Դմիտրի Տրենին. «ՌԴ-ն պատրաստ է նոր ձեւաչափով հարաբերվել Հայաստանի հետ»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի հետազոտող պրոֆեսոր, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների ազգային գիտահետազոտական ինստիտուտի միջազգային անվտանգության կենտրոնի առաջատար գիտաշխատող Դմիտրի Տրենինի հետ:
Դմիտրի Տրենինը 2008-2022 թվականներին եղել է Մոսկվայի Կարնեգի կենտրոնի տնօրենը:
- 2020 թվականի օգոստոսի վերջին՝ պատերազմից մոտ մեկ ամիս առաջ հրապարակված «Ռուսաստանի դաշնակցային քաղաքականությունը. ինչ անել եւ ինչ փոխել» հոդվածում գրել էիք, որ Հայաստանի արժեքը Ռուսաստանի համար այնքան էլ մեծ չէ։ Կարելի՞ է խոսել այն մասին, որ 2020 թվականի պատերազմում կրած պարտությունից հետո Հայաստանի նշանակությունն էլ ավելի է նվազել։
-Կարծում եմ՝ առաջին հերթին փոխվել է ոչ այնքան Հայաստանը, որքան ընդհանուր իրավիճակը տարածաշրջանում։ Հայաստանի ներսում տեղի ունեցած փոփոխությունները ավելի շուտ Հարավային Կովկասում ուժերի հարաբերակցությունը փոխած պատերազմի հետեւանք էին:
Այսօր փոխվել է Ռուսաստանի դիրքը ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ողջ Հարավային Կովկասում։
Չեմ ասի, որ Ռուսաստանի համար ինչ-որ աղետ է տեղի ունեցել, բայց, ամեն դեպքում, փոփոխությունները լուրջ են։ Այսօր Հարավային Կովկասում Թուրքիան, հավանաբար, ավելի նշանակալից դերակատար է, քան Ռուսաստանը։ Բացի այդ, հատկապես Ուկրաինայում պատերազմի համատեքստում, արեւմտյան երկրները, առաջին հերթին ԱՄՆ-ն եւ մասամբ Մեծ Բրիտանիան, սկսեցին շատ ավելի կարեւորել հետխորհրդային տարածքը, այն դեպքում, որ նրանք հեռու էին մնացել 2020 թվականի պատերազմից։ Ընդհանրապես, այդ պատերազմը արեւմտյան քաղաքական դասի եւ, առհասարակ, արեւմտյան հասարակության համար շատ ծայրամասային էր. դրա մասին քիչ էր գրվում եւ խոսվում։ Սակայն հիմա, երբ Ռուսաստանը ներքաշվել է Ուկրաինայի խնդրի մեջ, Արեւմուտքի տեսանկյունից հնարավորություն եւ անհրաժեշտություն է ստեղծվել ընդլայնել աշխարհաքաղաքական ճնշման գիծը դեպի Կովկաս, Միջին եւ Կենտրոնական Ասիա։
- Նույն հոդվածում գրել էիք. «Հայաստանում դիրքի հիմնական արժեքը Անդրկովկասում հարաբերական կայունության պահպանման, Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ հավասարակշռության, Թուրքիայի հավակնությունների զսպման հնարավորությունն է»։ Այսօր այս հավասարակշռությունը եւ զսպման հնարավորություններն այլեւս չկա։
- Ռուսաստանն էլ այլեւս չի կարող այս խաղը խաղալ։ Ռուսաստանը երկար տարիներ հնարավորություն ուներ որպես հավասարակշռող հանդես գալու եւ կարծում էր, որ կարող է, ինչպես դա անում են ամերիկացիները Մերձավոր Արեւելքում, զենք վաճառել ե՛ւ մեկին, ե՛ւ մյուսին, վերահսկել իրավիճակը հանգած կամ սառեցված հակամարտության գոտում եւ դրանով իսկ պահպանել իր դիրքերը Հարավային Կովկասում՝ թույլ չտալով մուտք գործել այնտեղ Թուրքիայի նման տարածաշրջանային տերություններին, եւ համաշխարհային տերություններն, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն կամ, նույնիսկ, Չինաստանը: Այժմ Ռուսաստանը նման հնարավորություն չունի, հետեւաբար, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ որեւէ հավասարակշռության մասին խոսք լինել չի կարող։
Միաժամանակ, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների խնդրի լուծումը բխում է  Ռուսաստանի շահերից։ Խաղաղությունն ավելի շատ հնարավորություններ է ստեղծում Ռուսաստանի համար, քան պատերազմը։ Եթե նախկինում կարելի էր ասել, որ Ռուսաստանը որոշակի օգուտ էր քաղում այս հակամարտությունից, թեեւ կարծում եմ, որ դա այնքան էլ ճիշտ չէ, ապա այժմ նա հույս ունի, որ խաղաղ կարգավորումը որոշակի պայմաններ կստեղծի։ Առաջին հերթին տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման, տրանսպորտային նոր հնարավորությունների ի հայտ գալու միջոցով, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքով։ Պետք է նկատի ունենալ նաեւ այն, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունները վերջին շրջանում որոշակիորեն ջերմացել են։ Սա նույնպես հետաքրքիր գործոն է։
-Որքանո՞վ արդարացված է այն կարծիքը, որ Հարավային Կովկասի ճակատագիրը որոշվում է ոչ թե բուն տարածաշրջանում, այլ Ուկրաինայում։ Այն իմաստով, որ Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց հետո Ռուսաստանը չի ցանկանում կամ չի կարող խաղալ այստեղ այն դերը, որը խաղում էր հետպատերազմյան առաջին փուլում։
-Համաձայն եմ այդ տեսակետի հետ։ Բայց երբ ասում ենք, որ ամեն ինչ կախված է արդյունքից, ենթադրում ենք, որ ելքը մոտ է։ Սակայն ելքը դեռ շատ հեռու է, խոսքը, ամենայն հավանականությամբ, տարիների մասին է։ Ուկրաինայի հակամարտությունը կարող է որոշ ժամանակով կանգ առնել ինչ-որ գծի վրա, սակայն դա չի փոխի Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հիբրիդային պատերազմի վիճակը։ Իրավիճակը դեռ երկար ժամանակ կմնա անորոշ, առանց հստակ վերջնական արդյունքի:
Դմիտրի Տրենինը Դմիտրի Տրենինը
Ակնհայտ է, որ առաջնահերթությունները շատ են փոխվել, պետք է ռեսուրսներ մոբիլիզացվեն ամենակարեւոր ուղղություններում։ Ռուսական արտաքին քաղաքականությունը այլեւս իրեն չի կարող տալ նախորդ տարիների շքեղությունը։
- Եվ տարածաշրջանում Թուրքիայի շահերի հետ շատ հաշվի նստելու անհրաժեշտությունը Ռուսաստանի համար միայն աճելու՞ է:
-Իհարկե, Թուրքիան շատ կարեւոր երկիր է մնում Ռուսաստանի համար, եւ թուրքական շահերը հաշվի առնելու անհրաժեշտությունը, իհարկե, պահպանվում է։ Ավելացնեմ նաեւ, որ Ռուսաստանն ակնհայտ շահեր ունի Ադրբեջանում, եւ դրանք աճել են. նկատի ունեմ Հյուսիս-Հարավ միջանցքը, որը Ռուսաստանը Մերձավոր եւ Միջին Արեւելքի երկրների, Հնդկաստանի եւ Իրանի տնտեսությունների հետ կապող թելերից մեկն է։ Ռուսաստանի համար դա նույնպես ռազմավարական նշանակություն ունի։ Այն պայմաններում, երբ Եվրոպան դադարել է Ռուսաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերը լինել, անհրաժեշտ է ավելի սերտ համագործակցել Ադրբեջանի հետ։ Հայաստանի՝ որպես ռազմական ֆորպոստի նշանակությունը Թուրքիայի նկատմամբ ներկա պայմաններում շատ ավելի նվազ է։ Դա չի նշանակում, որ Ռուսաստանը դադարել է հետաքրքրվել Հայաստանով եւ կցանկանար փակել այդ «անհեռանկարային ուղղությունը»։ Նման բան չկա։ Պատրաստակամություն կա Հայաստանում առկա իշխանության հետ աշխատելու՝ հասկանալով վերջինիս ձգտումներն ու սահմանափակումները։
-Երեւանում շատերի մոտ հարց է առաջանում՝ այն ծանր իրավիճակում, որում գտնվում է Հայաստանը եւ Մոսկվայի համար Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կարեւորության աճի լույսի ներքո, ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը, գործարարների լեզվով ասած, մրցակցային առավելություններ ձեռք բերելու եւ ավելի Ռուսաստանի համար ավելի հետաքրքիր դառնալու համար։
-Կրկնում եմ, որ Ռուսաստանը ցանկություն չունի նվազեցնել իր ներկայությունը Հայաստանում։ Հայաստանն այսօր «բեռ» չէ։ Ռուսաստանի համար ներկա պայմաններում կարեւոր է Հայաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների պահպանումը ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի միջոցով։ Դրա համար անհրաժեշտ է, որ հարաբերություններն ավելի պրագմատիկ լինեն։ Մի պահ կա, որը եթե չասենք, որ անհանգստացնում է ռուսական կողմին, ապա ինչ-որ չափով լարվածություն է ստեղծում։ Դա այն վիրավորվածությունն է, որը կա Ռուսաստանի նկատմամբ հայ հասարակության մեջ։ Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը արժանի չէ նման քննադատության։ Ռուսաստանից պահանջում են, որ նա, պայմանական ասած, «լծվի» Հայաստանի համար, մինչդեռ Հայաստանը առանձնապես չի պատրաստվում «լծվել» Ռուսաստանի համար։ Այս լարվածության պահերը, իմ կարծիքով, կարող են զգալիորեն կրճատվել ավելի պրագմատիկ, ավելի բաց ու ավելի ազնիվ հարաբերությունների դեպքում։
Կարծում եմ, որ Ռուսաստանում պատրաստ են հարաբերությունների այդպիսի նոր ձեւաչափի, որը կլինի ոչ թե հովանավորի եւ հովանավորյալի հարաբերություններ, ինչպես դա շատերը տեսնում էին Մոսկվայում եւ Երեւանում, այլ ընդհանուր շահեր, պատմական եւ ժողովրդագրական կապեր ունեցող երկու երկրների միջեւ հարաբերություններ։
Դուք խոսում եք Հայաստանի ծանր վիճակի մասին։ Բայց չէ՞ որ Ռուսաստանը նույնպես շատ ծանր վիճակում է՝ ահռելի քանակությամբ պատժամիջոցների եւ Արեւմուտքի  կողմից ճնշման այլ ձեւերի հետեւանքով։ Ռուսաստանում իրավիճակը բավականին բարդ է, նա հիբրիդային պատերազմ է վարում հավաքական Արեւմուտքի դեմ, եւ ես կցանկանայի, որ Ռուսաստանի գործընկերներն ու դաշնակիցները հասկանային դա, մտնեին մեր վիճակի մեջ։ Ճիշտ այնպես, ինչպես Ռուսաստանը մտնում է Հայաստանի վիճակի մեջ։ Ռուսաստանը 2018-ին չխոչընդոտեց հայ ժողովրդի ընտրությանը, համաձայնեց ապրել այն իշխանության հետ, որն ընտրում է հայ ժողովուրդը: Ինչ էլ չմտածի Պուտինը տխրահռչակ «սորոսականների» մասին, նա աշխատում է Նիկոլ Փաշինյանի հետ եւ բավականին սերտ է աշխատում։
- Դուք հիշատակեցիք ՀԱՊԿ-ը, որը Հայաստանի անվտանգության երաշխավորի փոխարեն այսօր փաստացի հանդիսանում է հայ-ռուսական հարաբերությունների հիմնական գրգռիչներից մեկը։
- Հայաստանի ՀԱՊԿ-ից քիչ օգուտ ունի, բայց ՀԱՊԿ-ն էլ Հայաստանին առանձնապես  ոչինչ չի պարտադրում։ ՀԱՊԿ-ի անդամները Ռուսաստանի ֆորմալ դաշնակիցներն են, բայց այն պայմաններում, երբ Ռուսաստանը փաստացի պատերազմում է հավաքական Արեւմուտքի հետ, նրանք չեզոք դիրք ունեն։ Եվ Ռուսաստանում դա ընդունվում է որպես փաստ, ոչ ոք չի պահանջում ՀԱՊԿ-ի լուծարում կամ կոչ չի անում համախմբվել Ռուսաստանի շուրջ։ Այս առումով Ռուսաստանը հասկանում է, թե ինչ կարելի է պահանջել իր դաշնակիցներից, իսկ ինչը՝ ոչ։ Դա, իհարկե, կատարյալ գործիք չէ, բայց դա այն բեռն է, որը մեծ խնդիրներ չի առաջացնում: Այո, շատ չի էլ օգնում: Բայց ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը կապված է անիմաստ կորուստների հետ եւ կարող է չփոխհատուցվել։ Լավ, եթե Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս լինի, ի՞նչ է դա նշանակում։ Նա կդառնա՞ ՆԱՏՕ-ի անդամ։ Ոչ, չի դառնա: Կհրաժարվի՞ Ռուսաստանի հետ երկկողմ ռազմական հարաբերություններից։ Որքան հասկանում եմ՝ ոչ, չնայած, ակնհայտորեն, կան շրջանակներ, որոնք պահանջում են ռուսական ուժերի դուրսբերում։ Հայաստանի համար լավ այլընտրանքը տեսանելի չէ։ Իհարկե, Հայաստանն ինքն է որոշում իր ճակատագիրը, իր ռազմաքաղաքական կարգավիճակը, բայց պետք է իրավիճակին նայել տարբեր տեսանկյուններից եւ սթափ դատել։ Ռուսաստանում էլ հիմա շատ հույզեր կան, որոնք կապված չեն Կովկասի ու Հայաստանի հետ։ Դա նույնպես պետք է հաշվի առնել:

Dmitry Trenin: “Russia ready for a new format of relations with Armenia”
Mediamax’s interview with Dmitry Trenin, research professor of the Faculty of World Economy and World Politics at the Higher School of Economics and leading researcher at the Center for International Security of the National Research Institute of World Economy and International Relations of the Russian Academy of Sciences.
Dmitry Trenin was Director of the Carnegie Moscow Center from 2008-2022.
- In your article “Russia’s allied policy: What to do and what to change?” published in late August 2020, about a month before the war, you wrote that Armenia’s value for Russia is not too big. Can we say that after the defeat in the 2020 war, Armenia’s value has further decreased?
- I think, first of all, it is not that Armenia has changed, but the general situation in the region. The changes inside Armenia were rather a consequence of what happened during the war and what changed the balance of power in the South Caucasus.
Today, Russia’s position has changed not only towards Armenia but the South Caucasus in general.
I will not say that a disaster occurred for Russia, but in any case, the changes are serious. Today, Turkey is probably a more significant player in the South Caucasus than Russia. In addition, in the context of the war in Ukraine, Western countries, primarily the United States and partly the United Kingdom, began to attach much more importance to the post-Soviet space in case when they distanced themselves from the 2020 war. In general, this war was very peripheral for the Western political class and, in general, for Western society - little was written about it, little was said or thought about it. But now, after Russia’s involvement in the Ukrainian developments, the West thinks there is an opportunity and a need to expand the geopolitical pressure with access to the Caucasus, Middle and Central Asia.
- In the same article you wrote: “The main value of the position on Armenia is in the possibility of maintaining relative stability in Transcaucasia, the balance between Azerbaijan and Armenia, and deterring Turkey’s ambitions. Today, this balance no longer exists.
- Actually, Russia cannot play this game anymore. For many years it had the opportunity to act as a balancer and believed that it could - as the Americans do in the Middle East - sell weapons to one and the other, control the situation in the zone of extinguished or frozen conflict and thus maintain its position in the South Caucasus, not allowing regional powers such as Turkey and world powers such as the United States or even China enter the region. Now Russia does not have such an opportunity, so there can be no talk of any balance between Azerbaijan and Armenia.
At the same time, Russia is interested that a solution be found to the problem of Armenian-Azerbaijani relations. Peace creates more opportunities for Russia than war. If earlier it was possible to say that Russia benefited from this conflict, although I think this is not quite true, now it hopes that a peaceful settlement will create some conditions: first of all, by intensification of economic relations, creation of new transport opportunities, including through the territory of Armenia. We should also keep in mind that the relations between Russia and Georgia have warmed up a bit recently. This is also an interesting factor.
- How fair is the opinion that the fate of the South Caucasus is decided not in the region itself, but in Ukraine? In the sense that after the outbreak of war in Ukraine, Russia does not want or is unable to play the role it had in the first post-war phase.
- I agree with that point of view. But when we say that everything depends on the outcome, we assume that the outcome is somewhere close. But the outcome is very far away, we are probably talking about years. The conflict in Ukraine may freeze on some point for a while, but it will not change the state of hybrid war between Russia and the West. The situation will remain in limbo without a clear final outcome for a long time.
Dmitry Trenin Dmitry Trenin
Obviously, priorities have now changed a lot, and we have to mobilize resources in the most important areas. The luxury that Russian foreign policy used to have will no longer exist.
- And the need for Russia to take into account Turkey’s interests in the region will only grow?
- Of course, Turkey remains a very important country for Russia, and the need to take Turkish interests into account, of course, remains. I would also add that Russia has obvious interests in Azerbaijan, and these interests have grown: I mean the North-South corridor which is also one of the connecting threads between Russia and the economies of the Near and Middle East, India, Iran. This is also of strategic importance for Russia. With Europe no longer being Russia’s main economic partner, there is a need to interact more closely with Azerbaijan. The importance of Armenia as a military outpost in relation to Turkey is much smaller in the current conditions. This does not mean that Russia has stopped being interested in Armenia and would like to close this “unpromising direction”. There is nothing of the sort. There is a willingness to work with the government that exists in Armenia, understanding its aspirations and its limitations.
- Many people in Yerevan ask: in light of the difficult situation Armenia is in, and the growing importance of Turkey and Azerbaijan for Moscow, what can Armenia do, to gain competitive advantages and become more interesting for Russia?
- I repeat that Russia has no wish to reduce its presence in Armenia. Armenia today is not a “burden” or “ballast”. In the current circumstances, it is important for Russia to maintain allied relations with Armenia through the CSTO and the EAEU. For this, the relations should be more pragmatic. There is a thing which, if does not disturb the Russian side but somewhat annoys it. This is the resentment against Russia in Armenian society. I believe that Russia does not deserve such criticism. Russia is being asked to, so to speak, harness for Armenia, while Armenia is not going to harness for Russia. Such moments of tension, in my opinion, can be significantly reduced in the case of more pragmatic, more open and more honest relations. I think that Russia is ready for such a new format of relations, which would not be the relations of boss and client, as it was seen by many in Moscow and Yerevan, but the relations of two countries linked by common interests, historical and demographic ties.
You talk about Armenia’s difficult situation. Russia is also in a very difficult situation, with a huge number of sanctions and other forms of pressure from the West. The situation in Russia is quite difficult. It has to wage a hybrid war against the collective West, and I would like Russian partners and allies to understand this, just as Russia understands Armenia. Russia did not obstruct the choice of the Armenian people in 2018, it agreed to live with the government the Armenian people chose. Whatever Putin thinks of the notorious “Sorosians”, he is working with Nikol Pashinyan and quite closely.
- You mentioned the CSTO, which, instead of acting as a guarantor of Armenia’s security, today is actually one of the main irritants in Armenian-Russian relations.
- I would partly argue with this, saying that the CSTO is of little use to Armenia, but the CSTO does not force Armenia to do anything. CSTO members are Russia’s formal allies, but now when Russia is actually at war with the collective West, they take a neutral position. And Russia accepts this as a fact; no one is demanding that the CSTO be dissolved and no one calls on the CSTO to consolidate around Russia. In this sense Russia acts very adaptively and understands what it can demand from its allies and what it cannot. It is not an ideal tool, of course, but it is a burden that at least does not pull you down. Right, it does not help much either. But leaving the CSTO will bring forth unnecessary losses that will not be compensated. Let’s say Armenia withdraws from the CSTO, what does it mean? Will it become a member of NATO? No, it will not. Will it abandon bilateral military relations with Russia? As I understand it, no, although obviously there are circles that demand the withdrawal of Russian forces. No good alternative is seen for Armenia. Of course, Armenia is the one that determines its own fate, its military-political status, but we should look at the situation from different sides and refrain from emotions. We in Russia also have a lot of emotions not related to the Caucasus and Armenia. This should also be kept in mind.