Հայկ Թութունջյան. «Տաթեւում շատ ծրագրեր կան»
Մեդիամաքսի հարցազրույցը «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանի հետ
Հունիսի 5-ից 10-ը ՏաԹեւեր ճոպանուղում կայանալու է բեյսջամփինգի միջազգային փառատոն: Սա առիթ հանդիսացավ, որպեսզի զրուցենք «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանի հետ:
- Ինչպե՞ս առաջացավ Տաթեւում բեյսջամփինգի փառատոն կազմակերպելու գաղափարը:
- Ամիսներ առաջ ինձ հետ կապ հաստատեց Ռուսաստանի բեյսջամփերների ոչ ֆորմալ ընկերակցության առաջնորդը եւ առաջարկեց փորձնական թռիչքներ իրականացնել Տաթեւի ճոպանուղուց: Միջոցառման հետ կապված բոլոր ռիսկերը վերլուծելուց եւ լուծումներ գտնելուց հետո մարզիկներին հրավիրեցինք Տաթեւ՝ փորձնական թռիչքների:
Նրանց շատ էր տպավորել Տաթեւը. վանքը՝ որպես եզակի հուշարձան, տարածաշրջանը՝ իր բնությամբ, Որոտանի կիրճը՝ իր ողջ հմայքով: Մասնագիտական տեսանկյունից նույնպես նշում էին, որ թռիչքների իրականացման համար շատ հարմար վայր է:
Բեյսջամփերները Տաթեւում՝ փորձնական թռիչքներից առաջ Բեյսջամփերները Տաթեւում՝ փորձնական թռիչքներից առաջ
Լուսանկարը` Հայկ Մելքոնյան
Այդպիսով, փորձնական թռիչքները ցույց տվեցին, որ Տաթեւում կարելի է բեյսջամփինգի փառատոն անցկացնել, որի կազմակերպիչ է հանդես գալիս Go2Armenia տուրիստական ընկերությունը՝ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի աջակցությամբ:
Նշեմ նաեւ, որ թռիչքների իրականացման հետ կապված բոլոր ռիսկերը մարզիկները վերցրել են իրենց վրա, ունեն ապահովագրական պայմանագրեր, իսկ «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին հանդես է գալիս որպես միջոցառման հարթակ։
Շուրջ 60 մարզիկներ են հաստատել իրենց մասնակցությունը փառատոնին։ Մասնակիցները հիմնականում Ռուսաստանից են, կան նաեւ եվրոպական երկրների ներկայացուցիչներ։
- Իսկ Հայաստանից մարզիկներ կլինե՞ն:
- Հայաստանում բեյսջամփինգով զբաղվողներ դեռեւս չկան, բայց ռուսաստանցի բեյսջամփերներին թվում կան հայազգի ներկայացուցիչներ:
- Վերջին երկու տարիներին «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը աջակցում էր տարածաշրջանում «Ոչխարների խուզման» փառատոնին:
- Միջոցառումների եւ փառատոնների կազմակերպման նպատակներից մեկը մեր ծրագրերում տեղական համայնքների ակտիվ ներգրավումն է, ինչը մեր գործունեության առանցքային սկզբունքներից է։ Տեղի բնակչությունը պետք է ընկալի մեր ծրագրերը որպես հնարավորություն՝ սեփական կյանքը բարելավելու համար: «Ոչխարների խուզում» փառատոնը նախորդ տարի բավականին հաջող անցավ, համայնքներն ակտիվ մասնակցություն ունեցան, հնարավորություն ստացան ներկայացնել իրենց մշակույթը, արտադրանքը եւ ավանդույթները: Հաշվի առնելով նախորդ տարիների հաջող փորձը՝ համայնքների եւ գործընկեր կազմակերպությունների հետ քննարկում ենք փառատոնը նրանց «փոխանցելու» եղանակները: «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը կշարունակի իր աջակցությունը փառատոնին, սակայն հանդես չի գա որպես հիմնական կազմակերպիչ։
Տաթեւի վանական համալիրի մանկական երգչախումբը Տաթեւի վանական համալիրի մանկական երգչախումբը
Ավելացնեմ, որ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվում են նաեւ այլ մշակութային միջոցառումներ՝ համայնքներում մշակութային կյանքը ակտիվացնելու եւ զբոսաշրջային հոսքերը ավելացնելու համար։ Տաթեւի վանական համալիրում գործում է մանկական երգչախումբ, որն արդեն դարձել է Տաթեւի խորհրդանիշներից մեկը։ Երգչախումբը հանդես է գալիս Տաթեւի վանքում եւ Հայաստանի այլ եկեղեցիներում եւ մշակութային օջախներում։
- Դուք խոսեցիք տեղի բնակիչների մասնակցության մասին: Բայց համայնքների ղեկավարների, բնակիչների շրջանում կա՞ այն ընկալումը, որ եթե իրենք քայլեր չնախաձեռնեն, ապա «Տաթեւի վերածնունդ»-ը ինչ էլ չանի, իրենց կյանքում շատ բան չի փոխվի:
- Բնական է, որ մտածողության փոփոխությունն ամենաբարդն է, սակայն փոփոխությունների ընկալումն ավելի դյուրին է դառնում, երբ կան տեսանելի արդյունքներ: Ակնհայտ է, որ մինչեւ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի մեկնարկն ու ճոպանուղու կառուցումը տարածաշրջանում լիովին այլ պատկեր էր՝ աշխատատեղերի քանակի, սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի եւ արտագաղթի ցուցանիշների առումով:
Մինչեւ ճոպանուղու գործարկումը Տաթեւի տարածաշրջան էր այցելում տարեկան ընդամենը 7-8 հազար մարդ։ Վերջին տարիներին Տաթեւեր ճոպանուղին տեղափոխում է տարեկան շուրջ 100 հազար այցելու, իսկ Տաթեւ այցելողների ընդհանուր թիվը հասնում է 130 հազարի։ Այս ամենը, իհարկե, չի կարող իր դրական ազդեցությունը չունենալ տարածաշրջանի զարգացման վրա:
Մենք աջակցել ենք Հալիձորի դպրոցի վերանորոգմանը, 2015թ. սեպտեմբերից Գորիսի, Տաթեւի, Հալիձորի եւ Շինուհայրի դպրոցներում գործում են ինժեներական լաբորատորիաներ, որոնք հիմնադրվել են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) եւ IDeA հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Այդ լաբորատորիաներում երեխաները ծրագրավորում են սովորում, խաղեր եւ բջջային հավելվածներ մշակում:
Ինժեներական լաբորատորիաների բացումը Ինժեներական լաբորատորիաների բացումը
Կարծում եմ, տեղի բնակչությունը տեսնում է ծրագրի արդյունքները: Միգուցե, կան մարդիկ, որոնք իրենց մաշկի վրա փոփոխությունները դեռ չեն զգացել, սակայն դա ժամանակի եւ ընկալման հարց է: Ծրագրի դեռ շատ բաղադրիչների մասով աշխատանք կա անելու, որից հետո արդյունքներն ավելի շոշափելի կլինեն: Միեւնույն ժամանակ, պետք է հասկանալ, որ մեր ծրագրերը երբեք չեն հավակնել «կախարդական փայտիկի» դերակատարություն ունենալ: Մարդկանց կյանքի բարելավման համար պետք է ջանքեր գործադրեն բոլորը՝ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը՝ իր գործընկերների հետ, մարզային եւ համայնքային իշխանությունները եւ, իհարկե, իրենք՝ բնակիչները:
- Կարո՞ղ ենք ասել, որ ճոպանուղին այսօր ինքնաբավ է եւ այլեւս չի պահանջում ներդրումներ ծրագրի նվիրատուներից:
- Այո, ուրախությամբ կարող ենք նշել, որ Տաթեւեր ճոպանուղին այսօր ինքնաբավ կառույց է: 2014 թվականին մեր եկամուտներն ու օպերացիոն ծախսերը հավասարվեցին, իսկ հետագայում սկսեցինք որոշակի շահույթ ստանալ։ Ստացված ամբողջ շահույթը ուղղվում է Տաթեւի վանական համալիրի վերականգնողական աշխատանքներին։
- Ի՞նչ փուլում է գտնվում վանական համալիրի ռեստավրացիան:
- Ավարտին է մոտենում ճարտարապետական նախագծային աշխատանքների փուլը: Շուտով պատրաստ կլինեն վանական համալիրի եկեղեցական կառույցների ճարտարապետական-վերականգնողական նախագծերը, որոնք կներկայացվեն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին եւ ՀՀ Մշակույթի նախարարություն՝ հաստատման:
Ներկայում ընթանում են Տաթեւի վանական համալիրի պատմական հյուսիսային մուտքի վերաբացման աշխատանքները: Շինարարական փուլը սկսեցինք հյուսիսային մուտքից, որպեսզի չխաթարենք վանքի բնականոն գործունեությունը: Երբ պատմական մուտքը բացվի, այցելուները կօգտվեն դրանից. ներկայիս գործող մուտքը կփակվի եւ այնտեղ եւս աշխատանքներ կմեկնարկեն:
Ռեստավրացիայի ընթացքում նաեւ ծավալուն գիտահետազոտական աշխատանք է տարվում: Մենք ակտիվ համագործակցում ենք Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի հետ, քանի որ աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերվում են մշակութային շերտեր, որոնք պետք է ուսումնասիրվեն հնագետների կողմից, տրվեն համապատասխան խորհուրդներ՝ հետագա պահպանման վերաբերյալ: Ներգրավել ենք նաեւ նյութաբանության մասնագետների, որոնք քարերի եւ շաղախների հետ առանձնահատուկ աշխատանք են տանում: Քանի որ վանքի վերականգնումը պահանջում է չափազանց մանրակրկիտ եւ զգուշավոր մոտեցում, երբեմն վերականգնողական աշխատանքների ժամկետները փոփոխվում են։
Ակնկալում ենք մինչեւ հունիսի վերջ ավարտել հյուսիսային մուտքի, աղբյուրի ու շրջակա տարածքի բարեկարգման աշխատանքները: Հուլիսին նախատեսում ենք սկսել վանական համալիրի Սբ. Աստվածածին եկեղեցու վերականգնումը, որը, ըստ նախնական հաշվարկի, կտեւի մոտ վեց ամիս: Վերականգնողական աշխատանքների համար կան սահմանված ժամկետներ, սակայն մեզ համար առաջնայինը աշխատանքների բարձր որակն է եւ ռեստավրացիոն բոլոր կանոնների պահպանումը։ Վերականգնողական աշխատանքների ընթացքում կօգտվենք նաեւ միջազգային լավագույն փորձից՝ ներգրավելով ոլորտի առաջատար մասնագետներին։
- Տաթեւի վանքը մի քանի անգամ տուժել է երկրաշարժերից: Կատարվող աշխատանքները սեյսմակայունության ավելացման տարրեր պարունակո՞ւմ են:
- Բնականաբար, ինժեներական հետազոտությունների ընթացքում ուսումնասիրվում են վանական համալիրի շինությունների հիմքերը: Եթե կա դրանք ամրակայելու կարիք, համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվում։ Հարկ է նշել, որ 2015 թվականին հիմքերի հետ կապված մի կարեւոր խնդիր լուծվեց՝ կառուցվեց համալիրի դրենաժային համակարգը: Նախկինում խորքային ջրերը ներթափանցում էին համալիրի տարածք եւ խարխլում էին նրա հիմքերը: Այժմ այս խնդիրը լուծված է։
- Ի՞նչ փուլում է Վայրի բնության հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվող՝ Տաթեւի Ազգային պարկի հիմնման ծրագիրը:
- Նախորդ տարի ծրագրի մեկնարկից հետո կատարվել են տարածաշրջանի կենսաբազմազանության լայնածավալ ուսումնասիրություններ։ Ազգային պարկը արդեն գոտիավորվել է եւ հստակեցվել են սահմանները։ Նախատեսում ենք հունիսի վերջին պատրաստ ունենալ փաստաթղթային հիմնական փաթեթը, որը բավարար կլինի՝ կառավարությանը դիմելու եւ այդ տարածքը որպես Ազգային պարկ ճանաչելու համար: Այնուհետեւ նախատեսում ենք մշակել Տաթեւ Ազգային պարկի կառավարման պլանը:
Այս ծրագիրը Տաթեւի տարածաշրջանի համար ունի ռազմավարական նշանակություն։ Ազգային պարկի կարգավիճակը հնարավորություն կտա ներգրավել նոր ներդրումներ, զարգացնել էկոտուրիզմը, կառավարելի դարձնել բնական ռեսուրսների օգտագործումը եւ կանխել ապօրինի շինարարությունը։
- Դուք խոսեցիք զբոսաշրջիկների թվի ավելացման մասին: Արդյո՞ք ճոպանուղու եւ այլ ենթակառույցների հնարավորությունները բավարար են ավելի մեծ հոսքեր սպասարկելու համար:
- Ճոպանուղին դեռեւս իր լիակատար հզորությամբ չի աշխատում, սակայն մենք ձգտում ենք ավելացնել զբոսաշրջային հոսքերը, եւ այդ նպատակին հասնելու համար տարբեր ծրագրեր ունենք՝ ճոպանուղու շրջակա տարածքներում տուրիստական ենթակառուցվածքները զարգացնելու համար: Ճոպանուղու Հալիձոր կայանի շրջակա տարածքի համար մշակել ենք զարգացման հայեցակարգ եւ գլխավոր հատակագիծ, որն արդեն անցել է մեր կազմակերպության ներքին հաստատման փուլերը։ Մոտ ապագայում հայեցակարգը եւ գլխավոր հատակագիծը կքննարկենք համայնքների հետ։ Ըստ գլխավոր հատակագծի, Հալիձոր կայանի շրջակա տարածքում պետք է ստեղծվեն մի շարք նոր տուրիստական ծառայություններ եւ ենթակառուցվածքներ՝ ավելացնելով զբոսաշրջային հոսքերը եւ զբոսաշրջիկի այցելության միջին տեւողությունը։
Ծրագրով նախատեսվում է իրականացնել ներդրումներ, սակայն առանց պետական աջակցության դրանց մասին հնարավոր չէ խոսել, քանի որ առկա են ենթակառուցվածքային խնդիրներ, որոնք հնարավոր է լուծել միայն պետություն-մասնավոր համագործակցության մոդելով: Դրա կիրառման դեպքում հնարավոր կլինի ներգրավել ներդրումներ՝ ստեղծելով նոր ծառայություններ եւ աշխատատեղեր։ Պետք է նշեմ, որ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը պետություն-մասնավոր համագործակցության հաջողված օրինակ է։ Հուսով եմ, որ այդ համագործակցությունը շարունակական կլինի եւ կնպաստի է տարածքային զարգացմանը, համայնքների սոցիալ-տնտեսական աճին եւ պատմամշակութային արժեքների պահպանմանը։

Hayk Tutunjyan: There are a lot of projects in Tatev
International Base jumping festival is to be held at TaTever ropeway on June 5-10. This is why Mediamax decided to interview Hayk Tutunjyan, Head of Tatev Revival Project implemented by Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Charitable Foundation.
-How did you come up with the idea of conducting a Base jumping Festival in Tatev?
- A couple of months ago the leader of Russia’s Base jumping informal community contacted me and offered to test some jumps at Tatev ropeway. After analyzing all the risks and finding some solutions we have invited the athletes to Tatev to try out some jumps. They were extremely impressed by Tatev: by the Monastery which is a unique historical monument, by the region with its exceptional beauty, and by Vorotan Gorge with all its beauty. From the professional point of view they said it was an excellent place for jumping.
Base jumpers in Tatev before jump testing Base jumpers in Tatev before jump testing
Photo: by Hayk Melkonyan
Thus, jump testing showed that Tatev was a good place to conduct a Base jumping festival. The organizer of the festival is Go2Armenia Travel Company with the support of Tatev Revival Project.
I should also note that the athletes took full responsibility for all the risks associated with jumping, they all have insurance contracts, whereas TaTever ropeway only provides a ground for the event.
About 60 athletes have confirmed their participation in the festival. The participants are mainly from Russia though we have representatives from European countries as well.
- Are there participants from Armenia?
- We don’t have Base jumpers here in Armenia yet, but there are Armenians among participants from Russia.
- In the last two years Tatev Revival Project has supported the Sheep Shearing Festival in the region.
- One of the objectives of organizing events and festivals is the active involvement of local communities in our programs, which is the key principle of our activity. The local population should perceive our programs as an opportunity to improve their life. The Sheep Shearing Festival was quite a success last year. The communities were actively involved in it and had an opportunity to present their products, culture and traditions. Taking into consideration the successful experience of previous years we are discussing with the communities and partner organizations the ways to pass the festival on to them. Tatev Revival Project will continue rendering support to the festival although it will no longer be the main organizer of the event.
Children’s choir of Tatev Monastery Children’s choir of Tatev Monastery
I should also add that other cultural events are conducted within the framework of the project in order to promote the cultural life in the communities and boost tourist flows. Tatev Monastery has a children’s choir which has become one of the symbols of Tatev. The choir performs in the Monastery as well as in other churches and cultural centers throughout Armenia.
- You’ve mentioned the participation of the local population. Do the leaders of mentioned communities or the population understand that no matter what Tatev Revival Project undertakes nothing is going to change in their life unless they do something themselves?
- The hardest thing, of course, is to change the way of people’s thinking, but the perception of a change becomes easier when you have tangible results. It is obvious that before the launch of Tatev Revival Project and the construction of Tatev ropeway there was quite a different picture in the region in terms of the number of workplaces, social-economic situation and emigration.
Before the opening of the ropeway, only 7-8 thousand people visited the region annually. In recent years about 100 000 people are visiting the ropeway every year, whereas the total number of people visiting Tatev has reached 130 thousand. This, of course, can’t but have a positive impact on the development of the region.
We have supported the renovation of Halidzor School. Engineering labs have opened in Goris, Tatev, Halidzor and Shinuhayr schools since September 2015 with the financial support of the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and IDeA. Pupils learn programming, as well as develop games and mobile apps in these labs.
Opening of engineering labs Opening of engineering labs
I think the local population can see the results of the project. Maybe there are people who have not experienced the changes yet, but it is a matter of time and perception only. There is still a lot of work to be done, after which the results will be more tangible. At the same time, we should understand that our programs have never tended to play the role of a “magic wand”. Everyone should make an effort in order to improve people’s life - Tatev Revival Project together with its partners, regional and local authorities, and of course the population itself.
- Can we say that the ropeway is an independent structure today and no longer requires investments from project donors?
- Yes we can. I am happy to say that Tatev ropeway is an independent structure today. In 2014 our incomes and operating expenses have equaled and we began to receive some profits. The whole income is directed to the restoration of Tatev Monastery.
- In what stage is the restoration of the Monastery today?
- The stage of architectural design works is coming to an end. The architectural and restoration projects for the Monastery’s church structures, which will be submitted for the approval of Mother See of Holy Etchmiadzin and the Ministry of Culture of Armenia, will be ready soon.
The works for the reopening of the historical northern entrance of Tatev Monastery Complex are currently underway. We began the reconstruction from the northern entrance because we didn’t want to impede the normal operation of the Monastery. Once the historical entrance opens the visitors will be entering the Monastery from there and the current one will be closed for reconstruction.
A comprehensive research is carried out during the reconstruction.  We are actively cooperating with the Institute of Archaeology and Ethnography, because various cultural layers are being discovered during the works, which should be studied by archeologists, who have to provide advice as to how to preserve these layers in the future. We have also attracted specialists who particularly work with stones and mixtures. Since the restoration of the Monastery requires extremely scrupulous and cautious approach, sometimes the dates of reconstruction works may change.
The improvement of the northern entrance, the well and the surrounding area is expected to be over by late June. In July, we are planning to begin the restoration of Monastery’s St. Astvatsatsin Church, which, according to preliminary estimates, will last about six months. We have got a deadline for the restoration works, however the primary task is to provide quality and maintain the rules in the process. During the restoration works we will use the best international experience and invite the best professionals in the field.
- Tatev Monastery has suffered from earthquakes a couple of times. Will the earthquake resistance be increased during the restoration?
- Of course, the foundations of constructions of the Monastery are studied in the process of engineering research. Relevant measures are taken in case the foundation needs to be reinforced. It should be noted that a serious problem was resolved in 2015: the drainage system of the complex was built. Underground water penetrates the Complex area and undermines the foundation of the construction. This problem has been already solved.
- In what stage is the project for the establishment of Tatev National Park implemented in cooperation with the World Wildlife Fund?
- The biodiversity of the region has been thoroughly studied after the lunch of the project last year. The National Park has already been encircled and the borders have been defined. The main package of documents is due to be ready in late June, which will be sufficient for submitting to the government to recognize the area as a National Park. Afterwards, we are planning to work out a management plan for Tatev National Park.
This project has a strategic importance for the region. The status of a National Park will allow to attract new investors, develop eco tourism, control the use of natural resources and stop illegal construction.
- You have mentioned the increase in the number of tourists. Can the ropeway and other infrastructures accommodate more visitors?
- The ropeway is not functioning to its full capacity yet. However we strive to increase tourist flows and in order to do so we have various programs aimed at the development of tourist infrastructures in surrounding areas. We have worked out a development concept and a general plan for the area adjacent to Halidzor station of the ropeway, which have been approved by our organization. In the nearest future we are going to discuss the concept and the general plan with local communities. According to the general plan, a number of new travel services and infrastructures are to be created in the area adjacent to Halidzor station, increasing tourist flows and the average duration of tourists’ visits.
The program envisages investments, but it’s impossible to talk about them without the government’s support, because there are some infrastructural problems which can be resolved only in case of cooperation between the government and the private sector. Thus it will be possible to attract investments and create new services and workplaces. I should also add that Tatev Revival Project is a successful example of cooperation between the government and the private sector. I hope this cooperation will continue and will contribute to the development of the region, the social-economic growth of communities and the preservation of historical and cultural values.