Մրցույթ. «Աջակցիր Հենոյին Դոնեցկում» - Mediamax.am
«Շախտյոր» ֆուտբոլային ակումբը եւ Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունը հայտարարում են համատեղ մրցույթի մեկնարկի մասին, որի հաղթողը կմեկնի Դոնեցկ` դեկտեմբերի 5-ին կայանալիք Չեմպիոնների լիգայի խմբային փուլի «Շախտյոր»-«Յուվենթուս» հանդիպմանը:
«Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը «Շախտյոր»-ի առանցքային խաղացողներից է եւ կարելի է ասել, որ այսօր ողջ Հայաստանը երկրպագում է Դոնեցկի ակումբին: Շատ ուրախ եմ, որ «Շախտյոր» ֆուտբոլային ակումբի ղեկավարությունը դրական արձագանք տվեց համատեղ մրցույթ անցկացնելու մեր առաջարկությանը», - ասել է Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Մրցույթի մասնակիցները պետք է ճիշտ պատասխանեն ստորեւ նշված հարցերին եւ կարճ շարադրություն ներկայացնեն «Ինչո՞ւ եմ երկրպագում Դոնեցկի Շախտյորին» թեմայով (ծավալը` 300 բառից ոչ ավել): Մրցույթին կմասնակցեն միայն այն շարադրությունները, որոնց հեղինակները ճիշտ կպատասխանեն բոլոր հարցերին.
ՀԱՐՑԵՐ:
6.     Ե՞րբ եւ որտեղ է կայացել Երեւանի Արարատի եւ Դոնեցկի «Շախտյոր»-ի վերջին հանդիպումը ԽՍՀՄ առաջնություններում եւ ի՞նչ հաշվով է այն ավարտվել:
Մրցույթը մեկնարկում է նոյեմբերի 19-ին եւ կտեւի մինչեւ նոյեմբերի 26-ը (ներառյալ): Հաղթողը կհայտարարվի նոյեմբերի 27-ին:
Մրցույթին կարող են մասնակցել 18 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացիները:
Հարցերի պատասխանները եւ շարադրությունները անհրաժեշտ է ուղարկել contest@mediamax.am հասցեին` Shakhtar-Mediamax թեմայով (subject):
Պատասխանների եւ շարադրության հետ մասնակիցները պետք է contest@mediamax.am հասցեին ուղարկեն նաեւ անձնագրի պատճենը, լուսանկար եւ հեռախոսահամարը:
Առանց անձնագրի պատճենի, լուսանկարի եւ հեռախոսահամարի ուղարկված հարցերը եւ շարադրությունը մրցույթին չեն մասնակցի:
Մրցույթի անցկացման լեզուն հայերենն է: Այլ լեզուներով ուղարկված պատասխաններն ու շարադրությունները մրցույթին չեն մասնակցի:
Մրցույթի հարցերին ճիշտ պատասխանած բոլոր մասնակիցների շարադրությունները կհրապարակվեն www.mediamax.am կայքում`«Աջակցիր Հենոյին Դոնեցկում»  հատուկ բաժնում:
Նախնական չվացուցակ
Դեկտեմբերի 4
16:25 թռիչք Երեւանից Մոսկվա
19:25 Ժամանում Մոսկվա
22:20 թռիչք Մոսկվայից Դոնեցկ
22:40 ժամանում Դոնեցկ
Դեկտեմբերի 6
05:05 թռիչք Դոնեցկից Մոսկվա
08:50 Ժամանում Մոսկվա
12:40 թռիչք Մոսկվայից Երեւան
15:25 ժամանում Երեւան
Այն դեպքում, եթե հաղթողը համաձայն է հոգալ ուղեկցող անձի ավիատոմսի արժեքը, կազմակերպիչները կարող են տրամադրել խաղի լրացուցիչ տոմս եւ լրացուցիչ տեղ  հյուրանոցում:
Հաղթողը ինքնուրույն է հոգում ուղեւորության հետ կապված բոլոր մնացած ծախսերը, այդ թվում` հյուրանոցում լրացուցիչ ծատայությունների վճարումը (մինի-բար, հեռախոսային զանգեր եւ այլն):

Contest: "Support Shakhtar and Heno in Donetsk" - Mediamax.am
Shakhtar Football Club and Mediamax media company announce a joint contest the winner of which will go to Donetsk to watch Shakhtar- Juventus match of the UEFA Champions' League due to be held on December 5.
Henrikh Mkhitaryan
Photo: FC Shakhtar
"Midfielder of the Armenian national team Henrikh Mkhitaryan is one of the key players of Shakhtar and I won't exaggerate if I say that the whole Armenia roots for the Donetsk football club today. I am glad that the management of Shakhtar FC positively responded to our offer to hold a joint contest", said Director of Mediamax Ara Tadevosyan.
The participants of the contest should give right answers to the questions below and write a short essay on "Why do I root for "Shakhtar"?) (not more than 300 words). Only the essays which authors gave right answers will take part in the contest.
QUESTIONS:
1.    How many goals did Henrikh Mkhitaryan score in Shakhtar as of November 19, 2012 (the answer should be given for each tournament - Ukraine's Championship, Ukraine's Cup and Champions' League)?
2.    In what year did Shakhtar start using crossed hammers as a symbol?
3.    How many cups of USSR did Shakhtar win and in what years?
4.    How many years have Mirca Lucescu been training Shakhtar? Whom did he substitute as a coach and what world club did his predecessor train after that?
5.     How many times did Shakhtar take part in the group stage of the Champions' League and how many times did it pass to play-off?
6.    When and where was held the last match between Ararat and Shakhtar in USSR Championship and what was the match outcome?
The contest starts on November 19 and will last till November 26 (inclusive). The winner of the contest will be announced on November 27.
Armenian citizens who are at least 18 years old at the moment of the contest are eligible to participate in it.
The answers to the questions and essay should be sent to contest@mediamax.am with Shakhtar-Mediamax subject.
Together with the answers and essay, the participants should send the passport copy, photo and their phone number to contest@mediamax.am.
The answers and essay sent without the passport copy, photo or phone number won't take part in the contest.
The contest is held in Armenian. Answers and essays written in other languages won't take part in the contest.
To follow the contest and publication of essays, the participants should Like Mediamax's Facebook page: https://www.facebook.com/Mediamax.am.
All the essays of the participants who gave right answers to the questions will be published on www.mediamax.am in "Support Shakhtar and Heno in Donetsk" special section.
The winner of the contest will be awarded:
•    Yerevan-Moscow-Donetsk- Yerevan air ticket;
•    Ticket for Shakhtar-Juventus match (Donbass Arena, December 5);
•    Accommodation in "Victoria" hotel for 2 nights (www.victoria.ua/ru/);
•    Trip across Donbass Arena stadium and short meeting with Henrikh Mkhitaryan and the captain of the team Dario Srna.
Preliminary flight schedule:
December 4
16:25 - Departure from Yerevan to Moscow
19:25 - arrival in Moscow
22:20 - departure from Moscow to Donetsk
22:40 - arrival in Donetsk
December 6
05:05 - departure from Donetsk to Moscow
08:50 - arrival in Moscow
12:40 - departure from Moscow to Yerevan
15:25 - arrival in Yerevan
In case the winner agrees to pay for the air tickets for an accompanying person, the organizers will provide an extra ticket for the match and extra place in the hotel.
The winner should cover all the other expenses linked to the trip on himself including the extra fees in the hotel (mini-bar, phone talks etc).