Վիլհելմ Հուգո. հզորանանք միասին - Mediamax.am
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ- Deutsche Gesellschaft für Internationalle Zusammenarbeit) Հայաստանում սկսել է ծրագրեր իրականացնել 1990-ականների սկզբին: Այն ընդլայնել է ծրագրերը 1996 թվականին եւ 2002 թվականին Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) անունից բացել իր առաջին գրասենյակը Երեւանում:
ԵՄ-ն բիզնեսի համար «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագիրը համատեղ նախագիծ է, որը համաֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից եւ իրականացվում GIZ-ի կողմից: Ծրագիրը գործելու է մինչեւ 2023 թվականի մարտը: Ընդհանուր բյուջեն կազմում է մոտ 15 մլն եվրո: Ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել Հայաստանում մասնավոր հատվածի զարգացմանը:
2020թ. ընթացքում ծրագիրը 45 ընկերությունների տրամադրել է կորոնավիրուսով պայմանավորված վերականգնման դրամաշնորհներ: Դրա շնորհիվ պահպանվել է ավելի քան 350 աշխատատեղ, ստեղծվել է 50 նոր աշխատատեղ, իսկ տեխնոլոգիական ոլորտում ստեղծվել է 13 ստարտափ: Նորարարական տուրիզմի 50 ձեռնարկություն այժմ պայմանագրային փուլում է:
Մենք զրուցել ենք ԵՄ-ն բիզնեսի համար «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագրի թիմի ղեկավար Վիլհելմ Հուգոյի հետ:
Վիլհելմ Հուգոն, ով ավելի քան 5 տարի ապրում է Հայաստանում, ղեկավարում է ԵՄ-ն բիզնեսի համար «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար » (ITTD) նախագիծը 2020 թվականի հունիսից: Նախագիծն ընդլայնում է GIZ-ի «Մասնավոր հատվածի զարգացում եւ տեխնիկական մասնագիտական կրթություն եւ ուսուցում Հարավային Կովկասում» (PSD TVET) ծրագրի նախորդ փորձը տեղական տնտեսական զարգացման եւ մասնավոր հատվածի աջակցության, ինչպես նաեւ տեխնոլոգիական եւ կրթական նախագծերի ոլորտներում:
«Հայաստանն ունի մեծ ներուժ՝ զարգացնելու նորարարական զբոսաշրջությունը եւ ուշագրավ ձեռքբերումներ ունենալ տեխնոլոգիայի ոլորտում: Մենք այստեղ ենք՝ աջակցելու երկու ոլորտների ձեռնարկատիրական լանդշաֆտին, կապ ստեղծելու  նրանց միջեւ եւ բարձրացնելու տնտեսության մակարդակը վերականգնման ճանապարհին»:
Հասնել կայուն արդյունքների
«Երբ տարիներ առաջ սկսեցինք այս նախագծի կոնցեպտուալացումը, հասկացանք, որ տեխնոլոգիայի եւ զբոսաշրջության ոլորտներն ունեն մեծ ներուժ եւ մեծ դեր են խաղում Հայաստանի տնտեսական աճի մեջ: Դրանք նաեւ քաղաքական գերակայություն են կառավարության համար:
Մեր ծրագրի մի մասը՝ «Տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» հատվածը, կենտրոնացած է ՓՄՁ-ների տրանսֆորմատիվ ստեղծման եւ զարգացման վրա` տնտեսական աճի դիվերսիֆիկացում ապահովելու համար: Այն աջակցում է ձեռնարկատիրական էկոհամակարգին եւ տեխնոլոգիական ձեռնարկություններին՝ ուղիղ դրամաշնորհների, ինչպես նաեւ գիտության, կրթության եւ բիզնեսի միջեւ նորարարական գործընկերության հաստատման միջոցով: Մենք հավատում ենք, որ դա կավելացնի տնտեսության նորարարությունը եւ կնպաստի բիզնեսի համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը», - ասում է Վիլհելմ Հուգոն:
«Զբոսաշրջության բաղադրիչը նոր է ամփոփել դրամաշնորհային սխեմայի արդյունքները`1,5 մլն եվրո ընդհանուր բյուջեով: Այժմ զբոսաշրջության 50 նորարար ձեռնարկություն պայմանագրային փուլում է: Նրանցից յուրաքանչյուրն առաջարկելու պրոդուկտ ունի, որը կհարստացնի Հայաստանի զբոսաշրջային շուկան՝ այն դարձնելով ավելի նորարար եւ կայուն»:
Վերադարձ դեպի վերականգնման ուղի
«Հայաստանն իր այցելուներին շատ բան ունի առաջարկելու: Մինչեւ 2020 թվականի սկիզբը Հայաստանը գրավում էր միջազգային այցելուներին, հատկապես Եվրոպայից, որոնց թիվը կայուն կերպով աճում էր: Ցավոք, COVID-19-ը ծանր հարված հասցրեց երկրին եւ մեծ ազդեցություն ունեցավ Հայաստանի տնտեսության վրա, հատկապես՝ զբոսաշրջության ոլորտի: Այժմ մեզ պետք է արագ վերականգնվել, պետք է առաջ շարժվել, լավագույնս հարմարվել նոր իրականությանը, դառնալ ճկուն ու արագաշարժ եւ փնտրել նոր հնարավորություններ ու շուկաներ: Այդ ուղղությամբ արդեն քայլեր են ձեռնարկվում», - նշում է Վիլհելմ Հուգոն:
Լուսանկարը` ITTD
ITTD-ն, ինստիտուցիոնալ մակարդակով համագործակցելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ, կազմակերպել եւ իրականացրել է մի շարք միջոցառումներ` միջազգային շուկայում Հայաստանի մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելու նպատակով: Բոլորովին վերջերս, Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն, ITTD-ի աջակցությամբ, կազմակերպեց «fvw DRV Destination Forum Armenien» միջոցառումը: Գերմանիայից Հայաստան էր եկել տուրօպերատորներ, տուրիստական գործակալներ, ավիաընկերություններ եւ մեդիա ընկերություններ ներկայացնող շուրջ 70 մասնակից:
Միջոցառումը նպատակ ուներ բարձրացնելու Հայաստանի մասին իրազեկվածությունը՝ որպես զբոսաշրջային գրավիչ ուղղություն Գերմանիայում, ինչպես նաեւ ստեղծել տեղական զբոսաշրջության ոլորտի եւ պետական հաստատությունների հետ քննարկումների հարթակ ՝ գերմանական շուկայում Հայաստանի ներկայացվածությունը բարելավելու համար:
Միջոցառումը մեծ հաջողություն ունեցավ, եւ Վիլհելմ Հուգոն լիահույս է, որ դրա ազդեցությունը շուտով տեսանելի կլինի:
«Յուրաքանչյուր ճգնաժամ նոր մեծ հնարավորություններ է բերում: Երբ մենք սկսեցինք այս նախագիծը, չէինք կարող պատկերացնել, որ զբոսաշրջության եւ տեխնոլոգիայի համադրությունն այդքան արդիական կլիներ: Բայց ինչպես տեսնում եք հիմա, տեխնոլոգիաներն այնպես են ներթափանցել զբոսաշրջության ոլորտ, որ դարձել են դրա անբաժան մասը: Այսպիսով, հղում անելով մեր ծրագրի անվանը, նորարարական զբոսաշրջությունն ու տեխնոլոգիաների զարգացումը վճռորոշ նշանակություն ունեն: Այդ իսկ պատճառով մենք աշխատում ենք վերափոխվող եւ նորարարական զբոսաշրջության ձեռնարկությունների ու բարձր տեխնոլոգիաների եւ նորարար ձեռներեցների աջակցության ուղղությամբ:
Հայաստանի բիզնես հրեշտակների ցանցի (BANA) եւ SAP-ի հետ համագործակցելով՝ ITTD-ն հիմնել է SAP Startup Factory-ն, որն արդեն հայտարարել է 51 դիմումներից 10 B2B թիմ ընտրելու մասին: Այժմ թիմերը 16-շաբաթյա աքսելերացիոն ծրագրի փուլում են եւ SAP-ի հետ ինտեգրվելու հիանալի հնարավորություն ունեն:
«ITTD-ն բերում է միջազգային ներդրողների՝ բարելավելով էկոհամակարգի որակը տեխնոլոգիաների եւ զբոսաշրջության զարգացման համար: Սա այն մոտեցումն է, որին մենք հետեւում ենք»,- ասում է Վիլհելմ Հուգոն:
Ներգնա զբոսաշրջությունը կարող է աճել
«Վստահ եմ, որ Հայաստանի զբոսաշրջության ներուժը դեռ լիովին բացահայտված չէ: Ինչպես ասացի, կորոնավիրուսը մարտահրավեր է, բայց նաեւ հնարավորություն: Այս առումով ես շատ ուրախ եմ, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում մենք ունեցանք ներգնա զբոսաշրջության զգալի աճ: Սա շատ կարեւոր է: Ընտանիքիս հետ միասին ես նույնպես շատ եմ ճանապարհորդում Հայաստանով եւ ուրախ եմ տեսնել տարբեր գյուղերում զբոսաշրջային նոր ձեռնարկություններ եւ նոր ծառայություններ: Մեր նախագիծը աջակցել է զբոսաշրջության բազմաթիվ նորարարական ձեռնարկություններին, որոնք այժմ մատուցում են շատ ավելի որակյալ ծառայություններ: Կարեւոր է նաեւ ապահովել անհրաժեշտ անվտանգության միջոցառումները կորոնավիրուսից պաշտպանվելու համար»:
«Հայաստանը կատարյալ վայր է արկածային զբոսաշրջության համար, քանի որ ֆանտաստիկ լեռներ ունի: Հենց հիմա մենք աշխատում ենք արկածային զբոսաշրջության նախագծի վրա: Գերմանական սերտիֆիկացման գործակալությունը կփորձարկի արկածային տուրիզմի ենթակառուցվածքները եւ կվավերացնի դրանք, ինչը կարեւոր պայման է միջազգային զբոսաշրջիկների  համար: Զբոսաշրջիկները պետք է վստահ լինեն, որ սա ապահով վայր է, եւ որ նրանք կարող են այստեղ հանգիստ նստել, քեմփինգ անել, սար բարձրանալ», - ասում է Վիլհելմ Հուգոն:
Ի՞նչն է ապագան
«Այժմ ITTD-ն Creative Armenia հիմնադրամի եւ Զբոսաշրջության ինովացիոն ակադեմիայի հետ համատեղ մշակում է զբոսաշրջության զարգացման նորարարական ուղիներ: Խթանելով արվեստի եւ ստեղծագործական ոլորտի բիզնեսի բաղադրիչը՝ մենք կարող ենք նպաստել զբոսաշրջության զարգացմանը: Ստեղծագործական ոլորտը երկիր է բերում արվեստի տոնավաճառներ, ցուցահանդեսներ, տարբեր փառատոններ եւ զանգվածային այլ միջոցառումներ, ինչն իր հերթին ապահովում է նոր զբոսաշրջիկների հոսք եւ գրավում նոր շուկաներ:
ITTD-ն նաեւ աջակցում է Զբոսաշրջության պետական կոմիտեին՝ Հայաստանի նոր պաշտոնական կայքը որպես զբոսաշրջության ուղղություն եւ Հայաստանի բրենդավորումը զարգացնելու գործում: Համագործակցության ծրագրեր են իրականացվում Հայաստանի զբոսաշրջության եւ քաղաքաշինության հիմնադրամի (TUF) հետ՝ Գյումրիում եւ ՔՈԱՖ-ի (COAF) հետ Լոռիում:
«Հայաստանն ունի գաստրո եւ գինու տուրիզմի մեծ ներուժ, որը շատ հայտնի է աշխարհում: Ի՞նչն է ամենակարեւորը գինու զբոսաշրջության մեջ: Գինու որակը: Եթե ունեք բարձրորակ ապրանք, կարող եք այն վաճառել, եւ ավելի ու ավելի շատ զբոսաշրջիկներ կգան Հայաստան: Զբոսաշրջության մեկ այլ կարեւոր բաղադրիչը սպասարկումն է: Այս առումով մենք այն քչերից ենք, ովքեր որդեգրել են ամբողջական մոտեցում: Մենք կենտրոնանում ենք եւ՛ որակի, եւ՛ սպասարկման վրա՝ ապահովելով, որ դրսից եկող զբոսաշրջիկը գտնի ոչ միայն ամենաորակյալ գինին, այլեւ հիանալի ծառայություն»,- նշում է Վիլհելմ Հուգոն:
Վիլհելմ Հուգոն կարծում է, որ ճգնաժամը ճիշտ ժամանակ է ապագան ուսումնասիրելու համար: «Զբոսաշրջության ինովացիոն ակադեմիա կրթական հարթակի միջոցով աջակցում ենք զբոսաշրջության ոլորտի բոլոր խանդավառ ձեռնարկատերերին, որպեսզի նրանք կարողանան բարձրացնել իրենց ձեռնարկությունների որակը եւ կյանքի կոչեն նորարարական գաղափարներ: «Նորարարական տուրիզմ Հայաստանի համար» ծրագրի մասը կենտրոնացած է զբոսաշրջության ընդլայնված առաջարկների զարգացման վրա, հատկապես՝ հյուսիսային շրջաններում, ինչը բերում է լավ աշխատատեղերի եւ կայուն բիզնեսի ստեղծմանը»:

Wilhelm Hugo: Becoming stronger together
GIZ Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, started to implement projects in Armenia in the early 1990s. It expanded the projects in 1996 and opened its first office in Yerevan in 2002 on behalf of the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ).
EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)” is a joint project co-financed by the European Union and implemented by GIZ, with a duration until March 2023 and a total budget of 15 million Euros. The main aim of the project is to support private sector development in Armenia.
Over the past year, the project provided coronavirus recovery grants to 45 companies. In this period more than 350 jobs were sustained, 50 jobs were created, and 13 startups were established in the technology sector. 50 innovative tourism ventures are now in the contracting process.
We talked to Wilhelm Hugo, the team leader of the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia (ITTD)” project.
Wilhelm Hugo, who has been living in Armenia for more than 5 years now, has led the EU4B “ITTD” project since June 2020. The project scales up the previous experience of GIZ’s PSD TVET project (Private Sector Development and Technical Vocational Education and Training in South Caucasus) in the fields of local economic development and private sector support as well as technological and educational projects.
“Armenia has a great potential to develop innovative tourism and make remarkable achievements in the field of technology. We are here to support the entrepreneurship landscape of both industries, to create the linkage between them, and level-up the economy in its recovery path.”
Achieving sustainable results
“When we started to conceptualise this project some years ago, we realised that the technology and tourism sectors have high potential and play a big role in Armenia’s economic growth. They are also a political priority for the government.
One part of our project, “Technology Development for Armenia”, is focused on the transformative creation and development of SMEs to enable the diversification of economic growth. It supports the entrepreneurship ecosystem and technology ventures through direct grant schemes as well as through innovation partnerships between science, education and businesses. We believe that it will add to the innovation of the economy and contribute to the creation of a favourable environment for businesses”, Wilhelm Hugo says.
“Our tourism component has just summed up the results of a grant scheme with the overall budget of EUR 1.5 million. Now 50 innovative tourism ventures are in the contracting process. Each of them has a product or service to offer, which will enrich Armenia’s touristic market, making it more innovative and sustainable.”
Back on recovery track
“Armenia has a lot to offer its visitors. This is already known and over the past years until the beginning of 2020, Armenia was attracting a steadily growing number of international visitors, especially from Europe. Unfortunately, COVID-19 hit the country hard and highly affected Armenia’s economy, especially the tourism sector. Now we need a quick recovery, we need to move forward, adapt to the new reality as best as possible, become flexible and agile, and look for new opportunities and markets. Steps are already being taken in that direction”, notes Mr. Hugo.
Photo: ITTD
In cooperation on the institutional level with the Ministry of Economy, ITTD organised and implemented a series of events to raise the awareness of Armenia on the international market. Very recently, the state Tourism Committee, with the support of ITTD, hosted the “fvw DRV Destination Forum Armenien” event. About 70 participants representing tour operators, travel agents, airlines, and media companies from Germany came to Armenia. The event aimed at raising awareness about Armenia as an attractive tourism destination in Germany, as well as creating a platform for discussion with local tourism industry and governmental institutions on improving Armenia’s representation on the German market. The event was a real success, and Mr. Hugo is hopeful that the impact of the event will be visible soon.
“Every crisis brings new big opportunities. When we started this project, we couldn’t imagine that the combination of tourism and technology would be so relevant. But as you can see now, technologies have penetrated the tourism sector in such a way that they have become an integral part of it. So – with reference to our project name – innovative tourism and technology development are crucial. For this reason, we are working towards supporting transformative and innovative tourism ventures and high-tech and innovative entrepreneurs.”
Through networking with the Business Angel Network in Armenia (BANA) and SAP, ITTD established the SAP Startup Factory, which has already announced the selection of 10 B2B teams from 51 applications. The teams are now a part of a 16-week acceleration programme and have an outstanding opportunity to integrate with SAP. SAP Startup Factory gives architectural advice for integrating with SAP products and provides knowledge support from the SAP Learning Hub.
“ITTD brings in international investors, attracting them by raising the quality of the ecosystem for technology development and for tourism. This is the approach that we are following”, Mr. Hugo says.
Domestic tourism can grow
“I am sure that the tourism potential of Armenia has not yet been fully discovered. As I said, Coronavirus is a challenge but also an opportunity. In this regard I am very happy that during the last year we had a significant increase in domestic tourism. This is very important. Together with my family I am also travelling a lot through Armenia, and I am delighted to see new tourism ventures in different villages and new services. Our project supported many innovative tourism ventures, which now provide a much higher quality service. It is also important to provide the necessary security measures for the Coronavirus”.
“Armenia is an ideal place for adventurous tourism as it has fantastic mountains. Right now we are working on an adventure tourism project. A German certification agency will test and support adventurous touristic items, so if the international tourists come, they will see, this is certified. The tourists should know and be sure that this is a safe place – and that they can sit, camp and climb here”, says Mr. Hugo.
What is the future?
Now ITTD is elaborating new innovative ways for tourism development together with Creative Armenia Foundation and the Tourism Innovation Academy. By boosting the business aspect of arts and the creative industry, we can foster tourism development. The creative industry brings art fairs, exhibitions, various festivals and other mass events to the country which brings new tourists and attracts new markets.
ITTD also supports the State Tourism Committee in the development of Armenia’s new official website as a tourism destination and in the development of Armenia’s branding. There are cooperation projects with the Tourism and Urban Foundation (TUF) of Armenia for Gyumri and COAF in Lori.
“Armenia has a great potential in gastro and wine tourism which is very popular in the world. What is the most important thing about wine tourism? The quality of the wine. If you have a high-quality product, then you can sell it and more and more tourists will come to Armenia. Another important aspect of tourism is, of course, service. In this regard we are one of few who adopted a holistic approach and see the industry as a whole. We focus on both on quality and service, ensuring that the tourist coming from abroad will find not only the best-quality wine but also superb service”, mentions Mr. Hugo.
Wilhelm Hugo thinks that the crisis is the right time to explore the future. “Through the educational platform Tourism Innovation Academy (TIA) we support all enthusiastic entrepreneurs in the tourism sector so that they can level-up their ventures and implement innovative ideas. “Innovative Tourism for Armenia” is focused on the development of enhanced tourism offerings, especially in the northern regions, which leads to good jobs and sustainable businesses”.