Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօր ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը հայ երիտասարդների մասնակցությամբ կազմակերպել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը նվիրված “մոդել” խորհրդաժողով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, “մոդել” խորհրդաժողովին մասնակցում էին 30 հայ երիտասարդներ ՀՀ տարբեր մարզերից:
ՄԱԿ-ի “մոդել” խորհրդաժողովը ՄԱԿ-ի որեւէ մարմնի նմանակում է, տվյալ դեպքում նմանակվել էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, որին մասնակցում են 15 երկրներ:
Խորհրդաժողովի մասնակիցները ընթացակարգի համաձայն,ներկայացնում են տարբեր երկրների պատվիրակների դերերը: Յուրաքանչյուր մասնակից նախապես ուսումնասիրել է հայ-թուրքական բանակցային գործընթացի վերաբերյալ այն երկրի պաշտոնական դիրքորոշումը, որը ներկայացնում է: Խորհրդաժողովի ավարտին, ժամը 18:00-ին, սպասվում է հարցի հետ կապված բանաձեւի ընդունում:
ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն ասաց, որ նման քննարկումները նպաստում են երիտասարդների բանակցային, հաղորդակցական հմտությունների զարգացմանը եւ ՄԱԿ-ի սկզբունքների եւ արժեքների մասին տեղեկատվության տարածմանը:
“Սա ամենահետաքրքիր թեման է հայ երիտասարդների համար, նրանք պետք է փորձեն դիտարկել այս հարցը այլ պետությունների տեսանկյունից` ազատվելով կարծրատիպերից”,- ասել է Մարիա Դոցենկոն:

Yerevan /Mediamax/. Today, UN representative office in Armenia organized a “model” conference, devoted to regulation of Armenian-Turkish relations.
Mediamax reports that 30 young men and ladies from various regions of Armenia are participating in the conference. During the “model” conferences, the work of any of UN structures – in this case UN Security Council is imitated.
The participants of the conference play the roles of 15 countries – members of UN Security Council. Each participant has previously studied the official stance of “their” country on the theme of Armenian-Turkish relations. At the end of the conference, at 18:00, a resolution is expected to be approved as to the given issue.
Representative of UN Public Information Department Maria Dotsenko stated that such negotiations stimulate development of communication and negotiation skills among the youth, as well as the spreading of information on UN principles and values.
“This is the most important topic for the Armenian youth, they should try to consider this issue from the points of view of other countries, liberating themselves from stereotypes”, Maria Dotsenko stated.