Փաշինյանը եւ ԵԽԽՎ նախագահը քննարկել են տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցեր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսը Ստրասբուրգում քննարկել են Հայաստանի եւ Եվրոպայի խորհրդի համագործակցությունը:
Կառավարությունից հայտնել են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպմանն ընդգծել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ փոխգործակցությունը ԵԽ կառույցների հետ։ Զրուցակիցները ընդգծել են, որ «Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ գործընկերության խորացումը կարեւոր է ինչպես ինստիտուցիոնալ դիմակայունության, այնպես էլ եվրոպական իրավական տարածքի հետ ինտեգրացիոն գործընթացների համար»:
Հանդիպմանը ՀՀ վարչապետը եւ ԵԽԽՎ նախագահը մտքեր են փոխանակել նաեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցերի շուրջ։ Զրուցակիցներն ընդգծել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն ու վստահություն հայտնել, որ «խաղաղության հաստատումը նոր եւ նշանակալի ազդակ կհաղորդի տարածաշրջանում համագործակցության զարգացմանն ու կայունության ապահովմանը»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Theodoros Rousopoulos discussed in Strasbourg cooperation between Armenia and the Council of Europe.
The government press office reports that during the meeting Nikol Pashinyan emphasized the Armenian government’s commitment to continue effective cooperation with the Council of Europe structures. The interlocutors noted that “deepening the Armenia-Council of Europe partnership is important both for institutional resilience and for integration processes with the European legal area.”
During the meeting, the Armenian Prime Minister and the PACE President also exchanged views on regional and international issues. They highlighted the initialing of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan in Washington on August 8 and expressed confidence that “the establishment of peace will give a new and significant impetus to the development of cooperation and ensuring stability in the region.”