Փաշինյանը եւ ԵԽԽՎ նախագահը քննարկել են տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցեր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսը Ստրասբուրգում քննարկել են Հայաստանի եւ Եվրոպայի խորհրդի համագործակցությունը:
Կառավարությունից հայտնել են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպմանն ընդգծել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ փոխգործակցությունը ԵԽ կառույցների հետ։ Զրուցակիցները ընդգծել են, որ «Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ գործընկերության խորացումը կարեւոր է ինչպես ինստիտուցիոնալ դիմակայունության, այնպես էլ եվրոպական իրավական տարածքի հետ ինտեգրացիոն գործընթացների համար»:
Հանդիպմանը ՀՀ վարչապետը եւ ԵԽԽՎ նախագահը մտքեր են փոխանակել նաեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցերի շուրջ։ Զրուցակիցներն ընդգծել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն ու վստահություն հայտնել, որ «խաղաղության հաստատումը նոր եւ նշանակալի ազդակ կհաղորդի տարածաշրջանում համագործակցության զարգացմանն ու կայունության ապահովմանը»:

Пашинян и председатель ПАСЕ обсудили региональные и международные вопросы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян и председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Теодорос Руссопулос обсудили в Страсбурге вопросы сотрудничества Армении и Совета Европы.
Как сообщает пресс-служба правительства, Никол Пашинян в ходе встречи подчеркнул готовность руководства Армении к продолжению эффективного взаимодействия со структурами Совета Европы. Собеседники подчеркнули, что «углубление партнёрства Армения-СЕ важно как для институциональной устойчивости, так и для интеграционных процессов в европейское правовое пространство».
В ходе встречи собеседники обменялись также мнениями по региональным и международным вопросам. Они особо отметили парафирование мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном в Вашингтоне 8 августа и выразили уверенность, что «установление мира придаст новый и значительный импульс развитию сотрудничества и обеспечению стабильности в регионе».