Յոհաննես Հաան. ԵՄ-ն հպարտ է լինել Հայաստանի կարեւոր գործընկերը
Մեդիամաքսի բացառիկ հարցազրույցը Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հաանի հետ։
- Դուք այցելելու եք Հայաստան հունվարի 29-ին եւ հանդիպումներ եք ունենալու նախագահ Արմեն Սարգսյանի եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Ի՞նչ առաջնային հարցեր եք քննարկելու այցի ընթացքում։
- Շատ ուրախ եմ հանդիպել վարչապետ Փաշինյանին եւ նախագահ Սարգսյանին՝ դեկտեմբերին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններից հետո։ Նոր կառավարությունը ուժեղ մանդատ է ստացել բարեփոխումների իր հանձնառությունն իրագործելու համար։ Ակնկալում եմ, որ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում նոր եւ հավակնոտ գլուխ կբացվի։
Այս համատեքստում ծրագրում եմ քննարկել կառավարության առաջնահերթությունների եւ բարեփոխումների օրակարգը։ Նոր կառավարությունից ակնկալիքները բարձր են, եւ հիմա ժամանակն է դրանք իրագործելու համար։ ԵՄ-ն սատարում է Հայաստանի կառավարության հավակնոտ բարեփոխումներին եւ հպարտ է լինել Հայաստանի կարեւոր գործընկերն այդ գործընթացում՝ Հայաստանի քաղաքացիների կյանքում իրական փոփոխություններ ապահովելու համար։
ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը առանցքային գործիք է՝ աջակցելու վստահելի եւ հավակնոտ բարեփոխումներին եւ երկրի արդիականացմանը։ ԵՄ-Հայաստան Համագործակցության Առաջնահերթությունների հետ միասին, այն ամուր իրավական շրջանակ է ստեղծում, որը մեզ թույլ կտա բարձրացնել մեր աջակցության չափը՝ հինվելով կոնկրետ բարեփոխումների առաջարկությունների վրա այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են արդարադատությունը եւ կրթությունը, ինչպես նաեւ տնտեսական եւ տարածաշրջանային զարգացումը։
Ես նաեւ գնահատում եմ Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը Արեւելյան Գործընկերության մեջ, որն այս տարի նշում է իր ստեղծման 10-ամյակը։
-Ինչպե՞ս եք գնահատում ԵՄ-Հայաստան ներկա համագործակցությունը եւ բանակցությունները։
-ԵՄ-ն Հայաստանի առանցքային գործընկերն է, որն աջակցում է երկրի բարեփոխումներին, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը եւ փոխշահավետ համագործակցությանը։ Այս համատեքստում մենք էապես ավելացնում ենք աջակցությունը երկրին (որը նախորդ տարվա տարեկան €30 միլիոնից հասել է €46 միլիոնի) եւ կառավարության հետ միասին աշխատում ենք հետագա աջակցության ոլորտները նախանշելու համար։
Դեկտեմբերին մենք կառավարության հետ ստորագրել ենք € 23 միլիոն արժողությամբ փաթեթ, որն ուղղվելու է կրթությանը եւ նորարարությանը, ներառյալ՝ ԵՄ-ն նորարարության համար Թումո կենտրոնի ծրագրերը (€ 12.5 միլիոն) եւ Տավուշի մարզում ուսուցիչների վերապատրաստումը։ Սա արվում է ի հավելում կրթության ոլորտում մեր գործող համաձայնագրի՝ ընդհանուր € 15 միլիոն արժողությամբ։
2018թ. սեպտեմբերին մեկնարկած արդարադատության ոլորտի քաղաքականությանը վերաբերող երկխոսության հիման վրա՝ մենք պատրաստ ենք աջակցել այդ ոլորտի համապարփակ բարեփոխումներին, որտեղ վարչապետ Փաշինյանի առաջնորդությունը ողջունելի կլինի։
Կարեւոր է, որ մենք միասին աշխատենք՝ արդեն իսկ ամուր եւ լավ համագործակցությունը ավելի ամրացնելու եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին նոր խթան հաղորդելու համար: Կարեւոր է նաեւ, որ մեր համագործակցությունը եւ դրանց արդյունքները լավ հաղորդվեն Հայաստանի քաղաքացիներին։
-Ոմանք ասում են, որ Արեւելյան Գործընկերության երկրները մի շարք դժվարությունների են հանդիպում իրենց եվրոպական ընտրության համար։ Այս համատեքստում, ինչպես կարող է ԵՄ-ն աջակցել այդ երկրներին՝ շարունակել իրականացնել ԱլԳ նախաձեռնությունները։
-Նախ, թույլ տվեք ընդգծել, որ Արեւելյան Գործընկերությունը հիմնված է ընդհանուր արժեքների, փոխադարձ շահերի եւ պարտավորությունների հիման վրա:
Այս ռազմավարական գործընկերությունը հասունացել եւ զարգացել է տարիների ընթացքում։ Մենք ունենք նոր քաղաքական եւ տնտեսական երկկողմ համաձայնագրեր, որոնք հանդիսանում են մեր հարաբերությունների եւ համագործակցության անկյունաքարերը։
Օրինակ, ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը խորացնում է մեր համագործակցությունը։ Այն ապացուցում է, որ ԵՄ-ի հետ սերտ հարաբերություններ ունենալը հակադրության մեջ չի մտնում Հայաստանի՝ Եվրասիական Տնտեսական միության անդամ լինելու հետ։ Աա նաեւ վկայում է այն մասին, որ Եվրոպական հարեւանության քաղաքականությունը տարբերակված մոտեցում է ցուցաբերում։

Йоханнес Хан: ЕС горд быть важным партнером Армении - Mediamax.am
Эксклюзивное интервью Медиамакс с еврокомиссаром по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнесом Ханом
- 29 января Вы приедете в Армению и встретитесь с президентом Арменом Саргсяном и премьер-министром Николом Пашиняном. Какие вопросы будут приоритетными на этих встречах?
- Буду очень рад встретиться с премьер-министром Пашиняном и президентом Саргсяном после декабрьских парламентских выборов. Новое правительство получило мощный мандат для реализации своих обязательств по проведению реформ. Ожидаю, что в отношениях Армения-ЕС откроется новая и амбициозная глава.
В этом контексте планирую обсудить повестку приоритетов и реформ правительства. Ожидания от нового правительства высоки, и пришло время для их реализации. ЕС содействует амбициозным реформам правительства Армении и гордится тем, что является важным партнером Армении в этом процессе, который поможет обеспечить реальные изменения в жизни граждан страны.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС является ключевым инструментом для поддержки заслуживающих доверия и амбициозных реформ и модернизации страны. Наряду с Приоритетами Сотрудничества Армения-ЕС оно создает крепкую правовую базу, позволяющую повысить объем нашей поддержки, опираясь на на конкретные предложения о реформах в таких сферах, как юстиция и образование, а также экономическое и региональное развитие.
Я также ценю активную вовлеченность Армении в Восточное Партнерство, которое в этом году отмечает свое 10-летие.
- Как Вы оцениваете нынешний уровень сотрудничества Армения-ЕС?
- ЕС – ключевой партнер Армении, который содействует реформам и укреплению демократических ценностей в стране, а также взаимовыгодному сотрудничеству.
В этом контексте мы существенно увеличиваем нашу поддержку (которая по сравнению с прошлогодними €30 млн достигла €46 млн) и вместе с правительством работаем над тем, чтобы определить сферы для последующего содействия.
В декабре мы подписали с правительством пакет стоимостью в € 23 млн в сферах образования и инноваций, включая программу центра Тумо «ЕС для инноваций» (€ 12.5 млн) и переподготовку учителей в Тавушской области. Эта инициатива осуществляется в дополнение к нашему соглашению в образовательной сфере общей стоимостью в € 15 млн.
На основе стартовавшего в сентябре 2018 г. диалога о политике в сфере юстиции, мы готовы содействовать всеобъемлющим реформам в этой сфере, и будем приветствовать лидерство премьер-министра Пашиняна.
Важно, чтобы мы вместе работали над тем, чтобы еще более укрепить наше уже крепкое и хорошее сотрудничество и придать новый импульс отношениям Армения-ЕС. Важно также, чтобы о нашем сотрудничестве и его результатах были хорошо осведомлены граждане Армении.
- Есть мнение, что страны Восточного Партнерства встречаются с рядом препятствий из-за  своего европейского выбора. Как Евросоюз может помочь этим странам  продолжить реализацию инициатив в рамках Восточного Партнерства?
- Прежде всего, позвольте подчеркнуть, что Восточное Партнерство основано на общих ценностях, взаимных интересах и обязательствах.
Это стратегическое партнерство созревало и развивалось в течение многих лет. У нас есть новые политические и экономические двусторонние соглашения, которые являются краеугольными камнями наших отношений и сотрудничества.
Например, Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС углубляет наше сотрудничество. Оно доказывает, что тесные отношения с ЕС не входят в противоречие с членством Армении в Евразийском Экономическом союзе. Это также свидетельствует о том, что политика Европейского соседства демонстрирует дифференцированный подход.