Վերա Կոբալիա. «Հայերը եզակի են իրենց միասնականությամբ»
Վերա Կոբալիան 2010 թվականի հուլիսից մինչեւ 2012 թվականի հոկտեմբերը զբաղեցնում էր Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարի պաշտոնը: Ներկայում 38-ամյա Կոբալիան Հոնգ Կոնգի համալսարանի «Ասիա Գլոբալ» ծրագրի գիտաշխատող է:
2018 թվականից նա ֆինանսական զարգացման հարցերով Գլոբալ ապագայի խորհրդի անդամ է: 2016-ին աշխատել է ավստրալա-ինդոնեզիական տնտեսական կառավարման գործընկերությունում՝  որպես  Doing Business խորհրդատու (AIPEG):
Ապրիլի 1-2-ը Վերա Կոբալիան Երեւանում էր Առաջնորդության դպրոցի հրավերով եւ բացառիկ հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսին:
- Ձեր դուստրը՝ Անաստասիան, ընդամենը 5 տարեկան է, բայց հաճախ է ներկա լինում առաջնորդ լինելու մասին խոսակցություններին: Կարծես թե նա Ձեզ շատ է կարոտում եւ չի ցանկանում բաց թողնել Ձեզ ավելի մոտ լինելու որեւէ հնարավորություն: Արդյոք հե՞շտ է լինել հաջողակ կին եւ լավ մայր:
- Նա շատ ուրախ աղջիկ է եւ իմ ամենամեծ քննադատն է: Իմ ելույթից հետո ասաց, որ այն շատ ձանձրալի էր, եւ հաջորդ անգամ ես պետք է խուսափեմ չափազանց երկար խոսելուց:
Հեշտ չէ ամբողջ ժամանակ միասին լինել, եւ ես կարծում եմ, որ բոլոր կանայք իրենց մեջ պայքարում են այն մտքի հետ, որ միգուցե այնքան էլ լավ մայր չեն:
Այնուամենայնիվ, երբ նրանք չափազանց շատ ժամանակ են անցկացնում երեխաների հետ, կտրվում եմ իրենց աշխատանքից: Այսպիսով, սա շարունակական պայքար է, եւ ընդհանուր առմամբ կանայք միշտ իրենց հոգու խորքում ունեն մեղքի այս զգացումը: Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է կիսվենք մեր պատմություններով եւ հասկանանք, որ միայնակ չենք:
Վերա Կոբալիան՝ դստեր հետ Վերա Կոբալիան՝ դստեր հետ
- Ձեր տատիկը հայ է: Ի՞նչ է նշանակում կիսով չափ հայ զգալ:
- Իմ տատիկներից մեկը, ով կյանքից հեռացավ, սլավոնական ծագում ուներ: Մյուս տատիկս՝ Անժելա Մաթեւոսյանը, ով դպրոցի ուսուցչուհի է եղել, իմ ոգեշնչման աղբյուրն է: Ես միշտ զգում եմ այն ժառանգությունը, որ խոսում է իմ մեջ եւ արդեն իսկ դարձել է բնավորությանս մի մասնիկը: Ես շատ հպարտ եմ Հայաստանի պատմությամբ ու մշակույթով, եւ այդ խառնուրդն ինձ ավելի լավ մարդ է դարձնում:
Հայ տատիկիս կյանքի պատմությունը շատ հետաքրքիր է: Նա եւ իր ծնողները մեկնել են Թուրքիայից Ցեղասպանության պատճառով եւ հաստատվել Աբխազիայում:
- Ի՞նչն է Ձեզ ամենաշատը դուր գալիս Հայաստանի եւ հայերի մեջ:
- Ես մեծացել եմ Կանադայում եւ միշտ հիացել եմ հայ համայնքի միասնականությամբ: Շատ մարդիկ, տեղափոխվելով օտար երկրներ, միմյանց հետ մրցակցության մեջ են մտնում: Հայերի մեծ մասը, ում հանդիպել եմ Կանադայում եւ ԱՄՆ-ում, աջակցում են միմյանց: Սա շատ հնարավորություններ է ընձեռում:
- Որտե՞ղ է Ձեր հայրենիքը:
- Իմ հայրենիքը Վրաստանն է, իմ երկրորդ տունը՝ Կանադան: Սրտով ես վրացի եմ:
- Ձեր ընտանիքը հեռացել է Աբխազիայից պատերազմի պատճառով: Ի՞նչ է Ձեզ համար խաղաղությունը:
- Խաղաղությունն այն է, երբ չես անհանգստանում երեխաների ապագայի եւ ապահովության համար: Հիմա, երբ ես դուստր ունեմ, ինձ համար անբացատրելի բացահայտում է, թե որքան պատկերավոր կարող է լինել երեխայի երեւակայությունը: Ես ցանկանում եմ, որ մարդիկ կարողանան պահպանել իրենց մանկության երեւակայությունը ողջ կյանքի ընթացում, այդքան բաց ու դրական լինելը, որքան լինում են մանուկ հասակում:
Վերա Կոբալիան Վերա Կոբալիան
Կարծում եմ, որ ավելի շատ կանայք պետք է ներգրավված լինեն կառավարման եւ քաղաքական առաջնորդության մեջ: Կին առաջնորդները պակաս ագրեսիվ են, ավելի շատ հակված են «փափուկ ուժի» կիրառմանը:
- Կա՞ ինչ-որ բան, որ կցանկանայիք փոխել հայ-վրացական հարաբերություններում:
- Կցանկանայի, որ հայ եւ վրացի երիտասարդներն ավելի շատ այցելեին միմյանց երկրներ: Վրացի երիտասարդների 70 տոկոսը չեն եղել Հայաստանում, եւ միգուցե նույն իրավիճակը նաեւ Հայաստանում է: Ես չեմ խոսում միայն տուրիզմի մասին, քանի որ տուրիզմը ճանապարհորդելու միայն մի մասն է:
Գնալով այլ երկիր՝ սկսում ես հասկանալ նրանց մշակույթը, նրանց պատմություններն ու ծագումը: Սկսում ես ավելի սերտ կապ զգալ այդ ամենի հետ: Մեր երկրների համար իրապես շատ կարեւոր է ավելի սերտ հարաբերություններ կառուցելն ու միմյանց հետ ավելի ամուր բիզնես-կապեր հաստատելը: Այս ամենի սկիզբը պետք է լինի երկու երկրների միջեւ ավելի ակտիվ ճանապարհորդելը:
Վրացիները հակված են արձակուրդին ավելի շատ մեկնել արեւոտ ծովափեր, մինչդեռ կանադացիների մեծ մասը նախընտրում է վերցնել ուսապարկն ու մեկնել նոր բացահայտումների վայր: Սա հենց այն է, ինչը կցանկանայի տեսնել հայ եւ վրացի երիտասարդների մոտ՝ պարզապես վերցնել ուսապարկն ու սկսել բացահայտել միմյանց երկրները:
- Երբեւէ այդպես վարվե՞լ եք, եւ եթե այո, ո՞րն է Ձեր մեծագույն բացահայտումը:
- Ճանապարհորդելով՝ ես հասկացա, որ բոլորս նման ենք: Հասկացա, որ անկախ դիրքից՝ բոլորի համար օրվա վերջում առաջնայինն ընտանիքն է: Նրանք գնում են տուն ու հոգ տանում իրենց երեխաների, կանանց ու ամուսինների մասին: Մենք պետք է հասկանանք, որ Օբաման, Մերկելը կամ Սի Ցզինպինը սովորական մարդիկ են: Եթե սկսենք մարդկանց վերաբերվել որպես անհատների, միգուցե ավելի հեշտ կարողանանք լուծել որոշ խնդիրներ, որ կան մեր մեջ:
- Կցանկանայի՞ք, որ Ձեր դուստրը գնար  Ձեր հետքերով:
- Ես ցանկանում եմ, որ նա ընտրի այն, ինչ ցանկանում է անել: Այսօր աշխարհում այնքան շատ մասնագիտություններ ու հնարավորություններ կան: Զվարճալի է, բայց նա ինձ ասում է, որ ցանկանում է դառնալ անասնաբույժ: Ես կարծում եմ, որ դա լավագույն ընտրությունը չէ, բայց եթե ցանկանում է, ես կհամաձայնեմ նրա ընտրության հետ:
Ասում են, որ պետք է X ժամեր աշխատես՝ պրոֆեսիոնալ ջութակահար կամ ֆուտբոլիստ դառնալու համար: Սակայն այս ամենը ոչինչ է, եւ դու չես հաջողի, եթե իսկապես չսիրես այն, ինչ անում ես: Այդ իսկ պատճառով ցանկանում եմ, որ նա զբաղվի այն աշխատանքով, ինչն իրոք սիրում է:
- Դուք գնացե՞լ եք զոհաբերությունների՝ հանուն սիրած աշխատանքի:
- Դժվար հարց է, որովհետեւ չեմ կարող ասել, որ կորցրել եմ ինչ-որ բան: Ես փորձում եմ այս հարցի մասին չմտածել: Օրինակ, երբ հասկանում եմ, որ նախկինում աշխատանքիս պատճառով բավարար ժամանակ չեմ ունեցել անձնական կյանքի համար, ցանկանում եմ համոզվել, որ ապագայում կունենամ այդ ժամանակը ընտանիքիս համար: Ընդհանուր առմամբ, ես մարդ եմ, ով չի անհանգստանում անցյալի համար եւ նայում է դեպի ապագան:
- Ի՞նչ է Ձեզ համար լինել թոռնուհի, դուստր եւ հաջողակ կին առաջնորդ:
- Ես այնքան հպարտ եմ այդ ամենն ունենալով եւ այնքան հպարտ եմ այն կանանցով, ովքեր շրջապատում են ինձ: Ես Ձեզ պատմեցի տատիկիս մասին, ով այնքան էլ հեշտ կյանք չի ունեցել: Նա ուսուցչուհի է եղել, իսկ ինչպես գիտենք, խորհրդային ժամանակաշրջանում ուսուցչուհի լինելը նշանակում էր երկար ժամերի աշխատանք ցածր աշխատավարձով: Այնուամենայնիվ, նա սիրում էր իր աշխատանքը:
Կանադա տեղափոխվելուց հետո բազմաթիվ ձեռագիր նամակներ եմ գրել տատիկիս: Նա դրանք ինձ միշտ հետ է ուղարկում՝ ուղղումներով: Նա ուսուցչուհի է իր ողջ էությամբ ու չի կարող այդպես չանել (ծիծաղում է - Մեդիամաքս):
Բոլոր դժվարություններով հանդերձ դա իր կյանքն էր, ու նա սիրել է այն: Ես հիանում եմ նրանով: Իմ մայրը տնային տնտեսուհի էր եւ շատ ժամանակ էր անցկացնում մեզ հետ: Երբ մենք տեղափոխվեցինք Կանադա, նա վերադարձավ համալսարան եւ արդեն ավելի մեծ տարիքում ստացավ երկրորդ կրթական աստիճանը համակարգչային գիտության ոլորտում: Հավանաբար քիչ մարդիկ կլինեն, որ 40 տարեկանում կգնան համալսարան՝ 18-19 տարեկան երիտասարդների հետ սովորելու: Այս քայլն ինձ համար շատ ոգեշնչող էր, ու ես համոզվեցի, որ տարիքը խնդիր չէ սովորելու համար:
Լինելով մայր՝ հույս ունեմ, որ կկարողանամ դստերս համար ապահովել համապատասխան միջավայր՝ ապագայում նրա՝ մեկ այլ անձի համար ոգեշնչման աղբյուր դառնալու համար:

Mediamax presents an exclusive interview with Vera Kobalia.
38-years-old Vera Kobalia is a Georgian politician, who served at the Cabinet of Georgia as the country’s Minister of Economy and Sustainable Development from July 2010 to October 2012. Currently she is AsiaGlobal Fellow at The University of Hong Kong.
In 2018 she became a member of the Global Future Council on Development Finance. In 2016 she started working as International Doing Business Advisor at Australia-Indonesia Partnership for Economic Governance (AIPEG).
Your daughter Anastasia is only 5 years old, and she was here all the time listening about being a leader. It seems that she misses you and doesn’t want to lose any opportunity to be closer to you. Is it easy to be a successful woman and a good mother?
She’s very funny, and she’s my best critic. She told me after my speech that it was very boring, and that I should avoid talking too long next time.
In fact, it’s not easy to be all together at the same time, and I think all women struggle with the idea that maybe they are not good mothers. However, when they spend too much time with children, they start thinking that maybe it's taking away from their work. Thus, it's a constant struggle, and generally women always have this guilt inside. That’s why we should share our stories and understand that we are not alone.
Vera Kobalia with her daughter Vera Kobalia with her daughter
Your grandmother is Armenian. How does it feel to be half Armenian?
One of my grandmothers, who has passed away, was of Slavic background. My second grandmother, Anzhela Matevosyan, my inspiration and former school teacher, is Armenian. I constantly feel the heritage that speaks inside me and becomes my character. In addition, I’m proud of Armenian culture and history. This combination makes me a better person.
My Armenian grandmother has a very interesting story. She and both of her parents left Turkey because of the genocide and ended up in Abkhazia.
What do you like more about Armenia and Armenians?
Growing up in Canada, I have always admired how strong the Armenian community is abroad. The fact that the Armenians always stay together is unique. Many people I know become I wouldn’t say jealous but rather competitors when they move abroad. Most of the Armenians that I have met in Canada and in U.S. are supportive of each other. So this is very empowering.
Where is your homeland?
My homeland is Georgia, and my adopted home is Canada. However, I am Georgian at heart.
Your family left Abkhazia because of war. What does peace mean to you?
Peace means that kids are not worried about the future and feel safe. Now that I have a daughter, I find unbelievable how colorful children’s imagination is. I wish people could keep that imagination throughout their lives, that openness and positivity.
Vera Kobalia Vera Kobalia
I believe that more women should be involved in management and political leadership, as in my view, women leaders generally tend to be less aggressive; they tend to lead more with soft power. I don’t want to say that in a negative sense though. I think building relationships versus starting worse is something that we should strive for in the future.
You talked about relationships. Is there anything you would like to change in Georgian-Armenian relations?
I would like to see more young people traveling between the countries. 70 percent of young people from Georgia have never been to Armenia, and I imagine the same situation probably prevails in Armenia. I think that you understand that I am not speaking only about tourism, as tourism is just one part of traveling.
When you go to another country, you start understanding their culture, their stories and backgrounds, and you start feeling a strong connection. It’s really important for our countries to get closer and build relationships and businesses together. It has to start with active traveling between the two countries.
Georgians tend to go to places like sunny beaches for a holiday, while most Canadians, for instance, prefer putting a backpack on their back and exploring somewhere. That’s what I would like to see in young people from Armenia and Georgia, just put on a backpack and start exploring each other’s countries.
Have you ever done so, and if yes, what was your biggest discovery?
While traveling I’ve realized that we’re all the same. I discovered that regardless of position all people prioritize their families at the end of the day. They go home and worry their children, their wives, husbands. You should realize that Angela Merkel, Obama, or Trump or Xi Jinping of China, are really just regular individuals. If we start treating people as individuals, the same as us, we will maybe figure out some of the problems that we have between each other.
Would you like your daughter to follow in your footsteps?
I want her to choose something that she wants to do. There are so many interesting professions and opportunities in the world. It’s funny but she’s telling me that she wants to be a veterinarian. I think that maybe that’s not the best choice, but if she wants to be a veterinarian I will agree with that, since you become successful only in the job you’re passionate about.
They say you need to work X amount of hours in order to be professional in violin, or football, or anything, while in reality, you won’t be able to succeed unless you love what you do. That’s why I want her to do what she truly loves.
Have you sacrificed a lot for the work you love?
This is a hard question, because I can’t say that I’ve lost this or that. I try not to think of it. For instance, every time I find that while working I didn’t have time for personal life, I always try to think that I have to make sure that I give more time to my family in the future. I am generally a person who doesn’t worry about the past and just looks into the future.
What does it mean to you to be a granddaughter, a daughter, a mother and a successful female leader?
I am so proud to have all that you have mentioned, and I am proud to have the women that surround me. I told you about my grandmother who didn’t have an easy life. She was a teacher and, as you know, being a teacher during the Soviet times meant long hours and low salaries, but still she loved her job.
Since I moved to Canada, I have written plenty of letters to her by hand. She always sends them back to me with corrections, because she was a teacher and she can’t avoid it. I just wait when she is going to put a mark like no, it’s bad, 4 (laughs-Mediamax).
But this was her life and she loved it; I admire it so much. My mother was a housewife, and she spent her a lot of time with us. When we moved to Canada, she went back to university and got a second degree already at an older age to later start working in computer science. And most people probably wouldn’t go back to university with people at the age of 18-19, while they were closer to 40. That was extremely inspirational for me and made me think that age doesn’t matter, there’s always time to learn something new.
Being a mother, I simply hope to provide the right environment for my daughter to become inspiration for someone else in the future.