Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «Արեւելյան գործընկերությունը կարող է բնական կամուրջ դառնալ՝ նպաստելով տնտեսական ինտեգրմանը Ատլանտյանից մինչեւ Խաղաղ օվկիանոս»:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել է Պրահայում` Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում արված հայտարարության մեջ:
«Մոտ հինգ տարի առաջ հենց այստեղ՝ Պրահայում Արեւելյան գործընկերության մեկնարկով Հայաստանը ստանձնեց Եվրոպական միության հետ ավելի սերտ համագործակցություն զարգացնելու հանձնառությունը, որը վերահաստատեցինք նաեւ անցած նոյեմբերին Վիլնյուսի գագաթնաժողովում: Մենք հաստատակամ ենք Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում եւ այս առումով ակնկալում ենք բարեկամ երկրների, մասնավորապես Չեխիայի համակողմանի աջակցությունը:
Մենք համոզված ենք, որ տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացները միանգամայն հնարավոր է զարգացնել ոչ թե հակադրության այլ համատեղելիության եւ համագործակցության հունով: Այս իմաստով Արեւելյան գործընկերությունը կարող է բնական կամուրջ դառնալ՝ նպաստելով տնտեսական ինտեգրմանը Ատլանտյանից մինչեւ Խաղաղ օվկիանոս: Մենք հանձնառու ենք հետեւողական ջանքեր գործադրելու առավել ընդգրկուն, բաժանարար գծերից զերծ Եվրոպա կառուցելու ուղղությամբ։ Շնորհակալ եմ պարոն նախագահին՝ Մաքսային միությանը միանալու մեր որոշմանը ըմբռնումով մոտենալու համար», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что Восточное партнерство ЕС может способствовать экономической интеграции от Атлантического до Тихого океана.
Глава армянского государства заявил об этом в Праге, в своем заявлении на совместной пресс-конференции с президентом Чехии Милошом Земаном.
«5 лет назад, здесь, в Праге, со стартом программы «Восточное партнерство», Армения заявила о приверженности развитию сотрудничество с Европейским союзом, которая была подтверждена на саммите в Вильнюсе. Мы полны решимости в вопросе углубления и расширения наших отношений с Евросоюзом, и ожидаем всесторонней поддержки от дружественных нам стран, в частности, Чехии.
Мы убеждены, что разные интеграционные процессы возможно развивать не методом противопоставления, а совмещения и сотрудничества. В этом смысле Восточное партнерство может стать естественным мостом, способствуя экономической интеграции от Атлантического до Тихого океана. Мы полны решимости предпринимать последовательные усилия для строительства Европыбез разделительных линий. Я благодарен президенту Чехии, который с пониманием отнесся к нашему решению о вступлении в Таможенный союз»,- сказал Серж Саргсян.