Վերա Կոբալիա. «Հայերը եզակի են իրենց միասնականությամբ»
Վերա Կոբալիան 2010 թվականի հուլիսից մինչեւ 2012 թվականի հոկտեմբերը զբաղեցնում էր Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարի պաշտոնը: Ներկայում 38-ամյա Կոբալիան Հոնգ Կոնգի համալսարանի «Ասիա Գլոբալ» ծրագրի գիտաշխատող է:
2018 թվականից նա ֆինանսական զարգացման հարցերով Գլոբալ ապագայի խորհրդի անդամ է: 2016-ին աշխատել է ավստրալա-ինդոնեզիական տնտեսական կառավարման գործընկերությունում՝  որպես  Doing Business խորհրդատու (AIPEG):
Ապրիլի 1-2-ը Վերա Կոբալիան Երեւանում էր Առաջնորդության դպրոցի հրավերով եւ բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- Ձեր դուստրը՝ Անաստասիան, ընդամենը 5 տարեկան է, բայց հաճախ է ներկա լինում առաջնորդ լինելու մասին խոսակցություններին: Կարծես թե նա Ձեզ շատ է կարոտում եւ չի ցանկանում բաց թողնել Ձեզ ավելի մոտ լինելու որեւէ հնարավորություն: Արդյոք հե՞շտ է լինել հաջողակ կին եւ լավ մայր:
- Նա շատ ուրախ աղջիկ է եւ իմ ամենամեծ քննադատն է: Իմ ելույթից հետո ասաց, որ այն շատ ձանձրալի էր, եւ հաջորդ անգամ ես պետք է խուսափեմ չափազանց երկար խոսելուց:
Հեշտ չէ ամբողջ ժամանակ միասին լինել, եւ ես կարծում եմ, որ բոլոր կանայք իրենց մեջ պայքարում են այն մտքի հետ, որ միգուցե այնքան էլ լավ մայր չեն:
Այնուամենայնիվ, երբ նրանք չափազանց շատ ժամանակ են անցկացնում երեխաների հետ, կտրվում եմ իրենց աշխատանքից: Այսպիսով, սա շարունակական պայքար է, եւ ընդհանուր առմամբ կանայք միշտ իրենց հոգու խորքում ունեն մեղքի այս զգացումը: Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է կիսվենք մեր պատմություններով եւ հասկանանք, որ միայնակ չենք:
Վերա Կոբալիան՝ դստեր հետ Վերա Կոբալիան՝ դստեր հետ
- Ձեր տատիկը հայ է: Ի՞նչ է նշանակում կիսով չափ հայ զգալ:
- Իմ տատիկներից մեկը, ով կյանքից հեռացավ, սլավոնական ծագում ուներ: Մյուս տատիկս՝ Անժելա Մաթեւոսյանը, ով դպրոցի ուսուցչուհի է եղել, իմ ոգեշնչման աղբյուրն է: Ես միշտ զգում եմ այն ժառանգությունը, որ խոսում է իմ մեջ եւ արդեն իսկ դարձել է բնավորությանս մի մասնիկը: Ես շատ հպարտ եմ Հայաստանի պատմությամբ ու մշակույթով, եւ այդ խառնուրդն ինձ ավելի լավ մարդ է դարձնում:
Հայ տատիկիս կյանքի պատմությունը շատ հետաքրքիր է: Նա եւ իր ծնողները մեկնել են Թուրքիայից Ցեղասպանության պատճառով եւ հաստատվել Աբխազիայում:
- Ի՞նչն է Ձեզ ամենաշատը դուր գալիս Հայաստանի եւ հայերի մեջ:
- Ես մեծացել եմ Կանադայում եւ միշտ հիացել եմ հայ համայնքի միասնականությամբ: Շատ մարդիկ, տեղափոխվելով օտար երկրներ, միմյանց հետ մրցակցության մեջ են մտնում: Հայերի մեծ մասը, ում հանդիպել եմ Կանադայում եւ ԱՄՆ-ում, աջակցում են միմյանց: Սա շատ հնարավորություններ է ընձեռում:
- Որտե՞ղ է Ձեր հայրենիքը:
- Իմ հայրենիքը Վրաստանն է, իմ երկրորդ տունը՝ Կանադան: Սրտով ես վրացի եմ:
- Ձեր ընտանիքը հեռացել է Աբխազիայից պատերազմի պատճառով: Ի՞նչ է Ձեզ համար խաղաղությունը:
- Խաղաղությունն այն է, երբ չես անհանգստանում երեխաների ապագայի եւ ապահովության համար: Հիմա, երբ ես դուստր ունեմ, ինձ համար անբացատրելի բացահայտում է, թե որքան պատկերավոր կարող է լինել երեխայի երեւակայությունը: Ես ցանկանում եմ, որ մարդիկ կարողանան պահպանել իրենց մանկության երեւակայությունը ողջ կյանքի ընթացում, այդքան բաց ու դրական լինելը, որքան լինում են մանուկ հասակում:
Վերա Կոբալիան Վերա Կոբալիան
Կարծում եմ, որ ավելի շատ կանայք պետք է ներգրավված լինեն կառավարման եւ քաղաքական առաջնորդության մեջ: Կին առաջնորդները պակաս ագրեսիվ են, ավելի շատ հակված են «փափուկ ուժի» կիրառմանը:
- Կա՞ ինչ-որ բան, որ կցանկանայիք փոխել հայ-վրացական հարաբերություններում:
- Կցանկանայի, որ հայ եւ վրացի երիտասարդներն ավելի շատ այցելեին միմյանց երկրներ: Վրացի երիտասարդների 70 տոկոսը չեն եղել Հայաստանում, եւ միգուցե նույն իրավիճակը նաեւ Հայաստանում է: Ես չեմ խոսում միայն տուրիզմի մասին, քանի որ տուրիզմը ճանապարհորդելու միայն մի մասն է:
Գնալով այլ երկիր՝ սկսում ես հասկանալ նրանց մշակույթը, նրանց պատմություններն ու ծագումը: Սկսում ես ավելի սերտ կապ զգալ այդ ամենի հետ: Մեր երկրների համար իրապես շատ կարեւոր է ավելի սերտ հարաբերություններ կառուցելն ու միմյանց հետ ավելի ամուր բիզնես-կապեր հաստատելը: Այս ամենի սկիզբը պետք է լինի երկու երկրների միջեւ ավելի ակտիվ ճանապարհորդելը:
Վրացիները հակված են արձակուրդին ավելի շատ մեկնել արեւոտ ծովափեր, մինչդեռ կանադացիների մեծ մասը նախընտրում է վերցնել ուսապարկն ու մեկնել նոր բացահայտումների վայր: Սա հենց այն է, ինչը կցանկանայի տեսնել հայ եւ վրացի երիտասարդների մոտ՝ պարզապես վերցնել ուսապարկն ու սկսել բացահայտել միմյանց երկրները:
- Երբեւէ այդպես վարվե՞լ եք, եւ եթե այո, ո՞րն է Ձեր մեծագույն բացահայտումը:
- Ճանապարհորդելով՝ ես հասկացա, որ բոլորս նման ենք: Հասկացա, որ անկախ դիրքից՝ բոլորի համար օրվա վերջում առաջնայինն ընտանիքն է: Նրանք գնում են տուն ու հոգ տանում իրենց երեխաների, կանանց ու ամուսինների մասին: Մենք պետք է հասկանանք, որ Օբաման, Մերկելը կամ Սի Ցզինպինը սովորական մարդիկ են: Եթե սկսենք մարդկանց վերաբերվել որպես անհատների, միգուցե ավելի հեշտ կարողանանք լուծել որոշ խնդիրներ, որ կան մեր մեջ:
- Կցանկանայի՞ք, որ Ձեր դուստրը գնար  Ձեր հետքերով:
- Ես ցանկանում եմ, որ նա ընտրի այն, ինչ ցանկանում է անել: Այսօր աշխարհում այնքան շատ մասնագիտություններ ու հնարավորություններ կան: Զվարճալի է, բայց նա ինձ ասում է, որ ցանկանում է դառնալ անասնաբույժ: Ես կարծում եմ, որ դա լավագույն ընտրությունը չէ, բայց եթե ցանկանում է, ես կհամաձայնեմ նրա ընտրության հետ:
Ասում են, որ պետք է X ժամեր աշխատես՝ պրոֆեսիոնալ ջութակահար կամ ֆուտբոլիստ դառնալու համար: Սակայն այս ամենը ոչինչ է, եւ դու չես հաջողի, եթե իսկապես չսիրես այն, ինչ անում ես: Այդ իսկ պատճառով ցանկանում եմ, որ նա զբաղվի այն աշխատանքով, ինչն իրոք սիրում է:
- Դուք գնացե՞լ եք զոհաբերությունների՝ հանուն սիրած աշխատանքի:
- Դժվար հարց է, որովհետեւ չեմ կարող ասել, որ կորցրել եմ ինչ-որ բան: Ես փորձում եմ այս հարցի մասին չմտածել: Օրինակ, երբ հասկանում եմ, որ նախկինում աշխատանքիս պատճառով բավարար ժամանակ չեմ ունեցել անձնական կյանքի համար, ցանկանում եմ համոզվել, որ ապագայում կունենամ այդ ժամանակը ընտանիքիս համար: Ընդհանուր առմամբ, ես մարդ եմ, ով չի անհանգստանում անցյալի համար եւ նայում է դեպի ապագան:
- Ի՞նչ է Ձեզ համար լինել թոռնուհի, դուստր եւ հաջողակ կին առաջնորդ:
- Ես այնքան հպարտ եմ այդ ամենն ունենալով եւ այնքան հպարտ եմ այն կանանցով, ովքեր շրջապատում են ինձ: Ես Ձեզ պատմեցի տատիկիս մասին, ով այնքան էլ հեշտ կյանք չի ունեցել: Նա ուսուցչուհի է եղել, իսկ ինչպես գիտենք, խորհրդային ժամանակաշրջանում ուսուցչուհի լինելը նշանակում էր երկար ժամերի աշխատանք ցածր աշխատավարձով: Այնուամենայնիվ, նա սիրում էր իր աշխատանքը:
Կանադա տեղափոխվելուց հետո բազմաթիվ ձեռագիր նամակներ եմ գրել տատիկիս: Նա դրանք ինձ միշտ հետ է ուղարկում՝ ուղղումներով: Նա ուսուցչուհի է իր ողջ էությամբ ու չի կարող այդպես չանել (ծիծաղում է - Մեդիամաքս):
Բոլոր դժվարություններով հանդերձ դա իր կյանքն էր, ու նա սիրել է այն: Ես հիանում եմ նրանով: Իմ մայրը տնային տնտեսուհի էր եւ շատ ժամանակ էր անցկացնում մեզ հետ: Երբ մենք տեղափոխվեցինք Կանադա, նա վերադարձավ համալսարան եւ արդեն ավելի մեծ տարիքում ստացավ երկրորդ կրթական աստիճանը համակարգչային գիտության ոլորտում: Հավանաբար քիչ մարդիկ կլինեն, որ 40 տարեկանում կգնան համալսարան՝ 18-19 տարեկան երիտասարդների հետ սովորելու: Այս քայլն ինձ համար շատ ոգեշնչող էր, ու ես համոզվեցի, որ տարիքը խնդիր չէ սովորելու համար:
Լինելով մայր՝ հույս ունեմ, որ կկարողանամ դստերս համար ապահովել համապատասխան միջավայր՝ ապագայում նրա՝ մեկ այլ անձի համար ոգեշնչման աղբյուր դառնալու համար:

Вера Кобалия: Армяне исключительны в своем единстве
C июля 2010 года до октября 2012 года Вера Кобалия занимала пост министра экономики и устойчивого развития Грузии. Сегодня 38-летняя Кобалия – научный сотрудник Глобальной Азиатской программы в университете Гонконга.
С 2018 она является членом Совета глобального будущего по вопросам финансового развития. В 2016 году работала в австралийско-индонезийском партнерстве экономического управления в качестве консультанта Doing Business (AIPEG).
1-2 апреля Вера Кобалия находилась в Ереване по приглашению Школы лидерства и дала эксклюзивное интервью Медиамакс.
- Вашей дочери Анастасии всего 5 лет, но она, судя по всему, часто присутствует на беседах о лидерстве. Кажется, она очень скучает и не упускает возможности быть ближе к Вам. Легко ли быть успешной женщиной и хорошей матерью?
- Она очень веселая девочка и мой самый большой критик. После выступления она мне сказала, что оно было очень скучным, и в следующий раз я должна избегать чрезмерно долгих речей.
Нелегко все время быть вместе, и я считаю, что все женщины внутри себя борются с той мыслью, что, возможно, они не совсем хорошие матери.
Тем не менее, когда они проводят очень много времени с детьми, они отрываются от своей работы. Таким образом, это продолжительная борьба и женщины в глубине души почти всегда испытывают это чувство вины. По этой причине мы должны делиться своими историями и понимать, что не одиноки.
Вера Кобалия с дочерью Вера Кобалия с дочерью
- Ваша бабушка – армянка. Что для Вас значит ощущать себя наполовину армянкой?
- У моей бабушки, которая ушла из жизни,  славянское происхождение. Вторая бабушка - Анжела Матевосян, которая была школьной учительницей, источник моего вдохновения. Я всегда чувствую это наследие, которое говорит внутри меня и уже стало частицей моего характера. Я очень горжусь историей и культурой Армении, и эта «смесь» делает меня лучше. У моей армянской бабушки очень интересная история жизни. Вместе с родителями они покинули Турцию из-за Геноцида и основались в Абхазии.
- Что Вам больше всего нравится в Армении и армянах?
- Я выросла в Канаде, и меня всегда восхищало единство армянской общины. Многие люди, переехав в другие страны, начинают конкурировать друг с другом. Большая часть армян, которых я встречала в Канаде и США, поддерживают друг друга. Это дает много возможностей.
- Где Ваша родина?
- Моя родина – Грузия, мой второй дом – Канада. Но сердцем я грузинка.
- Ваша семья уехала из Абхазии из-за войны. Что для вас значит мир?
- Мир – это когда ты не волнуешься за будущее и безопасность детей. Сейчас, когда у меня есть дочь, красочное воображение ребенка стало для меня необъяснимым открытием. Я хочу, чтобы люди смогли сохранять свое детское воображение на протяжении всей жизни, способность быть такими открытым и положительным, какими они бывают в детском возрасте.
Вера Кобалия Вера Кобалия
Считаю, что как можно больше женщин должны участвовать в управлении и политическом лидерстве. Женщины-лидеры менее агрессивны, склонны к применению «мягкой силы».
- Что бы вы хотели изменить в армяно-грузинских отношениях?
- Я бы хотела, чтобы молодые люди чаще посещали Армению и Грузию. 70% грузинской молодежи не были в Армении и, может быть, такая же статистика в Армении. Я говорю не только о туризме, так как туризм – только часть путешествий.
Посещая другую страну, начинаешь понимать другую культуру и другие истории. Начинаешь чувствовать более тесную связь с этим. Для наших стран, конечно, очень важно построить более тесные отношения и установить более крепкие бизнес-связи. Начало этому должно положить более активные общение между жителями наших стран.
Грузины склонны проводить отпуск на солнечных морских курортах, а большая часть канадцев, к примеру, предпочитает взять рюкзак и отправиться куда-то, к новым открытиям. Это именно то, что я бы хотела видеть у армянской и грузинской молодежи: просто надеть рюкзак и начать открывать страны друг друга.
- Вы когда-либо так делали? И каким было Ваше главнейшее открытие?
- Путешествуя, я поняла, что все мы похожи. Я поняла, что независимо от социального положенияи статуча, в конце дня для всех людей приоритетна семья. Они идут домой и заботятся о своих детях, женах и мужьях. Мы должны понять, что Обама, Меркель или Си Цзиньпин – обычные люди. Если мы начнем относиться к людям как к личностям, возможно, сможем легче решать некоторые проблемы, которые существуют между нами.
- Вы бы хотели, чтобы Анастасия пошла по Вашим стопам?
- Я хочу, чтобы она сама выбрала то, чем хочет заниматься. Сегодня в мире есть столько профессий и возможностей. Забавно, но она говорит, что хочет стать ветеринаром. Я не считаю это лучшим выбором, но, если она решит, соглашусь с ее выбором.
Говорят, что надо проработать определенное количество времени, чтобы стать профессиональным скрипачом или футболистом. Однако все это ничего не значит, и ты не достигнешь успеха, если действительно не будешь любить то, что делаешь. Поэтому я желаю, чтобы она занималась той работой, которую действительно полюбит.
- Вы жертвовали чем-то ради любимой работы?
- Сложный вопрос, не могу сказать, что я теряла что-либо. Я стараюсь не думать об этом. Например, когда понимаю, что раньше из-за работы у меня не было достаточно времени для личной жизни, хочу убедиться, что в будущем у меня будет это время для семьи. Вообще, я человек, который не беспокоится о прошлом, а смотрит в будущее.
- Что для Вас значит быть внучкой, дочерью и успешной женщиной-лидером?
- Я горжусь, что у меня это есть, и я горжусь теми женщинами, которые окружают меня. Я рассказала Вам о своей бабушке, у которой была нелегкая жизнь. Она была учительницей, а вы знаете, что в советское время это означало бесконечный труд за низкую зарплату. Тем не менее, она любила свою работу.
После переезда в Канаду я писала ей множество рукописных писем. Она всегда пересылала их обратно - с правками. Она учительница до мозга костей, поэтому не может иначе (смеется – Медиамакс).
Несмотря на все трудности, это была ее жизнь, и она любила ее. Я восхищаюсь ею. Моя мать была домохозяйкой, и много времени проводила с нами. Когда мы переехали в Канаду, она вернулась в университет, и уже в более зрелом возрасте получила вторую степень в сфере компьютерных технологий. Немного людей в 40 лет возвращаются в университет, чтобы учиться с 18-19 летними. Этот шаг был очень воодушевляющим для меня, и я убедилась, что возраст для учебы не помеха.
Будучи матерью, я надеюсь, что смогу обеспечить для своей дочери соответствующую атмосферу, чтобы в будущем она стала источником вдохновения для кого-то еще.