Հայկ Թութունջյան. «Տաթեւում շատ ծրագրեր կան»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանի հետ
Հունիսի 5-ից 10-ը ՏաԹեւեր ճոպանուղում կայանալու է բեյսջամփինգի միջազգային փառատոն: Սա առիթ հանդիսացավ, որպեսզի զրուցենք «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանի հետ:
- Ինչպե՞ս առաջացավ Տաթեւում բեյսջամփինգի փառատոն կազմակերպելու գաղափարը:
- Ամիսներ առաջ ինձ հետ կապ հաստատեց Ռուսաստանի բեյսջամփերների ոչ ֆորմալ ընկերակցության առաջնորդը եւ առաջարկեց փորձնական թռիչքներ իրականացնել Տաթեւի ճոպանուղուց: Միջոցառման հետ կապված բոլոր ռիսկերը վերլուծելուց եւ լուծումներ գտնելուց հետո մարզիկներին հրավիրեցինք Տաթեւ՝ փորձնական թռիչքների:
Նրանց շատ էր տպավորել Տաթեւը. վանքը՝ որպես եզակի հուշարձան, տարածաշրջանը՝ իր բնությամբ, Որոտանի կիրճը՝ իր ողջ հմայքով: Մասնագիտական տեսանկյունից նույնպես նշում էին, որ թռիչքների իրականացման համար շատ հարմար վայր է:
Բեյսջամփերները Տաթեւում՝ փորձնական թռիչքներից առաջ Բեյսջամփերները Տաթեւում՝ փորձնական թռիչքներից առաջ
Լուսանկարը` Հայկ Մելքոնյան
Այդպիսով, փորձնական թռիչքները ցույց տվեցին, որ Տաթեւում կարելի է բեյսջամփինգի փառատոն անցկացնել, որի կազմակերպիչ է հանդես գալիս Go2Armenia տուրիստական ընկերությունը՝ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի աջակցությամբ:
Նշեմ նաեւ, որ թռիչքների իրականացման հետ կապված բոլոր ռիսկերը մարզիկները վերցրել են իրենց վրա, ունեն ապահովագրական պայմանագրեր, իսկ «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին հանդես է գալիս որպես միջոցառման հարթակ։
Շուրջ 60 մարզիկներ են հաստատել իրենց մասնակցությունը փառատոնին։ Մասնակիցները հիմնականում Ռուսաստանից են, կան նաեւ եվրոպական երկրների ներկայացուցիչներ։
- Իսկ Հայաստանից մարզիկներ կլինե՞ն:
- Հայաստանում բեյսջամփինգով զբաղվողներ դեռեւս չկան, բայց ռուսաստանցի բեյսջամփերներին թվում կան հայազգի ներկայացուցիչներ:
- Վերջին երկու տարիներին «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը աջակցում էր տարածաշրջանում «Ոչխարների խուզման» փառատոնին:
- Միջոցառումների եւ փառատոնների կազմակերպման նպատակներից մեկը մեր ծրագրերում տեղական համայնքների ակտիվ ներգրավումն է, ինչը մեր գործունեության առանցքային սկզբունքներից է։ Տեղի բնակչությունը պետք է ընկալի մեր ծրագրերը որպես հնարավորություն՝ սեփական կյանքը բարելավելու համար: «Ոչխարների խուզում» փառատոնը նախորդ տարի բավականին հաջող անցավ, համայնքներն ակտիվ մասնակցություն ունեցան, հնարավորություն ստացան ներկայացնել իրենց մշակույթը, արտադրանքը եւ ավանդույթները: Հաշվի առնելով նախորդ տարիների հաջող փորձը՝ համայնքների եւ գործընկեր կազմակերպությունների հետ քննարկում ենք փառատոնը նրանց «փոխանցելու» եղանակները: «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը կշարունակի իր աջակցությունը փառատոնին, սակայն հանդես չի գա որպես հիմնական կազմակերպիչ։
Տաթեւի վանական համալիրի մանկական երգչախումբը Տաթեւի վանական համալիրի մանկական երգչախումբը
Ավելացնեմ, որ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվում են նաեւ այլ մշակութային միջոցառումներ՝ համայնքներում մշակութային կյանքը ակտիվացնելու եւ զբոսաշրջային հոսքերը ավելացնելու համար։ Տաթեւի վանական համալիրում գործում է մանկական երգչախումբ, որն արդեն դարձել է Տաթեւի խորհրդանիշներից մեկը։ Երգչախումբը հանդես է գալիս Տաթեւի վանքում եւ Հայաստանի այլ եկեղեցիներում եւ մշակութային օջախներում։
- Դուք խոսեցիք տեղի բնակիչների մասնակցության մասին: Բայց համայնքների ղեկավարների, բնակիչների շրջանում կա՞ այն ընկալումը, որ եթե իրենք քայլեր չնախաձեռնեն, ապա «Տաթեւի վերածնունդ»-ը ինչ էլ չանի, իրենց կյանքում շատ բան չի փոխվի:
- Բնական է, որ մտածողության փոփոխությունն ամենաբարդն է, սակայն փոփոխությունների ընկալումն ավելի դյուրին է դառնում, երբ կան տեսանելի արդյունքներ: Ակնհայտ է, որ մինչեւ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի մեկնարկն ու ճոպանուղու կառուցումը տարածաշրջանում լիովին այլ պատկեր էր՝ աշխատատեղերի քանակի, սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի եւ արտագաղթի ցուցանիշների առումով:
Մինչեւ ճոպանուղու գործարկումը Տաթեւի տարածաշրջան էր այցելում տարեկան ընդամենը 7-8 հազար մարդ։ Վերջին տարիներին Տաթեւեր ճոպանուղին տեղափոխում է տարեկան շուրջ 100 հազար այցելու, իսկ Տաթեւ այցելողների ընդհանուր թիվը հասնում է 130 հազարի։ Այս ամենը, իհարկե, չի կարող իր դրական ազդեցությունը չունենալ տարածաշրջանի զարգացման վրա:
Մենք աջակցել ենք Հալիձորի դպրոցի վերանորոգմանը, 2015թ. սեպտեմբերից Գորիսի, Տաթեւի, Հալիձորի եւ Շինուհայրի դպրոցներում գործում են ինժեներական լաբորատորիաներ, որոնք հիմնադրվել են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) եւ IDeA հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Այդ լաբորատորիաներում երեխաները ծրագրավորում են սովորում, խաղեր եւ բջջային հավելվածներ մշակում:
Ինժեներական լաբորատորիաների բացումը Ինժեներական լաբորատորիաների բացումը
Կարծում եմ, տեղի բնակչությունը տեսնում է ծրագրի արդյունքները: Միգուցե, կան մարդիկ, որոնք իրենց մաշկի վրա փոփոխությունները դեռ չեն զգացել, սակայն դա ժամանակի եւ ընկալման հարց է: Ծրագրի դեռ շատ բաղադրիչների մասով աշխատանք կա անելու, որից հետո արդյունքներն ավելի շոշափելի կլինեն: Միեւնույն ժամանակ, պետք է հասկանալ, որ մեր ծրագրերը երբեք չեն հավակնել «կախարդական փայտիկի» դերակատարություն ունենալ: Մարդկանց կյանքի բարելավման համար պետք է ջանքեր գործադրեն բոլորը՝ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը՝ իր գործընկերների հետ, մարզային եւ համայնքային իշխանությունները եւ, իհարկե, իրենք՝ բնակիչները:
- Կարո՞ղ ենք ասել, որ ճոպանուղին այսօր ինքնաբավ է եւ այլեւս չի պահանջում ներդրումներ ծրագրի նվիրատուներից:
- Այո, ուրախությամբ կարող ենք նշել, որ Տաթեւեր ճոպանուղին այսօր ինքնաբավ կառույց է: 2014 թվականին մեր եկամուտներն ու օպերացիոն ծախսերը հավասարվեցին, իսկ հետագայում սկսեցինք որոշակի շահույթ ստանալ։ Ստացված ամբողջ շահույթը ուղղվում է Տաթեւի վանական համալիրի վերականգնողական աշխատանքներին։
- Ի՞նչ փուլում է գտնվում վանական համալիրի ռեստավրացիան:
- Ավարտին է մոտենում ճարտարապետական նախագծային աշխատանքների փուլը: Շուտով պատրաստ կլինեն վանական համալիրի եկեղեցական կառույցների ճարտարապետական-վերականգնողական նախագծերը, որոնք կներկայացվեն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին եւ ՀՀ Մշակույթի նախարարություն՝ հաստատման:
Ներկայում ընթանում են Տաթեւի վանական համալիրի պատմական հյուսիսային մուտքի վերաբացման աշխատանքները: Շինարարական փուլը սկսեցինք հյուսիսային մուտքից, որպեսզի չխաթարենք վանքի բնականոն գործունեությունը: Երբ պատմական մուտքը բացվի, այցելուները կօգտվեն դրանից. ներկայիս գործող մուտքը կփակվի եւ այնտեղ եւս աշխատանքներ կմեկնարկեն:
Ռեստավրացիայի ընթացքում նաեւ ծավալուն գիտահետազոտական աշխատանք է տարվում: Մենք ակտիվ համագործակցում ենք Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի հետ, քանի որ աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվում են մշակութային շերտեր, որոնք պետք է ուսումնասիրվեն հնագետների կողմից, տրվեն համապատասխան խորհուրդներ՝ հետագա պահպանման վերաբերյալ: Ներգրավել ենք նաեւ նյութաբանության մասնագետների, որոնք քարերի եւ շաղախների հետ առանձնահատուկ աշխատանք են տանում: Քանի որ վանքի վերականգնումը պահանջում է չափազանց մանրակրկիտ եւ զգուշավոր մոտեցում, երբեմն վերականգնողական աշխատանքների ժամկետները փոփոխվում են։
Ակնկալում ենք մինչեւ հունիսի վերջ ավարտել հյուսիսային մուտքի, աղբյուրի ու շրջակա տարածքի բարեկարգման աշխատանքները: Հուլիսին նախատեսում ենք սկսել վանական համալիրի Սբ. Աստվածածին եկեղեցու վերականգնումը, որը, ըստ նախնական հաշվարկի, կտեւի մոտ վեց ամիս: Վերականգնողական աշխատանքների համար կան սահմանված ժամկետներ, սակայն մեզ համար առաջնայինը աշխատանքների բարձր որակն է եւ ռեստավրացիոն բոլոր կանոնների պահպանումը։ Վերականգնողական աշխատանքների ընթացքում կօգտվենք նաեւ միջազգային լավագույն փորձից՝ ներգրավելով ոլորտի առաջատար մասնագետներին։
- Տաթեւի վանքը մի քանի անգամ տուժել է երկրաշարժերից: Կատարվող աշխատանքները սեյսմակայունության ավելացման տարրեր պարունակո՞ւմ են:
- Բնականաբար, ինժեներական հետազոտությունների ընթացքում ուսումնասիրվում են վանական համալիրի շինությունների հիմքերը: Եթե կա դրանք ամրակայելու կարիք, համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվում։ Հարկ է նշել, որ 2015 թվականին հիմքերի հետ կապված մի կարեւոր խնդիր լուծվեց՝ կառուցվեց համալիրի դրենաժային համակարգը: Նախկինում խորքային ջրերը ներթափանցում էին համալիրի տարածք եւ խարխլում էին նրա հիմքերը: Այժմ այս խնդիրը լուծված է։
- Ի՞նչ փուլում է Վայրի բնության հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվող՝ Տաթեւի Ազգային պարկի հիմնման ծրագիրը:
- Նախորդ տարի ծրագրի մեկնարկից հետո կատարվել են տարածաշրջանի կենսաբազմազանության լայնածավալ ուսումնասիրություններ։ Ազգային պարկը արդեն գոտիավորվել է եւ հստակեցվել են սահմանները։ Նախատեսում ենք հունիսի վերջին պատրաստ ունենալ փաստաթղթային հիմնական փաթեթը, որը բավարար կլինի՝ կառավարությանը դիմելու եւ այդ տարածքը որպես Ազգային պարկ ճանաչելու համար: Այնուհետեւ նախատեսում ենք մշակել Տաթեւ Ազգային պարկի կառավարման պլանը:
Այս ծրագիրը Տաթեւի տարածաշրջանի համար ունի ռազմավարական նշանակություն։ Ազգային պարկի կարգավիճակը հնարավորություն կտա ներգրավել նոր ներդրումներ, զարգացնել էկոտուրիզմը, կառավարելի դարձնել բնական ռեսուրսների օգտագործումը եւ կանխել ապօրինի շինարարությունը։
- Դուք խոսեցիք զբոսաշրջիկների թվի ավելացման մասին: Արդյո՞ք ճոպանուղու եւ այլ ենթակառույցների հնարավորությունները բավարար են ավելի մեծ հոսքեր սպասարկելու համար:
- Ճոպանուղին դեռեւս իր լիակատար հզորությամբ չի աշխատում, սակայն մենք ձգտում ենք ավելացնել զբոսաշրջային հոսքերը, եւ այդ նպատակին հասնելու համար տարբեր ծրագրեր ունենք՝ ճոպանուղու շրջակա տարածքներում տուրիստական ենթակառուցվածքները զարգացնելու համար: Ճոպանուղու Հալիձոր կայանի շրջակա տարածքի համար մշակել ենք զարգացման հայեցակարգ եւ գլխավոր հատակագիծ, որն արդեն անցել է մեր կազմակերպության ներքին հաստատման փուլերը։ Մոտ ապագայում հայեցակարգը եւ գլխավոր հատակագիծը կքննարկենք համայնքների հետ։ Ըստ գլխավոր հատակագծի, Հալիձոր կայանի շրջակա տարածքում պետք է ստեղծվեն մի շարք նոր տուրիստական ծառայություններ եւ ենթակառուցվածքներ՝ ավելացնելով զբոսաշրջային հոսքերը եւ զբոսաշրջիկի այցելության միջին տեւողությունը։
Ծրագրով նախատեսվում է իրականացնել ներդրումներ, սակայն առանց պետական աջակցության դրանց մասին հնարավոր չէ խոսել, քանի որ առկա են ենթակառուցվածքային խնդիրներ, որոնք հնարավոր է լուծել միայն պետություն-մասնավոր համագործակցության մոդելով: Դրա կիրառման դեպքում հնարավոր կլինի ներգրավել ներդրումներ՝ ստեղծելով նոր ծառայություններ եւ աշխատատեղեր։ Պետք է նշեմ, որ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը պետություն-մասնավոր համագործակցության հաջողված օրինակ է։ Հուսով եմ, որ այդ համագործակցությունը շարունակական կլինի եւ կնպաստի է տարածքային զարգացմանը, համայնքների սոցիալ-տնտեսական աճին եւ պատմամշակութային արժեքների պահպանմանը։

Айк Тутунджян: «У нас много проектов в Татеве»
Интервью Медиамакс с руководителем проекта «Возрождение Татева» фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) Айком Тутунджяном.
С 5 по 10 июня на канатной дороге «Крылья Татева» проходит международный фестиваль по бейсджампингу. Это стало поводом для беседы с руководителем проекта «Возрождение Татева» фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) Айком Тутунджяном.
- Как родилась идея провести фестиваль по бейсджампингу в Татеве?
- Несколько месяцев назад со мной связался лидер российской неформальной ассоциации бейсджамперов и предложил провести пробные прыжки с татевской канатной дороги. Проанализировав все риски, связанные с мероприятием, и найдя нужные решения, мы пригласили спортсменов в Татев для пробных прыжков. Они были впечатлены Татевом: древним монастырем, природой, в частности, Воротанским ущельем.
Бейсджамперы в Татеве перед пробными прыжками Бейсджамперы в Татеве перед пробными прыжками
Фото: Айк Мелконян
Пробные прыжки показали, что в Татеве можно провести фестиваль бейсджампинга. Организацией мероприятия занимается туристическая компания Go2Armenia при содействии проекта «Возрождение Татева».
Отмечу, что все риски, связанные с прыжками, спортсмены взяли на себя. Канатная дорога «Крылья Татева» выступает в роли площадки для проведения мероприятия.
Свое участие в фестивале подтвердили около 60 спортсменов. Участники в основном из России, есть также гости из европейских стран.
- А из Армении будут участники?
- В Армении бейсджампингом пока не занимаются, но среди российских спортсменов есть армяне.
- В последние два года программа «Возрождение Татева» оказывала содействие проведению в регионе еще одного фестиваля – по стрижке овец.
- Одна из главных целей организации подобных мероприятий и фестивалей – активное вовлечение в них местных общин, поскольку это является одной из ключевых принципов нашей деятельности. Местное население должно воспринимать наши программы как возможность для улучшения собственной жизни. Фестиваль стрижки овец в прошлом году прошел довольно успешно, общины приняли активное участие, получив возможность представить свою культуру и традиции, а также разнообразную продукцию. Учитывая опыт прошлых лет, мы обсуждаем с общинами и организациями-партнерами возможность «передачи» фестиваля им. Программа «Возрождение Татева» продолжит оказывать поддержку фестивалю, но не будет более выступать в качестве основного организатора.
Детский хор монастырского комплекса Татева Детский хор монастырского комплекса Татева
В рамках проекта «Возрождение Татева» организуются разнообразные мероприятия для активизации жизни в общинах и увеличения туристических потоков. При нашей поддержке в монастырском комплексе действует детский хор, который уже стал одним из символов Татева. Хор выступает в Татевском монастыре и других храмах и культурных центрах Армении.
- Вы упомянули вовлечение местных жителей. Но есть ли среди руководителей и жителей общин осознание того, что как бы не старался проект «Возрождение Татева», их жизнь не изменится, если они сами не станут прилагать к этому усилий?
-  Естественно, изменения в менталитете происходят тяжелее всего, однако ощутимые результаты делают этот процесс проще. Очевидно, что до старта программы «Возрождение Татева» и строительства канатной дороги в регионе была совершенно иная картина в плане рабочих мест, общей социально-экономической ситуации и показателей эмиграции.
До запуска канатной дороги в Татевский регион ежегодно приезжали 7-8 тыс. человек. В последние годы татевская канатная дорога ежегодно перевозит порядка 100 тысяч человек, а общее число посетителей Татева достигает 130 тысяч человек в год. Все это, конечно, не может не отражаться на развитии региона.
Мы оказали помощь в ремонте школы в Алидзоре, с сентября 2015 года в школах Гориса, Татева, Алидзора и Шинуайра действуют инженерные лаборатории, основанные при финансовой поддержке Союза компаний информационных технологий (СКИТ) и фонда IDeA. В этих лабораториях дети учатся программированию, разработке игр и мобильных приложений.
Открытие инженерной лаборатории Открытие инженерной лаборатории
Думаю, местное население видит результаты программы. Возможно, есть люди, которые не почувствовали изменений на себе лично, но это вопрос времени и восприятия. Еще предстоит реализовать множество компонентов программы, после чего результаты станут еще  более заметными. В то же время, нужно понимать, что наши программы никогда не претендовали на роль «волшебной палочки». Для улучшения жизни людей прикладывать усилия должны все: программа «Возрождение Татева», ее партнеры, региональные и общинные власти, и, конечно же, сами жители.
- Можно ли сказать, что канатная дорога стала самодостаточной и не нуждается в новых вложениях доноров?
- Да, с радостью можем сказать, что канатная дорога «Крылья Татева» является самодостаточной структурой. Уже в 2014 году наши доходы и  операционные расходы сравнялись, в последующем потом мы начали получать некоторую прибыль. Вся прибыль направляется на реконструкцию монастырского комплекса Татева.
- На каком этапе находится реконструкция?
- Подходит к концу этап архитектурного проектирования. Скоро будут готовы архитектурно-реконструкционные проекты всех храмовых построек комплекса, которые поступят на утверждение Первопрестольного Святого Эчмиадзина и министерства культуры.
В настоящее время идут работы по открытию исторического северного входа в монастырский комплекс Татев. Когда исторический вход будет открыт, посетители смогут пользоваться им, а мы приступим к реставрации действующего в настоящее время входа.
В ходе реставрации также ведется большая научно-исследовательская работа. Мы активно сотрудничаем с Институтом археологии и этнографии Академии наук Армении, поскольку в ходе работ обнаруживаются культурные слои. Археологи изучают находки и дают рекомендации по их дальнейшему сохранению. Мы также привлекли специалистов по материаловедению, которые работают с камнями и строительными смесями. Иногда сроки работ меняются, поскольку реконструкция храма требует чрезвычайно осторожного и внимательного подхода.
Мы планируем закончить благоустройство северного входа, родника и прилежащих участков к концу июня. В июле собираемся начать реставрацию храма Св. Богородицы, которая, по предварительным расчетам, займет полгода. В ходе работ мы будем использовать лучший международный опыт, привлекая ведущих специалистов сферы.
- Татевский монастырь не раз страдал от землетрясений. Проводимые работы включают в себя усиление сейсмической устойчивости монастыря?
- Естественно, в ходе инженерных исследований изучаются фундаменты построек монастырского комплекса. Если есть потребность в их укреплении, мы принимаем необходимые меры. В 2015 году была построена дренажная система комплекса, решившая важнейшую проблему - в прошлом глубинные воды проникали на территорию комплекса и размывали его фундамент.
- На каком этапе находится программа основания Национального парка Татев совместно с Фондом дикой природы?
- После старта программы в прошлом году были проведены широкомасштабные исследования биоразнообразия региона. Национальный парк уже зонирован, установлены его границы. Планируется, что к концу июня у нас будет готов основной пакет документов, с которым мы обратимся в правительство. После его утверждения мы разработаем план управления Национальным парком Татев.
Эта программа имеет стратегическое значение для Татевского региона. Статус Национального парка позволит привлечь новые инвестиции, сделать использование природных ресурсов управляемым и предотвратить нелегальное строительство.
- Вы сказали о росте числа туристов. Позволяют ли возможности канатной дороги и остальной инфраструктуры принимать еще большие потоки туристов?
- Канатная дорога пока не работает на пике своей мощности, и мы стараемся увеличивать потоки туристов. Для достижения этой цели у нас есть разные программы по развитию туристической инфраструктуры вокруг канатной дороги. Для территорий вокруг станции канатной дороги «Алидзор» разработаны концепция и генеральный план, который уже прошел все этапы согласования внутри IDeA. В ближайшем будущем концепцию и генеральный план мы будем обсуждать с общинами. Согласно генплану, вокруг станции Алидзор нужно создавать новые туристические услуги и инфраструктуру, что увеличит потоки туристов и длительность их пребывания.
Программа предполагает инвестиции, однако для из привлечения необходима государственная поддержка - есть инфраструктурные задачи, которые можно решить исключительно при сотрудничестве государства и частного сектора. В этом случае можно будет привлечь инвесторов, создавая новые услуги и рабочие места. Должен отметить, что программа «Возрождение Татева» является успешным примером сотрудничества государства с частным сектором. Надеюсь, это сотрудничество будет продолжительным, способствуя развитию регионов, социально-экономическому росту общин и сохранению историко-культурных памятников.