Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօր ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը հայ երիտասարդների մասնակցությամբ կազմակերպել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը նվիրված “մոդել” խորհրդաժողով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, “մոդել” խորհրդաժողովին մասնակցում էին 30 հայ երիտասարդներ ՀՀ տարբեր մարզերից:
ՄԱԿ-ի “մոդել” խորհրդաժողովը ՄԱԿ-ի որեւէ մարմնի նմանակում է, տվյալ դեպքում նմանակվել էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, որին մասնակցում են 15 երկրներ:
Խորհրդաժողովի մասնակիցները ընթացակարգի համաձայն,ներկայացնում են տարբեր երկրների պատվիրակների դերերը: Յուրաքանչյուր մասնակից նախապես ուսումնասիրել է հայ-թուրքական բանակցային գործընթացի վերաբերյալ այն երկրի պաշտոնական դիրքորոշումը, որը ներկայացնում է: Խորհրդաժողովի ավարտին, ժամը 18:00-ին, սպասվում է հարցի հետ կապված բանաձեւի ընդունում:
ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն ասաց, որ նման քննարկումները նպաստում են երիտասարդների բանակցային, հաղորդակցական հմտությունների զարգացմանը եւ ՄԱԿ-ի սկզբունքների եւ արժեքների մասին տեղեկատվության տարածմանը:
“Սա ամենահետաքրքիր թեման է հայ երիտասարդների համար, նրանք պետք է փորձեն դիտարկել այս հարցը այլ պետությունների տեսանկյունից` ազատվելով կարծրատիպերից”,- ասել է Մարիա Դոցենկոն:

Ереван /Медиамакс/. Сегодня представительство ООН в Армении организовало «модельную» конференцию, посвященную урегулированию армяно-турецких отношений.
Как сообщает Медиакамс, в конференции участвуют 30 юношей и девушек из различных районов Армении. В ходе «модельных» конференций имитируется работа какой-либо структуры ООН - в данном случае имитируется Совет Безопасности ООН.
Участники конференции выступают в роли представителей 15 стран – членов Совета Безопасности ООН. Каждый участник заранее изучил официальную позицию «своей» страны на тему армяно-турецких отношений. В конце конференции, в 18:00, ожидается принятие резолюции по этому вопросу.
Представитель Департамента общественной информации ООН Мария Доценко заявила, что подобные переговоры стимулируют развитие навыков общения и ведения переговоров у молодежи, а также распространению информации о принципах и ценностях ООН.
«Это самая интересная тема для армянской молодежи, они должны постараться рассмотреть данный вопрос с точки зрения других стран, освобождаясь от стереотипов»,- заявила Мария Доценко.