Մայքլ Ռուբին. «Իլհամ Ալիեւը վերածվում է Սադամ Հուսեյնի» - Mediamax.am
2021թ. սեպտեմբերի վերջին Ամերիկյան ձեռնարկատիրության ինստիտուտի (American Enterprise Institute) ավագ վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինը The National Interest կայքում հրապարակեց «Լեռնային Ղարաբաղ. Հարավային Կովկասում Ամերիկայի ձախողման մեկ տարին» հոդվածը, որում քննադատության ենթարկեց ամերիկյան վարչակազմի գործողությունները:
Նախկինում Մայքլ Ռուբինը աշխատել է Պենտագոնում, եղել է Իրաքի անցումային կառավարության քաղաքական խորհրդականը:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Մայքլ Ռուբինի հետ հարցազրույցը:
- Ամենայն հավանականությամբ, ամերիկյան հետախուզությունը տեղյակ էր 2020 թվականի սեպտեմբերին պատերազմ սանձազերծելու Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի մտադրության մասին: Արդյոք ամերիկյան կողմն իրական հնարավորություններ ունե՞ր կանխելու այդ պատերազմը:
- Կոնգրեսը չի հաստատել՝ արդյո՞ք ԱՄՆ հետախուզությունը տեղյակ էր պատերազմ սկսելու Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի մտադրության մասին: Կարծում եմ, դա ավելի շուտ հետախուզության ձախողում էր, քան հարձակումը անտեսելու կանխամտածված միտումնավոր որոշում: Եթե ամերիկյան կողմն ունենար համապատասխան տեղեկատվություն, ժամանակին արված մերկացումը կարող էր կանխել հարձակումը: Ամեն դեպքում, Թուրքիան ու Ադրբեջանն անսպասելի հարձակում ձեռնարկեցին: Եթե Հայաստանն ու Արցախը նախապես իմանային այդ մասին, ապա կարող էին քայլեր ձեռնարկել հարձակումը կանխելու կամ սաստելու համար:
- Ի՞նչ կարող էր անել, սակայն չարեց ԱՄՆ-ն, որպեսզի պատերազմը հնարավորինս շուտ դադարեցվեր։
- Պատերազմում որոշիչ դեր ունեցան ԱԹՍ-ները: Ամերիկան կարող էր օգնել ԱԹՍ-ների դեմ որոշ տեխնոլոգիաներով, սակայն եկեք իրատես լինենք. Ռուսաստանի հետ Հայաստանի պաշտպանական հարաբերությունները բացառում են նման զգայուն տեխնոլոգիաներ փոխանցելու հնարավորությունը: Իհարկե, ԱՄՆ-ը կարող էր պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի դեմ: Էրդողանը, անշուշտ, գերպարծենկոտ է, սակայն, երբ Թրամփը պատժամիջոցներ կիրառեց, նա ազատ արձակեց ամերիկացի բողոքական քահանա Էնդրյու Բրենսոնին, որին որպես պատանդ էր պահում:
- Տասնամյակներ շարունակ ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի ներկայացուցիչներն ասում էին, որ չնայած բազմաթիվ տարաձայնություններին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը այն ձեւաչափն է, որտեղ նրանք իսկապես արդյունավետ համագործակցում են: Որքանո՞վ էին այդ հավաստիացումները անկեղծ:
- Ակնհայտ է, որ Վաշինգտոնն ավելի անկեղծ էր, քան Մոսկվան, քանի որ Ռուսաստանը միակողմանիորեն չեղյալ հայտարարեց համաձայնագրերը: Մինսկի խումբը ստեղծվել էր բարի մտադրություններով եւ վերջին տարիներին որոշակի առաջընթաց էր գրանցել, բայց այն ԱՄՆ քաղաքականության առաջնահերթություններից չէր: Եթե Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան համանախագահները դեսպաններ էին, ԱՄՆ-ն այդ պաշտոնում նշանակում էր ավելի ցածր դասի դիվանագետների:
- ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափը մնո՞ւմ է արդյունավետ գործիք, թե՞ աշխատում է իներցիայով ու վաղ թե ուշ կկորցնի իր նշանակությունը:
- Ես կասեի, որ այն կորցրեց իր նշանակությունն անցյալ տարի:
- Երեւանում կան ուժեր, որոնք համարում են, որ, չնայած Ռուսաստանից կախվածության աճին, Հայաստանը պետք է ջանքեր գործադրի ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններն ամրապնդելու համար: Բայց արդյո՞ք ամերիկյան կողմը մտադրություն ունի ամրապնդել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Ինչո՞վ կարող է Հայաստանը գրավիչ լինել:
- Ոչ մի պատճառ չկա, որը կարող է խանգարել Հայաստանին լավ հարաբերություններ ունենալ ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ Ռուսաստանի հետ, ինչպես դա անում են Ղազախստանը կամ Եգիպտոսը: Չնայած ԱՄՆ-ում շատերը կասկածանքով են վերաբերվում Հայաստանի կապերին Ռուսաստանի եւ Իրանի հետ, Երեւանը պետք է հակադարձի՝ նշելով, որ դրանք անհրաժեշտ են` հաշվի առնելով թուրք-ադրբեջանական շրջափակումը: Միացյալ Նահանգները պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի վրա՝ Հայաստանի եւ Արցախի ապօրինի շրջափակումը վերացնելու համար: Հայաստանը կարող է նաեւ օգտագործել Մեծ Բրիտանիայում, Իրանում եւ Ռուսաստանում իր սփյուռքի կապերը եւ իրեն դիրքավորել որպես դիվանագիտության հանգույց:
- Դուք Ձեր հոդվածը եզրափակում եք Իլհամ Ալիեւի ռեժիմի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու կոչով: Բայց արդյո՞ք պատրաստ կլինեն պատժամիջոցներ կիրառել մի նախագահի նկատմամբ, որը փաստացի ձեռնտու է բոլորին՝ Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին եւ եվրոպացիներին, որոնք այսօր էներգիայի այլընտրանքային մատակարարների խիստ կարիք ունեն:
- Նախ՝ հիշեցնեմ, որ Միացյալ Նահանգները Մերձավոր Արեւելքից, առավել եւս՝ Ադրբեջանից էներգետիկ ռեսուրսներ չի ստանում: Մենք օգտագործում ենք Ալյասկայի, Մեքսիկական ծոցի կամ Բրազիլիայի ռեսուրսները: Ադրբեջանը կարեւոր չէ այնքան, որքան իրեն թվում է՝ հատկապես հաշվի առնելով Արեւելյան Միջերկրական ծովի հանքավայրերի զարգացումը: Բայց խնդիրն իրականում տնտեսական չէ, այլ այն է, որ Ալիեւը վերածվում է Սադամ Հուսեյնի: British Petroleum-ը եւ Լոնդոնը կարող են ունենալ իրենց քաղաքականությունը, սակայն ԱՄՆ-ը պետք է անհանգստացնող ազդակներ տեսնի եւ հրաժարվի իր կապերից, քանի դեռ նա [Ալիեւը] չի հրահրել իրադարձությունների շղթա, որը կապակայունացնի ամբողջ տարածաշրջանը:

Майкл Рубин: «Ильхам Алиев превращается в Саддама Хусейна» - Mediamax.am
В конце сентября 2021 года аналитик Американского института предпринимательства (American Enterprise Institute) Майкл Рубин опубликовал на сайте The National Interest статью «Нагорный Карабах: год американского провала на Южном Кавказе», в которой подверг критике действия американской администрации.
В прошлом Майкл Рубин был сотрудником Пентагона и политическим советником переходного правительства в Ираке.
Предлагаем вашему вниманию интервью с Майком Рубиным.
- Скорее всего, американская разведка знала о намерении Азербайджана и Турции развязать войну в сентябре 2020 года. Были ли у американской стороны реальные возможности предотвратить эту войну?
- Конгресс не подтвердил - знала ли разведка США о намерении Азербайджана и Турции начать войну. Думаю, что, скорее это был провал разведки, чем преднамеренное решение игнорировать предстоящее нападение. Если бы американская сторона располагала соответствующими сведениями, своевременное разоблачение могло бы предотвратить атаку. В лююом случае, Турция и Азербайджан предприняли внезапное нападение. Если бы Армения и Арцах знали о нем заранее, они могли бы предпринять шаги для предотвращения или пресечения атаки.
- Что могли сделать Соединенные Штаты уже после начала войны, чтобы остановить ее как можно скорее, но не сделали?
- Дроны сыграли решающую роль в войне. Соединенные Штаты могли бы помочь технологиями борьбы с дронами, но будем реалистами - оборонные отношения Армении с Россией исключают возможность предоставления столь чувствительных технологий. Конечно, США могли ввести санкции против Турции и Азербайджана. Эрдоган, конечно, полон бахвальства, но, когда Трамп ввел санкции, он освободил американского пастора Эндрю Брансона, которого держал в качестве заложника.
- На протяжении десятилетий представители США и России говорили, что, несмотря на разногласия по многим вопросам международной политики, сопредседательство Минской группы ОБСЕ является форматом, в котором они действительно эффективно взаимодействуют. Насколько искренними были эти заверения?
- Очевидно, что Вашингтон был более искренним, чем Москва, поскольку Россия в одностороннем порядке расторгла свои договоренности. Минская группа была создана с добрыми намерениями и в последние годы был достигнут определенный прогресс, она не была в числе приоритетов политики США. В то время как Россия и Франция назначили своими сопредседателями послов, Соединенные Штаты назначили дипломата более низкого ранга.
- Остается ли формат сопредседательства Минской группы ОБСЕ действенным инструментом, или он работает по инерции и рано или поздно потеряет свое значение?
- Я бы сказал, что его значение было потеряно в прошлом году.
- В Ереване есть силы, которые считают, что, несмотря на усилившуюся зависимость от России, Армения должна приложить усилия для укрепления отношений с США. Но есть ли у американской стороны намерение укреплять отношения с Арменией? Чем может быть привлекательна Армения?
- Нет никаких причин, по которым у Армении не может быть хороших отношений как с США, так и с Россией, как делают Казахстан или Египет. Хотя многие в США с подозрением относятся к связям Армении с Россией и Ираном, Армении следует отвечать, указывая, что они необходимы с учетом турецко-азербайджанской блокады. Нет никаких причин, по которым Соединенные Штаты не должны оказывать давление с целью отмены незаконной турецкой и азербайджанской блокады Армении. Армения также может сделать активом связи своих диаспор в Великобритании, Иране и России и позиционировать себя как «хаб» для дипломатии.
- Вы завершаете свою статью призывом ввести санкции против режима Ильхама Алиева. Но зачем вводить санкции против президента, который, судя по всему, устраивает всех: Россию, США и европейцев, которым сегодня как никогда нужны альтернативные поставщики энергии?
- Помните, что США получают энергоносители не с Ближнего Востока, не говоря уже об Азербайджане. Мы пользуемся ресурсами Аляски, Мексиканского залива или Бразилии. Азербайджан не так важен, как он думает, особенно с учетом разработки месторождений в Восточном Средиземноморье. Но проблема на самом деле не экономическая: она заключается в том, что Алиев превращается в Саддама Хусейна. British Petroleum и Лондон могут иметь свою собственную политику, но США должны видеть тревожные сигналы и отказаться от своих связей, прежде чем он [Алиев] спровоцирует каскад событий, которые дестабилизируют весь регион.