2022թ. դեկտեմբերի 4-11-ը կայացած Թբիլիսիի միջազգային կինոփառատոնի ամենաուշագրավ իրադարձությունը Ուլրիխ Զայդլի միանգամից երկու նոր ֆիլմերի ցուցադրությունն էր` «Րիմինի» եւ «Սպարտա»: Զայդլն այսօր ավստրիացի գլխավոր ռեժիսորներից է, ստեղծագործական յուրահատուկ մեթոդի հեղինակ, որը նրան թույլ է տալիս գեղարվեստական ֆիլմերը նկարահանել որպես վավերագրական։ Ներկայացնում ենք եվրոպական կինոյի իրական պրովոկատորի ու կենդանի դասականի հետ բացառիկ հարցազրույցը՝ նոր ֆիլմերի, դասական կինոի եւ ոգեշնչման աղբյուրների մասին։
- Փառատոնին միանգամից երկու նոր ֆիլմ բերեցիք՝ «Րիմինի»-ն ու «Սպարտա»-ն, որոնք միավորված են ու երկպատում են կազմում։ Ասացիք, որ «Դրախտ» տրիլոգիան նույնպես որոշվել էր որպես ամբողջություն, եւ միայն հետո վերածվեց երեք առանձին մասերի, այնպես որ կարելի է դա սովորություն համարել: Այդպես էր եղե՞լ նաեւ նոր կինոնկարների դեպքում։ Ո՞րն է դրանց ընդհանուր կապը եւ ինչո՞ւ որոշեցիք այս նյութից միանգամից երկու ֆիլմ սարքել:
- «Րիմինի» եւ «Սպարտա» նախագիծը նույնպես մտածված էր որպես մեկ նախագիծ։ Բայց ես անցածը կրկնելու մտադրություն չունեի։ Ես որոշել էի պատմել Րիկի Բրավոյի, Էվալդի եւ Ավստրիայում իրենց հոր հետ կապի պատմությունները մեկ ֆիլմում: Թեեւ երկու եղբայրների պատմությունները պետք է պատմվեին զուգահեռաբար, երկու ֆիլմ նկարահանելու մտադրություն չկար։ Դա լավ բացատրում է աշխատանքի նկատմամբ իմ մոտեցումը: Ինձ համար կարեւոր են արդյունքը, ընթացքը եւ հետեւությունները։ Եթե որոշ ժամանակ անց՝ ամեն ինչ գրելուց եւ նկարահանելուց հետո հասկանում եմ, որ այս հետեւությունները պահելու համար պետք է երկու ֆիլմ նկարել, ապա ազատ եմ դա անելու։ Ես չեմ կարող համակերպվել այն փաստի հետ, որ չեմ կարող ինձ դա թույլ տալ: Եվ դա իսկապես արտոնություն է։
- Որքա՞ն տեւեցին նկարահանումները եւ մոնտաժը։ Միաժամանա՞կ էիք նկարահանում երկու ֆիլմը։ Հետաքրքիր է, որ երկու ֆիլմերն էլ ունեն նույն դրվագները։ Որքանո՞վ էր բարդ մոնտաժը:
-Երկու պատմությունները նախատեսված էր զուգահեռ նկարահանել։ Սկսեցինք նկարահանումները Րիմինիում, հետո՝ Ռումինիայում, բայց ոչ ամբողջությամբ, եւ նորից վերադարձանք Րիմինի։ Իրականում դա հիանալի հնարավորություն էր, քանի որ կարող էինք տեսնել, թե ինչ է տեղի ունենում: Մենք կարող էինք տեսնել արդյունքը եւ արձագանքել դրան, ստուգել, թե ինչ է տեղի ունեցել: Նախ մոնտաժեցինք մեկ ֆիլմը, ինչպես նախատեսված էր։ Դա երկար ֆիլմ էր, որի մեջ ներառված էին եւ Րիկի Բրավոյի պատմությունը, եւ Ռումինիայի հատվածը, այդ ամենը միասին տեւում էր ավելի քան երեք ժամ: Վստահ չէի, որ այս արդյունքը լավագույնն է, ուստի որոշեցի այն բաժանել երկու ֆիլմի: Բայց ֆիլմի ամբողջական տարբերակը նույնպես կա եւ շուտով կներկայացվի հանդիսատեսին։ Հնարավոր է ցուցադրվի, օրինակ, փառատոնին, այլ ոչ թե կինոթատրոնում։ Այն տեւում է 3 ժամ 50 րոպե։
- Իսկական էպիկական ֆիլմ է ստացվում։
- Կարծում եմ, ֆիլմը կարելի է ավարտված համարել, երբ այն ավարտվում է իմաստային առումով, քանի դեռ այն գրավում է հանդիսատեսի ուշադրությունը, պահում լարվածության մեջ։ Այնպես որ, ինձ համար ճիշտ տեւողություն չկա։ Իմ կարծիքով, տեւողությունը սխալ է, եթե այն չի համապատասխանում ֆիլմի իմաստին:
- Երկու ֆիլմերում էլ գլխավոր հերոսների կերպարները շատ հստակ են։ Նրանք եղբայրներ են՝ երգիչ Րիկի Բրավոն եւ ձյուդոյի մարզիչ Էվալդը։ Թվում է, թե նրանք ուղղակի հակապատկերներ են։ Ինչպե՞ս են առաջացել այս կերպարները:
- Սցենար գրելու ժամանակ գլխումս երբեք ավարտուն միտք չկա, ես դեռ չգիտեմ, թե ինչպիսին կլինեն այն կերպարները, որոնց նկարագրում եմ: Սցենար գրելն ինձ համար հենց այնպիսի գործընթաց է, որտեղ համեմատում ես ներկայի եւ անցյալի գաղափարները եւ տեսնում, թե ինչպես կարող են դրանք միասին վերածվել ինչ-որ բանի: Այսպես, օրինակ, Րիկի Բրավոյի մասին գաղափարը ծնվել էր 15 տարի առաջ, երբ ես Ուկրաինայում էի՝ «Իմպորտ-Էքսպորտ»-ի նկարահանումների ժամանակ։
Այդ ժամանակ բացահայտեցի, որ այդ ֆիլմում նկարահանվող Միխել Թոմասը շատ տաղանդավոր դերասան է եւ հիանալի երգիչ։ Արդեն այն ժամանակ զարգացրեցի այս կերպարը՝ գրավիչ տղամարդու, ով սիրում է կանանց, որոնք փող ունեն: Եվ այս կերպարը կարծես մի ֆիլմից լիներ, որը ես երբեք չէի կարող նկարահանել: Շատ տարիներ անց ես գրեցի Էվալդի գիծը, որը հիմնված էր Ռումինիայից իրական պատմության վրա։ Որից հետո ինքս ինձ հարցրեցի՝ կարո՞ղ եմ նրան Րիկի Բրավոյի եղբայր դարձնել։ Այսպես զարգացավ այս պատմությունը։ Հետո հայտնվեց հայրը եւ այլն։ Կարելի է ասել, որ այս պատմությունը ծնվել է անցյալի եւ ներկայի տարբեր գաղափարների միահյուսումից:
- Իհարկե, անհնար է հավատալ, որ Րիկի Բրավոն իրական մարդ է, դա ուղղակի անհավանական է: Արդյո՞ք կարեւոր է, որ երկու հերոսներն էլ արտասահմանում են, կապ ունի՞, որ երկուսն էլ օտար են ոչ հարազատ երկրներում։
- Դա արված է բացարձակ գիտակցաբար. մեծ եղբայրը ապրում է Իտալիայում՝ Րիմինիում, իսկ փոքրը՝ Ռումինիայում։ Երկուսն էլ հեռացել են հարազատ տնից, եւ կարեւոր է, որ երկուսն էլ լքել են իրենց երկիրը եւ հայրենիքը։ Երբ երկու երեխա մեկնում են անծանոթ երկրներ, դա խոսում է նաեւ նրանց ընտանիքի մասին։ Եվ դա, իհարկե, շատ բան է ասում նաեւ նրանց բնավորությունների մասին։
-Եվ վերջին հարցը. ժամանակին Դուք խոստովանել էիք, որ Պաոլո Պազոլինին այն ռեժիսորների թվում է, ովքեր մեծ ազդեցություն են ունեցել Ձեզ վրա։ Այս տարի նա դարձավ 100 տարեկան, եւ փառատոնում նույնիսկ ներկայացված էր առանձին ծրագիր՝ նրա կինոնկարների հատուկ ցուցադրություններով։ Իսկ կենդանի ռեժիսորներից ո՞ւմ ստեղծագործություններին եք հետեւում, ովքե՞ր են ազդում Ձեզ վրա եւ ոգեշնչում:
-Գիտեք, ես արդեն ծեր եմ: Եվ բոլոր նրանք, ում ֆիլմերով ես հիանում էի, ով ինձ օրինակ էր ծառայում այն ժամանակ, երբ նոր էի սկսել նկարահանել, արդեն մահացել են։ Պազոլինին նրանցից մեկն է, սակայն կան, իհարկե, նաեւ ուրիշներ։ Բունյուել, Կասավետիս, Ժան Էսթաշ։
Կարելի է ասել, որ երբ սկսում ես սեփական ֆիլմ նկարահանել, միշտ կա ինչ-որ մեկի ազդեցությունը։ Կարող եմ ավելացնել, որ ինձ վրա մեծ ազդել են նաեւ Լարս ֆոն Թրիերի որոշ ֆիլմեր կամ ֆիլմերի առանձին տարրեր։ Կամ, օրինակ Մայք Լիի ֆիլմերը։ Այն, ինչ անում է Բրունո Դյումոնը, ինձ նույնպես շատ հետաքրքիր է թվում: Միեւնույն ժամանակ, չեմ կարող ասել, որ դրանք օրինակ են ծառայել ինձ համար, ուղղակի միշտ կա մի բան, որն ավելի շատ է ազդում քեզ վրա, քան մնացածը։

Ульрих Зайдль: «Истории рождаются из переплетения разных идей из прошлого и настоящего» - Mediamax.am
22559 просмотров
Ульрих Зайдль: «Истории рождаются из переплетения разных идей из прошлого и настоящего»
Самыми заметными событиями Тбилисского международного кинофестиваля, проходившего 4-11 декабря, стали показы сразу двух новых фильмов Ульриха Зайдля - «Римини» и «Спарта». Зайдль — один из главных современных австрийских режиссеров, создатель уникального творческого метода, позволяющего ему снимать игровые фильмы как документальные. Представляем эксклюзивное интервью с настоящим провокатором и живым классиком европейского кино  – о новых фильмах, классике кино и источниках вдохновения.
- Вы привезли на фестиваль сразу два новых фильма - «Римини» и «Спарта», которые объединены между собой и составляют дилогию. Вы говорили, что в случае с трилогией «Рай» задумывали ее как единое целое, и только потом всё превратилось в три отдельные части, так что, наверное, сейчас уже можно назвать это привычкой. Было ли также в случае с новыми картинами? Какая вообще связь между ними, и почему Вы решили делать сразу две картины на этом материале? Как появилась идея проекта, чем Вы вдохновлялись?
- Проект «Римини» и «Спарта» тоже задумывался как один проект. Но у меня не было намерения повторять уже пройденное. Я твердо хотел рассказать в одном фильме историю Рики Браво и историю Эвальда в Румынии и их связи с отцом в Австрии. Истории двух братьев должны были быть рассказаны параллельно, тем не менее, не было намерения делать из этого два фильма. Это хорошо объясняет мой подход к работе. Я все время придерживаюсь того, какие результаты, какой процесс и какие выводы должны быть сделаны. Если спустя какое-то время, уже после того, как я все написал и отснял, я понимаю, что для того, чтобы сохранить эти выводы, мне нужно сделать два фильма, то у меня есть свобода это сделать. Я могу не мириться с тем, что не могу себе такого позволить. И это действительно привилегия.
- Как долго продолжались съемки и сколько времени занял монтаж дилогии? Снимались ли они одновременно? Это интересно, ведь в обоих фильмах есть одинаковые эпизоды. Насколько трудным был монтаж?
- Было запланировано, что обе истории снимаются параллельно. Что мы снимаем кино в Римини, затем в Румынии, но не до конца, и затем снова возвращаемся в Римини. И это на самом деле было отличной возможностью, потому что можно было увидеть, что получается. Мы могли увидеть результат и отреагировать на него, проверить, что получилось. Сначала мы смонтировали один фильм, как и планировали. Это был длинный фильм, там были история Рикки Браво и история из Румынии, и все это вместе длилось больше трех часов. Я не был уверен, что это лучший результат, поэтому решил разделить его на два фильма. Но полная версия фильма тоже существует и скоро будет представлена зрителям. Не обязательно как фильм, который будет показан в кино, но, например, на фестивале. Он длится 3 часа и 50 минут.
- Получается настоящий эпический фильм.
- Я думаю, что фильм закончен тогда, когда он закончен с точки зрения смысла, пока он удерживает внимание зрителей, держит их в напряжении. Так что для меня нет какой-то правильной длительности. Для меня длительность неправильна, если она не соответствует тому, что несет фильм.
- В обоих фильмах очень четко обозначены главные герои. Это братья - певец Рикки Браво и детский тренер по дзюдо Эвальд. Кажется, что они — полные противоположности друг другу. Как появились эти персонажи?
- Когда я пишу сценарий, у меня никогда нет законченной идеи в голове, я не знаю, какими будут характеры, которые я описываю. Для меня написание сценария — это как раз такой процесс, когда ты сравниваешь идеи из настоящего и прошлого и смотришь, как они вместе могут во что-то развиться. Так, например, идея о Рикки Браво родилась 15 лет назад, когда я был в Украине и снимал «Импорт-Экспорт». Тогда я обнаружил, что актер Михаэль Томас, который там играл, очень талантлив, что он прекрасный певец. И я уже тогда развил этого персонажа - привлекательного мужчину, которому нравятся женщины с деньгами. И этот персонаж был словно из того фильма, который я никогда не смогу снять. Уже спустя много лет я написал линию Эвальда, в основе которой была реальная история из Румынии. После чего я спросил себя, могу ли я сделать его братом Рикки Браво? И так эта история и развивалась. Дальше появился отец и так далее. Можно сказать, что эта история выросла из переплетения вот этих разных идей из прошлого и настоящего.
- Конечно, невозможно поверить в то, что Рики Браво — реальный человек, это просто невероятно. Важно ли то, что оба героя находятся за границей, имеет ли значение, что они оба чужаки, иностранцы в чужих странах?
- Это сделано абсолютно сознательно: старший брат живет в Римини, в Италии, а младший - в Румынии. Оба уехали из дома, и это важно, что оба оставили свою страну и свою родину. Это говорит и об их семье тоже, когда двое детей уезжают в незнакомые страны. И, конечно, это многое говорит и об их характерах.
- Вы как-то признавались, что среди сильно повлиявших на Вас режиссеров есть Паоло Пазолини. В этом году ему как раз исполнилось сто лет, и на фестивале была даже отдельная программа со специальными показами его картин. А кого Вы могли бы назвать из ныне живущих режиссеров, за чьим творчеством Вы следите, кто влияет на Вас и вдохновляет?
- Вы знаете, я уже стар. И все, чьими фильмами я восхищался, с кого брал пример еще тогда, когда только начинал снимать -они все уже мертвы. Пазолини - это просто один из тех, кого я тогда назвал, но есть, конечно, и другие. Бунюэль, Кассаветис, Жан Эсташ. Можно сказать, что всегда есть чье-то влияние, когда сам начинаешь снимать свое кино. Могу добавить, что некоторые фильмы или отдельные элементы фильмов Ларса фон Триера меня также затронули, повлияли на меня. Например, могу назвать еще Майка Ли. То, что делает Брюно Дюмон, я тоже нахожу очень интересным. Но при этом нельзя сказать, что они для меня пример для подражания, просто всегда есть что-то, что влияет на тебя сильнее, чем остальное.