց, ամեն դեպքում, փոփոխությունները լուրջ են։ Այսօր Հարավային Կովկասում Թուրքիան, հավանաբար, ավելի նշանակալից դերակատար է, քան Ռուսաստանը։ Բացի այդ, հատկապես Ուկրաինայում պատերազմի համատեքստում, արեւմտյան երկրները, առաջին հերթին ԱՄՆ-ն եւ մասամբ Մեծ Բրիտանիան, սկսեցին շատ ավելի կարեւորել հետխորհրդային տարածքը, այն դեպքում, որ նրանք հեռու էին մնացել 2020 թվականի պատերազմից։ Ընդհանրապես, այդ պատերազմը արեւմտյան քաղաքական դասի եւ, առհասարակ, արեւմտյան հասարակության համար շատ ծայրամասային էր. դրա մասին քիչ էր գրվում եւ խոսվում։ Սակայն հիմա, երբ Ռուսաստանը ներքաշվել է Ուկրաինայի խնդրի մեջ, Արեւմուտքի տեսանկյունից հնարավորություն եւ անհրաժեշտություն է ստեղծվել ընդլայնել աշխարհաքաղաքական ճնշման գիծը դեպի Կովկաս, Միջին եւ Կենտրոնական Ասիա։
- Նույն հոդվածում գրել էիք. «Հայաստանում դիրքի հիմնական արժեքը Անդրկովկասում հարաբերական կայունության պահպանման, Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ հավասարակշռության, Թուրքիայի հավակնությունների զսպման հնարավորությունն է»։ Այսօր այս հավասարակշռությունը եւ զսպման հնարավորություններն այլեւս չկա։
- Ռուսաստանն էլ այլեւս չի կարող այս խաղը խաղալ։ Ռուսաստանը երկար տարիներ հնարավորություն ուներ որպես հավասարակշռող հանդես գալու եւ կարծում էր, որ կարող է, ինչպես դա անում են ամերիկացիները Մերձավոր Արեւելքում, զենք վաճառել ե՛ւ մեկին, ե՛ւ մյուսին, վերահսկել իրավիճակը հանգած կամ սառեցված հակամարտության գոտում եւ դրանով իսկ պահպանել իր դիրքերը Հարավային Կովկասում՝ թույլ չտալով մուտք գործել այնտեղ Թուրքիայի նման տարածաշրջանային տերություններին, եւ համաշխարհային տերություններն, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն կամ, նույնիսկ, Չինաստանը: Այժմ Ռուսաստանը նման հնարավորություն չունի, հետեւաբար, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ որեւէ հավասարակշռության մասին խոսք լինել չի կարող։
Միաժամանակ, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների խնդրի լուծումը բխում է  Ռուսաստանի շահերից։ Խաղաղությունն ավելի շատ հնարավորություններ է ստեղծում Ռուսաստանի համար, քան պատերազմը։ Եթե նախկինում կարելի էր ասել, որ Ռուսաստանը որոշակի օգուտ էր քաղում այս հակամարտությունից, թեեւ կարծում եմ, որ դա այնքան էլ ճիշտ չէ, ապա այժմ նա հույս ունի, որ խաղաղ կարգավորումը որոշակի պայմաններ կստեղծի։ Առաջին հերթին տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման, տրանսպորտային նոր հնարավորությունների ի հայտ գալու միջոցով, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքով։ Պետք է նկատի ունենալ նաեւ այն, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունները վերջին շրջանում որոշակիորեն ջերմացել են։ Սա նույնպես հետաքրքիր գործոն է։
-Որքանո՞վ արդարացված է այն կարծիքը, որ Հարավային Կովկասի ճակատագիրը որոշվում է ոչ թե բուն տարածաշրջանում, այլ Ուկրաինայում։ Այն իմաստով, որ Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց հետո Ռուսաստանը չի ցանկանում կամ չի կարող խաղալ այստեղ այն դերը, որը խաղում էր հետպատերազմյան առաջին փուլում։
-Համաձայն եմ այդ տեսակետի հետ։ Բայց երբ ասում ենք, որ ամեն ինչ կախված է արդյունքից, ենթադրում ենք, որ ելքը մոտ է։ Սակայն ելքը դեռ շատ հեռու է, խոսքը, ամենայն հավանականությամբ, տարիների մասին է։ Ուկրաինայի հակամարտությունը կարող է որոշ ժամանակով կանգ առնել ինչ-որ գծի վրա, սակայն դա չի փոխի Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հիբրիդային պատերազմի վիճակը։ Իրավիճակը դեռ երկար ժամանակ կմնա անորոշ, առանց հստակ վերջնական արդյունքի:
Դմիտրի Տրենինը Դմիտրի Տրենինը
Ակնհայտ է, որ առաջնահերթությունները շատ են փոխվել, պետք է ռեսուրսներ մոբիլիզացվեն ամենակարեւոր ուղղություններում։ Ռուսական արտաքին քաղաքականությունը այլեւս իրեն չի կարող տալ նախորդ տարիների շքեղությունը։
- Եվ տարածաշրջանում Թուրքիայի շահերի հետ շատ հաշվի նստելու անհրաժեշտությունը Ռուսաստանի համար միայն աճելու՞ է:
-Իհարկե, Թուրքիան շատ կարեւոր երկիր է մնում Ռուսաստանի համար, եւ թուրքական շահերը հաշվի առնելու անհրաժեշտությունը, իհարկե, պահպանվում է։ Ավելացնեմ նաեւ, որ Ռուսաստանն ակնհայտ շահեր ունի Ադրբեջանում, եւ դրանք աճել են. նկատի ունեմ Հյուսիս-Հարավ միջանցքը, որը Ռուսաստանը Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքի երկրների, Հնդկաստանի եւ Իրանի տնտեսությունների հետ կապող թելերից մեկն է։ Ռուսաստանի համար դա նույնպես ռազմավարական նշանակություն ունի։ Այն պայմաններում, երբ Եվրոպան դադարել է Ռուսաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերը լինել, անհրաժեշտ է ավելի սերտ համագործակցել Ադրբեջանի հետ։ Հայաստանի՝ որպես ռազմական ֆորպոստի նշանակությունը Թուրքիայի նկատմամբ ներկա պայմաններում շատ ավելի նվազ է։ Դա չի նշանակում, որ Ռուսաստանը դադարել է հետաքրքրվել Հայաստանով եւ կցանկանար փակել այդ «անհեռանկարային ուղղությունը»։ Նման բան չկա։ Պատրաստակամություն կա Հայաստանում առկա իշխանության հետ աշխատելու՝ հասկանալով վերջինիս ձգտումներն ու սահմանափակումները։
-Երեւանում շատերի մոտ հարց է առաջանում՝ այն ծանր իրավիճակում, որում գտնվում է Հայաստանը եւ Մոսկվայի համար Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կարեւորության աճի լույսի ներքո, ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը, գործարարների լեզվով ասած, մրցակցային առավելություններ ձեռք բերելու եւ ավելի Ռուսաստանի համար ավելի հետաքրքիր դառնալու համար։
-Կրկնում եմ, որ Ռուսաստանը ցանկություն չունի նվազեցնել իր ներկայությունը Հայաստանում։ Հայաստանն այսօր «բեռ» չէ։ Ռուսաստանի համար ներկա պայմաններում կարեւոր է Հայաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների պահպանումը ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի միջոցով։ Դրա համար անհրաժեշտ է, որ հարաբերություններն ավելի պրագմատիկ լինեն։ Մի պահ կա, որը եթե չասենք, որ անհանգստացնում է ռուսական կողմին, ապա ինչ-որ չափով լարվածություն է ստեղծում։ Դա այն վիրավորվածությունն է, որը կա Ռուսաստանի նկատմամբ հայ հասարակության մեջ։ Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը արժանի չէ նման քննադատության։ Ռուսաստանից պահանջում են, որ նա, պայմանական ասած, «լծվի» Հայաստանի համար, մինչդեռ Հայաստանը առանձնապես չի պատրաստվում «լծվել» Ռուսաստանի համար։ Այս լարվածության պահերը, իմ կարծիքով, կարող են զգալիորեն կրճատվել ավելի պրագմատիկ, ավելի բաց ու ավելի ազնիվ հարաբերությունների դեպքում։
Կարծում եմ, որ Ռուսաստանում պատրաստ են հարաբերությունների այդպիսի նոր ձեւաչափի, որը կլինի ոչ թե հովանավորի եւ հովանավորյալի հարաբերություններ, ինչպես դա շատերը տեսնում էին Մոսկվայում եւ Երեւանում, այլ ընդհանուր շահեր, պատմական եւ ժողովրդագրական կապեր ունեցող երկու երկրների միջեւ հարաբերություններ։
Դուք խոսում եք Հայաստանի ծանր վիճակի մասին։ Բայց չէ՞ որ Ռուսաստանը նույնպես շատ ծանր վիճակում է՝ ահռելի քանակությամբ պատժամիջոցների եւ Արեւմուտքի  կողմից ճնշման այլ ձեւերի հետեւանքով։ Ռուսաստանում իրավիճակը բավականին բարդ է, նա հիբրիդային պատերազմ է վարում հավաքական Արեւմուտքի դեմ, եւ ես կցանկանայի, որ Ռուսաստանի գործընկերներն ու դաշնակիցները հասկանային դա, մտնեին մեր վիճակի մեջ։ Ճիշտ այնպես, ինչպես Ռուսաստանը մտնում է Հայաստանի վիճակի մեջ։ Ռուսաստանը 2018-ին չխոչընդոտեց հայ ժողովրդի ընտրությանը, համաձայնեց ապրել այն իշխանության հետ, որն ընտրում է հայ ժողովուրդը: Ինչ էլ չմտածի Պուտինը տխրահռչակ «սորոսականների» մասին, նա աշխատում է Նիկոլ Փաշինյանի հետ եւ բավականին սերտ է աշխատում։
- Դուք հիշատակեցիք ՀԱՊԿ-ը, որը Հայաստանի անվտանգության երաշխավորի փոխարեն այսօր փաստացի հանդիսանում է հայ-ռուսական հարաբերությունների հիմնական գրգռիչներից մեկը։
- Հայաստանի ՀԱՊԿ-ից քիչ օգուտ ունի, բայց ՀԱՊԿ-ն էլ Հայաստանին առանձնապես  ոչինչ չի պարտադրում։ ՀԱՊԿ-ի անդամները Ռուսաստանի ֆորմալ դաշնակիցներն են, բայց այն պայմաններում, երբ Ռուսաստանը փաստացի պատերազմում է հավաքական Արեւմուտքի հետ, նրանք չեզոք դիրք ունեն։ Եվ Ռուսաստանում դա ընդունվում է որպես փաստ, ոչ ոք չի պահանջում ՀԱՊԿ-ի լուծարում կամ կոչ չի անում համախմբվել Ռուսաստանի շուրջ։ Այս առումով Ռուսաստանը հասկանում է, թե ինչ կարելի է պահանջել իր դաշնակիցներից, իսկ ինչը՝ ոչ։ Դա, իհարկե, կատարյալ գործիք չէ, բայց դա այն բեռն է, որը մեծ խնդիրներ չի առաջացնում: Այո, շատ չի էլ օգնում: Բայց ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը կապված է անիմաստ կորուստների հետ եւ կարող է չփոխհատուցվել։ Լավ, եթե Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս լինի, ի՞նչ է դա նշանակում։ Նա կդառնա՞ ՆԱՏՕ-ի անդամ։ Ոչ, չի դառնա: Կհրաժարվի՞ Ռուսաստանի հետ երկկողմ ռազմական հարաբերություններից։ Որքան հասկանում եմ՝ ոչ, չնայած, ակնհայտորեն, կան շրջանակներ, որոնք պահանջում են ռուսական ուժերի դուրսբերում։ Հայաստանի համար լավ այլընտրանքը տեսանելի չէ։ Իհարկե, Հայաստանն ինքն է որոշում իր ճակատագիրը, իր ռազմաքաղաքական կարգավիճակը, բայց պետք է իրավիճակին նայել տարբեր տեսանկյուններից եւ սթափ դատել։ Ռուսաստանում էլ հիմա շատ հույզեր կան, որոնք կապված չեն Կովկասի ու Հայաստանի հետ։ Դա նույնպես պետք է հաշվի առնել:

Дмитрий Тренин: «Россия готова к новому формату отношений с Арменией»
Интервью Медиамакс с профессором-исследователем факультета мировой экономики и мировой политики Высшей школы экономики, ведущим научным сотрудником Центра международной безопасности Национального исследовательскога института мировой экономики и международных отношений Российской академии наук Дмитрием Трениным. Дмитрий Тренин был директором Московского центра Карнеги в 2008-2022 гг.
- В статье «Союзническая политика России: что делать и что менять?», написанной Вами в конце августа 2020 года, примерно за месяц до войны, Вы писали, что ценность Армении для России не слишком велика. Можно ли говорить о том, что после поражения в войне 2020 года значимость Армении еще более сократилась?
- Думаю, прежде всего изменилась не столько Армения, сколько общая ситуация в регионе. Изменения внутри Армении, скорее, стали следствием того, что произошло во время войны и того, что поменяло расклад сил на Южном Кавказе.
Сегодня позиция России не только в Армении, но и в целом на Южном Кавказе изменилась.
Не могу сказать, что для России произошла какая-то катастрофа, но во всяком случае, изменения серьезные. Сегодня на Южном Кавказе Турция, наверное, является более значимым игроком, чем Россия. Кроме того, особенно в условиях войны на Украине, западные страны, прежде всего, Соединенные Штаты и отчасти Великобритания, стали придавать гораздо большее значение постсоветскому пространству в том случае, когда от войны 2020 года они дистанцировались. Вообще, эта война для западного политического класса и, в целом, для западного общества была какой-то очень периферийной – о ней мало писали, мало говорили и думали. Но сейчас, после того как Россия вовлеклась в украинскую историю, с точки зрения Запада создалась возможность и необходимость расширить линию геополитического давления с выходом на Кавказ, в Среднюю и Центральную Азию.
- В той же статье Вы писали: «Главная ценность позиции в Армении - в возможности поддержания относительной стабильности в Закавказье, баланса между Азербайджаном и Арменией, сдерживания амбиций Турции». Сегодня этого баланса более не существует.
- Собственно, и Россия не может больше играть в эту игру. Россия имела возможность на протяжении многих лет выступать в качестве балансира и считала, что может, как это делают американцы на Ближнем Востоке, продавать оружие одним и другим, контролировать ситуацию в зоне потухшего или замороженного конфликта и тем самым сохранять свою позицию на Южном Кавказе, не допускать туда региональные державы, такие, как Турция, и мировые державы - такие как Соединенные Штаты или даже Китай. Сейчас у России такой возможности нет, соответственно, ни о каком балансе между Азербайджаном и Арменией речь идти не может.
В то же время, в интересах России, чтобы было найдено решение проблемы армяно-азербайджанских отношений. Мир создает для России больше возможностей, чем война. Если раньше можно было говорить, что Россия извлекала из этого конфликта некоторую выгоду, хотя я думаю, что это не совсем так, то сейчас она надеется на то, что мирное урегулирование создаст некоторые условия. Прежде всего, путем активизации экономических отношений, появления новых транспортных возможностей, в том числе, через территорию Армении. Надо иметь в виду и то, что в последнее время несколько потеплели отношения России и Грузии. Это тоже интересный фактор.
- Насколько справедливо мнение, что судьба Южного Кавказа решается вовсе не в самом регионе, а на Украине? В том смысле, что после начала войны на Украине Россия не хочет или не может играть ту роль, которую играла в первой послевоенной фазе.
- Я согласен с этой точкой зрения. Но когда мы говорим, что все зависит от исхода, то  предполагаем, что исход где-то близок. А исход очень далек, речь идет, скорее всего, о годах. Конфликт на Украине может на какое-то время замереть на какой-то линии, но это не изменит состояния гибридной войны между Россией и Западом. Ситуация будет оставаться в подвешенном состоянии без явного окончательного результата на протяжении длительного времени.
Дмитрий Тренин Дмитрий Тренин
Очевидно, что приоритеты сейчас очень сильно изменились, приходится мобилизовывать ресурсы на наиболее важных направлениях. Той роскоши, которая была у российской внешней политики, уже не будет.
- И необходимость все больше учитывать интересы Турции в регионе для России будет только расти?
- Конечно, Турция для России остается очень важной страной, и необходимость учитывать турецкие интересы, конечно, сохраняется. Еще я бы добавил, что у России есть очевидные интересы в Азербайджане, и они выросли: я имею в виду коридор Север-Юг, это также одна из связующих нитей между Россией и экономикой стран Ближнего и Среднего Востока, Индии, Ирана. Для России это тоже имеет стратегическое значение. В условиях, когда Европа перестала быть главным экономическим партнером России, с Азербайджаном приходится взаимодействовать теснее. Значение Армении как военного форпоста в отношении Турции в нынешних условиях гораздо меньше. Это не значит, что Россия перестала интересоваться Арменией и хотела бы закрыть это «бесперспективное направление». Ничего подобного нет. Есть готовность работать с правительством, которое существует в Армении, понимая его устремления и его ограничения.
- У многих в Ереване возникает вопрос: в свете той тяжелой ситуации, в которой находится Армения и роста значимости Турции и Азербайджана для Москвы, что может сделать Армения, чтобы, если говорить языком бизнеса, получить конкурентные преимущества и стать более интересной для России?
- Повторю, что у России нет стремления сокращать свое присутствие в Армении. Армения сегодня не «ноша», не «балласт». Для России важно в нынешних условиях сохранить союзнические отношения с Арменией через ОДКБ, через ЕАЭС. Для этого нужно, чтобы отношения были более прагматичными. Есть момент, который если не тревожит российскую сторону, то несколько напрягает. Это та обида, которая существует в отношении России в армянском обществе. Я считаю, что Россия не заслужила такой критики. От России требуют, чтобы она, условно говоря, впрягалась за Армению, в то время, как Армения не собирается особенно сильно впрягаться за Россию. Такие моменты напряженности, на мой взгляд, можно существенно уменьшить в случае более прагматичных, более открытых и более честных отношений. Думаю, что в России, в принципе, готовы к такому новому формату отношений, которые бы не были отношениями патрона и клиента, как это многим виделось и в Москве и Ереване, а отношениями двух стран, связанных общими интересами, историческими и демографическими связями.
Вы говорите о тяжелом положении Армении. Россия ведь тоже в очень тяжелом положении, на нее навалилось огромное количество санкций и других форм давления со стороны Запада. В России довольно непростая ситуация, ей приходится вести гибридную войну против коллективного Запада, и хотелось бы, чтобы российские партнеры и союзники понимали это, и, если угодно, входили бы в наше положение. Точно так же, как Россия входит в положение Армении. Россия не стала препятствовать выбору армянского народа в 2018 году, она согласилась жить с тем правительством, которое выбирает армянский народ. Что бы Путин не думал о пресловутых «соросятах», он работает с Николом Пашиняном и работает довольно плотно.
- Вы упомянули ОДКБ, которая вместо того, чтобы выступать в роли гаранта безопасности Армении, сегодня фактически является одним из главных раздражителей в армяно-российских отношениях.
- Я отчасти поспорил бы с этим, сказав, что от ОДКБ пользы для Армении немного, но ведь ОДКБ особенно и не заставляет Армению что-то делать. Члены ОДКБ - формальные союзники России, но в условиях, когда Россия фактически ведет войну с коллективным Западом, они занимают нейтральную позицию. И в России это принимают как факт, никто не требует распустить ОДКБ или призвать страны ОДКБ сплотиться вокруг России. Россия в этом смысле действует очень адаптивно, понимая, что можно требовать от своих союзников, а чего требовать нельзя. Это не идеальный инструмент, безусловно, но это та ноша, которая не тянет. Да, и не сильно помогает. Но выход из ОДКБ сопряжен с ненужными потерями и может быть совершенно некомпенсируем. Ну, будет Армения вне ОДКБ, что это значит? Она станет членом НАТО? Нет, не станет. Откажется от двусторонних военных отношений с Россией? Как я понимаю, нет, хотя, очевидно, есть круги, которые требуют ухода российских сил. Хорошая альтернатива для Армении не просматривается. Конечно, Армения сама определяет свою судьбу, свой военно-политический статус, но нужно смотреть на ситуацию с разных сторон и абстрагироваться от эмоций. У нас в России тоже сейчас много эмоций, не связанных с Кавказом и с Арменией. Это тоже надо иметь в виду.