Նիկոլայ Լուգանսկի. Ռախմանինովի, Չեխովի եւ էյֆորիայի մասին
Սեպտեմբերի 24-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ելույթ կունենա աշխարհահռչակ դաշնակահար, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Նիկոլայ Լուգանսկին: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ նա կկատարի Պրոկոֆեւի եւ Չայկովսկու ստեղծագործությունները:
2018 թվականին Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի ընթացքում Մեդիամաքսի թղթակցին հնարավորություն ընձեռնվեց զրուցել Նիկոլայ Լուգանսկու՝ վիրտուոզի, նուրբ մտավորականի եւ ռոմանտիկ անձնավորության հետ։
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ այդ զրույցից։
Ռախմանինովը
Առաջին անգամ նվագեցի Ռախմանինով կատարեցի («Բարկարոլա» Op. 10), երբ 9 կամ 10 տարեկան էի: Մի քանի տարի անց, ուսուցչուհուս հանձնարարությամբ, սովորեցի երկու էտյուդ՝ «Մրրիկը» ու «Ծովն ու ճայերը», եւ այդ ժամանակից ի վեր Ռախմանինովն իմ կյանքում հատուկ տեղ ունի։
Այսօր Ռախմանինովի գործերը իմ նվագացանկի էական մասն են կազմում: Ամեն տարի կատարում եմ նրա հինգ համերգներից առնվազն չորսը:
Ռախմանինովի երաժշտությունը շատ բազմաբնույթ է. այն կարող է լինել եւ՛ քամու թեթեւ շունչ եւ՛ գետի հոսանք։ Ամենակարեւորն այն է, որ այն արտահայտում է մարդկային ամենաուժեղ զգացմունքները՝ կրքի ծնունդը, սերը, երբեմն՝ ատելությունը։ Այս տրամադրությունները՝ բացառությամբ մի քանի մեծագույն բանաստեղծությունների, բառերով «հասարակ» են դառնում, բայց դրանք շատ ճշգրտորեն արտահայտված են երաժշտության մեջ՝ Շոպենի, Վագների եւ, առաջին հերթին, Ռախմանինովի մոտ։
Այլ կոմպոզիտորները
Կան կոմպոզիտորներ, որոնք ժամանակի ընթացքում դարձել են «իմը»։ Օրինակ՝ Լիստը: Երիտասարդ տարիքում մտածում էի, որ նրա մոտ շատ է թատերականությունն ու հանդիսատեսին հաճոյանալը: Այժմ ես Լիստին բոլորովին այլ կերպ եմ ընկալում. նա իսկապես մեծ կոմպոզիտոր է:
Ինձ համար դեռ չբացահայտված կոմպոզիտորներից է Բեռլիոզը։ Վերդիի օպերաների հետ կապ չեմ զգում: Մանկուց ի վեր ավելի շատ լսում էի գերմանական օպերաներ՝ Մոցարտ, Վեբեր, Վագներ, եւ ինձ ավելի դժվար է ընդունել Վերդիին. դա մշակույթի բոլորովին այլ լեզու է: Կարծում եմ, որ ժամանակի հետ դա գա։
Երաժշտությունից «ազատ ժամանակ»
Բավականին շատ հետաքրքրություններ ունեմ: Սիրում եմ սպորտը, մինչ օրս խաղում եմ սեղանի թենիս, բադմինտոն, ավելի քիչ՝ ֆուտբոլ: Շատ եմ սիրում շախմատը, ընկերներ ունեմ շախմատիստների շրջանում:
Շատ եմ կարդում, թեեւ խոսում եմ երեք լեզվով (անգլերեն, գերմաներեն, ֆրանսերեն), լուրջ գրականությունը կարդում եմ ռուսերենով:
Չեխով
Ժամանակակից Ռուսաստանում, որտեղ գերակշռում է հաղթողի պաշտամունքը, պետք է Չեխով կարդալ։ Նրա գործերից յուրաքանչյուրը կհիշեցնի, որ առաջնայինը խիղճն ու մարդիկ են, այլ ոչ թե այն, թե ով ում հաղթեց։
Երաժիշտ ընկերները
Շատ ընկերներ ունեմ երաժիշտների շրջանում, որոնց հետ մենք նաեւ կամերային երաժշտություն ենք կատարում: Իմ ջութակահար ընկերներից են Վադիմ Րեպինը, Լեոնիդաս Կավակոսը, Սերգեյ Կռիլովը, թավջութակահարներից՝ Ալեքսանդր Կնյազեւը:
Դաշնակահար Վադիմ Ռուդենկոն իմ լավ ընկերն է, նրա հետ երկու ռոյալ ենք նվագում։
Ավագ սերնդի ներկայացուցիչներից անչափ սիրում եմ բրազիլացի դաշնակահար Նելսոն Ֆրեյեին:
Հաճախ շփվում ենք Դենիս Մացուեւի, Ալեքսեյ Վոլոդինի հետ: Կարծում եմ, որ դաշնակահարների մոտ խանդի ու մրցակցության զգացողությունն ավելի քիչ է զարգացած, քան մյուս երաժիշտների մոտ:
Էյֆորիա
Այդքան էլ չեմ հավատում էյֆորիային ելույթի ընթացքում: Եթե ​​համերգի ընթացքում կատարողը էյֆորիայի մեջ է, հանդիսատեսը հաստատ նույնը չի զգա։
Կան պահեր, երբ մոռանում ես ինքդ քեզ, բայց դա շատ հազվադեպ է պատահում:
«Տղամարդկային» եւ «կանացի» երաժշտությունը
Երաժշտության մեջ իսկապես շատ ուժեղ է զգացվում «տղամարդկային» եւ «կանացի» սկիզբը։
Ռախմանինովը վառ արտահատված «տղամարդկային սկիզբ» ունեցող կոմպոզիտոր է: Իմ սիրած կոմպոզիտորներից մեկի՝ Շոպենի մոտ վառ արտահայտված է «կանացի սկիզբը»: Թերեւս, Շոպենն առաջին տեղում է իր նրբագեղությամբ, ներքին խոցելիությամբ։
Բայց «կանացի սկիզբ» ունեցող երաժշտության մեջ էլ կյանք արարող շատ բան կա: Օրինակ՝ Շուբերտի մոտ։
​​«Տղամարդկային սկիզբ» ունեցող երաժշտական առաջնահերթությունների շարքում առաջին տեղում Բեթհովենն է, ապա՝ Ռախմանինովը: «Արական» երաժշտություն ունի նաեւ Պրոկոֆեւը:
Իսկ բացարձակ հանճարները՝ Բախը կամ Մոցարտը, այնքան մոտ էին տիեզերքին և Աստծուն, որ մենք նույնիսկ չենք կարող զգալ, թե որ սկիզբն է գերակշռում իրենց մոտ:

Николай Луганский: О Рахманинове, Чехове, совести и эйфории
24 сентября в зале «Арам Хачатурян» выступит один из выдающихся современных пианистов, народный артист России Николай Луганский. Вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении он исполнит произведения Прокофьева и Чайковского.
В 2018 году, на Мальтийском международном музыкальном фестивале корреспонденту Медиамакс предоставилась возможность побеседовать с Николаем Луганским - утонченным интеллектуалом, виртуозом и романтиком.
Предлагаем вашему вниманию фрагменты из этой беседы.
Рахманинов
Впервые я сыграл Рахманинова («Баркарола» Оp. 10), когда мне было 9 или 10 лет. Пару лет спустя по заданию учительницы я выучил два этюда-картины - «Метель» и «Море и чайки», и с тех пор Рахманинов занимает особое место в моей жизни.
Сегодня произведения Рахманинова составляют значительную часть моего репертуара. В течение каждого сезона я исполняю как минимум четыре из пяти его концертов.
Музыка Рахманинова очень разнохарактерная: она может быть и дуновением ветра, и течением реки. Самое главное, что в ней присутствуют самые сильные человеческие чувства: зарождение страсти, любовь, порой даже ненависть. Эти состояния, за исключением нескольких величайших стихотворений, в словах становятся «простенькими», но они необычайно точно выражены  в музыке - у Шопена, Вагнера и, в первую очередь, у Рахманинова.
Другие композиторы
Были композиторы, которые стали «моими» со временем. Лист, например. В молодости я думал, что у него очень много «позы», театральности, работы на публику. Сейчас я воспринимаю Листа совершенно по-другому: это действительно великий композитор.
Из великих, пока не открывшихся мне  композиторов - Берлиоз. Есть еще оперы Верди, с которыми я не чувствую контакта. С детства я больше слушал немецкие оперы - Моцарта, Вебера, Вагнера, и поэтому Верди мне сложнее принять, это совсем другой язык культуры. Полагаю, что со временем это тоже придет.
В «свободное от музыки время»
У меня довольно много увлечений. Я люблю спорт, до сих пор играю в настольный теннис, бадминтон, уже реже - в футбол. Очень люблю шахматы, у меня есть друзья среди шахматистов.
Я много читаю. Несмотря на то, что говорю на трех языках (английский, немецкий, французский), серьезную литературу я читаю на русском.
Чехов
В современной России, в которой доминирует культ победителя, безусловно, нужно читать Чехова. Любое его сочинение напомнит, что речь прежде всего  должна идти о совести и людях, а не о том, кто у кого выиграл.
Друзья-музыканты
У меня много друзей среди музыкантов, с которыми мы также играем камерную музыку. Из скрипачей это Вадим Репин, Леонидас Кавакос, Сергей Крылов. Из виолончелистов - Александр Князев.
Пианист Вадим Руденко - мой хороший друг, с ним мы играем на двух роялях.
Из представителей более старшего поколения я безумно люблю бразильского пианиста Нельсона Фрейе.
Мы приятельствуем с Денисом Мацуевым, Алексеем Володиным. У пианистов, как мне кажется, чувство ревности и конкуренции развито не так сильно, как у остальных представителей музыкальных профессий. В очень молодом возрасте оно, может, и присутствует, но я этого практически не замечал.
Эйфория
Я не особо верю в эйфорию во время выступления. Если в течение концерта исполнитель будет пребывать в эйфории, у зрителя ее точно не будет.
Бывают моменты, когда сам себя забываешь, но это случается очень редко.
«Мужская» и «женская» музыка
В музыке действительно очень сильно чувствуется «мужское» и «женское» начало.
Рахманинов - композитор с очень сильно выраженным «мужским началом». У Шопена, одного из самых любимых моих композиторов, сильно выражено «женское начало». Пожалуй, Шопен в этом смысле находится на первом месте по своей  тонкости, внутренней уязвимости и зависимости от своего эмоционального состояния.
Но в музыке с «женским началом» есть и много жизнетворящего, как например, у Шуберта.
Среди приоритетов в музыке с «мужским началом» на первом месте у меня стоит Бетховен, потом - Рахманинов. «Мужская» музыка и у Прокофьева. В некотором роде она даже «подростковая».
А абсолютные гении – Бах или Моцарт - были настолько близки к космосу и Богу, что нам и не дано почувствовать, какое из начал у них превалирует.