Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ «օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կատարվածը առճակատման ավարտն է եւ ելքը փակուղուց»։
«Ալ-Արաբիա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը հրապարակել է Trend գործակալությունը, Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Բանակցությունները տեւել են մի քանի տարի եւ ավարտվել Վաշինգտոնում՝ նախագահ Թրամփի եւ նրա թիմի ակտիվ աջակցությամբ։ Կարծում եմ, որ դա իսկապես հակամարտության ավարտն է, պատերազմի ավարտը։ Պաշտոնապես խաղաղության համաձայնագիրը չի ստորագրվել մեկ կոնկրետ պատճառով. Հայաստանի սահմանադրությունը դեռեւս պարունակում է մի դրույթ, որը կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Որքան հասկանում ենք, նրանք փոփոխություն կկատարեն։ Եվ հենց որ այդ սահմանադրական փոփոխությունը կատարվի, հենց որ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները հանվեն, կստորագրվի պաշտոնական խաղաղության համաձայնագիրը»։
Պատասխանելով գործընթացի վրա Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակի հնարավոր ազդեցության մասին հարցին՝ Ալիեւն ասել է.
«Դժվար է ասել, եւ ես կարող եմ միայն կռահել եւ հույս ունենալ, որ ոչինչ չի խանգարի այս գործընթացին: Ես բացարձակ երաշխիքներ չունեմ, քանի որ լավ ծանոթ չեմ Հայաստանի ներքին քաղաքականությանը: Մենք գիտենք, որ հաջորդ ամռանն այնտեղ խորհրդարանական ընտրություններ են լինելու: Եվ մենք գիտենք, որ նրանք աշխատում են նոր սահմանադրության նախագծի վրա: Բայց եթե ուժեղ արտաքին միջամտություն լինի, ապա այո, կարող ենք մտածել, որ դա կարող է խախտել նախկինում համաձայնեցված հարցերը: Սակայն դա շատ վնասակար կլինի հենց Հայաստանի համար: Որովհետեւ, անկախ նրանից, թե ով է ստորագրել փաստաթղթերը Վաշինգտոնում, դրանք ստորագրվել են Հայաստանի անունից՝ Հայաստանի առաջնորդի կողմից: Եթե այնտեղ ինչ-որ բան պատահի, ինչ-որ բան փոխվի, եւ նրանք հրաժարվեն ստորագրվածից, դա լրջորեն կվատթարացնի Հայաստանի եւ Միացյալ Նահանգների հարաբերությունները: Ոչ միայն Միացյալ Նահանգները, այլեւ ամբողջ միջազգային հանրությունը աջակցել է այս գործընթացին, այդ թվում՝ Եվրամիությունը, Թուրքիան, մեր ընկերները արաբական երկրներում:
Այլ կերպ ասած, եթե Հայաստանի որեւէ ապագա կառավարություն, անկախ նրանից, թե երբ է այն իշխանության գալու, կասկածի տակ դնի Վաշինգտոնում ստորագրվածը, Հայաստանը լուրջ հետեւանքների կբախվի, քանի որ ուժերի հավասարակշռությունը տարածաշրջանում մեր օգտին է բոլոր առումներով։ Կարծում եմ՝ դա բոլորի համար ակնհայտ է, եւ եթե Հայաստանը կրկին կասկածի տակ դնի մեր տարածքային ամբողջականությունը, մենք համարժեք կարձագանքենք։
Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթի կարեւորությունն այն է, որ երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ իրենց ապագա փոխազդեցությունները կպլանավորեն միջազգային իրավունքի այս հիմնարար սկզբունքի հիման վրա։ Հետեւաբար, եթե Հայաստանը դադարի ճանաչել մեր տարածքային ամբողջականությունը, մենք նույնը կանենք նրանց տարածքային ամբողջականության հետ։
Կարծում եմ, որ Հայաստանի ցանկացած ապագա կառավարություն բավականաչափ իմաստուն կգտնվի Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունները կասկածի տակ չդնելու համար։ Եվ կրկնեմ՝ դա երկու պետությունների միջեւ համաձայնագիր է։ Դա իմ եւ Փաշինյանի միջեւ համաձայնագիր չէ», - ասել է Ալիեւը։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said that “what happened in Washington on August 8 marks the end of the confrontation and a way out of the deadlock.”
In an interview with Al Arabiya TV, the full text of which is provided by Trend, Aliyev said, in particular:
“The negotiations lasted several years and concluded in Washington with the active support of President Trump and his team. I believe this truly marks the end of the conflict, the end of the war. Formally, the peace agreement was not signed for one specific reason: Armenia’s constitution still contains a provision that questions Azerbaijan’s territorial integrity.
As far as we understand, they will make an amendment. And as soon as this constitutional amendment is adopted, as soon as territorial claims against Azerbaijan are withdrawn, an official peace agreement will be signed.”
Asked about the possible impact of the domestic political situation in Armenia on the process, Aliyev said:
“It is hard to say, but I can only guess and hope that nothing will obstruct this process. I have no absolute guarantee, as I am not very familiar with Armenia’s domestic politics. We know that parliamentary elections will be held there next summer. And we know that they are working on a draft of a new constitution. If there is strong external interference, then yes, this could disrupt previously agreed issues. But this would be very damaging to Armenia itself. Regardless of who signed the documents in Washington, they were signed on behalf of Armenia by its leader. If something happens there, something changes and they backtrack, it will seriously damage relations between Armenia and the United States. Not only the United States, but the entire international community supported this process, including the European Union, Turkey, and our friends in the Arab countries.
In other words, if any future Armenian government, regardless of when it comes to power, questions what was signed in Washington, Armenia will face serious consequences, as the balance of power in the region is entirely in our favor. I think this is obvious to everyone, and if Armenia again questions our territorial integrity, we will respond accordingly.
The importance of the document signed in Washington is that both sides recognize each other’s territorial integrity and agree to build future relations on this fundamental principle of international law. Therefore, if Armenia refuses to recognize our territorial integrity, we will no longer recognize theirs.
I believe any future government of Armenia will show sufficient wisdom and a reasonable approach so as not to undermine the agreements reached in Washington. And again: this is an agreement between two states - it is not an agreement between me and Pashinyan,” Aliyev emphasized.