Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության Խորհրդատվական խումբը հնարավոր է ավարտի իր գործունեությունը Հայաստանում:
Մեդիամաքս-ի ունեցած տեղեկություններով, խմբի մանդատը, որն ավարտվում է ս.թ. գարնանը, չի երկարաձգվելու:
Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ԵՄ Խորհրդատվական խմբի ներկայացուցիչը հաստատել է տեղեկությունն այն մասին, որ մանդատը շուտով ավարտվում է` նշելով, որ վերջնական որոշումը գործունեության երկարացման կամ ավարտի մասին, ամենայն հավանականությամբ, կկայացվի փետրվարի վերջին:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Հայաստանն առաջին երկիրն էր, որտեղ Եվրոպական հանձնաժողովի որոշմամբ գործուղվեց խորհրդատվական մասնագետների խումբ:
Որոշումը կայացվել էր 2008թ. նոյեմբերին` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Եվրոպական կառույցներ կատարած այցի ընթացքում:
ԵՄ խորհրդատուների կողմից ՀՀ-ին տրամադրվող աջակցությունն արտահայտվում է պետական մարմիններին եւ գերատեսչություններին խորհրդատվական օժանդակության հատկացմամբ: ԵՄ Խորհրդատվական խումբը համագործակցում է ՀՀ գերատեսչությունների հետ` հակակոռուպցիոն ռազմավարության, կառավարման բարեփոխման, մարդու իրավունքների, պետական պարտքի կառավարման, մաքսային վարչարարության արդյունավետության բարձրացման եւ դիվանագիտական ակադեմիայի հիմնադրման եւ գործունեության ուղղություններով:
Մասնավորապես, Եվրամիության Խորհրդատվական խումբը զգալի աջակցություն էր ցուցաբերել ԵՄ-ի հետ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի մշակման գործում, որի ստորագրման հարցը օրակարգից դուրս եկավ` Մաքսային միությանը միանալու Հայաստանի որոշումից հետո:
Մեդիամաքս-ը նշում է, որ մեկ տարի առաջ, 2013 թվականի փետրվարի 6-ին, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան քննարկել էին Ասոցացման համաձայնագրի հետ կապված հարցերը:
Տրայան Հրիստեան ասել էր, որ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից հետո Հայաստանը կունենա ասոցացված երկրի կարգավիճակ, որին կհետեւի ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր օրակարգի հաստատումը: Նա ընդգծել էր, որ Հայաստան-ԵՄ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման, ինչպես նաեւ Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ ընթացող աշխատանքում մեծ առաջընթաց է գրանցվել:
Կողմերը քննարկել էին նաեւ արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, սննդի անվտանգության, մաքսային բնագավառներում եւ այլ ուղղություններով իրականացվող համատեղ միջոցառումներն ու բարեփոխումները:
«Եթե այս կամ այն ոլորտում տեսնում եք, որ մեր բարեփոխումները դանդաղում են եւ կան խոչընդոտներ, ապա անհապաղ դիմեք անձամբ ինձ, որպեսզի մենք հնարավորությունները բաց չթողնենք օգտվելու ձեր խորհրդատվությունից՝ ճիշտ ժամանակին մեր բարեփոխումներն իրականացնելու համար»,- ասել էր Տիգրան Սարգսյանը:

Ереван /Медиамакс/. Консультативная группа Евросоюза, возможно, прекратит свою деятельность в Армении.
По сведениям Медиамакс, завершающийся весной мандат группы продлеваться не будет.
В беседе с Медиамакс представитель Консультативной группы подтвердил сообщение о скором завершении мандата, отметив, что окончательное решение о продлении или завершении мандата будет принято в конце февраля.
Медиамакс напоминает, что Армения стала первой страной, куда решением Европейской комиссии была направлена группа экспертов. Решение об этом было достигнуто в ноябре 2008 года, во время визита президента Армении Сержа Саргсяна в Брюссель.
Группа сотрудничает с армянскими министерствами и ведомствами в следующих областях: антикоррупционная стратегия, эффективное управление (административные реформы), права человека, управление долгом, увеличение эффективности таможенного администрирования и др.
В частности, группа оказала значительное содействие в ходе переговоров по заключению Соглашения о создании зоны глубокой и всесторонней свободной торговли с ЕС. Вопрос подписания соглашения был снят с повестки дня после решения Армении о присоединении к Таможенному союзу.
Медиамакс отмечает, что год назад, 6 февраля 2013 года, премьер-министр Тигран Саргсян и глава Делегации ЕС в Армении Траян Христеа обсуждали вопросы, связанные с Соглашением об Ассоциации.
Траян Христеа отмечал тогда, что после подписания Соглашения об Ассоциации Армения получит статус ассоциированного члена, и за этим последует формирование новой повестки сотрудничества Армения-ЕС. Он подчеривал, что на переговорах по заключению Соглашения об Ассоциации и Договора о создании зоны глубокой и всесторонней свободной торговли с ЕС был зафиксирован большой прогресс.
Стороны обсудили также совместные мероприятия и реформы в сферах юстиции, прав человека, безопасности продуктов питания, таможенного администрирования.
«Если вы видите, что наши реформы замедляются в той или иной сфере, и есть препятствия, сразу же обращайтесь непосредственно ко мне, чтобы мы не упускали возможности пользоваться вашей консультацией в нужное время»,- говорил Тигран Саргсян.