Դավիթ Տոնոյան. Հաղթանակի կարեւորությունը պետք է արժեւորենք - Mediamax.am
- Պարոն նախարար, երբեմն թվում է, որ մեր հասարակությունը միշտ չի ռացիոնալ ընկալում «պատերազմ» եւ «խաղաղություն» եզրույթները:
- Ես այդպես չեմ կարծում: Միգուցե խաղաղության ընկալման խնդիրները պայմանավորված են այն անկայուն անվտանգային միջավայրով, որում մենք ապրում ենք:
Բայց պատերազմի ընկալումը շատ հստակ է, քանի որ Հայաստանում դժվար է գտնել ընտանիք, որն այս կամ այն կերպով փոխկապակցված չէ զինվորականների հետ: Պատերազմի ընկալումը, ընդհակառակը, շատ սուր է մեր մարդկանց մոտ, եւ նրանք վտանգները շատ ռացիոնալ են գնահատում:
- Վերջին ամիսներին, երբ միջնորդները խոսում են «ժողովուրդներին խաղաղության պատրաստելու» մասին, դա հաճախ բացասական արձագանքի է արժանանում մեր հասարակության մոտ: Ինչո՞ւ են մարդիկ անհանգստանում խաղաղությանը պատրաստվելու մտքից:
- Կարծում եմ՝ ձեւակերպման հեղինակները փոքր-ինչ այլ միտք են դնում այդ արտահայտության մեջ, իսկ Հայաստանում այն այլ կերպ է ընկալվում: Խաղաղությունը ընկալվում է որպես պարտություն: Դա նույն անկայուն անվտանգային միջավայրով ու նաեւ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության պահվածքով է պայմանավորված:
- Հենց դա նկատի ունեի նախորդ հարցում, երբ ասում էի, որ ընկալումը, երբեմն, ռացիոնալ չէ: Խաղաղություն ասելով՝ ինչո՞ւ ենք բացասական բան ընկալում:
- Թերեւս դա երկար տարիներ պաշտպանողական կեցվածք ունենալու, եղածով բավարարվելու մոտեցման հետեւանք է:
Խնդիր կա նաեւ այն առումով, որ մեր հասարակությունում ոմանք չեն գիտակցում, թե ինչ է կատարվել մինչեւ 1994 թվականը, երբ հաստատվեց զինադադարը: Մարդիկ հաճախ լավ չեն պատկերացնում, թե մենք որտեղ ենք գտնվում, ինչ խնդիր ենք լուծում, ինչ առաքելություն ունենք: Ինձ համար շատ վիրավորական է, երբ ծնողները, երբեմն, ասում են. «Ինչո՞ւ պետք է իմ որդին ծառայի Պաշտպանության բանակում» կամ ծառայությունն Արցախում ընկալում են որպես պատիժ կամ փորձանք:
Դավիթ Տոնոյանը Դավիթ Տոնոյանը
Մենք խնդիրներ ունենք հասարակությունում, որոնք պետք է լուծենք: Հաղթանակի կարեւորությունը պետք է գիտակցվի եւ գնահատվի:
Մարդիկ, երբեմն, հայտնվում են հարեւան երկրի վարած տեղեկատվական քաղաքականության ազդեցության տակ. Ադրբեջանը պնդում է, որ իրենք շատ ուժեղ են, հզոր են: Ադրբեջանին թվում է, որ մենաշնորհ ունեն խոսելու հաղթանակների կամ տարածքների մասին: Նման մենաշնորհ իրենք չունեն եւ չեն ունենալու:
- Բանակցային գործընթացի մասին որքանո՞վ եք տեղեկացված: Երբ ԱԳ նախարարը կամ վարչապետը հանդիպում են իրենց պաշտոնակիցներին, դուք տեղեկատվություն ստանո՞ւմ եք:
- Չգիտեմ, թե նախկինում պաշտպանության նախարարները ինչ ծավալով են տեղեկացված եղել բանակցային գործընթացի մասին, բայց ես ունեմ բավարար տեղեկություններ եւ գիտելիքներ, որոնք ինձ եւ Գլխավոր շտաբի պետին թույլ են տալիս ճիշտ կազմակերպել մեր աշխատանքը:
Ինչպես արդեն մի քանի անգամ ասել եմ, զինվորականների գլխավոր խնդիրն է նպաստավոր պայմաններ ապահովել երկրի քաղաքական ղեկավարության համար, որը բանակցություններ է վարում:
- 2018թ. հուլիսին Դուք ներկայացրեցիք Ձեր տեսլականը պաշտպանության համակարգի զարգացման վերաբերյալ, որը, կարծում եմ, շատ քիչ քննարկվեց փորձագիտական եւ քաղաքական շրջանակներում: Ձեր տեսլականի առանցքային կետերից մեկը սա էր. «Պետք է անցնենք իմացական վերափոխում՝ պարտականության զգացողությունը փոխարինելով առաքելության զգացողությամբ»: Ի՞նչ է պետք է անել, որ այս բառերը գործողություններ դառնան: Եվ արդյո՞ք այդ առաքելության զգացողությունը մինչ այդ չկար:
- Այդ շեշտադրումն անելիս ես խոսել եմ ոչ միայն Զինված ուժերի եւ պաշտպանական համակարգի, այլեւ մեր ամբողջ հանրության մասին:
Երբ հանրությունն ընկալում է Զինված ուժերին զուտ որպես պարտականություն կատարողի, դա նշանակում է, որ բանակը սահմանափակ թվով խնդիրներ ունի լուծելու: Հայ ժողովուրդը եւ մեր Զինված ուժերը պետք է իրենց առջեւ թռիչքային նպատակներ դնեն, եւ հիմքում պետք է առաքելությունը լինի: Չենք կարող սահմանափակել մեզ կանոնադրությամբ, ժամանակով կամ տարածությամբ: Երբ առաջնորդվում ենք առաքելությամբ, անում ենք առավել, քան մտածում ենք, առավել, քան պլանավորում ենք, առավել, քան կարող ենք:
- Նախորդ տարվա քաղաքական փոփոխություններից հետո իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեցին ինչպես Զինված ուժերը՝ «Մարտի 1-ի» գործով, այնպես էլ մարդիկ, որոնք դերակատարություն են ունեցել բանակի ստեղծման եւ կայացման գործում՝ Մանվել Գրիգորյանը, Յուրի Խաչատուրովը, Միքայել Հարությունյանը, Սեյրան Օհանյանը: Փոփոխություններ եղան Պաշտպանության բանակի ղեկավարությունում: Հաճախ կարելի է կարծիքներ լսել այն մասին, որ թիրախավորված պայքար է տարվում Զինված ուժերի դեմ:
- Նախ եւ առաջ, մենք պետք է սառնասրտորեն սպասենք դատական գործընթացների ավարտին: Իմ խորին համոզմամբ, 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի հետ կապը Զինված ուժերի նախաձեռնությամբ չի եղել: Զինված ուժերը իրականացրել են որոշակի գործառույթներ, եւ եթե ապացուցվի, որ եղել են ոչ իրավաչափ գործողություններ, պատասխանատուները պետք է պատժվեն:
Ինչ վերաբերում է բանակի դերակատարությանը երկրի կյանքում, ապա մենք վարչապետի հետ համակարծիք ենք, որ Զինված ուժերը այլեւս երբեք չպետք է որեւէ մասնակցություն ունենան քաղաքական, նախընտրական կամ հետընտրական գործընթացներում:
- Տեսլականում ասել եք, որ «կոռուպցիոն որեւէ դրսեւորում տեղ չպետք է ունենա բանակում»: Այսօր նման դրսեւորումներ կա՞ն:
- Ռիսկայնությունը շարունակում է բարձր մնալ, բայց ջանքեր են գործադրվում ռիսկերի նվազեցման համար: Զինված ուժերում կոռուպցիոն երեւույթները ոչ թե պատճառ են, այլ որոշակի խնդիրների հետեւանք: Դրանց թվում են ռեսուրսների ոչ բավարար լինելը, սոցիալական որոշ խնդիրներ լուծելու ցանկությունը, անկատար ինստիտուցիոնալ կարգավորումները, երկրի տնտեսական հնարավորություններին անհամապատասխան քանակով Զինված ուժերը:
- Ի՞նչն ենք համարում կոռուպցիոն դրսեւորում:
- Հիմնական խնդիրը կապված է գնումների հետ՝ փակ համակարգերում ռիսկայնությունը սովորաբար բարձր է լինում: Եվ պետք է շատ բաց խոսեմ նաեւ այն մասին, որ գնումներին վերաբերող օրենսդրությունը կոռուպցիոն դրսեւորումների համար մեծ հնարավորություններ է ստեղծում:
- Տեսլականում նշել էիք. «Թույլ չենք տալու, որ հակամարտության կարգավորման գործընթացում, ինչքան էլ այն երկարաձգվի, հակառակորդը մեզ հետ խոսի ուժի դիրքերից եւ հետամտի առավելապաշտական նպատակներ»: Իշխանության ընդդիմախոսներն ասում են, որ 2018թ. աշնանը Դուշանբեում Փաշինյանի եւ Ալիեւի ձեռք բերած պայմանավորվածությունը՝ լարվածության նվազեցման մասին, կաշկանդում է բանակին, երբ կարիք կա հակառակորդի հետ խոսել ուժի լեզվով:
- Մենք մեզ որեւէ ձեւով կաշկանդված չենք զգում: Միմյանց չթիրախավորելու պայմանավորվածությունը մինչ օրս հիմնականում պահպանվում է, սակայն եթե հակառակորդը որոշակի քայլեր ձեռնարկի, խստորեն կպատժվի:
- 2016 թվականի փետրվարին՝ Ապրիլյան պատերազմից մոտ 2 ամիս առաջ, երբ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալն էիք, ասել էիք, որ հայկական զինված ուժերը «ստատիկ պաշտպանությունից» կանցնեն «սանձահարման/զսպման համակարգին»: Ինչ-որ բան կանխազգո՞ւմ էիք:
- Ես դա կանխազգացում չէի անվանի: Պարզապես սառը հաշվարկ էր:
- Վերջերս Նյու Յորքում ասացիք, որ ավելացնելու եք գրոհային ստորաբաժանումների քանակը, որոնք կարող են մարտական գործողություններ վարել հակառակորդի տարածքում: Կարո՞ղ եք որոշակի մանրամասներ ներկայացնել այդ ստորաբաժանումների մասին:
- Դրանք հատուկ գործողություններ իրականացնող ստորաբաժանումներն են, որոնք անհրաժեշտության դեպքում մեզ հնարավորություն կտան գործողությունները տեղափոխել հակառակորդի տարածք: Սադրանքի դեպքում հակառակորդի հետ առերեսվելու ենք իր տարածքում:
- Այսպես կոչված «ասիմետրիկ պատասխա՞ն» ենք տալու:
- Սանձելու ենք հակառակորդին, որպեսզի հաջորդ անգամ նման քայլերի չդիմի: Խոսքը ոչ ստանդարտ քայլերի մասին է: Անհրաժեշտության դեպքում մեր գրոհային խմբերը կարող են քաոս ստեղծել հակառակորդի թիկունքում:
- Այսինքն, օրինակ, A կետում՝ հանդիպելով սադրանքի, մեր Զինված ուժերը կարո՞ղ են հարված հասցնել B կետում:
- Ոչ միայն B կետում: Նաեւ C, D, E կետերում:
- Ձեր՝ նախարար դառնալուց հետո սկսեցին քայլեր ձեռնարկվել Զինված ուժերը բազմաֆունկցիոնալ ռազմական ինքնաթիռներով համալրելու համար: Սա ե՞ւս պետք է դիտարկել ստատիկ պաշտպանությունից հրաժարվելու համատեքստում:
- Սա կարող եք համարել «ասիմետրիկ պատասխան»: Մենք հնարավորություն կունենանք մեծ հեռավորության վրա ներազդել հակառակորդի վրա:
- Շուտով կլրանա մեկ տարին, ինչ դուք աշխատում եք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Գո՞հ եք ձեր աշխատանքային հարաբերություններից:
- Այո՛, մենք ամենօրյա կապի մեջ ենք: Վարչապետը մեծ ուշադրություն է դարձնում Զինված ուժերին, ինչպես եւ միշտ արել են Հայաստանի ղեկավարները: Վարչապետը շատ լավ պատկերացնում է մեր առջեւ ծառացած խնդիրները եւ սրտացավ է դրանց լուծման հարցում:
- Դուք երկար տարիներ աշխատել եք Սերժ Սարգսյանի ենթակայության ներքո: Երբ համաձայնվեցիք նախարար դառնալ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունում, որոշ մարդիկ «դավաճանություն» անվանեցին դա: Ի՞նչ կասեք այդ մարդկանց:
- Եթե պաշտպանության նախարար դառնալը կարող է «դավաճանություն» գնահատվել, դա մտածելակերպի խնդիր է:
Ես համոզմունք ունեմ, որ Հայաստանում ցանկացած քաղաքական փոփոխության պարագայում պաշտպանական համակարգը պետք է պահպանի ամրությունն ու կայունությունը: Եվ այդ գիտակցումը եղել է բոլոր ղեկավարների մոտ՝ բոլոր ժամանակահատվածներում:
- Պարոն նախարար, Ձեր որդին ծառայում է Արցախում, իսկ Ձեր աշխատանքի մեծ մասը կապված է Արցախում նոր պատերազմի հավանականության հետ: Ի՞նչ զգացումներ եք ապրում:

Давид Тоноян: «При необходимости мы можем создать хаос в тылу противника» - Mediamax.am
- Господин министр, порой кажется, что наше общество не всегда рационально воспринимает понятия «война» и «мир».
- Я так не думаю. Возможно, проблемы с восприятием мира обусловлены той нестабильной средой безопасности, в которой мы живем.
Но восприятие войны очень конкретно, так как в Армении трудно найти семью, которая так или иначе не связана с военнослужащими. У наших людей, наоборот, очень острое восприятие войны, и они очень рационально оценивают угрозы.
- В последние месяцы, когда посредники говорят о необходимости «подготовки народов к миру», это часто вызывает негативную реакцию в нашем обществе. Почему людей беспокоит мысль о подготовке к миру?
- Думаю, авторы формулировки закладывают несколько иную мысль в это выражение, а в Армении она воспринимается по-другому. Мир воспринимается как поражение. Это обусловлено нестабильной обстановкой в сфере безопасности и поведением военно-политического руководства Азербайджана.
- Именно это я имел в виду, когда говорил, что восприятие иногда нерационально. Почему мы представляем нечто негативное, когда нам говорят о мире?
- Возможно, это следствие оборонительной политики долгих лет и стремления довольствоваться малым.
Проблема есть и в том смысле, что некоторые в нашем обществе не осознают, что происходило до 1994 года, когда было заключено перемирие. Часто люди плохо представляют, где мы находимся, какие задачи решаем, какая у нас миссия. Я считаю крайне оскорбительным, когда некоторые родители говорят: «Почему мой сын должен служить в Армии обороны?» или считают службу в Арцахе наказанием.
Давид Тоноян Давид Тоноян
В обществе есть проблемы, которые мы должны решить. Важность победы должна быть осознана и оценена должным образом.
Порой люди попадают под влияние информационной политики соседней страны. Азербайджан утверждает, что они «очень сильные, самые мощные». Азербайджану кажется, что он обладает монополией говорить о победах или территориях. Такой монополии у них нет и не будет.
- Насколько Вы информированы о переговорном процессе? Вы получаете информацию после встреч главы МИД или премьер-министра Армении с представителями азербайджанского руководства?
- Не знаю, в каком объеме министры обороны Армении были проинформированы о переговорном процессе в прошлом, но у меня есть достаточно информации и знаний, которые позволяют мне и начальнику Генштаба планировать нашу работу.
Как я уже не раз отмечал, главная задача военных – обеспечивать благоприятные условия для политического руководства страны, которое ведет переговоры.
- В июле 2018 года Вы представили свое Видение развития системы обороны, которая, на мой взгляд, мало обсуждалась в экспертных и политических кругах. Одним из ключевых пунктов Видения было следующее: «Мы должны пройти когнитивную трансформацию, заменив чувство долга чувством миссии». Что нужно сделать, чтобы эти слова перешли в действия? И разве раньше этого чувства миссии не было?
- Делая этот акцент, я имел в виду не только Вооруженные силы и систему обороны, но и все наше общество.
Когда общество воспринимает Вооруженные силы лишь как исполнителя обязанностей, это означает, что армия решает ограниченное число задач. Армянский народ и наши Вооруженные силы должны ставить перед собой амбициозные цели, в основе которых должна быть миссия. Мы не можем ограничивать себя уставом, временем или территорией. Когда мы руководствуемся миссией, то делаем больше, чем думаем, больше, чем планируем, больше, чем можем.
- В Видении Вы отмечали: «Мы не позволим, чтобы противник говорил с нами с позиций силы и преследовал максималистские цели в процессе урегулирования конфликта». Критики властей говорят, что договоренность Пашиняна и Алиева о снижении напряжения, достигнутая осенью 2018 года в Душанбе, «стесняет» армию, когда следует говорить с противником на языке силы.
- Мы никак не чувствуем себя стесненными. Договоренность о том, чтобы не делать военнослужащих мишенями до сих пор в основном соблюдается, но если противник предпримет определенные шаги, он будет строго наказан.
- В феврале 2016 года, примерно за два месяца до Апрельской войны, когда Вы были первым заместителем министра обороны, Вы заявили, что армянские вооруженные силы перейдут от «статичной обороны» к «системе сдерживания». Вы что-то предчувствовали?
- Я бы не назвал это предчувствием. Это был просто холодный расчет.
- Недавно Вы заявили в Нью-Йорке, что увеличите число штурмовых подразделений, которые могут вести боевые действия на территории противника. Можете рассказать некоторые подробности об этих подразделениях?
- Это подразделения, выполняющие специальные операции, которые в случае необходимости дадут нам возможность перенести операции на территорию противника. В случае провокаций будем встречаться с противником на его территории.
- Дадим так называемый «асимметричный ответ»?
- Мы обуздаем противника, чтобы он в следующий раз не прибегал к подобным шагам. Речь идет о нестандартных шагах. При необходимости наши штурмовые и диверсионно-разведовательные группы могут создать хаос в тылу противника.
- То есть, столкнувшись с провокацией в точке А, наши вооруженные силы могут нанести удар в точке В?
- Не только в точке B, но и в точках C, D, E.
- После Вашего назначения на пост министра стали предприниматься шаги для оснащения Вооруженных сил многофункциональными боевыми самолетами. Это тоже следует рассматривать в контексте отказа от статичной обороны?
- Можете считать это «ассиметричным ответом». У нас будет возможность воздействовать на противника на большом расстоянии.
- Скоро исполнится год как Вы работаете с премьер-министром Николом Пашиняном. Вы довольны вашими рабочими отношениями?
- Да, мы постоянно на связи. Премьер-министр уделяет большое внимание Вооруженным силам, как это всегда делали руководители Армении. Премьер-министр очень хорошо представляет наши проблемы и полоно решимости добиваться их решения.
- Вы долгие годы работали под руководством Сержа Саргсяна. Когда Вы согласились стать министром в правительстве Никола Пашиняна, некоторые назвали это «предательством». Что Вы скажете этим людям?
- Если готовность служить министром обороны может расцениваться как «предательство», это проблема менталитета.
Я убежден, что при любых политических изменениях в Армении, система обороны должна сохранять прочность и стабильность. И это осознание было у всех руководителей, во все времена.