«Հարեւան երկրներն առաջնահերթություն են». Իրանի նախագահը Հայաստանում է - Mediamax.am
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում Իրանի նախագահին դիմավորել է Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Հայաստան ուղեւորությունը մեր հարեւան երկրներ առաջնահերթ ուղեւորությունների շարունակությունն է: Հարեւան երկրներն առաջնահերթություն են հարաբերությունների կառուցման եւ զարգացման համար։
Մենք ամուր ռազմավարական հարաբերություններ ունենք մեր հարեւան եւ բարեկամ Հայաստանի հետ, միշտ ձգտել ենք միմյանց հետ լավ հարաբերություններ կառուցել սոցիալական, քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային հարցերում», - Երեւան գալուց առաջ «Մեհրաբադ» օդանավակայանում հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Անհրաժեշտ հարմարություններն ապահովվել են, եւ Իրանի ու Հայաստանի միջեւ հաղորդակցությունը հնարավորինս հեշտացվել է։ Ուստի այս այցի ընթացքում մենք կքննարկենք մեր համաձայնագրերն ու կապերն ամրապնդելու ուղիները, այդ թվում՝ հաղորդակցության եւ մշակութային ուղիները, մասնավորապես՝ Հյուսիս-Հարավ միջանցքը:
Ինչ վերաբերում է Արեւելք-Արեւմուտք ուղուն, այն, բնականաբար, կդառնա հարմարավետ հարթակ՝ այս ուղղությամբ առեւտրային ճանապարհի զարգացման համար, եւ մենք ձգտում ենք ընդլայնել այն», - ասել է Իրանի նախագահը:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրից հետո Հայաստանում ամերիկյան ընկերությունների ներկայության վերաբերյալ մտահոգություններին՝ Մասուդ Փեզեշքիանը նշել է, որ «բնական է մտահոգություններ ունենալ տարածաշրջանում ամերիկյան ընկերությունների ներկայության վերաբերյալ».
«Քանի որ նրանք գալիս են որեւէ ընկերության անունից, իսկ հետագայում կարող են զբաղվել այլ գործունեությամբ: Մենք քննարկումներ կանցկացնենք հայ պաշտոնյաների հետ այս մտահոգությունների շուրջ»:

Президент Ирана прибыл в Армению: «Соседние страны - приоритет» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Ирана Масуд Пезешкиан прибыл в Армению с двухдневным официальным визитом.
Как сообщает «Арменпресс», в аэропорту «Звартноц» президента Ирана встретил вице-премьер Армении Мгер Григорян.
«Визит в Армению - продолжение приоритетных визитов в наши соседние страны. Соседние страны - приоритет для построения и развития отношений.
У нас прочные стратегические отношения с нашим соседом и другом Арменией. Мы всегда стремились строить хорошие отношения друг с другом в социальных, политических, экономических и культурных вопросах, - заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан в аэропорту «Мехрабад» перед отбытием в Ереван.
«Предоставлены необходимые условия, и сообщение между Ираном и Арменией максимально облегчено. Поэтому в ходе этого визита мы обсудим пути укрепления наших соглашений и связей, включая коммуникационные и культурные маршруты, в частности, коридор «Север-Юг».
Что касается маршрута «Восток-Запад», он, естественно, станет удобной площадкой для развития торгового пути в этом направлении, и мы стремимся к его расширению», - заявил президент Ирана.
Комментируя опасения по поводу присутствия американских компаний в Армении после заключения мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, Масуд Пезешкиан отметил, что «естественно испытывать опасения по поводу присутствия американских компаний в регионе».
«Поскольку они действуют от имени определенной компании и в будущем могут заниматься другой деятельностью. Мы обсудим эти вопросы с официальными лицами Армении».