Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենե. «Լիտվան նման ծրագիր երբեք չէր իրագործել»
Հունիսի 19-ին Հայաստան կժամանի Լիտվայի մասնագետների թիմը` 8 բուժաշխատող եւ 3 փորձագետ: Մեդիամաքսը Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեին խնդրել է պատմել, թե ինչպես կայացվեց այս որոշումը:
- Պատմեք, խնդրեմ, ինչպե՞ս որոշվեց բժիշկների խումբ ուղարկել Հայաստան:
- Երկու տարի առաջ հայ ժողովուրդը դուրս եկավ փողոց ՝ պահանջելու փոփոխություն եւ ժողովրդավարական բարեփոխումներ. նրանք պահանջում էին վերջ տալ համակարգային կոռուպցիային: Այս զարգացումները դրդեցին Լիտվային՝ այլ դոնորների հետ միասին, ակտիվացնել ներգրավվածությունը, շատ ավելի ակտիվ կիսել փոփոխությունների լիտվական (բավականին թարմ) փորձը եւ դրանով աջակցել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին:
Համավարակի դեմ արդյունավետ պայքարը գլոբալ մարտահրավեր է, որը սպառում է շատ ռեսուրսներ, էներգիա եւ կարող է շեղել ուշադրությունը նախկինում մշակված ծրագրերից: Համավարակների համար գոյություն չունի բարենպաստ ժամանակ՝ ոչ Լիտվայում, ոչ Հայաստանում, ոչ էլ այլուր: Սակայն մենք կարծում ենք, որ Հայաստանին աջակցելը հիմա շատ կարեւոր է, որպեսզի բարեփոխումների այն թափը, որը մշակվել է առանցքային ոլորտներում նախքան COVID-19-ի ժայթքումը, չնվազի: Դա է պատճառը, որ COVID-19-ի  դեմ պայքարում Հայաստանին օժանդակելը մեր օրակարգում է, առավել եւս, որ Արեւելյան գործընկերության երկրների հետ համերաշխությունը Լիտվայի համար երբեք դատարկ խոսք չի եղել: Վիլնյուսը հետեւում է COVID-19-ի հետ կապված զարգացումներին ամբողջ տարածաշրջանում, եւ տեսնելով Հայաստանում վարակման դեպքերի աճը, մենք քննարկում էինք Հայաստանին սատարելու հետագա ուղիները:
Բժիշկների եւ փորձագետների խումբ ուղարկելու որոշման համար առիթ հանդիսացավ Հայաստանի վարչապետի հանրային կոչը սփյուռքի բժիշկներին՝ օգնության ձեռք մեկնելու մասին, քանի որ հիվանդանոցները գերծանրաբեռնված են: Մի օր ուշ երեկոյան հայկական ԶԼՄ-ներից մեկի հրապարակումները կարդալուց հետո, Լիտվայի մի քանի նախարարությունների եւ մեր դեսպանության միջեւ առցանց քննարկում սկսվեց այն մասին, թե մենք ինչպես կարող ենք օգնել: Արդյո՞ք պետք է հիվանդների ընդունենք: Կամ գուցե բժիշկներ ուղարկենք: Մեր քննարկումներում բավական առաջ էինք գնացել, երբ ստացանք ՀՀ առողջապահության նախարարության պաշտոնական դիմումը: Այդ պահին արդեն գիտեինք, որ ունենք բժիշկներ, ովքեր պատրաստ են ժամանել: Լիտվայի արտաքին գործերի, առողջապահության, պաշտպանության եւ ֆինանսների նախարարությունների միջեւ ձեռք բերված համապարփակ համաձայնության շնորհիվ որոշումն ընդունվեց ընդամենը մեկ շաբաթվա ընթացքում: Մենք կատակում էինք, որ եթե Լիտվան ավելի շատ ինքնաթիռներ ունենար, բժիշկների խումբն արդեն երեկ ժամանած կլիներ: Նման արագությունը, ինչպես նաեւ նման առաքելություն կազմակերպելը մեզ համար աննախադեպ փորձառություն էր: Այն հստակ վկայում է Հայաստանին սատարելու մեր պատրաստակամության եւ նվիրումի մասին: Ուրախ եմ, որ պետական մակարդակով այսպիսի օգնություն առաջարկելու հարցում Լիտվան ու Վրաստանը առաջիններից էին:
- Պատմեք, խնդրեմ, բժիշկների թիմի մասին: Ինչպիսին է կազմը, ե՞րբ են ժամանելու եւ որքա՞ն կմնան Հայաստանում:
- Թիմը բաղկացած է 11 մասնագետից: Հունիսի 19-ին նրանք կժամանեն Երեւան եւ  այստեղ կմնան տասնչորս օր: Խմբի բոլոր անդամներն ուղղակիորեն ներգրավված էին Լիտվայում COVID-19-ի դեմ պայքարի գործում: Բժշկական անձնակազմը (անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ, շտապ օգնության բժիշկներ եւ  խնամողներ) կաշխատի անմիջապես վարակված պացիենտների հետ, իսկ երեք փորձագետները կաշխատեն հայկական հաստատությունների հետ եւ կներկայացնեն առաջարկություններ՝ COVID-19-ի դեմ պայքարի կազմակերպչական եւ լոգիստիկ մասով: Միգուցե որոշ մոտեցումներ, որոնք Լիտվայում արդյունավետ են եղել, կարող են կիրառվել նաեւ Հայաստանում: Մեզ համար կարեւոր է ոչ միայն ժամանակավորապես թեթեւացնել մեկ կամ երկու ծանրաբեռնված հիվանդանոցների աշխատանքը, այլեւ ավելի ծանրակշիռ եւ համակարգային աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին:- Խմբի անդամները կամավորներ են, թե՞ նրանց հավաքագրել է Լիտվայի առողջապահության նախարարությունը:
- Խմբի բոլոր անդամները առաքելությանը մասնակցում են կամավորական հիմունքներով: Այն փաստը, որ նրանք դարձել են կամավոր, չնայած իրենց առողջության համար որոշակի ռիսկերին, վկայում է Հայաստանում COVID-19-ի դեմ պայքարող բուժաշխատողներին աջակցելու նրանց մոտիվացիայի մասին: Այս մասնագետները աշխատում են մեր առողջապահության համակարգում, գործուղվող բժիշկները եւ խնամողները Լիտվայի երկու խոշորագույն առողջապահական հաստատություններից են`Լիտվայի առողջապահության համալսարանի Kauno klinikos եւ Վիլնյուսի համալսարանական Santaros Klinikos հիվանդանոցներից: Ժամանող խմբի կազմում ընդգրկված է նաեւ երկու ռազմական փորձագետ Լիտվայի զինված ուժերից (ռազմական բժիշկ եւ լոգիստիկայի փորձագետ):
- Ո՞վ է հոգում խմբի փոխադրման, ինչպես նաեւ Հայաստանում մնալու ծախսերը. Լիտվայի կառավարությունը  թե՞ մասամբ նաեւ հայկական կողմը:
- Առաքելության ծախսերը հոգում է Լիտվայի կառավարությունը` Շվեդիայի կառավարության մասնակցությամբ: Շատ ուրախ ենք, որ մեր հյուսիսային հարեւանը միացել է մեզ եւ հոգալու է այս առաքելության բաղադրիչներից մեկի ծախսերը: Շվեդիայի  արտաքին գործերի նախարարությունը հատկացրել է շուրջ 50 հազար եվրո:
Խումբը Հայաստան կժամանի Լիտվայի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռով: Առաքելությունն իր հետ կբերի շուրջ 2 տոննա բժշկական սարքավորումներ եւ պարագաներ, որոնք կմնան Հայաստանում:
Լիտվայի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռը «Զվարթնոց» օդանավակայանում 2020թ. մայիսին Լիտվայի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռը «Զվարթնոց» օդանավակայանում 2020թ. մայիսին
Լուսանկարը` Լիտվայի դեսպանություն
Միեւնույն ժամանակ, ցանկանում են անկեղծ շնորհակալություն հայտնել հայկական կողմին `արտաքին գործերի եւ առողջապահության նախարարություններին եւ, իհարկե, հիվանդանոցներին, որտեղ կաշխատի մեր բուժանձնակազմը: Նման առաքելության իրագործումը բարդ խնդիր է՝ ինչպես ուղարկող, այնպես էլ ստացող կողմի համար:
- Մայիսին Լիտվան մարդասիրական եւ բժշկական օգնություն ուղարկեց Հայաստան. կարո՞ղ ենք ասել, որ բժիշկների առաքելությունը կազդարարի օգնության երկրորդ փուլի մեկնարկը:
- Իսկապես, Լիտվայի կառավարությունն արդեն մարդասիրական օգնություն է հատկացրել Հայաստանին ՝ COVID-19-ի դեմ պայքարի համար: Լիտվայում արտադրված 10 500 բժշկական դեմքի պաշտպանիչ վահաններ բերվել են Հայաստան եւ բաշխվել հիվանդանոցներում եւ կարանտինային կենտրոններում:
Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն եւ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Ավետ Ադոնցը «Զվարթնոց» օդանավակայանում 2020թ. մայիսին Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն եւ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Ավետ Ադոնցը «Զվարթնոց» օդանավակայանում 2020թ. մայիսին
Բայց ես առանձնակի հպարտ եմ, որ մեր կառավարությունը կարողացավ արձագանքել ՀՀ կառավարության կողմից երկրորդ օգնության խնդրանքին: Ինչպես արդեն ասացի, Լիտվան նախկինում նման ծրագիր չէր իրականացրել:
Ցանկանում եմ նաեւ շեշտել, որ չնայած երկու դեպքում էլ նախագծերը լիտվական են, մեր աջակցությունը տրամադրվել է Team Europe օգնության փաթեթի շրջանակներում՝ որպես Հայաստանին սատարելու ԵՄ-ի ջանքերի մի մաս: Համավարակը գլոբալ է, մենք պետք է համագործակցենք եւ աջակցենք միմյանց, եթե ուզում ենք արդյունավետ լինել այս ճգնաժամի հաղթահարման գործում: Մենք ավելի ուժեղ ենք, երբ միասին ենք գործում:

Inga Stanytė Toločkienė
The Lithuanian medical team comprised of 8 medical workers and 3 experts will arrive in Armenia on June 19. Mediamax has asked the Lithuanian Ambassador to Armenia Inga Stanytė-Toločkienė to tell how this decision was made.
Please tell us how the decision was made to send a team of medical doctors to Armenia?
Two years ago, the Armenian people went to the streets to demand change, democratic reforms, they demanded to put an end to systemic corruption. These developments have prompted Lithuania, along with many donors, to step up its engagement, to much more intensively share Lithuania’s own (rather recent) experience of transformation and thus to support reform process in Armenia.
Effective fight against pandemics is a global challenge, which consumes a lot of resources and energy, and may divert the attention from plans developed previously. There is never right time for pandemics, neither in Lithuania, nor in Armenia nor elsewhere. But from our perspective, it is crucial to support Armenia so that the reform momentum, which had been developed in pivotal areas before COVID-19 has erupted, is not lost. That’s why helping Armenia to deal with COVID-19 is naturally on our agenda, - even more so as solidarity with Eastern Partnership countries has never been an empty word for Lithuania. Vilnius is following COVID-19-related developments in the whole region and, with numbers in Armenia going up, we have been considering further ways to support Armenia.
Talking about the specific decision to send a medical and experts team, it was influenced by the public call of the Prime Minister for diaspora doctors to lend a helping hand; there was a statement about hospitals being overwhelmed. One late evening, one of Armenian media reports prompted an electronic discussion among several Lithuanian ministries and our embassy, about how we could help. Should we take patients? Or maybe bring in doctors? When an official request by the Ministry of Health has reached us, we were already quite advanced in our discussions. It was clear by the time, that we have doctors who are ready and willing to come. Thanks to the wide agreement between Lithuanian Ministries of Foreign Affairs, Health, Defense and Finance, the decision was adopted in less than one week, after the idea was born. We were joking - had Lithuania more planes, the team would be here by yesterday. Such a speed is unprecedented, and organizing such a mission is unprecedented for us as well. It clearly shows our dedication and commitment to support Armenia. And I was also glad that Lithuania together with Georgia, were among the first ones to offer such an assistance on state level.
Please tell us about the team: its composition, when they plan to arrive and how long they will stay in Armenia?
Our team consists of eleven professionals. They will arrive to Yerevan on Friday, and will stay here for fourteen days. Every member of the team was directly involved in the fight against COVID-19 in Lithuania. The medical part of the team (anesthesiologists- reanimatologists, emergency doctors and caregivers) will directly work with COVID-19 patients, whereas the three experts will work with the Armenian institutions and provide recommendations on organizational-logistical aspects of the fight against COVID-19. Maybe some of the recipes which have proved to be successful in Lithuania could also be effectively applied in Armenia. It is important for us, not only to provide a temporary relief for one or two overstretched hospitals, but also to create a wider impact by supporting Armenia on a systemic level.
The members of the group are volunteers or they were recruited by the Lithuanian Health Ministry?
All members of the group have volunteered to take part at this mission. The fact that they have volunteered despite certain risks for their own health shows their level of motivation to support Armenian COVID-19 health care workers. At the same time, these professionals work in the system of our healthcare, we will have doctors and caregivers from the two largest health care institutions in Lithuania – the Hospital of Lithuanian University of Health Sciences Kauno klinikos, and Vilnius University Hospital Santaros Klinikos. We will also have two military experts representing the Lithuanian Armed Forces (a military doctor and an expert of logistics).  All of them have been directly involved in treating COVID-19 patients or managing and adapting the system of Lithuanian healthcare under the conditions of this pandemic. Who covers the costs of the team’s travel and stay – Lithuanian government, or the costs will be shared with the Armenian side?
The costs of the mission are covered by the Government of Lithuania, with a contribution of the Government of Sweden. We are very happy that our Nordic neighbour has joined us and is going to cover the costs of one segment of this mission. The Ministry of Foreign Affairs of Sweden has allocated around 50.000 euros.
The team will come to Armenia by the Lithuanian Air Force aircraft. They will also bring some medical equipment and supplies (around 2 tons of it) to be left here upon completion of their mission.
Lithuanian Air Force aircraft at Zvartnots airport (May 2020) Lithuanian Air Force aircraft at Zvartnots airport (May 2020)
Photo: Embassy of Lithuania
At the same time, I would like to most sincerely thank the Armenian side – the Ministries of Foreign Affairs and Health and, of course, the hospitals where our medical team will be working. Deployment of such a mission is always a challenging task for both the sending and receiving side.
In May Lithuania sent humanitarian and medical aid to Armenia - can we say that the doctors’ visit will be second phase of the assistance efforts?
Indeed, the Lithuanian Government has already allocated humanitarian assistance to Armenia to combat COVID-19 virus.  0,75 tons of medical supplies (10 500 medical protective face shields), manufactured in Lithuania, have been brought to Armenia and distributed to the hospitals and quarantine centers.
Inga Stanytė Toločkienė and Armenian Deputy FM Avet Adonts at Zvartnots airport (May 2020) Inga Stanytė Toločkienė and Armenian Deputy FM Avet Adonts at Zvartnots airport (May 2020)
But I am especially proud that our Government was capable to positively respond to the second assistance request by the Armenian Government, - as already noted, Lithuania has never implemented a similar project before.
I would also like to emphasize that even if in both cases, the projects were Lithuanian, at the same time our assistance has been provided as part of the EU-wide efforts to support Armenia under the Team Europe umbrella. The pandemic is global, we need to cooperate and support each other, if we want to be effective in overcoming this crisis. We are stronger, acting together.