Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «Արեւելյան գործընկերությունը կարող է բնական կամուրջ դառնալ՝ նպաստելով տնտեսական ինտեգրմանը Ատլանտյանից մինչեւ Խաղաղ օվկիանոս»:
ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել է Պրահայում` Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում արված հայտարարության մեջ:
«Մոտ հինգ տարի առաջ հենց այստեղ՝ Պրահայում Արեւելյան գործընկերության մեկնարկով Հայաստանը ստանձնեց Եվրոպական միության հետ ավելի սերտ համագործակցություն զարգացնելու հանձնառությունը, որը վերահաստատեցինք նաեւ անցած նոյեմբերին Վիլնյուսի գագաթնաժողովում: Մենք հաստատակամ ենք Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում եւ այս առումով ակնկալում ենք բարեկամ երկրների, մասնավորապես Չեխիայի համակողմանի աջակցությունը:
Մենք համոզված ենք, որ տարբեր ինտեգրացիոն գործընթացները միանգամայն հնարավոր է զարգացնել ոչ թե հակադրության այլ համատեղելիության եւ համագործակցության հունով: Այս իմաստով Արեւելյան գործընկերությունը կարող է բնական կամուրջ դառնալ՝ նպաստելով տնտեսական ինտեգրմանը Ատլանտյանից մինչեւ Խաղաղ օվկիանոս: Մենք հանձնառու ենք հետեւողական ջանքեր գործադրելու առավել ընդգրկուն, բաժանարար գծերից զերծ Եվրոպա կառուցելու ուղղությամբ։ Շնորհակալ եմ պարոն նախագահին՝ Մաքսային միությանը միանալու մեր որոշմանը ըմբռնումով մոտենալու համար», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said today the “Eastern Partnership might turn into a natural bridge contributing to the economic integration from the Atlantic to the Pacific oceans”.
The Armenian President stated it at the joint news conference in Prague with the President of Czech Republic Milos Zeman.
“Around five years ago after the launch of Eastern Partnership right here in Prague, Armenia committed itself to strengthening cooperation with the EU, and we reconfirmed it at the Vilnius Summit. We are ready to deepen and expand relations with the EU and in this context, we expect friendly states, particularly, Czech Republic, to render comprehensive support to us.
We are convinced that the various integration processes don’t need to advance by opposing but rather by compatibility and collaboration. In this respect, the Eastern Partnership can serve a natural bridge contributing to the economic integration from the Atlantic to the Pacific oceans. We are committed to making every consistent effort to build Europe without dividing lines. I am grateful to the President for understanding our decision to join the Customs Union”, the Armenian President said.