Ջեյմս Ուորլիք. Սարգսյանը եւ Ալիեւը շատ անկեղծ էին միմյանց հետ - Mediamax.am
Այսօր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջանային այցով ժամանել են Հայաստան՝ հանդիպելու ՀՀ նախագահի եւ ԱԳ նախարարի հետ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերջին զարգացումների մասին Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում պատմել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
- Նախագահների վերջին՝ փարիզյան հանդիպումից հետո իրավիճակը հակամարտության գոտում աննախադեպ լարված է՝ Ադրբեջանի կողմից ուղղաթիռի խոցում, անդադար դիվերսիոն հարձակումներ, Հայաստանի գյուղերի հրետակոծություն, սահմանին հրադադարի խախտումների եւ մարդկային զոհերի կտրուկ աճ: Այսպիսի լարված շրջանում ի՞նչ ուղերձով եւ առաջարկություններով եք ժամանել տարածաշրջան:
- Մենք լուրջ մտահոգված ենք շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին բռնության աճով: Անցած տարի պաշտոնապես 60 զոհ է գրանցվել: Ս.թ. հունվարին ունեցանք 12 զոհ: Եվ եթե այս վիճակագրությունն անփոփոխ մնա, ապա այն նույնիսկ կգերազանցի նախորդ տարվա ցուցանիշը: Սա շատ լուրջ է, եւ մենք շատ մտահոգված ենք բռնության աճով, քանի որ այն վտանգում է խաղաղ գործընթացը եւ կարգավորման ուղղությամբ մեր կողմից տարվող աշխատանքը: Այնպես որ, համանախագահների ամենակարեւոր ուղերձներից մեկը, որով այցելել ենք տարածաշրջան, հետեւյալն է՝ ի՞նչ քայլեր կարող ենք ձեռնարկել լարվածությունը նվազեցնելու համար: Սա է բանակցությունների եւ կարգավորման ուղղությամբ տարվող մեր աշխատանքների հիմքը:
- Փարիզում նախագահների միջեւ կայացած հանդիպումից հետո հայկական կողմը հայտարարեց, որ որոշակի դրական միտումներ է տեսնում Բաքվի կողմից: Ձեր կարծիքով՝ հետագայում ի՞նչն այնպես չընթացավ:
- Եկեք վերադառնանք մեկ տարուց էլ ավելի վաղ իրադարձություններին: Նախանցած տարվա նոյեմբերին երկու նախագահները հանդիպեցին Վիեննայում: Դա երկար դադարից հետո առաջնորդների միջեւ առաջին հանդիպումն էր: Անշուշտ, մենք խորհում էինք այն մասին, թե ինչ է տեղի ունենալու այդ հանդիպմանը, քանի որ երկուսն էլ երկար ժամանակ միմյանց չէին տեսել, եւ այդ ընթացքում մեծ լարվածություն էր նկատվել, ուժգնացել էր հանրային հռետորաբանությունը: Սակայն Վիեննայում հանդիպումը շատ լավ անցավ: Նախագահները դեմ առ դեմ զրուցեցին 90 րոպե: Հետո նրանք մեզ տեղեկացրին, որ զրուցել են հակամարտության կարգավորման համար ամենակարեւոր հարցերի շուրջ: Իհարկե, նրանք համաձայնության չէին եկել, սակայն, փաստացի, նրանք կարողացել էին նստել եւ բովանդակային զրույց անցկացնել, ինչը չափազանց ոգեւորիչ է:
- 90 րոպե խոսել են դեմ առ դե՞մ՝ առանց համանախագահնե՞րի:
- Այո, առանց համանախագահների: Ոչ մեկը չկար այնտեղ: Կարծում եմ, որ դա շատ կարեւոր է, քանի որ մարդկանցով լի սենյակում երբեմն շատ դժվար է լիովին անկեղծ լինել միմյանց հետ: Վիեննայի հանդիպումից հետո մենք գիտեինք, որ նախագահները չափազանց անկեղծ էին: Վիեննայի հանդիպման արդյունքում մենք կարողացանք նրանց կրկին հրավիրել եւ շարունակել բանակցությունները: Եվ մենք տեսանք, որ նախագահ Պուտինը հանդիպում կազմակերպեց Սոչիում, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հանդիպեց նախագահների հետ Ուելսում ՝ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին, անցած տարվա հոկտեմբերին նախագահ Օլանդը հանդիպեց նախագահներին Փարիզում եւ նրանք բավական ծավալուն բանակցություններ անցկացրին: Լավ նորությունն այն էր, որ նրանք կարողացել են խոսել միմյանց հետ: Երբ նախագահները հանդիպում են, նրանք բովանդակային զրույցներ են ունենում տարբեր հարցերի շուրջ: Ամեն ինչ չէ, որ լուծվում է, բայց յուրաքանչյուր հանդիպման հետ նրանց հաջողվում է ավելի լավ պատկերացում կազմել դիմացի կողմի դիրքորոշման վերաբերյալ: Անգամ եթե կողմերին չի հաջողվում համաձայնության գալ, ստեղծվում է լավ միջավայր՝ հասկանալու, թե ինչպես պետք է կարգավորվի խնդիրը, կայանում է անկեղծ զրույց կողմերի միջեւ: Վերադառնալով փարիզյան հանդիպմանը՝ կարող եմ ասել, որ նրանք համաձայնեցին շարունակել երկխոսությունը: Նախագահները, փաստացի, հանձնառություն ստանձնեցին ակտիվացնելու երկխոսությունը: Սակայն ականատես եղանք որոշ հանգամանքների՝ լարվածություն շփման գծում, զոհերի թվի աճ, ուղղաթիռի ողբերգությունը: Այս ամենը բարդություններ ստեղծեց նախագահներին կրկին մեկտեղ հրավիրելու համար:
Մեր նպատակն է գտնել ուղի՝ նրանց կրկին մեկ վայրում տեսնելու համար: Եվ ես գիտեմ, որ նախագահները ցանկանում են, որպեսզի դա տեղի ունենա: Երեկ մենք զրուցեցինք նախագահ Ալիեւի հետ, եւ նա ասաց, որ ողջունում է նախագահ Սարգսյանի հետ հանդիպելու հնարավորությունը: Մենք դեռեւս չենք հանդիպել նախագահ Սարգսյանին, բայց ես հույս ունեմ եւ ակնկալում եմ, որ նա կասի նույնը:
Բայց նախագահների միջեւ միայն հանդիպումները, որքան էլ դրանք լավ անցնեն, եւ տեւեն 60, 90 րոպե կամ երկու ժամ, բավարար չեն: Մենք չենք կարող ակնկալել, որ նման բարդ, ավելի քան երկու տասնամյակ տեւող հակամարտությունը, որն այդքան մեծ ազդեցություն է ունեցել երկու երկրների վրա, կարող է հանգուցալուծվել նախագահների միջեւ պատահական հանդիպումների արդյունքում, անգամ եթե այդ հանդիպումները կատարյալ անցնեն:
Մենք ցանկանում ենք տեսնել իրական բանակցային գործընթաց, գործընթացի ակտիվացում: Եվ, հավատացե՛ք, համանախագահների համար բնավ կարեւոր չէ, թե դա ինչ ձեւաչափով կլինի կամ որտեղ: Մեր՝ երկու կողմերին ուղղված հարցը հետեւյալն է՝ ինչո՞ւ մենք չենք կարող գործընթաց ունենալ: Դուք տեսնում եք, թե ինչ է կատարվում մյուս հակամարտությունների պարագայում: Լուծումը միայն նախագահների խնդիրը չէ: Եկեք փորձենք կողմերին մեկտեղել եւ սկսել խոսել ավելի հեշտ հարցերի շուրջ: Մենք չենք սկսի խոսել կարգավիճակի, միջանցքի եւ նման այլ դժվար հարցերի մասին, որոնք պետք է լուծվեն ամենաբարձր մակարդակում: Կարող ենք խոսել հաղորդակցության, ենթակառուցվածքների եւ բազմաթիվ այլ հարցերի մասին: Նախագահ Ալիեւն ասաց մեզ, որ նա ցանկանում է դա: Այժմ մենք հարցնում ենք՝ նախագահ Սարգսյանը ե՞ւս ցանկանում է սկսել այդ գործընթացը: Մենք չենք պահանջում, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը գնան զիջումների եւ հրաժարվեն կարգավորման համար առանցքային տարրերից: Մենք պարզապես ասում ենք, որ անհրաժեշտ է գործընթաց: Իսկ ինչո՞ւ Հայաստանը չի կարող համաձայնել: Մենք առաջ կքաշենք այս հարցը եւ ես հուսով եմ, որ դուք էլ որպես լրագրողներ առաջ կքաշեք այս հարցը:  Մենք բնավ չենք պնդում, որ նրանք (կողմերը) պետք է համաձայնեն կոնկրետ առաջարկների: Մենք ասում ենք, որ գործընթաց պետք է լինի:
Ես գտնում եմ, եւ համանախագահները եւս համաձայն են, որ չկա առավել կարեւոր բան, քան այն, որ նախագահները համաձայնության հասնեն: Սակայն մեզ հարկավոր է գործընթաց, եւ մենք դա կցանկանանք տեսնել:
- Թույլ տվեք հստակեցնել: Դուք իրատեսական համարո՞ւմ եք բարձր մակարդակով հանդիպման կազմակերպումը մոտ ապագայում: Պարոն Ալիեւը պատրա՞ստ է դրան:
- Իհարկե, համարում եմ: Նա պատրաստ է այդ հանդիպմանը: Սակայն մեզ հարկավոր չեն հանդիպումներ պարզապես հանդիպում անցկացնելու համար, եւ նախագահները եւս կհամաձայնեն դրա հետ: Մեզ պետք է նախապատրաստվել դրանց: Ես գտնում եմ, որ հենց այստեղ է համանախագահների աշխատանքը՝ կազմել այն հարցերի շրջանակը, որի շուրջ նախագահները կխոսեն: Անշուշտ, հանդիպելիս նախագահները կարող են խոսել ինչի մասին կամենան, սակայն ցանկալի է, որ մենք ունենանք այդ շրջանակը, այն կարող է լինել օրակարգ, քննարկումների համար անհրաժեշտ որոշ կետեր, եւ մենք գիտենք, որ դրանք կան, գոյություն ունեն: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի նախագահները հանդիպեն եւ կենտրոնանան այդ կետերի վրա: Չեմ կարծում, թե երկու նախագահներն էլ ցանկանում են գնալ հանդիպման եւ մտածել՝ ինչի՞ մասին են նրանք խոսելու այս անգամ: Մեզ պետք է պատրաստվել դրան: Եվ սա է մարտահրավերը: Կարծում եմ, որ չկա որեւէ պատճառ, որը կարող է խոչընդոտել ապագայում հանդիպում կազմակերպելուն: Սակայն դա կախված է բացառապես նախագահներից: Ես չեմ կարող կանխատեսել, թե դա երբ կարող է լինել՝ հաջորդ շաբաթ, հաջորդ ամիս, թե վեց ամսից: Սակայն կարող եմ ասել, որ երկու նախագահներն էլ անցյալ տարի հոկտեմբերին Փարիզում հանձնառություն ստանձնեցին ակտիվացնել երկխոսությունը: Նախագահ Ալիեւն ասաց, որ ողջունում է նախագահ Սարգսյանի հետ հանդիպելու առաջարկը եւ խնդրեց համանախագահներին՝ պատրաստել այն, եւ կարծում եմ՝ մենք նույն առաջարկն այսօր կանենք նաեւ նախագահ Սարգսյանին:
- Մյունխենում՝ Անվտանգության համաժողովում, նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրապարակավ մերժեց հիշատակել հակամարտության կարգավորման 3 հայտնի  սկզբունքները՝ տարածքային ամբողջականություն, ինքնորոշում եւ ուժի չկիրառում: Հայտնի նաեւ է, որ փարիզյան բանակցություններին Ադրբեջանը կրկին դեմ դուրս եկավ համատեղ հայտարարությունում այդ սկզբունքների ընդգրկմանը, ինչի արդյունքում միասնական հայտարարություն չընդունվեց: Չե՞ք կարծում, որ պաշտոնական Բաքվի նման վարքագիծը լուրջ սպառնալիք է բանակցությունների համար:
- Փաստն այն է, որ կողմերն ու նախագահները գիտակցում են, թե ինչ է անհրաժեշտ բանակցությունների միջոցով կարգավորման հասնելու համար: Եվ ես կարծում եմ, որ երկու երկրների ժողովուրդները նույնպես դա գիտեն: Մենք ունենք 3 սկզբունքներ եւ 6 տարրեր, որոնք մենք վկայակոչում ենք եւ որոնք հանդիսանալու են կարգավորման հիմքը: Երկու կողմերն էլ գիտակցում են դա, եւ հենց այդ բանի մասին ենք խոսում մեր հանդիպումներում: Եվ մենք ինչ-որ պայմանական անվանում ենք տալիս այս բոլոր խնդիրներին՝ ասում ենք «համապարփակ կարգավորում» կամ «համապարփակ բանակցություններ»: Մարդիկ գուցե հարցնեն, թե ինչ է դա ենթադրում: Դա հենց այն է՝ ինչ նշանակում է: Կարող եք լսել ինչպես Բաքվում համապարփակ բանակցությունների կոչեր են հնչում, եւ եռանախագահները նույնպես այդ անվանումն են օգտագործում: Բայց մենք նաեւ նկատի ունենք, որ դուք չեք կարող ուղղակի առանձնացնել ինչ-որ մի սկզբունք կամ տարր եւ ակնկալել, որ դա կդիտարկվի որպես հիմք կարգավորման համար: Այդպես չի կարող լինել:
Համապարփակ կարգավորումը նշանակում է, որ այն պետք է հիմնված լինի քննարկված եւ համաձայնեցված տարրերի եւ սկզբունքների վրա: Եվ երբ մենք հանդիպում ենք, խոսում ենք հենց այդ բանի մասին: Այնպես որ, կարող եք ակնկալել, որ երբ այսպես կոչված համապարփակ բանակցություններ են տեղի ունենում, ապա մենք գործ ունենք 3 սկզբունքների եւ 6 տարրերի հետ:
- Շարունակելով թեման՝ եկեք փորձենք հստակեցնել: Ադրբեջանական կողմը, մասնավորապես, արտգործնախարար Մամեդյարովն ասում է, որ իրենք պատրաստ են աշխատանքներ սկսել համապարփակ պայմանագրի մշակման ուղղությամբ: Հայկական կողմը շեշտում է, որ խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցությունները կարող են մեկնարկել միայն հիմնական սկզբունքների շուրջ վերջնական համաձայնության գալուց հետո: Այստեղ հակասություն չե՞ք տեսնում: Ի վերջո, ինչպե՞ս է հնարավոր սկսել համապարփակ համաձայնագրի շուրջ աշխատանքները, եթե հիմնական սկզբունքների շուրջ դեռեւս հստակ համաձայնություն չկա:
- Այստեղ ուշագրավն այն է, որ կողմերը, ըստ էության, շատ մոտ են: Երկուստեք ընդունում են, որ կարգավորման հիմք են հանդիսանում 3 սկզբունքները եւ 6 տարրերը: Իհարկե, կան մանրամասներ, որոնց շուրջ մենք դեռ շարունակում ենք աշխատել, բայց սա այն է, ինչին մենք ցանկանում ենք հասնել: Այնպես որ, իրականում որեւէ հակասություն գոյություն չունի: Չնայած որոշ հրապարակային ելույթներում  առանձնացնում են տարրերից կամ սկզբունքներից որեւէ մեկը, ինչը տեղի է ունենում երկու երկրներում, այնուհանդերձ, նախագահները եւ երկու երկրների ղեկավարությունը հասկանում են, որ կարգավորման հիմքը այս համապարփակ մոտեցումն է: Դուք լսել եք «քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ` համաձայնեցված չէ ոչինչ» սկզբունքը: Եվ այդպես է ցանկացած բանակցության պարագայում: Դուք չեք կարող մի հարց առանձնացնել եւ ասել՝ «այսպես լավ է, հիմա եկեք համաձայնության գանք»: Ո՛չ: Ամեն ինչ պետք է համաձայնեցվի եւ քննարկվի, եւ կողմերը հասկանում են դա:
- Հունվարի 27-ին Կրակովում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ կայացած հանդիպումից հետո համանախագահները հանդես եկան բավական կոշտ հայտարարությամբ՝ վերջին տարիներին առաջին անգամ հասցեագրված կոչ անելով Բաքվին հարգել հրադադարով ստանձնած պարտավորությունները: Շարունակելու ե՞ք իրերն իրենց անուններով կոչելու այս մոտեցումը: Նաեւ խոսակցություններ են շրջանառվում, որ Բաքվում պետական պաշտոնյաները հրապարակավ ու ոչ հրապարակավ քննադատում են համանախագահներին խնդրի կարգավորման հարցում բավարար ջանքեր չներդնելու համար: Արդյո՞ք սա խոչընդոտներ է ստեղծում Բաքվի հետ ձեր աշխատանքում:
- Ես կարծում եմ, որ համանախագահները պետք է ավելի անկեղծ լինել իրենց հայտարարություններում: Եվ եթե դուք ընթերցել եք մեր վերջին երեք հայտարարությունները, դուք, հավանաբար, նկատած կլինեք, որ մենք ցանկանում ենք ավելի անկեղծ ու ազնիվ լինել երկու կողմերի հանդեպ էլ, եւ դա որոշ չափով պայմանավորված է լարվածության մեծացմամբ եւ զոհերի թվի աճով: Իհարկե, մենք միջնորդներ ենք, եւ մենք պետք է հավասարակշռություն, զսպվածություն ցուցաբերենք այն ամենում, ինչ ասում ենք: Սակայն մենք պետք է ավելի անկեղծ լինենք: Սա հեշտ չէ երկու կողմերի համար էլ, քանի որ նրանք արդեն հարմարվել են, որ համանախագահների մոտեցումները պակաս վիճելի են լինում: Սակայն, կրկին ցանկանում եմ նշել՝ եթե մենք կարող ենք, ապա պետք է լինենք ավելի անկեղծ այս կամ այն խնդիր տեսնելիս:
Մեդիամաքսի լրագրողները զրուցում են Ջեյմս Ուորլիքի հետ Մեդիամաքսի լրագրողները զրուցում են Ջեյմս Ուորլիքի հետ
Դուք հարցրեցիք Մինսկի խմբի եւ համանախագահների դերի մասին: Փաստն այն է, որ կողմերի միջեւ համաձայնեցված եւ ընդունված ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափն է: Ես հասկանում եմ գոյություն ունեցող հիասթափությունը: Ո՞վ հիասթափված չէր լինի: Այս հակամարտությունն այնքան թանկ է արժեցել երկու կողմերին էլ, եւ ես հասկանում եմ, թե ինչու երկրներից յուրաքանչյուրում նկատվում է այդ հիասթափությունը: Սա լիովին ընկալելի է: Սակայն ես կարծում եմ, որ թե՛ Երեւանը, թե՛ Բաքուն ընդունում են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձեւաչափը: Մենք միջնորդներ ենք, եւ մենք աշխատում ենք ԵԱՀԿ հովանու ներքո, մեր միջնորդությունն իրականացվում է հակամարտությունում ներգրավված կողմերի խնդրանքով եւ համաձայնությամբ: Ես չեմ ասում, թե սա պետք է հավերժ տեւի: Եթե մեր միջնորդության կարիքն ապագայում հարկավոր չէ, եթե խաղաղության կարելի է հասնել այլ տարբերակով, մենք  դա միայն կողջունենք: Բայց մեր նպատակը՝ հակամարտության բանակցված, խաղաղ կարգավորումն է: Եվ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ձեւաչափի վերաբերյալ համաձայնություն տվել են երկու կողմերն էլ:
- Գաղտնիք չէ, որ հենց Ադրբեջանն է շարունակաբար մերժում վստահության ամրապնդման միջոցները՝ դեմ արտահայտվելով դիպուկահարների դուրսբերմանը, միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծմանը, քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ շփումներին: Ի՞նչ գործիքներ ունեն միջնորդներն իրենց զինանոցում այս հարցում իրավիճակը փախելու համար եւ հավատո՞ւմ եք արդյոք, որ առանց փոխադարձ վստահության հնարավոր է հասնել լիարժեք կարգավորման:
- Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատմությունում կար մի ժամանակ, երբ մարդիկ ապրում էին կողք կողքի՝ադրբեջանցիները Հայաստանում եւ հակառակը: Անգամ այսօր, որքան գիտեմ, կան որոշ գյուղեր, որտեղ դա այդպես է: Սակայն երկու երկրներում կա սերունդ, որը կորցրել է դա: Հայերի մեծամասնությունը չի ճանաչում ադրբեջանցիներին, եւ ադրբեջանցիները չեն ճանաչում հայերին, ինչը շատ ցավալի է: Ես կարծում եմ, որ եթե մենք ցանկանում ենք հաջողությամբ հասնել տեւական կարգավորմանը, ապա պետք է ունենանք վստահության հիմք երկու պետությունների մարդկանց միջեւ: Բայց դա չի կարող տեղի ունենալ մի գիշերվա ընթացքում:
Ստեղծված իրավիճակում, երբ հակամարտությունը շարունակվում է, այդ բանին հասնելը շատ դժվար է, սակայն մենք պետք է շարունակենք աշխատանքներ տանել այդ ուղղությամբ: Սա մեկ շաբաթվա, մեկ ամսվա, կամ մեկ տարվա գործ չէ, սա տարիներ է պահանջում: Հուսով եմ, որ ձեզ համար, օրինակ, հնարավորություն կընձեռվի հանդիպել ադրբեջանցի ձեր գործընկերների հետ: Ինչպես հիմա ձեզ հետ, երեկ ես հանդիպել եմ նաեւ ադրբեջանցի լրագրողներին: Եվ գիտեք, նրանք բավականին խոհեմ են, եւ նրանք ձեր պես համառ հարցեր էին ուղղում: Կարծում եմ, եթե դուք նստեիք նրանց հետ, դուք շատ լավ զրույց կունենայիք: Իհարկե, գուցե շրջանցեիք որոշ հարցեր, բայց պետք է ասեմ, որ լրագրողները նույնպես չպետք է բացառություն լինեն: Գտնում եմ, որ եթե դուք կարող եք մարդկանց մի սեղանի շուրջ նստեցնել ողջամիտ զրույցի համար`որոշ հռետորաբանությունից հեռու, դուք կտեսնեք, որ ընդհանուր բաներ ավելի շատ ունեք, քան բաժանող, եւ մարդիկ երկու երկրներում այնքան էլ տարբեր չեն:
Ի՞նչպես կարող ենք գտնել ճիշտ ճանապարհը դա անելու համար: Մենք ցանկանում ենք անել դա, մենք հետաքրքրված ենք ցանկացած քայլով, որը կարող է վստահությունը կառուցել, մարդկանց միմյանց մոտեցնել: Իհարկե, կան որոշ հարցեր, որոնք քննարկվում եւ լուծվում են միայն կառավարությունների մակարդակով, եւ մենք շատ կուզենայինք առաջընթաց տեսնել այդ հարցերի լուծման ուղղությամբ, բայց մենք ունենք նաեւ հարցեր, որոնք դուրս են այդ շրջանակից: Այսպիսով, երբ մենք տեսնում ենք, որ հայերի եւ ադրբեջանցիների հանդիպումների եւ կոմունիկացիայի համար հնարավորություններ կան, մենք ողջունում ենք դա:
Դուք չեք հարցրել առաջիկայում Բաքվում նախատեսվող այսպես կոչված Օլիմպիական խաղերի մասին, բայց մենք հույս ունենք, որ հայ մարզիկները կկարողանան մասնակցել այդ միջոցառմանը, քանի որ մենք հավատում ենք, որ մարդկանց նմանատիպ շփումները օգտակար կլինեն ապագայում:
Ես հասկանում եմ, որ դա հեշտ չէ, եւ հաճախ իրադարձությունները զարգանում են ոչ մեր ուզած ճանապարհով, սակայն մենք չենք կարող թույլ տալ, որ դա շարունակի խոչընդոտ հանդիսանալ մեր ճանապարհին: Մարդկանց շփումները կարեւոր նշանակություն են ունենալու երկարատեւ կարգավորման համար: Երբ գա այդ օրը, եւ այն անպայման գալու է, երբ կստորագրվի համաձայնությունը, որը խաղաղություն կբերի Լեռնային Ղարաբաղին, դա մեծ օր կլինի ոչ միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանի համար: Բայց դա չի կարող միայն թղթի վրա ստորագրություն լինել, պետք է ավելին, մի բան, որը կաջակցի այդ համաձայնությանը, խաղաղության համար հիմք կհանդիսանա եւ դրան պետք է ուղղված լինի մեր աշխատանքը: Մենք կողջունենք, եթե Բաքվում եւ Երեւանում իրենց պատկերացրած ուղիով աջակցեն վստահության ամրապնդման միջոցներին եւ մարդկանց շփումների ծրագրերին, դա հենց այն է, ինչը մենք ցանկանում ենք: Միգուցե լրագրողների համար որեւէ ծրագիր առաջարկենք:
- Դուք այցելելու եք նաեւ Ստեփանակերտ: Ի՞նչպես եք պատկերացնում Ղարաբաղի՝ բանակցություններում անմիջականորեն ընդգրկելու հնարավորությունը:
- Այո, մենք վաղը մեկնելու ենք Ղարաբաղ: Մենք պարբերաբար երկխոսություն ենք ծավալում Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունների հետ: Մենք ակնկալում ենք շարունակել դա: Մենք այցելում ենք Լեռնային Ղարաբաղին հարակից տարածքներ, եւ շարունակելու ենք դա անել: Մենք ցանկանում ենք լսել նրանց ձայնը եւ հաշվի առնել նաեւ նրանց մոտեցումները: Կարեւոր է հանդիպել ոչ միայն դե ֆակտո իշխանությունների հետ: Իմ նախորդ այցերի ժամանակ ես Ղարաբաղում բազմաթիվ երիտասարդների, երիտասարդ ընտանիքներ տեսա: Ես ուրախ եմ զրուցել նրանց հետ, լսել նրանց կարծիքը:  Ցավոք, երկու երկրների ԶԼՄ-ները երբեմն չափազանց ծայրահեղ կարծիքներ են ներկայացնում ժողովրդի անունից: Մարդիկ, հատկապես նրանք, ովքեր ուղղակի ազդեցություն են կրելու ԼՂ կարգավորման արդյունքում, պետք է հասկանան, ծանոթանան խնդրի կարգավորման հիմնական տարրերի հետ: Մենք պետք է խոսենք այդ սկզբունքների եւ տարրերի մասին: Մենք ԼՂ այցելում ենք կարճ ժամանակով, բայց գուցե մեզ հարկավոր է ավելի շատ ժամանակ անցկացնել այնտեղ եւ հանդիպել ու կարգավորման մասին զրուցել ոչ միայն դե ֆակտո իշխանությունների հետ:

Эксклюзивное интервью Медиамакс с американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Джеймсом Уорликом
- После последней встречи президентов Армении и Азербайджана в Париже, в зоне конфликта наблюдалась беспрецедентная эскалация – Азербайджан сбил вертолет Армии обороны НКР, имели место диверсионные атаки, обстрелы армянских деревень и резкое увеличение числа жертв. Учитывая сложившуюся ситуацию, с какими предложениями Вы прибыли в регион?
- Мы крайне обеспокоены ростом насилия на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе. В прошлом году было зафиксировано 60 жертв. Уже в январе этого года у нас было 12 [жертв]. Если такая динамика сохранится, число жертв превзойдет показатель прошедшего года. Это серьезно, и мы очень озабочены подобным ростом насилия, поскольку это подрывает мирный процесс и возможность работать в направлении мирного урегулирования. Таким образом, одним из главных мессиджей, который сопредседатели привезли в регион, является следующий: что нам следует сделать для снижения напряженности?
- Армянская сторона положительно оценила итоги парижских переговоров, отметив позитивные сдвиги в позиции Баку. Что после этого пошло не так?
- Давайте вернемся еще на год раньше. Президенты встретились в Вене в 2013 году. Это была их первая встреча за долгое время. Конечно, мы беспокоились относительно того, что произойдет на этой встрече, так как лидеры не виделись продолжительное время, за которое имело место напряжение, и большое количество публичной риторики. Но встреча в Вене прошла очень хорошо. Президенты беседовали порядка 90 минут с глазу на глаз. Исходя из того, что они нам рассказали впоследствии, мы знаем, что они говорили о самых важных вопросах по разрешению конфликта. Они не достигли соглашения, но тот факт, что они могут вести содержательный разговор, был очень воодушевляющим.
Джеймс УорликФото: Медиамакс
- Они говорили 90 минут с глазу на глаз без посредников?
- Да, без посредников. Не было никого, кроме президентов, и я думаю, что это важно - когда в переговорной комнате много людей, порой бывает тяжело быть честными друг с другом. Но мы знаем, что в Вене они были очень честны друг с другом. Главным итогом венской встречи было то, что нам удалось вернуть президентов за стол для дальнейших переговоров. Как известно, впоследствии президент Владимир Путин встретился с президентами в Сочи, затем госсекретарь Джон Керри провел встречу «на полях» саммита НАТО в Уэльсе, и в октябре президент Олланд встретился с лидерами Армении и Азербайджана в Париже для расширенных переговоров.
Думаю, хорошей новостью является то, что они могут говорить друг с другом. Когда они встречаются, то ведут разумные, хорошие разговоры о поисках дальнейшего пути. Не все решается, но мы видим на этих встречах лучшее понимание позиций друг друга; даже если они не достигают соглашения, создается хорошая атмосфера для решения вопросов. На парижской встрече лидеры договорились продолжить диалог. На самом деле, они сказали, что интенсифицируют диалог, но вмешались обстоятельства. Возросла напряженность на линии соприкосновения, увеличилось число жертв, произошла трагедия с вертолетом. Все это затруднило новую встречу президентов. Поэтому сейчас одной из наших целей является поиск возможности для возвращения их за стол переговоров.
Я знаю, что президенты хотят этого. Мы говорили вчера [16 февраля] с президентом Алиевым, и он сказал, что он будет приветствовать возможность встречи с президентом Саргсяном. Я надеюсь и ожидаю, что армянский президент скажет то же самое.
Однако как бы хорошо не проходили встречи президентов, этого недостаточно. Вы не можете ожидать, что подобный сложный конфликт, длящийся более двадцати лет, будет урегулирован благодаря периодическим встречами двух президентов, даже если они будут проходить идеально.
Мы хотим, чтобы велись реальные переговоры, мы хотим интенсификации процесса. И поверьте, для посредников не важно, в каком формате и где это будет происходить. Мы говорим обеим сторонам: «почему у нас не может быть процесса?». Вы видите, что происходит в других конфликтах. Решение не зависит лишь от президентов. Давайте попробуем свести стороны вместе для разговора, и мы можем начать с легких вопросов. Может, не будем начинать с проблем статуса, коридора и всех этих сложных вопросов, требующих решения на высшем уровне. Но мы можем обсудить множество других вопросов. Это могут быть телекоммуникации, инфраструктуры, другие вопросы, и это то, что мы желаем сделать. Алиев сказал, что он хочет этого, и я спрошу президента Саргсяна, желает ли он также начать этот процесс? Мы не требуем, чтобы Армения и Азербайджан шли на уступки и отказались от принципиальных элементов по урегулированию. Мы просто говорим, что необходим процесс. А почему Армения не должна согласиться? Мы поднимем этот вопрос, и я надеюсь, что вы, как журналисты, также поднимете этот вопрос. Мы не говорим, что стороны должны дать свое согласие на конкретные предложения. Мы говорим, что нужен процесс. Я полагаю, и остальные сопредседатели также разделяют это мнение, что нет ничего важнее достижения соглашения между президентами. Но нам нужен процесс, и мы бы желали видеть его.
- Позвольте внести уточнение. В этом контексте считаете ли Вы возможным проведение встречи на высшем уровне в ближайшем будущем? Готов ли президент Алиев к такой встрече?
- Конечно, я считаю это возможным. Он готов к такой встрече. Но нам не нужны встречи ради встреч, и я думаю, что оба президента подтвердят это. Мы должны подготовиться к ней. Работа посредников заключается именно в этом, подготовить тот круг вопросов, которые президенты смогут обсудить. Когда президенты встречаются, они могут говорить о чем угодно, но желательно, чтобы у нас была повестка, очерченный круг вопросов для дискуссий. Мы желаем, чтобы президенты встретились и сфокусировались конкретно на этих вопросах. Думаю, не существует причин, по которым у нас не может быть встречи в ближайшем будущем, но это зависит от лидеров. Я не могу предсказывать, состоится ли она на следующей неделе, в следующем месяце или через полгода. Но оба лидера в Париже подтвердили свое желание активизировать диалог. Президент Алиев сказал, что он приветствует идею встречи с президентом Саргсяном и попросил сопредседателей подготовить ее, и я думаю, что мы поднимем этот вопрос в ходе встречи с армянским президентом [17 февраля].
- На конференции по безопасности в Мюнхене Ильхам Алиев публично отказался назвать три принципа международного права, на которых должно базироваться урегулирование. Известно также, что подобное имело место и в Париже, из-за чего не было принято заявление по итогам переговоров. Не думаете ли Вы, что подобная политика Баку ставит под серьезную угрозу переговорный процесс?
- Факт в том, что стороны и президенты осознают, что нужно для разрешения конфликта переговорным путем. И я думаю, что народы двух стран также знают это. У нас есть 3 принципа и 6 элементов, которые являются основой для урегулирования. Обе стороны знают это, и именно об этом мы говорим в ходе наших встреч. Мы дали условное название всем этим вопросам – «всеобъемлющее соглашение» или «всеобъемлющие переговоры». Люди могут спросить, что это означает? Означает то, что означает. Вы можете слышать как Баку делает призывы к всеобъемлющим переговорам, и сопредседатели также используют эту терминологию. Но мы также имеем в виду, что вы не можете выделить какой-то один принцип или элемент.
Всеобъемлющее урегулирование означает, что соглашение должно базироваться на всех согласованных элементах и принципах.
- Азербайджанская сторона, в частности, глава МИД Мамедъяров говорит, что они готовы начать работу над разработкой всеобъемлющего мирного соглашения. Армянская сторона подчеркивает, что переговоры о мирном соглашении могут начаться лишь после того, как будет достигнуто соглашение по Основным (базовым) принципам. Не видите ли Вы здесь противоречия? В самом деле, как можно начать работу над разработкой всеобъемлющего мирного соглашения, если еще нет окончательной договоренности вокруг базовых принципов?
- Примечательно, что стороны, по сути, очень близки. Обе стороны принимают, что основанием для урегулирования конфликта должны выступать 3 принципа и 6 элементов. Конечно, есть детали, вокруг которых мы продолжаем работать, но это то, чего мы хотим достичь. Так что, в реальности, никакого противоречия не существует. Несмотря на некоторую публичную риторику, в которой выделяются отдельные элементы или принципы – это происходит в обеих странах – тем не менее, президенты и руководство обеих стран понимают, что основой урегулирования является этот всеобъемлющий подход.
Вы знаете о принципе «пока не согласовано все, не согласовано ничего». И это применимо к любому переговорному процессу. Вы не можете выделить один вопрос и заявить: «вот так хорошо, давайте подписывать соглашение». Нет! Все должно быть согласовано и обсуждено, и стороны понимают это.
- 27-го января в Кракове, после встречи с главой МИД Азербайджана, сопредседатели выступили с довольно жестким заявлением. За последние несколько лет вы впервые выступили с призывом в адрес Баку, требуя соблюдать взятые на себя соглашением об обязательствах по перемирию. Будете ли вы впредь называть вещи своими именами? Чиновники в Баку часто критикуют посредников за то, что они не прилагают достаточно усилий для разрешения конфликта. Не создает ли это проблем для вашей работы с Баку?
- Я считаю, что сопредседатели должны быть более искренними в своих заявлениях. Если вы читали три наших последних заявления, то по всей вероятности, увидели, что мы желаем быть более искренними и честными в отношении обеих сторон, и это, в некотором смысле, обусловлено ростом напряженности и числа жертв в зоне конфликта.
Корреспонденты Медиамакс беседуют с Джеймсом УорликомФото: Медиамакс
Мы являемся посредниками, и мы должны проявлять взвешенность и сдержанность во всем, что мы говорим. Однако мы должны быть более искренними. Это непросто для обеих сторон, поскольку они уже привыкли к тому, что подходы сопредседателей обычно бывают менее спорными.
Вы спросили о роли сопредседателей и Минской группы ОБСЕ. Факт заключается в том, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ является согласованным и принятым сторонами форматом переговоров. Я понимаю существующее разочарование. Обе стороны заплатили очень высокую цену из-за этого конфликта, и я понимаю, почему с обеих сторон мы чувствуем разочарование. Однако я считаю, что Ереван и Баку признают формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Мы являемся посредниками, работаем под эгидой ОБСЕ, наше посредничество осуществляется по просьбе и по согласию вовлеченных в конфликт сторон. Я не утверждаю, что так должно будет длиться вечно. Если стороны в будущем не будут нуждаться в нашей посреднической миссии, если можно будет достичь мира иным путем, мы будем только приветствовать это. Но наша цель – достичь мирного урегулирования конфликта посредством переговоров. Согласие на формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ дали обе стороны.
- Ни для кого не секрет, что именно Азербайджан продолжает отвергать внедрение мер по укреплению взаимного доверия, выступает против отвода снайперов с передовой, создания механизма расследования инцидентов на границе и линии соприкосновения, контактов между представителями гражданского общества обеих стран. Какие инструменты есть у посредников в арсенале для того, чтобы изменить данную ситуацию? Верите ли Вы, что без взаимного доверия можно достичь всеобъемлющего урегулирования конфликта?
- В истории Армении и Азербайджана было время, когда люди жили бок о бок – азербайджанцы жили в Армении и наоборот. Однако в обеих странах растет поколение, которое не видело этого. Большинство армян не знают азербайджанцев, азербайджанцы не знают армян, и это очень печально. Я считаю, что если мы желаем успешно достичь долгосрочного мира, нам необходимо иметь основу для доверия между людьми обеих стран. Но это не может произойти за одну ночь. В создавшейся ситуации достичь этого будет очень нелегко, но мы должны продолжать усилия в этом направлении. Речь идет не о неделе, о месяце, или годе. Это будет требовать нескольких лет работы.
Как мы можем найти правильный путь? Мы заинтересованы предпринять любые шаги, которые могут помочь создать доверие, сблизить людей. Безусловно, есть проблемы, которые обсуждаются и решаются только на уровне правительств, и мы очень желаем увидеть прогресс в решении этих вопросов, однако есть и вопросы, которые выходят за рамки этих границ. Мы приветствуем возможности коммуникации и встреч между армянами и азербайджанцами. Вы не спросили о предстоящих так называемых Олимпийских играх в Баку, но мы надеемся, что армянские спортсмены смогут принять в них участие, поскольку мы верим, что подобное общение полезно.
Я понимаю, что это непросто, и очень часто события развиваются не так, как нам бы хотелось. Но мы не можем допустить, чтобы это оставалось препятствием на нашем пути. Контакты между людьми имеют важное значение для достижения долгосрочного урегулирования. Когда придет день подписания мирного соглашения, а он, без сомнения, настанет, он принесет мир не только Армении, Нагорному Карабаху и Азербайджану, но и региону в целом. Однако это не может быть лишь подписью на бумаге. Необходимо, чтобы оно содействовало согласию, стало основой для доверия и именно на это должна быть нацелена наша работа. Мы будем приветствовать, если Баку и Ереван станут содействовать мерам по укреплению доверия и контактам между людьми. Это именно то, что мы желаем увидеть.
- В ходе вашего регионального визита вы посетите Степанакерт. Как вы представляете прямое вовлечение Карабаха в переговорный процесс?
- Завтра [18 февраля] мы отбудем в Карабах. Мы поддерживаем периодический диалог с де-факто властями Нагорного Карабаха. Мы ожидаем продолжить этот диалог. Мы посещаем прилегающие Нагорному Карабаху территории, и будем делать это в будущем. Мы желаем услышать их мнение, и принять во внимание их подходы. Важны встречи не только с де-факто руководством. Во время моих предыдущих визитов в Карабах я увидел много молодых людей, молодых семей. Я был рад поговорить с ними, услышать их мнение. К сожалению, средства массовой информации иногда представляют чрезвычайно радикальные мнения от имени народа. Люди, в частности, те группы, которых будет непосредственно касаться урегулирование конфликта, должны познакомиться, понять основные элементы урегулирования проблемы. Мы должны говорить о принципах и элементах урегулирования. Мы посещаем Нагорный Карабах с очень коротким визитом, но мне кажется, что нам следует проводить там больше времени и встречаться и беседовать о путях урегулирования ситуации не только с де-факто руководством.