«Վերացական կարգավորում լինել չի կարող», Վաշինգտոնում ասել է ԼՂՀ Ազգային Ժողովի նախագահը - Mediamax.am
«Վերացական կարգավորում լինել չի կարող», Վաշինգտոնում ասել է ԼՂՀ Ազգային Ժողովի նախագահը
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) Ազգային Ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Վաշինգտոնում հայտարարել է, որ «չի եղել, չկա եւ չի կարող լինել վերացական կարգավորում»:
Այս մասին նա ասել է` ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսում ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեին եւ Սահմանադրության օրվան նվիրված միջոցառմանը:
«Ոչ թե տեսական մշակումներն են տանում դեպի փոխըմբռնում եւ վերջնական համաձայնություն, այլ այդ ուղղությամբ արված գործնական քայլերը: Մինսկի խմբի եւ, առաջին հերթին, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի ու Ֆրանսիայի ներկայացուցիչները բազմիցս նշել են, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա: Եվ այդ արձանագրումը մեր կողմից ընդունվել է միանշանակ, ինչը չի կարելի ասել Ադրբեջանի մասին, որի ղեկավարության կողմից պարբերաբար, իսկ վերջերս՝ ավելի հաճախակի, հնչում են սպառնալիքներ՝ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ցանկության մասին», - ասել է Աշոտ Ղուլյանը:
Նա նաեւ շեշտել է, որ «բանակցությունների բուն առարկան ոչ թե Ադրբեջանի եւ Հայաստանի, այլ` Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա իրավահարաբերություններն են»:

«Абстрактного урегулирования быть не может», - сказал в Вашингтоне председатель парламента НКР - Mediamax.am
«Абстрактного урегулирования быть не может», - сказал в Вашингтоне председатель парламента НКР
Ереван /Медиамакс/. Председатель Национального Собрания НКР Ашот Гулян заявил в Вашингтоне, что «абстрактного урегулирования не было, нет и быть не может».
Он сказал об этом в Конгрессе США, выступая на мероприятии, посвященному Дню Конституции и референдума о независимости НКР.
«К взаимопониманию и окончательному согласию ведут не теоретические разработки, а практические шаги в данном направлении. Сопредседатели Минской группы, в первую очередь представители США, России и Франции, неоднократно отмечали, что мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта нет альтернативы. Фиксацию данного факта мы приняли однозначно, чего нельзя сказать об Азербайджане, правительство которого регулярно озвучивает угрозы решении конфликта военным путем»,- сказал Ашот Гулян.
Он отметил также, что «основным предметом переговоров являются будущие правовые отношения не между Азербайджаном и Арменией, а Азербайджаном и Нагорным Карабахом».