Ալեքսանդրա Կուիմովա. Երկու երկրներն էլ կվերանայեն զենքի գնումները
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Ստոկհոլմի խաղաղության միջազգային հետազոտական ինստիտուտի (SIPRI) սպառազինությունների եւ ռազմական ծախսերի ծրագրի գիտաշխատող Ալեքսանդրա Կուիմովայի հետ
- Ձեր վերջին զեկույցի համաձայն, 2016-2020 թթ.-ի ընթացքում սպառազինությունների 69%-ն Ադրբեջանը ձեռք է բերել Իսրայելից: Ինչպիսի՞ն էր Ադրբեջանի սպառազինությունների ներկրման դինամիկան դրան նախորդող 5 տարում:
- 2011-2015թթ.-ին, Ադրբեջանը սպառազինությունների 79%-ը ձեռք էր բերել Ռուսաստանից: Բելառուսը երկրորդ խոշոր զենքի մատակարարն էր Ադրբեջանի համար, 2011-2015թթ.-ին այս երկրին բաժին էր ընկել Ադրբեջանի գնած զենքի 8%-ը:
- Զեկույցում ասվում է, որ Ադրբեջանն Իսրայելից մեծամասամբ ձեռք է բերել հետախուզական եւ հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր, ինչպես նաեւ բալիստիկ հրթիռներ: Կա՞ն տվյալներ հրթիռների քանակի եւ տեսակների վերաբերյալ:
- Ստոկհոլմի խաղաղության միջազգային հետազոտական ինստիտուտի (SIPRI)  կողմից հրապարակված վերջին տվյալների համաձայն, Ադրբեջանը Իսրայելից գնել է մոտ 50 հատ LORA բալիստիկ հրթիռ:
- Ինչ տվյալներ ունե՞ք Ադրբեջանի կողմից 2016-2020 թթ. թուրքական զենքի գնումների վերաբերյալ:
- 2015 թվականից ի վեր Ադրբեջանը Թուրքիայից գնել էր հինգ Bayraktar-2 անօդաչու թռչող սարք, 20 ինքնաշարժ hամազարկային ռեակտիվ կրակի համակարգ, 108 ղեկավարվող հրթիռ, 50 ղեկավարվող ռումբ եւ 10 բարձր ճշգրտության հրթիռ:
- Զեկույցում ասվում է, որ 2016-2020 թթ. Հայաստանը գնած զենքի 94%-ը արտադրվել է Ռուսաստանում ՝ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, կործանիչ ինքնաթիռներ, բալիստիկ հրթիռներ, հրետանային համակարգեր: Արդյո՞ք 2018-2020 թթ.-ին ռուսական զենքի գնումների կառուցվածքում էական փոփոխություն է եղել:
- Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանը Ռուսաստանից հիմնականում ներմուծել է հրթիռային համակարգեր, տարբեր տեսակի հրթիռներ եւ հրթիռային հրետանի: 2019 թվականին Հայաստանը Ռուսաստանից ստացել է նաեւ 4 Su-30SM ռազմական ինքնաթիռ: Դա առաջին անգամն էր, երբ Հայաստանը Ռուսաստանից գնել էր այս տեսակի զինատեսակներ: Ինքնաթիռների գնման նախորդ գործարքը վերաբերում էր 2004 թվականին, երբ Հայաստանը Ռուսաստանից գնել էր երկու օգտագործված տրանսպորտային ինքնաթիռ:
- Ձեր կարծիքով, վերջին պատերազմը կազդի՞ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից սպառազինության գնումների ծավալների եւ կառուցվածքի վրա:
- Այո, պատերազմի արդյունքները կարող են ազդել թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում ռազմական գնումների ծավալի եւ կառուցվածքի վրա: Երկու երկրներն էլ, ամենայն հավանականությամբ, կվերանայեն եւ կվերագնահատեն զենքի գնումների եւ ռազմական մարտավարությունը՝ հիմնվելով պատերազմից քաղված դասերի վրա:

Mediamax’s interview with Alexandra Kuimova, Researcher at Arms and Military Expenditure Programme of the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI)
According to your latest report, 69% of the arms Azerbaijan imported in 2016-2020 came from Israel. What was the dynamic of Azerbaijani arms import like in the previous 5 years?
In 2011-2015, a total of 79% of Azerbaijan’s arms imports came from Russia. Belarus was the second largest arms supplier to Azerbaijan, accounting for 8% of Azerbaijan’s arms imports in 2011-2015.
The report says that Azerbaijan purchased mostly intelligence and fighter drones as well as ballistic missiles from Israel. Is there data on the quantity and types of these missiles?
According to the latest data published by SIPRI, Azerbaijan's arms imports included an estimated 50 LORA ballistic missiles from Israel.
Do you have data on Azerbaijan's purchase of Turkish arms in the same period, in 2016-2020?
Since 2015 Azerbaijan’s arms imports from Turkey included an estimated 5 Bayraktar-2 armed UAVs, 20 self-propelled MRLs, a total of an estimated 108 guided rockets, 50 guided bombs and 10 high precision missiles.
The report says that 94% of the arms Armenia bought in 2016-2020 was made in Russia: air defense systems, fighter planes, ballistic missiles, artillery system. Would you say there was a substantial change in the structure of Russian arms procurement in 2018-2020?
Over the past five years, Armenia has mainly imported missile systems, various types of missiles and rocket artillery from Russia. In 2019, Armenia also received 4 Su-30SM combat aircraft from Russia. This was the first time when Armenia purchased this type of weapon system from Russia. Previous aircraft purchase deals included the import of two second-hand transport aircraft from Russia, which Armenia received in 2004.
Do you believe Azerbaijan's victory in the latest war will affect the volume and structure of military procurement?
The results of the war may affect the volume and structure of military purchases in both Armenia and Azerbaijan. Both countries are likely to revise and reassess their arms procurement and military tactics based on the lessons learned from the war.