Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության Խորհրդատվական խումբը հնարավոր է ավարտի իր գործունեությունը Հայաստանում:
Մեդիամաքս-ի ունեցած տեղեկություններով, խմբի մանդատը, որն ավարտվում է ս.թ. գարնանը, չի երկարաձգվելու:
Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ԵՄ Խորհրդատվական խմբի ներկայացուցիչը հաստատել է տեղեկությունն այն մասին, որ մանդատը շուտով ավարտվում է` նշելով, որ վերջնական որոշումը գործունեության երկարացման կամ ավարտի մասին, ամենայն հավանականությամբ, կկայացվի փետրվարի վերջին:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Հայաստանն առաջին երկիրն էր, որտեղ Եվրոպական հանձնաժողովի որոշմամբ գործուղվեց խորհրդատվական մասնագետների խումբ:
Որոշումը կայացվել էր 2008թ. նոյեմբերին` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Եվրոպական կառույցներ կատարած այցի ընթացքում:
ԵՄ խորհրդատուների կողմից ՀՀ-ին տրամադրվող աջակցությունն արտահայտվում է պետական մարմիններին եւ գերատեսչություններին խորհրդատվական օժանդակության հատկացմամբ: ԵՄ Խորհրդատվական խումբը համագործակցում է ՀՀ գերատեսչությունների հետ` հակակոռուպցիոն ռազմավարության, կառավարման բարեփոխման, մարդու իրավունքների, պետական պարտքի կառավարման, մաքսային վարչարարության արդյունավետության բարձրացման եւ դիվանագիտական ակադեմիայի հիմնադրման եւ գործունեության ուղղություններով:
Մասնավորապես, Եվրամիության Խորհրդատվական խումբը զգալի աջակցություն էր ցուցաբերել ԵՄ-ի հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի մշակման գործում, որի ստորագրման հարցը օրակարգից դուրս եկավ` Մաքսային միությանը միանալու Հայաստանի որոշումից հետո:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ մեկ տարի առաջ, 2013 թվականի փետրվարի 6-ին, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան քննարկել էին Ասոցացման համաձայնագրի հետ կապված հարցերը:
Տրայան Հրիստեան ասել էր, որ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից հետո Հայաստանը կունենա ասոցացված երկրի կարգավիճակ, որին կհետեւի ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր օրակարգի հաստատումը: Նա ընդգծել էր, որ Հայաստան-ԵՄ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման, ինչպես նաեւ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ ընթացող աշխատանքում մեծ առաջընթաց է գրանցվել:
Կողմերը քննարկել էին նաեւ արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, սննդի անվտանգության, մաքսային բնագավառներում եւ այլ ուղղություններով իրականացվող համատեղ միջոցառումներն ու բարեփոխումները:
«Եթե այս կամ այն ոլորտում տեսնում եք, որ մեր բարեփոխումները դանդաղում են եւ կան խոչընդոտներ, ապա անհապաղ դիմեք անձամբ ինձ, որպեսզի մենք հնարավորությունները բաց չթողնենք օգտվելու ձեր խորհրդատվությունից՝ ճիշտ ժամանակին մեր բարեփոխումներն իրականացնելու համար»,- ասել էր Տիգրան Սարգսյանը:

According to Mediamax’s information, the mandate of the Group which expires in spring 2014 won’t be extended.
Talking to Mediamax, representative of the EU Advisory Group confirmed the information according to which the mandate will soon expire noting that most likely, the final decision on extension or completion of the operation will be made in late February.
Mediamax recalls that Armenia was the first country where an advisory group was sent upon the decision of the European Commission. The decision was made during Armenian President Serzh Sargsyan’s visit to EU in November 2008.
The EU Advisors render advisory assistance to state structures of Armenia. The EU Advisory Group cooperates with the Armenian state structures in the areas of anti-corruption strategy, administrative reforms, human rights, state debt management, customs administration and establishment and operation of Diplomatic Academy.
In particular, the EU Advisory Group considerably supported the process of drafting of Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) which was left out of the agenda after Armenia’s decision to join the Customs Union.
Mediamax notes that a year ago, on February 6, 2013, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan and Head of EU Delegation to Armenia Traian Hristea discussed issues related to Association Agreement.
Traian Hristea said that after signing of Association Agreement, Armenia will assume the status of an associated state which will be followed by approval of a new agenda of cooperation. He stressed that there is considerable progress in works on DCFTA.
The sides also discussed joint measures and reforms implemented in the spheres of justice, human rights protection, security, customs and other areas.
“If you see there the reforms slow down or are impeded in this or that sphere you can turn to me personally at once so as we didn’t lose the chance of using your advice to implement the reforms in due time”, Tigran Sargsyan said then.