Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կատարվածը առճակատման ավարտն է եւ ելքը փակուղուց»։
«Ալ-Արաբիա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը հրապարակել է Trend գործակալությունը, Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Բանակցությունները տեւել են մի քանի տարի եւ ավարտվել Վաշինգտոնում՝ նախագահ Թրամփի եւ նրա թիմի ակտիվ աջակցությամբ։ Կարծում եմ, որ դա իսկապես հակամարտության ավարտն է, պատերազմի ավարտը։ Պաշտոնապես խաղաղության համաձայնագիրը չի ստորագրվել մեկ կոնկրետ պատճառով. Հայաստանի սահմանադրությունը դեռեւս պարունակում է մի դրույթ, որը կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Որքան հասկանում ենք, նրանք փոփոխություն կկատարեն։ Եվ հենց որ այդ սահմանադրական փոփոխությունը կատարվի, հենց որ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները հանվեն, կստորագրվի պաշտոնական խաղաղության համաձայնագիրը»։
Պատասխանելով գործընթացի վրա Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակի հնարավոր ազդեցության մասին հարցին՝ Ալիեւն ասել է.
«Դժվար է ասել, եւ ես կարող եմ միայն կռահել եւ հույս ունենալ, որ ոչինչ չի խանգարի այս գործընթացին: Ես բացարձակ երաշխիքներ չունեմ, քանի որ լավ ծանոթ չեմ Հայաստանի ներքին քաղաքականությանը: Մենք գիտենք, որ հաջորդ ամռանն այնտեղ խորհրդարանական ընտրություններ են լինելու: Եվ մենք գիտենք, որ նրանք աշխատում են նոր սահմանադրության նախագծի վրա: Բայց եթե ուժեղ արտաքին միջամտություն լինի, ապա այո, կարող ենք մտածել, որ դա կարող է խախտել նախկինում համաձայնեցված հարցերը: Սակայն դա շատ վնասակար կլինի հենց Հայաստանի համար: Որովհետեւ, անկախ նրանից, թե ով է ստորագրել փաստաթղթերը Վաշինգտոնում, դրանք ստորագրվել են Հայաստանի անունից՝ Հայաստանի առաջնորդի կողմից: Եթե այնտեղ ինչ-որ բան պատահի, ինչ-որ բան փոխվի, եւ նրանք հրաժարվեն ստորագրվածից, դա լրջորեն կվատթարացնի Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների հարաբերությունները: Ոչ միայն Միացյալ Նահանգները, այլեւ ամբողջ միջազգային հանրությունը աջակցել է այս գործընթացին, այդ թվում՝ Եվրամիությունը, Թուրքիան, մեր ընկերները արաբական երկրներում:
Այլ կերպ ասած, եթե Հայաստանի որեւէ ապագա կառավարություն, անկախ նրանից, թե երբ է այն իշխանության գալու, կասկածի տակ դնի Վաշինգտոնում ստորագրվածը, Հայաստանը լուրջ հետեւանքների կբախվի, քանի որ ուժերի հավասարակշռությունը տարածաշրջանում մեր օգտին է բոլոր առումներով։ Կարծում եմ՝ դա բոլորի համար ակնհայտ է, եւ եթե Հայաստանը կրկին կասկածի տակ դնի մեր տարածքային ամբողջականությունը, մենք համարժեք կարձագանքենք։
Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթի կարեւորությունն այն է, որ երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ իրենց ապագա փոխազդեցությունները կպլանավորեն միջազգային իրավունքի այս հիմնարար սկզբունքի հիման վրա։ Հետեւաբար, եթե Հայաստանը դադարի ճանաչել մեր տարածքային ամբողջականությունը, մենք նույնը կանենք նրանց տարածքային ամբողջականության հետ։
Կարծում եմ, որ Հայաստանի ցանկացած ապագա կառավարություն բավականաչափ իմաստուն կգտնվի Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունները կասկածի տակ չդնելու համար։ Եվ կրկնեմ՝ դա երկու պետությունների միջեւ համաձայնագիր է։ Դա իմ եւ Փաշինյանի միջեւ համաձայնագիր չէ», - ասել է Ալիեւը։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «произошедшее в Вашингтоне 8 августа фактически является концом противостояния и выходом из тупиковой ситуации».
В интервью телеканалу «Аль-Арабия», полный текст которого приводит агентство Trend, Алиев, в частности, заявил:
«Переговоры длились несколько лет и завершились в Вашингтоне при активной поддержке президента Трампа и его команды. Считаю, что это действительно конец конфликта, конец войны. Формально мирное соглашение не было подписано по одной конкретной причине: в конституции Армении по-прежнему есть положение, которое ставит под сомнение территориальную целостность Азербайджана.
Насколько мы понимаем, они внесут поправку. И как только эта конституционная поправка будет внесена, как только территориальные претензии к Азербайджану будут изъяты, будет подписано официальное мирное соглашение».
Отвечая на вопрос о возможном влиянии на процесс внутриполитической ситуации в Армении, Алиев сказал:
«Трудно сказать, и я могу лишь догадываться и надеяться, что ничто не помешает этому процессу. У меня нет абсолютной гарантии, так как я не очень хорошо знаком с внутренней политикой Армении. Мы знаем, что следующим летом там пройдут парламентские выборы. И мы знаем, что они работают над проектом новой конституции. Но если будет сильное внешнее вмешательство, то да, мы можем подумать, что это может нарушить ранее согласованные вопросы. Но это очень навредило бы самой Армении. Потому что, независимо от того, кто подписал документы в Вашингтоне, они были подписаны от имени Армении лидером Армении. Если там что-то произойдет, что-то изменится, и они отступят от подписанного, это серьезно ухудшит отношения между Арменией и Соединенными Штатами. Не только Соединенные Штаты, но и все международное сообщество поддерживало этот процесс, включая Европейский Союз, Турцию, наших друзей в арабских странах.
Иными словами, если какое-либо будущее правительство Армении, независимо от того, когда оно придет к власти, поставит под сомнение то, что было подписано в Вашингтоне, то Армения столкнется с серьезными последствиями, поскольку баланс сил в регионе абсолютно в нашу пользу во всех отношениях. Думаю, это очевидно для всех, и, если Армения вновь поставит под сомнение нашу территориальную целостность, мы ответим адекватно.
Важность подписанного в Вашингтоне документа заключается в том, что обе стороны признают территориальную целостность друг друга и будут планировать свое будущее взаимодействие на основе этого фундаментального принципа международного права. Поэтому, если Армения перестанет признавать нашу территориальную целостность, мы поступим так же с их территориальной целостностью.
Считаю, что любое будущее правительство Армении проявит достаточно мудрости и использует разумный подход, чтобы не усомниться в договоренностях, достигнутых в Вашингтоне. И снова: это - соглашение между двумя государствами. Это не соглашение между мной и Пашиняном», - заявил Алиев.