Համավարակի ընթացքում UWC Dilijan դպրոցը շարունակել է անխափան աշխատանքը եւ դասերը: Միջնակարգ կրթության վերջին երկու տարիների՝ 16-19 տարիքային խմբի վրա կենտրոնացած եւ յոթնամյա պատմություն ունեցող միջազգային դպրոց–կացարանը կարողացել է բարելավել իր հեղինակությունը տարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակով՝ չնայած COVID-19 համավարակի եւ Ղարաբաղյան պատերազմի մարտահրավերներին:
2021/23 ուսումնական տարիների ընդունելությունն ընթանում է դպրոցի նկատմամբ աճող հետաքրքրության պայմաններում: Այս տարի UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեն Հայաստանից եւ Արցախից 20 տեղի համար ստացել է 281 դիմում: Նրանց մեծ մասը հաճախելու է UWC Dilijan՝ չորսը UWC այլ դպրոցներ Գերմանիայում, Իտալիայում եւ Տանզանիայում:
Մենք զրուցել ենք UWC Դիլիջանի տնօրեն Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսի հետ:
- Այս տարին չափազանց բարդ էր բոլորիս եւ, մասնավորապես, ուսումնական հաստատությունների համար: Ո՞րն է եղել եւ շարունակում է մնալ ամենամեծ մտահոգությունն այս ուսումնական տարում:
- Երբ 2020 թ.-ին համավարակը սկսվեց, եւ մենք ստիպված եղանք մեր ուսանողներին տուն ուղարկել (տրամադրելով կացարան Դպրոցում նրանցից 36-ին, ովքեր չէին կարողացել վերադառնալ իրենց ընտանիքներ), մենք չգիտեինք, թե ինչ է սպասվում ապագայում: Միայն գիտեինք, որ դպրոցի խորհուրդը, ղեկավարությունը եւ անձնակազմը վճռական էին տրամադրված եւ պատրաստ էին ամեն ջանք գործադրել՝ ապահովելու մեր ուսանողների առցանց ուսուցումը՝ ուսումնական տարին ավարտելու համար: Մենք ջանացինք ներդնել այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք թույլ տվեցին դպրոցի գեղեցիկ եւ ընդարձակ կամպուսը օրինակելի դարձնել COVID-19–ի պայմաններում աշխատանքի տեսանկյունից եւ սկսեցինք ինտենսիվ հաղորդակցություն մեր աշակերտների ծնողների հետ առցանց հանդիպումների եւ հատուկ միջոցառումների միջոցով` UWC Դիլիջանի ոգին պահպանելու համար:
Միասին հաղթահարելով բոլոր դժվարությունները՝ մենք ընդունեցինք 225 ուսանողների 80 երկրներից եւ 2020թ. սեպտեմբերի երրորդ շաբաթվա ընթացքում դպրոցում լիարժեք մեկնարկեց ուսուցումը:
Մենք զգուշավոր լավատեսությամբ էինք մոտենում վիրտուալ բաց դռների օրերի պլանավորմանը եւ 2021/22 ուսումնական տարիների ընդունելության հայտարարմանը: Սեպտեմբերի 27-ին մենք անձնակազմով ուղեւորվել էինք Հաղարծին վանական համալիր եւ հենց այնտեղ սկսեցինք լուրեր ստանալ Արցախում ռազմական գործողությունների մեկնարկի մասին: Կարելի է միայն պատկերացնել, թե ինչպես դրանք ազդեցին մեր տրամադրության վրա:
Սա մեզ համար նոր մարտահրավեր էր. անհրաժեշտ էր վստահեցնել մեր ուսանողներին, աշխատակիցներին եւ ծնողներին, որ ստեղծված իրավիճակը չի ազդի մեր գործունեության վրա: Բացի այդ, հարկավոր էր միասնականություն ցուցաբերել մեր հայ ուսանողների եւ աշխատակիցների հետ, որոնց կյանքի վրա ուղղակիորեն ազդում էր պատերազմը։
Այսօր՝ մեկ տարի անց, մայիսի 22-ին կայանալիք ավարտական արարողությունը կկայանա առցանց: Անգամ այս պայմաններում մեր ուսանողներն ու անձնակազմը տոկունություն ցուցաբերեցին, մեր ծնողները վստահություն արտահայտեցին UWC Դիլիջանի հանդեպ, իսկ մեր միջազգային խորհուրդը եւ բոլոր դոնորները հայտնեցին իրենց անսասան աջակցությունը դպրոցին:
Միջազգային հարթակում UWC Դիլիջանը բարձր գնահատանքի է արժանացել՝ համավարակի, պատերազմի եւ Հայաստանում քաղաքական անկայունության ողջ ընթացքում դպրոցի գործունեությունը չդադարեցնելու համար: Աշխարհում գործող 18 UWC դպրոցներից միակն ենք եղել, որն այս տարի գրեթե անխափան ուսումնական գործընթաց է ապահովել: Մի քանի երկրներից ուսանողներ տեղափոխվեցին մեզ մոտ, օրինակ՝ Հնդկաստանում գտնվող UWC Մահինդրայից։
- Արդյո՞ք դպրոցում եղել են COVID-19-ով վարակվելու դեպքեր:
- Այո, եղել են: Վարակվածների թվում, դժբախտաբար, ես էլ եմ եղել: Շատ լավ է, որ կամպուսի տարածքը եւ շինությունները թույլ են տալիս տեղավորել ուսանողներին եւ անձնակազմին՝ ապահովելով նրանց մեկուսացումը: Ի դեպ, ՀՀ առողջապահության նախարարությունն օգնել է մեզ մշակել ընթացակարգեր՝ բոլոր անհրաժեշտ նախազգուշական միջոցները ձեռնարկելու համար, իսկ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը աջակցել է երկիր մուտք գործելու համար անհրաժեշտ բոլոր թույլտվությունների տրամադրմանը առաջին իսկ հնարավորության դեպքում: UWC Դիլիջանը չէր կարող այս ամենն անել առանց կառավարության աջակցության:
- Ի՞նչ կասեք դպրոցի դասախոսական կազմի մասին:
- Մենք ունենք 14 երկրներից ժամանած 34 մասնագետներից բաղկացած դասախոսական կազմ: Հատկապես հպարտ եմ այն փաստով, որ նրանց շարքերը համալրված են հիանալի հայ դասախոսներով: Դասախոսներից երեքը սփյուռքի ներկայացուցիչներ են (Լիբանան, Եգիպտոս, Սիրիա) եւ մենք հույս ունենք ավելի շատ սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավել: Մեր վարչական եւ օժանդակ անձնակազմի բոլոր ներկայացուցիչները ազգությամբ հայեր են: Դպրոցի հաջողության հասնելու մեջ մեծ է հայկական անձնակազմի ներդրումը. նրանք մեր առաջնային եւ ամենակայուն կապն են ապահովում Հայաստանի հետ:
- Ինչպե՞ս է ֆինանսավորվում UWC Dilijan-ը:
- UWC Dilijan-ը հանդիսանում է UWC համաշխարհային կրթական շարժման անդամ, եւ ինչպես շարժման մյուս 17 անդամները, դպրոցը ստեղծվեց որպես շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն, որը ղեկավարվում էր Հայաստանի օրենսդրությամբ նախատեսված կամավոր հիմունքներով գործող խորհրդի կողմից: Որեւէ անձ կամ կազմակերպություն չի կարող ֆինանսական օգուտ ստանալ դպրոցից: UWC շարժման մյուս բոլոր դպրոցների նման, այն նույնպես ֆինանսավորվում է վճարների եւ բարեգործական նվիրատվությունների համադրությամբ: 2014 թվականին հիմնադրվելուց ի վեր, դպրոցը ստացել է ավելի քան 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի բարեգործական նվիրատվություն 20 երկիր ներկայացնող շուրջ 650 նվիրատուներից՝ դպրոցի կապիտալ ծախսերի եւ կրթաթոշակների ֆինանսավորման համար: Մենք ձգտում ենք ունենալ տարբեր երկրներ եւ սոցիալ-տնտեսական տարբեր խմբեր ներկայացնող ուսանողական կոնտինգենտ՝ առաջարկելով նրանց ճկուն կրթաթոշակային ծրագիր: Ուրախ ենք, որ ավելի շատ ծնողներ են նախընտրում UWC Դիլիջանը: Սա վկայում է մեր աճող միջազգային հեղինակության եւ Հայաստանի` որպես աշխարհի ամենահյուրընկալ երկրներից մեկի համբավի մասին:
UWC Դիլիջանի հիմնադիրները ստեղծել են ոչ միայն այս գեղեցիկ դպրոցն իր հարակից տարածքներով, այլեւ բարեկարգել են շրջակա տարածքները եւ հսկայական ներդրումներ արել: Ստեղծված զբաղվածության հնարավորություններից բացի, Դիլիջանը եւ հարակից շրջանները զարգանում են նաեւ իրականացվող մշակութային, կրթական եւ քաղաքաշինական այլ նախագծերի միջոցով, ինչպիսին են Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը, Քաղաքային զբոսայգին եւ եկեղեցին: Այսօր Դիլիջանում կարելի է գնել իսպանական ձիթապտուղ, չինական արիշտա եւ պիցցա, որոնք անմիջապես տուն են առաքվում: Կարծում եմ՝ մեր դպրոցը կարեւոր դեր է խաղացել հայ գործարարների համար այս բոլոր հնարավորությունները ստեղծելու հարցում:
- Որքանո՞վ են հիմնադիրներն անձամբ մասնակցել Դիլիջանի զարգացմանը եւ դրա հետ կապված նախագծերին:
- Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը 149.7 միլիոն ԱՄՆ դոլար են ներդրել UWC Դիլիջանի կառուցման նախագծի մեջ, եւ ավելի քան 20 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ դպրոցի գործառնությունները ֆինանսավորելու համար: Մեր հիմնադիրները շատ առատաձեռն են եղել` այս ֆանտաստիկ էկոհամակարգը ստեղծելու եւ Դիլիջանն ու հարակից շրջանները զարգացնելու հնարավորություն ընձեռելու հարցում։ Ի հավելումն UWC Dilijan-ի ներդրումների, նրանք 43 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում են կատարել (ներառյալ բոլոր հողերը, շինարարությունը, բարեկարգումները եւ այլ նախագծեր) Դիլիջանի զարգացման գործում: Նրանք նաեւ ցուցաբերել են ոչ դրամային զգալի օգնություն UWC Dilijan-ի եւ այլ նախագծերի համար՝ ներգրավելով հետագա դրամային եւ ոչ դրամային այլ ներդրումներ:
- Ինչու՞ որոշում կայացվեց այդքան մեծ գումար ներդնել մեկ դպրոցի մեջ, այլ ոչ թե այն բաշխել Հայաստանի տարածքում գործող բազմաթիվ այլ դպրոցների միջեւ:
- Նրանց տեսլականն է Հայաստանը դարձնել համաշխարհային մակարդակի միջազգային կրթության եւ տարածաշրջանային կրթական եւ մշակութային կենտրոն, ինչը կնպաստի երկրի դերի եւ հեղինակության բարձրացմանը աշխարհում: Սա իր հերթին թույլ կտա կրթել միջազգային շրջանավարտների, որոնք կմեծանան Հայաստանի ընկալմամբ եւ գնահատմամբ՝ հետագայում ներկայացնելով մեր երկրի շահերը: Մյուս կողմից, սա հսկայական ներդրում է մշակութային, կրթական եւ գիտական միջազգային փոխանակման ծրագրերի, ինչպես նաեւ Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման գործում: Հիմնադիրների ու նրանց գործընկերների տեսլականն այսօր ներառում է ոչ միայն ներկայիս Հայաստանը, այլ առավելապես միտված է օգնելու կերտել երկրի ապագան: Լինելով խիստ սահմանափակ ռեսուրսներ ունեցող փոքր երկիր, Հայաստանի հիմնական հարստությունը նրա ժողովուրդն է, եւ դպրոցի հիմնադիրները հնարավորություն են ստեղծում միջազգային հանրությանը ներկայացնելու հայ ժողովրդի տաղանդներն ու կարողությունները, որոնք իրենց հերթին կնպաստեն Հայաստանի յուրօրինակ բրենդի կատարելագործմանը:
- Քանի՞ ուսանող է ամբողջական եւ մասնակի կրթաթոշակ ստացել այս յոթ տարվա ընթացքում UWC Դիլիջանում սովորելու համար:
- 7 տարվա ընթացքում 722 ուսանողներից 89.6% -ը ամբողջական կամ մասնակի կրթաթոշակ են ստացել: Նրանցից 30%-ի ուսումը ֆինանսավորվել է ամբողջական կրթաթոշակի միջոցով:
- Քանի՞ հայ ուսանող է ստացել ամբողջական եւ մասնակի կրթաթոշակ UWC Դիլիջանում եւ աշխարհում UWC այլ դպրոցներում սովորելու համար:
- Հայաստանաբնակ ուսանողներին 75 կրթաթոշակ է հատկացվել UWC Դիլիջանում եւ աշխարհում գործող UWC այլ դպրոցներում սովորելու համար: Վեց հայ ուսանողներ եղել են անմիջապես Դիլիջանից եւ Տավուշի մարզից: Բացի այդ, եւս 21 երեխա Դիլիջանից եւ Տավուշի մարզից մասնակցել է ամառային ծրագրերի:
- Քանի՞ աշխատատեղ է ստեղծվել Դիլիջանում եւ Տավուշի մարզում կրթական եւ զարգացման այլ ծրագրերի շրջանակներում:
- 2010-2014 թվականներին իրականացվող UWC Դիլիջանի շինարարության ընթացքում 2 000 աշխատանքային պայմանագրեր են կնքվել, 330 մշտական աշխատեղ էր բացվել Դիլիջանի տեղական բնակչության համար, եւս 73 անձ մշտական աշխատանքի է տեղափոխվել Դիլիջան, որոնցից 40-ը (չհաշված ընտանիքի անդամներին) ներկայում 14 երկրների քաղաքացիներ են: Ընդհանուր առմամբ, ներկայում դպրոցի գործունեությունն ապահովում է 195 մարդու զբաղվածությունը: 84 մարդ անմիջականորեն է ներգրավված UWC Դիլիջանի աշխատանքներում, իսկ մնացածը դպրոցի հետ պայմանագիր ունեցող ընկերությունների միջոցով են աշխատում դպրոցի հետ: Դիլիջանում բնակվող ընտանիքների 5%-ը կանոնավոր եկամուտ է ստանում զարգացման ծրագրերում ներգրավվածության շնորհիվ:
- Որքա՞ն հարկ է վճարվել Հայաստանի բյուջե Դիլիջանում դպրոցի կողմից իրականացված զարգացման եւ կրթական ծրագրերի շրջանակներում:
- 2010 թվականից ի վեր պետությանը վճարված հարկերի ընդհանուր գումարը կազմել է 7,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
- Կարծիք կա, որ UWC Դիլիջանը էլիտար կրթական հաստատություն է՝ նախատեսված օտարերկրյա ուսանողների համար:
- Այդ պատկերացումը հիմնավորապես սխալ է: Որպես դպրոց, որտեղ սովորում են 80 ազգություններ եւ հասարակության տարբեր շերտեր ներկայացնող աշակերտներ, մենք ձեւավորել ենք յուրօրինակ բազմազանությամբ աչքի ընկնող համայնք, որը ուսանողներին հնարավորություն է տալիս շփվել ոչ միայն այլ ազգեր եւ մշակույթներ, այլ նաեւ տարբեր սոցիալ-տնտեսական խմբեր ներկայացնող ուսանողների հետ: Այս ուսումնական տարվա ընթացքում խոցելի խմբերի ընտանիքների ուսանողների 83 տոկոսին տրամադրվել է ամբողջական կամ մասնակի կրթաթոշակ:
Սա սոցիալական վերելք է, գերազանց կրթություն ստանալու հնարավորություն, որը հետագայում նորանոր դռներ կբացի: Մյուսներին սա նաեւ հնարավորություն է ընձեռում ընդլայնել իրենց մտահորիզոնը եւ զարգացնել հարաբերություններ երիտասարդների հետ, որոնց հետ սովորական պայմաններում շփման հնարավորություն չէին ունենալու, ինչպես նաեւ օգնում է դառնալ ավելի ապրումակցող եւ շահագրգռված՝ հասարակությունում հաճախ հանդիպող խոչընդոտները հաղթահարելու համար: Այս մոտեցումն արտացոլում է UWC շարժման հիմնադիր Կուրթ Հանի տեսլականը:
- Ինչպե՞ս կարող են օտարերկրյա ուսանողներն օգնել Հայաստանին:
- Արտերկրից ժամանած ուսանողները իրազեկություն են ապահովում Հայաստանի մասին եւ ողջ կյանքի ընթացքում ջերմ վերաբերմունք պահպանում երկրի հանդեպ: Լինում են դեպքեր, երբ նրանք իրենց ընտանիքների հետ են այստեղ վերադառնում: Բացի այդ, մեր ուսանողները կարող են փոխել աշխարհը դեպի լավը:
Ուրախությամբ ուզում եմ կիսել մեր շրջանավարտներից մեկի պատմությունը` պատմություն ոչ միայն աջակցության կարիք ունեցողներին օգնելու ցանկության, այլ նաեւ իրական գործողություններ ձեռնարկելու եւ փոփոխություններ բերելու մասին: Անցյալ ամռանը հայկական հիվանդանոցները ծանրաբեռնված էին եւ պայքարում էին COVID-19-ով վարակված հիվանդների բուժօգնությունն ապահովելու համար: Լսելով այս մասին՝ Վրաստանից 2020 թ. UWC Դիլիջանի շրջանավարտ Սանդրո Չումաշվիլին որոշեց օգնել: Նա ստորագրահավաք կազմակերպեց, որով Վրաստանի կառավարությունը հորդորեց օգնություն առաջարկել Հայաստանին: Մոտ երկու ժամվա ընթացքում այս ստորագրահավաքը լուսաբանվեց տարածաշրջանի խոշոր լրատվամիջոցների կողմից եւ սոցիալական ցանցերում, որից հետո Վրաստանը պատրաստ էր օգնել իր հարեւանին: Հաջորդ օրը 18-ամյա Սանդրոն հայ եւ վրացի լրագրողներից ավելի քան տասը հարցազրույցի հայտ ստացավ եւ դարձավ մեր հերոսը:
Ընդհանրապես, վստահորեն կարող եմ ասել, որ բոլոր շրջանավարտները սիրահարվում են Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին:
Օրինակ, Յեպե Ստրենդսն ավարտել է դպրոցը 2018 թվականին եւ նախընտրել է չընդունվել համալսարան: Փոխարենը, նա հիմնել է հայկական գյուղերի աջակցության հասարակական կազմակերպություն, մշակել է չորս կրթական նախագիծ եւ 12 կամավորներից բաղկացած խումբ է ղեկավարում: Նա հավատարիմ է Հայաստանին օգնելու գործին: Եվ մենք նման այլ օրինակներ ունենք:
- Ի՞նչ կասեք հայ ուսանողների մասին: Արդյո՞ք նրանք հակված են հեռանալ Հայաստանից ՝ արտերկրի համալսարաններ ընդունվելու եւ այլեւս չվերադառնալու համար:
- Մեր դպրոցը դեռ բավականին երիտասարդ է, որպեսզի լիարժեք պատկերացում ունենանք. մեր առաջին շրջանավարտներն ավարտել են համալսարանները 2020 թվականին: Բայց կան բազմաթիվ առանձին օրինակներ, որոնք վկայում են, որ նրանք ձգտում են վերադառնալ եւ նպաստել Հայաստանի զարգացմանը: Օրինակ՝ Միքայել Սիմոնյանը, որը մեր շրջանավարտների առաջին հոսքից էր եւ ավարտել էր UWC Դիլիջանը 2016-ին, ընդունվեց ամերիկյան համալսարան, վերադարձավ Հայաստան եւ ստեղծեց սեփական դիզայներական հագուստի «MISCHA» ապրանքանիշը: Նրա ընկերությունը տեղակայված է Տավուշի մարզում, որտեղ եւ կարվում է հագուստը: Համավարակի ընթացքում բիզնես սկսելը Միքայելի համար հեշտ չի եղել, բայց նա հաջողության հասնելու համար բավականաչափ վստահություն ունի: Հաշմանդամություն ունենալը նրան չի խանգարում իր առջեւ բարձր նպատակներ դնել: Նա նոր է ընդունվել Փարսոնս Փարիզ, որը Փարսոնս Դիզայնի դպրոցի եվրոպական մասնաճյուղն (Նյու Յորքի բազմապրոֆիլ համալսարանի՝ The New School-ի մասնաճյուղը): Ես գիտեմ, թե ինչպիսի մրցակցություն է լինում նման դպրոցներում, եւ մենք շատ հպարտ ենք Միքայելով: Վստահ եմ, որ մենք դեռ կլսենք նրա մասին:
- Ինչպե՞ս է ընթանում նոր ուսումնական տարվա ընդունելությունը:
- Մենք ունենք 115 տեղ, եւ ուրախ ենք դպրոցի նկատմամբ դրսեւորվող հետաքրքրությամբ: Ծնողները անվտանգ վայր են փնտրում իրենց երեխաների կրթության համար, եւ մենք կարծես կարողացել մեզ լավագույնս դրսեւորել շատ դժվար հանգամանքներում: Այսօր հաճախ են խոսում այն մասին, որ գողտրիկ Հայաստանում մի հրաշալի դպրոց կա:
Այս տարի UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեն Հայաստանից եւ Արցախից 20 տեղի համար ստացել է 281 դիմում: Նրանց մեծ մասը հաճախելու է UWC Dilijan՝ չորսը UWC այլ դպրոցներ Գերմանիայում, Իտալիայում եւ Տանզանիայում:
Գաբրիել Աբադ ՖերնանդեսըԼուսանկարը` UWC Dilijan
Հետաքրքիր փաստ կա կրթաթոշակներից մեկի մասին: Նույնիսկ ես բազմիցս լսել եմ «Միմինոյի»՝ խորհրդային ժամանակների սիրված ֆիլմի մասին, որի հերոսները Թելավի քաղաքից եւ Դիլիջանից են: Այսպես, երբ մեր խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը իմացավ, որ վրացական Թելավիից դիմորդ ունենք, նա առաջարկեց, որպեսզի մշակենք «Միմինո» կրթաթոշակը, որի համար մենք մարդկանց ներգրավեցինք Ռուսաստանից, Հայաստանից, Վրաստանից եւ Շվեյցարիայից: Այժմ մենք հրաշալի պատմություն ունենք` օտարերկրյա ուսանողներին պատմելու համար:
- ՀՀ կառավարությունը աջակցու՞մ է UWC Դիլիջանին:
- Հայաստանի կառավարության աջակցությունը UWC Դիլիջանին վկայում է այն մասին, որ այն առաջնահերթություն է տալիս կրթությանը եւ այն համարում է անվտանգության երաշխիք: UWC Դիլիջանը UWC (Միացյալ համաշխարհային քոլեջներ) դպրոցների գլոբալ կրթական շարժման անդամ է, որի առաքելությունն է «կրթությունը վերածել մարդկանց, ազգերը եւ մշակույթները միավորող ուժի՝ հանուն խաղաղության եւ կայուն ապագայի»։ UWC Դիլիջանը գործում է արդեն յոթ տարի եւ պատրաստվում է դեռ երկար աշխատել: Մենք հպարտությամբ ծածանում ենք հայկական դրոշը մեր կամպուսի մուտքի մոտ եւ պարտավորվում ենք շարունակել աշխատել ի շահ մեր հյուրընկալ երկրի եւ, շատ առումներով, նրա անունից: Հայաստանը կարող է հպարտանալ մեր դպրոցով: Ո՞վ կարող էր պատկերացնել, որ միջազգային խոշոր կրթական կենտրոնից հեռու դպրոց հիմնելը հաջողություն կբերեր: Նախքան այստեղ տեղափոխվելը, ես 18 տարի աշխատել եմ Սինգապուրի UWC South East Asia դպրոցում, որն ուներ հսկայական բազա: Բայց ես համոզված եմ, որ UWC Դիլիջանի ազդեցությունը շատ ավելի զգալի եւ հարատեւ է լինելու. այն ինձ եւ այստեղ ապրող շատ այլ օտարերկրացիների ստիպեց դառնալ ABC (Armenian by choice՝ «ընտրությամբ հայ»):
- UWC Դիլիջանը սերտ կապ ուներ Նյու Յորքի Քարնեգի կորպորացիայի նախագահ դոկտոր Վարդան Գրեգորյանի հետ, ով նախորդ շաբաթ հեռացավ կյանքից:
- Աշխարհը կորցրեց իրապես արտակարգ մի անձնավորության: Հայաստանը կորցրեց մեծագույն հայի, UWC Դիլիջանը կորցրեց հավատարիմ բարեկամի, ով ներշնչանքի աղբյուր էր մեզ համար: Հավասար կրթական հնարավորությունների ջատագով լինելով՝ դոկտոր Գրեգորյանը հովանավորում էր անապահով ուսանողների կրթությունը UWC Դիլիջանում: Դոկտոր Գրեգորյանը UWC Դիլիջանի կառավարման խորհրդի պատվավոր անդամ էր, իսկ 2015թ. UWC Դիլիջանի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի եւ UWC Դիլիջանի հիմնադիր հովանավոր Նուբար Աֆեյանի հետ համատեղ հիմնադրել էր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը: 2018թ. «21-րդ դարի գրադարանը. լավագույն փորձը եւ միջազգային միտումները» խորագրով միջազգային սիմպոզիումի շրջանակներում UWC Դիլիջանի գրադարանն անվանակոչվեց «Վարդան Գրեգորյան ուսումնառության կենտրոն»: Բնական է, որ մենք պետք է ունենայինք մի վայր, որը կոչվում է մեծ գիտնականի, ուսուցչի եւ մարդասերի անունով, ով ոչ մի վայրկյան չէր մոռանում իր հայկական արմատների մասին: Ի դեպ, ապրիլի 29-ին դոկտոր Գրեգորյանի մասնակցությամբ պատրաստվում էինք նշել իր «Ճանապարհ դեպի տուն. իմ կյանքի պատմությունը» գրքի հայերեն հրատարակությունը: Այժմ միջոցառումը հարգանքի տուրք կլինի մեր համայնքի կողմից:

Габриэль Абад Фернандес: «Армения может гордиться нашей школой»
UWC Dilijan, семилетняя международная школа-интернат для учащихся последних двух лет средней школы в возрасте 16-19 лет, смогла не только обеспечить безопасную работу кампуса и очное обучение во время пандемии, но и повысить свою репутацию в регионе и во всем мире, несмотря на проблемы, связанные с COVID-19 и войной в Карабахе.
Прием студентов на 2021/23 учебные года продолжается, и интерес к школе растет во всем мире и в Армении. В этом году национальный комитет UWC в Армении получил 281 заявку из Армении и из Арцаха на 20 мест. Большинство из них будут учиться в UWC Dilijan, а четверым армянским студентам были предложены места в школах UWC в Германии, Италии и Танзании.
Мы беседуем с директором UWC Dilijan Габриэлем Абадом Фернандесом.
- Этот год был чрезвычайно сложным для всех нас и для учебных заведений в частности. Что именно оказалось главным вызовом для вас в этом учебном году?
- Когда в 2020 году разразилась пандемия, и нам пришлось отправить наших студентов домой (на кампусе мы разместили 36 студентов, которые не могли вернуться к своим семьям), мы не знали, что ждет нас дальше. Но мы были уверены, что школьный совет попечителей, руководство и персонал полны решимости сделать все, чтобы облегчить обучение наших учеников онлайн до конца учебного года. Мы сосредоточились на внедрении программ и систем, которые позволили бы нашему прекрасному просторному кампусу стать примером передовых практик COVID-19, и начали интенсивное общение с нашими родителями через вебинары и специальные мероприятия для поддержания духа UWC Dilijan. Как настоящая международная школа в Армении, не опирающаяся на базу экспатриантов при наборе студентов, мы должны были сделать все, чтобы работа, которую мы проделали в течение первых пяти лет для развития школы и превращения ее в игрока в международном образовании в регионе и во всем мире, не была проделана впустую.
Несмотря на все вызовы и препятствия, мы набрали 225 студентов из 80 стран и к третьей неделе сентября 2020 года начали очные занятия. В будущее мы смотрели с умеренным оптимизмом, планируя виртуальные дни открытых дверей и объявив прием на 2021/22 год. Затем, 27 сентября, мы устроили корпоративную поездку к монастырю Агарцин, где нас и застали первые новости о начале боевых действий. Вы можете себе представить, как это повлияло на наше настроение.
Новая задача заключалась в том, чтобы уверить наших студентов, сотрудников и родителей в том, что ситуация не повлияет на нас, и продемонстрировать солидарность с нашими армянскими студентами и сотрудниками, чьи жизни были непосредственно затронуты войной.
Сейчас, год спустя, наш выпускной 22 мая все еще будет виртуальным. Но наши студенты и сотрудники проявили стойкость, наши родители продемонстрировали доверие к UWC Dilijan, а наш международный совет попечителей и все доноры выразили свою непоколебимую поддержку.
На международном уровне UWC Dilijan хвалят за то, что наш кампус оставался открытым во время пандемии, войны в Арцахе и политической нестабильности в Армении. Мы были единственной школой UWC из 18 в мире, у которой учебный процесс в этом году был практически непрерывным. У нас было и несколько трансферов из других стран, например, из UWC Mahindra в Индии.
Это действительно большое достижение для молодой международной школы в Армении, и это заслуга UWC Dilijan и Армении, прекрасной страны, которая принимает нас и доверяет нашему сообществу.
Теперь наша задача состоит в том, чтобы и дальше сохранять наш кампус безопасным и здоровым и снова набрать полный курс студентов на 2021/22 учебный год. Мы надеемся, что UWC Dilijan продолжит открывать мир для Армении и Армению миру, объединяя молодых людей и их семьи со всего мира.
- Были ли у вас случаи COVID-19?
- Да, были, в том числе, к сожалению, болел и я, несмотря на все меры предосторожности. Нам повезло, что у нас есть помещения, где мы можем изолировать студентов и сотрудников, избегая их контакта с остальными. Кстати, министерство здравоохранения Армении помогло разработать протоколы, чтобы принять все необходимые меры предосторожности, а министерство иностранных дел Армении помогло оформить все необходимые разрешения для въезда в страну, как только это стало возможным. Школа не не справилась бы с этим без поддержки правительства.
- А что насчет вашего преподавательского состава? Это тоже международная группа?
- Наш преподавательский состав - это 34 человека из 14 стран. Я особенно горжусь тем, что среди них есть отличные учителя армянского языка. У нас также есть 3 сотрудника из диаспоры (Ливан, Египет, Сирия) и, конечно же, мы надеемся привлечь больше.
Практически весь наш административный персонал - это армяне. Наши армянские сотрудники сыграли важную роль в успехе школы; они - нашей главная и самая прочная связь с Арменией.
- Как финансируется UWC Dilijan?
- UWC Dilijan - часть международного образовательного движения United World Colleges, и, как и другие 17 школ движения, колледж был основан как некоммерческая организация, управляемая добровольческим советом попечителей в соответствии с законодательством Армении. Ни одно лицо или организация не могут получить финансовую выгоду от деятельности школы. Как и все остальные школы UWC, она финансируется за счет взносов и благотворительных пожертвований. С момента создания школы в 2014 году более 650 доноров из 20 стран сделали благотворительные взносы на сумму более 200 миллионов долларов США для финансирования капитальных затрат и стипендий. Мы хотим, чтобы у нас учились студенты из разных регионов и разных социально-экономических условий, и мы предлагаем крупномасштабную стипендиальную программу. Мы рады, что все больше и больше родителей из других стран выбирают UWC Dilijan. Это свидетельство нашей растущей репутации во всем мире и репутации Армении как одной из самых гостеприимных стран мира.
Группа людей, стоящих за UWC Dilijan, создала не только этот красивый кампус, но и улучшила окружающую среду вокруг него и внесла огромный вклад в развитие города. Помимо новых рабочих мест, Дилижан и его окрестности преображаются за счет культурных, образовательных и городских проектов, таких как Дилижанский общественный центр, городской парк и церковь. Сегодня в Дилижане можно купить испанские оливки, китайскую лапшу и заказать домой пиццу. Я подозреваю, что наше сообщество сыграло ключевую роль в создании всех этих возможностей для предприимчивых армян.
- Какой вклад в проекты, связанные с развитием Дилижана, внесли лично основатели школы?
- Рубен Варданян и Вероника Зонабенд сами вложили 149,7 миллионов долларов США в строительство UWCD и более 20 миллионов долларов – для финансирования деятельности школы. Наши основатели очень щедро вложились в создание этой фантастической экосистемы и развитие Дилижана и его окрестностей. Помимо инвестиций в UWC Dilijan, непосредственно нашими учредителями Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд было вложено 43 миллиона долларов США в развитие Дилижана, включая земельные участки, проекты по строительству и благоустройству городских пространств. Они также внесли значительный вклад в форме оплаченных ними услуг и товаров в UWC Dilijan и другие проекты и привлекли дополнительные денежные и другие инвестиции.
- Почему они решили инвестировать такую большую сумму в одну школу, а не во многие школы по всей Армении?
- Их видение состоит в том, чтобы сделать Армению центром международного образования мирового уровня и региональным образовательным и культурным центром, что будет способствовать повышению авторитета и репутации страны во всем мире. Это приведет к созданию группы молодых людей из разных стран, которые будут расти с пониманием и признательностью Армении и станут ее защитниками на долгие годы. С другой стороны, это вносит огромный вклад в культурный, образовательный и научный международный обмен, а также в развитие туризма в Армении. Амбиции и стремления основателей и их партнеров выходят за рамки мыслей об Армении сегодня, они хотели бы построить Армению завтрашнего дня. Это небольшая страна с очень ограниченными ресурсами, ее главный актив - это ее люди; основатели школы создают возможности, которые позволят продемонстрировать международному сообществу таланты и способности армянского народа.
- Сколько студентов получили полную или частичную стипендию для обучения в UWC Dilijan за эти 7 лет?
- Из 722 студентов за 7 лет, 89,6% получили полную или частичную стипендию, из них 30% получили полную стипендию.
- Сколько армянских студентов получили полную или частичную стипендию на обучение в UWC Dilijan и в других школах UWC по всему миру?
- Студентам из Армении было предоставлено 75 стипендий для обучения в UWC Dilijan и других школах UWC по всему миру, 6 из них - для студентов из Дилижана и Тавушской области. Кроме того, в летних программах принял участие 21 ребенок из Дилижана и Тавушской области.
- Сколько рабочих мест в Дилижане и Тавушской области создано в рамках образовательных и других программ?
- Во время строительства UWC Dilijan в 2010-2014 гг было заключено 2 000 трудовых договоров, создано 330 постоянных рабочих мест для местных жителей в Дилижане, 73 человека переехали на постоянную работу в Дилижан, из них 40 в настоящее время (не считая членов семей) - иностранные граждане из 14 стран. В целом, на сегодняшний день 195 человек имеют работу, связанную со школой: непосредственно в UWC Dilijan работают 84 человека, а остальные - в компаниях, которые имеют контракты со школой. 5% семей, проживающих в Дилижане, получают регулярный доход за счет участия в девелоперских проектах.
- Сколько налогов было уплачено в бюджет Армении по всем проектам развития и образования в Дилижане?
- С 2010 года государству было уплачено налогов в размере 7,8 миллиона долларов США.
- Бытует мнение, что UWC Dilijan - элитное учебное заведение для иностранных студентов.
- Представление о том, что UWC Dilijan является элитным учебным заведением, в корне неверно. В нашей школе учатся ребята 80 национальностей, представляющие разные слои общества. У нас уникальное в своем разнообразии сообщество, которое дает студентам возможность общаться со своими сверстниками не только из других стран и культур, но и из разных социально-экономических слоев.
Для студентов из семей с материальными трудностями - к примеру, в этом учебном году 83% студентов получают полную или частичную стипендию - это социальный лифт, шанс получить отличное образование, открывающее новые возможности. Для других это также возможность расширить свой кругозор и преодолеть выстроенные обществом барьеры, лучше понять себя и свои ценности, научиться критически мыслить, стать более сострадательными и мотивированными. Это соответствует видению Курта Хана, основателя движения UWC.
- Как эти иностранные студенты могут помочь Армении?
- Иностранные студенты влюбляются в Армению и становятся проводниками знаний об Армении в мире. Они привозят сюда свои семьи. Кроме того, наши студенты хотят изменить мир к лучшему.
Хотел бы поделиться недавней историей одного из наших выпускников - историей не только о желании помочь тем, кто нуждается в помощи, но и о реальных действиях. Прошлым летом армянские больницы были перегружены и изо всех сил пытались справиться с растущим количеством пациентов с COVID-19. Узнав об этом, Сандро Чумашвили, наш выпускник 2020 года из Грузии, решил вмешаться и помочь. Он организовал петицию с призывом к правительству Грузии помочь Армении. Примерно через два часа эта петиция была освещена в основных СМИ региона и в социальных сетях, и Грузия согласилась помочь своему соседу. На следующий день он получил более десяти запросов об интервью от армянских и грузинских журналистов, и 18-летний Сандро стал нашим героем.
В целом могу с уверенностью сказать, что все выпускники влюбляются в Армению и армянский народ. Йеппе Стрэндс, например, окончил школу в 2018 году и решил не поступать в университет. Он основал общественную организацию помощи армянским селам, создал четыре образовательных проекта и руководит 12 волонтерами. И у нас есть много других примеров.
- А как насчет армянских студентов? Вы не думаете, что они уедут из Армении в зарубежные университеты и больше никогда не вернутся?
- Наша школа все еще достаточно молода, чтобы мы могли видеть полную картину - наши первые выпускники закончили университеты в 2020 году. Истории, которые мы наблюдаем, свидетельствуют о том, что они захотят вернуться и внести свой вклад в развитие Армении. Например, Микаел Симонян, выпускник первого поколения, окончивший UWC Dilijan в 2016 году, поступил в американский университет, вернулся и создал собственный бренд дизайнерской одежды MISCHA. Его стартап находится в Тавушской области, здесь же они заняты пошивом одежду. Микаэлю было нелегко открыть свой бизнес во время пандемии, но он не сдался, и его инвалидность не мешает ему добиваться поставленных целей. Совсем недавно он был принят в Parsons Paris, европейский филиал школы дизайна Parsons School of Design и часть Новой Школы - исследовательского университета в Нью-Йорке - на магистерскую программу «Дизайн одежды и искусство». Я знаю, насколько высок конкурс в таких местах, и мы очень гордимся Микаэлем. Я уверен, что мы еще услышим его имя.
- Как проходит набор на новый учебный год?
- У нас 115 мест, и интерес к школе высокий. Родители ищут безопасные места, и кажется, что нам удалось проявить себя в очень сложных обстоятельствах -  ходят слухи, что здесь, в прекрасной Армении, есть настоящая жемчужина среди школ.
В этом году национальный комитет UWC в Армении получил 281 заявку из Армении и из Арцаха на 20 мест. Большинство из них будут учиться в UWC Dilijan, а четверым армянским студентам были предложены места в школах UWC в Германии, Италии и Танзании.
Габриэль Абад Фернандес Габриэль Абад Фернандес
Интересный факт об одной из стипендий. Даже я много раз слышал о «Мимино», любимом фильме советских времен, в котором фигурировали люди из Телави и Дилижана. Как только Вероника Зонабенд, председатель нашего совета попечителей, увидела, что у нас есть кандидат из Телави, она захотела создать совместную стипендию «Мимино», для чего мы привлекли группу людей из России, Армении, Грузии и Швейцарии. Теперь у нас будет отличная история, которую мы расскажем каждому иностранному студенту!
- Поддерживает ли правительство Армении UWC Dilijan?
- Поддержка правительством Армении UWC Dilijan подтверждает, что оно придает большое значение образованию и считает его гарантом безопасности. UWC Dilijan является частью глобальной сети из 18 школ UWC по всему миру, цель которых - «сделать образование силой, объединяющей людей, нации и культуры во имя мира и устойчивого будущего». UWC Dilijan работает уже семь лет и останется здесь надолго. Мы с гордостью развиваем армянский флаг на входе в наш кампус и полны решимости продолжать работать на благо и во многом от имени нашей принимающей страны. И Армения может гордиться нашей школой. Кто бы мог подумать, что создание школы вдали от крупного международного центра окажется успешной затеей. До переезда сюда я 18 лет проработал в UWC South East Asia в Сингапуре, у которого была огромная база. Но я убежден, что влияние UWC Dilijan гораздо более значимо и продолжительно - оно сделало меня и многих других проживающих здесь иностранцев Armenian By Choice – «армянами по собственному выбору».
- UWC Dilijan был в тесной связи с Вартаном Грегоряном, президентом Корпорации Карнеги в Нью-Йорке, который скончался на прошлой неделе.
- Мир потерял действительно выдающегося человека, Армения потеряла одного из величайших армян, а UWC Dilijan потерял верного друга, который был источником вдохновения для всех нас. Будучи убежденным сторонником справедливости в образовании, доктор Грегорян щедро поддерживал стипендии в UWC Dilijan для студентов из малообеспеченных семей. Он был членом Почетного совета попечителей UWC Dilijan, а в 2015 году он стал соучредителем гуманитарной инициативы Aurora вместе с Рубеном Варданяном, соучредителем UWC Dilijan, и Нубаром Афеяном, патроном UWC Dilijan. В 2018 году в библиотеке UWCD во время международного симпозиума «Библиотека 21-го века: передовой опыт и международные тенденции» был открыт Учебный центр Вартана Грегоряна. Иметь место у нас в школе, названное в честь этого ученого, педагога и гуманитарного деятеля, который никогда не забывал своих армянских корней - это огромная честь. На 29 апреля у нас было запланировано мероприятие с участием доктора Грегоряна по случаю публикации на армянском языке его книги «Дорога к дому: моя жизнь и времена». Это событие теперь будет посвящено его памяти.